Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 17:15


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 29 Noi 2008, 19:50 
Senior

Membru din: 23 Ian 2008, 15:37
Mesaje: 175
Nu stiu de ce ti se pare ciudat?Sotul meu de la 12 ani a ramas fara tata si cu o mama bolnava,o sora si un frate,singura lor preocupare a fost sa se descurce de pe o zi pe alta.Cu timpul prin munca si eforturi deosebite a reusit sa-si deschida impreuna cu fratele si un prieten o afacere,interesele au devenit altele,iar scoala pt el nu era o sursa de venit,de aceea nu a continuat cu scoala.Dar o diploma de bacalaureat l-ar face mai destept?mai iubitor?mai educat?Prin cuvinte imi este foarte greu sa explic ce om deosebit este sotul meu!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 02 Dec 2008, 12:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Nu stiu de ce ti se pare ciudat?Sotul meu de la 12 ani a ramas fara tata si cu o mama bolnava,o sora si un frate,singura lor preocupare a fost sa se descurce de pe o zi pe alta.Cu timpul prin munca si eforturi deosebite a reusit sa-si deschida impreuna cu fratele si un prieten o afacere,interesele au devenit altele,iar scoala pt el nu era o sursa de venit,de aceea nu a continuat cu scoala.Dar o diploma de bacalaureat l-ar face mai destept?mai iubitor?mai educat?Prin cuvinte imi este foarte greu sa explic ce om deosebit este sotul meu!

eu am inteles ce vrei sa spui. dar personal nu cred ca as avea ce sa vb toata ziua cu cineva care nu are studiile mele cel putin, pt ca orice ai spune totusi sunt foarte importante. si sincer nu mi-ar placea un sot care se limiteaza. oricum, cred ca nu are incredere in el pt ca nu exista scuze sa nu termini scoala. fara suparare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 02 Dec 2008, 14:11 
Senior

Membru din: 23 Ian 2008, 15:37
Mesaje: 175
Anida,ai drepatate,scoala este foarte importanta,dar atunci cand o faci cu drag si cand iti foloseste la ceva.Dar sa fim seriosi,cate persoane fac in ziua de astazi scoala "de mantuiala" si dupa ce termina abia daca stiu domeniul in care s-au laureat? Eu sunt responsabil financiar pe proiecte,lucrez 10 ore si cand ajung acasa vreau sa uit de servici,nu sa contiunui discutiile pe acest domeniu cu sotul meu.Nu are studii,dar asta nu inseamna ca nu este un baiat care nu se informeza,din contra el este cel care s-a abonat la publicatiile locale cat si cele nationale,din domeniul meu cat si al lui,el este cel care cumpara carti si citeste, cel care abordeaza tot felul de discutii interesante.Nu vreau sa vb despre bani,dar din punctul asta de vedere el se descurca de o mie de ori mai bine decat mine,se perfectioneaza in domeniul lui de cate ori are ocazia,asta inseamana ca nu are incredere in el?Ar putea sa termine liceul si facultatea, nu e greu in ziua de astazi sa obtii aceste diplome contra cost,dar lui ii place sa faca lucrurile "ca la carte" asa cum trebuie,nu doar de dragul de a le face.Ma tot intreb daca aceste diplome l-ar face mai destept in fata altor persoane?NU!!!Nu vb in general despre diferenta de scoala,ma refer strict la cazul meu si va spun ca eu in anumite discutii ma simt inferioara lui,chiar daca am cv-ul plin de diplome(asta pt ca nu am timp sa fac altceva decat ceea ce am invatat,domeniul in care m-am laureat)
Anida vb despre liminatre,dar cei care fac o facultate pt ca asa trebuie,e la moda sau parintii i-au obligat,iar dupa terminarea lor se angajeaza pt un salariu fix,la ei nu se poate vb despre limitare?mie nu mi-ar place un sot care s-ar complace sa primeasca ordine de la un sef,care sa depinde de un program impus de conducere,ci unul care cauta sa avanseze ,sa devina el propriul lui stapan,sa-si stabileasca el veniturile,programul si oamenii cu,care sa lucreze.Asta face sotul meu,chiar daca nu are diplomele si crede-ma daca ai fi o persoana care se limiteaza nu ai avea cum sa realizezi toate acestea fara sa fi mereu informat.
Va intreb,abordati un comportament diferit fata de persoanele care nu au scoala?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 02 Dec 2008, 14:17 
Senior

Membru din: 23 Ian 2008, 15:37
Mesaje: 175
Imi cer scuze pt eventualele greseli,sunt la servici si am scris pe fuga.Multumesc


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 02 Dec 2008, 14:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Va intreb,abordati un comportament diferit fata de persoanele care nu au scoala?




eu, iti spun sincer nu am in grupul meu de prieteni nici o persoana care sa aiba 10 clase....
care nu si-au terminat facultatea, da...
si foarte sincer, fara sa te superi pe mine, as vrea sa te intreb ceva.voi aveti o firma,nu?daca , prin absurd, sotul tu pierde afacerea si e nevoit sa se angajeze.
Sunt curioasa ine ar angaja pe cineva care are 10 clase....pentru ca asta este primul pas in alegerea unui CV.Scoala si experienta.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 02 Dec 2008, 16:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
nu am in cercul meu de prieteni persoane fara liceu facut. nu sunt snoaba dar intotdeauna am cautat sa ma inconjor de oameni inteligenti, de la care am avut ce invata.bineinteles sunt de acord cu tine ca nu o facultate face omul mai inteligent dar liceul mi se pare esential.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 02 Dec 2008, 16:29 
Senior

Membru din: 23 Ian 2008, 15:37
Mesaje: 175
Nu ma supar Laura,din contra te admir pentru sinceritatea ta.Este aproape imposibil ca afacerea sa nu mai mearga,dar sa presupunem ce ai spus tu,sotul meu are o meserie(destul de bine platita si cautata),are perfectionari in domeniu atat in tara ca si in strainatate si nu ar fi o problema sa se angajeze.Munca nu a fost o problema niciodata pt el.
Repet,diplomele se pot cumpara sau se pot insusi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 02 Dec 2008, 16:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Nu ma supar Laura,din contra te admir pentru sinceritatea ta.Este aproape imposibil ca afacerea sa nu mai mearga,dar sa presupunem ce ai spus tu,sotul meu are o meserie(destul de bine platita si cautata),are perfectionari in domeniu atat in tara ca si in strainatate si nu ar fi o problema sa se angajeze.Munca nu a fost o problema niciodata pt el.
Repet,diplomele se pot cumpara sau se pot insusi.




ce sa spun...bravo voua.important e sa va multumeasca pe voi acesta situatie.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 02 Dec 2008, 18:38 
Senior

Membru din: 23 Ian 2008, 15:37
Mesaje: 175
"pefect punctat":)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România