Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 11:08


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 23 Oct 2008, 15:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


da...la fortele de munca din cluj toti au fost obligati sa faca facultate daca vor sa mai lucreze acolo....si mama unei prietene...la 50....cred ca atat are...s-a apucat sa faca facultatea...e normal ca cei de acolo sa vor sa angajeze forte noi :D


ma mai duc de multe ori sa platesc cate o factura si este o femeie la ghiseu de 40-45-50 de ani....si se miscaaa foarte greu....si eu as angaja pe una de 20-25 care lucreaza mai repede si are o facultate chiar daca nu are experienta....oricaarei persoane trebuie sa i se dea ocazia sa munceasca...

multe prietene isi cauta un loc de munca si toata lumea cere experienta, dar cum sa iti fci experienta daca nimeni nu te angajeaza...termini o facultate....si iti cere experienta....


bun bun..faci o facultate si te chinui sa te angajezi.dar daca nu faci?ce sanse ai sa iti gasesti un loc de munca decent?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 23 Oct 2008, 18:16 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

bun bun..faci o facultate si te chinui sa te angajezi.dar daca nu faci?ce sanse ai sa iti gasesti un loc de munca decent?


pai nu ai :))) cred ca si ca animatoare in Bamboo iti trebuie facultate acum :))) glumesc

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 23 Oct 2008, 19:57 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

pai nu ai :))) cred ca si ca animatoare in Bamboo iti trebuie facultate acum :))) glumesc



intr-adevar faculta a devenit in ziua de azi necesara daca iti doresti o anumita functie, cariera...dar nici sa stai o viata prin facultati si sa uiti sa faci si ceva pt sufletelul tau...o familie.
eu sunt de parere ca cineva este cu adevart implinit abia in clipa cand are si pe cineva aproape dar are si ceva material sa se poata intretine...cred ca bunastarea unui om e legata de aceste 2 lucruri...adik ele merg mana in mana..banii nu aduc fericirea, dar o intretine
acum depinde si de obiectivele si prioritatile fiecaruia...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 24 Oct 2008, 15:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

clarut, sa stii ca si eu am vazut femei disperate care pana la 40 de ani si-au dorit doar cariera si acum isi doresc cu disperare un copil.si nu au nici cum nici cu cine sa il faca.si nu pot sa spun ca le admir pt ce sunt.chiar daca au satsfactii profesionale sunt foarte nefericite(sunt 3 la numar).

bad timing...ce pot sa zic:-` iti dai seama ca nici eu nu admir astfel de femei si nici nu faceam referire la ele. sunt femei care n-au reusit sa gaseasca un echilibru. eu ma refer la cele care au si cariera si sot, au vazut lumea, au facut tot ce si-au propus si acum trec la pasul urmator: copiii..asta mi se pare ok. dar ca o paranteza eu nu cunosc nicio romanca disperata de 40 de ani care sa-si doreasca urmasi si nici n-am auzit de vreuna:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 24 Oct 2008, 15:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:


eu sunt de parere ca cineva este cu adevart implinit abia in clipa cand are si pe cineva aproape dar are si ceva material sa se poata intretine...cred ca bunastarea unui om e legata de aceste 2 lucruri...adik ele merg mana in mana..banii nu aduc fericirea, dar o intretine
...

sunt perfect de acord cu asta! chiar ma gandeam ca tot facem referire la studii si cariera:lol: eu una n-am studiat si nici nu merg la sv pt cariera ci pt banii pe care-i primesc in ziua aceea din luna! pt mine cea mai importanta e famila! sunt f fericita acasa, cu ai mei:neyes:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 24 Oct 2008, 16:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
bad timing...ce pot sa zic:-` iti dai seama ca nici eu nu admir astfel de femei si nici nu faceam referire la ele. sunt femei care n-au reusit sa gaseasca un echilibru. eu ma refer la cele care au si cariera si sot, au vazut lumea, au facut tot ce si-au propus si acum trec la pasul urmator: copiii..asta mi se pare ok. dar ca o paranteza eu nu cunosc nicio romanca disperata de 40 de ani care sa-si doreasca urmasi si nici n-am auzit de vreuna:lol:


eu doar sper sa nu ajung la 40 de ani sa imi sune ceasul:nlol:da cred ca am sanse mari.bine macar ca nu sunt singura ca si ele.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 24 Oct 2008, 16:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
sunt perfect de acord cu asta! chiar ma gandeam ca tot facem referire la studii si cariera:lol: eu una n-am studiat si nici nu merg la sv pt cariera ci pt banii pe care-i primesc in ziua aceea din luna! pt mine cea mai importanta e famila! sunt f fericita acasa, cu ai mei:neyes:


de acord.toti muncim pentru bani.dar ai studiat ca sa ajungi la stadiul asta.
si faceam referire la bani(eu cel putin ),in alt context.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 24 Oct 2008, 17:32 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
pai nici sa facem 15-20 de puradei la 20 de ani cum fac tigancile :))

chiar saptamana trecuta cand erau 2-3 grade afara am vazut o tiganca cu copilu in brate statea la cersit la semafor....saracul copilas....de 1 an ca mai mult nu avea era in fundul gol....doar sus avea o bluza....dar ce rost are sa-i dai bani tigancii cand ea merge si ii da sotului sa ii bea?

aaa....si zilele astea am fost in oras si deoarece nu am avut cu ce sa ma duc m-am dus cu autobuzul sa nu ma duc pe jos si pe taxi...pana unde vroiam sa ajung dadeam vreo 20 de lei :P si am vazut din autobuz la "regionala" laura stie...era o tiganca si si-a pus copilasul pe marginea aia de la gard....dormea....si cand ea s-a ridicat de acolo si s-a dus putin...ia cazut copilul de pe gard...saracutul, ce mila mi-a fost...acesta avea intre 6-8 luni dupa cum arata....

referitor la oamenii astia vroiam sa spun...ca ei ce fac sa le fie mai bine? stau si cersesc toata ziua si se mai trezeste cate un "prost" ca si eu sunt de obicei si le mai dau si bani....pai de aia ii tara asta de tot .... din lume.


aici e deja alt topic :D ...dar asa sunt de ingrozita de chestiile astea....de cersetorii de la noi din tara! ca altundeva nu prea vezi...doar daca sunt plecati din Romania...

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 24 Oct 2008, 17:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
pai nici sa facem 15-20 de puradei la 20 de ani cum fac tigancile :))

chiar saptamana trecuta cand erau 2-3 grade afara am vazut o tiganca cu copilu in brate statea la cersit la semafor....saracul copilas....de 1 an ca mai mult nu avea era in fundul gol....doar sus avea o bluza....dar ce rost are sa-i dai bani tigancii cand ea merge si ii da sotului sa ii bea?

aaa....si zilele astea am fost in oras si deoarece nu am avut cu ce sa ma duc m-am dus cu autobuzul sa nu ma duc pe jos si pe taxi...pana unde vroiam sa ajung dadeam vreo 20 de lei :P si am vazut din autobuz la "regionala" laura stie...era o tiganca si si-a pus copilasul pe marginea aia de la gard....dormea....si cand ea s-a ridicat de acolo si s-a dus putin...ia cazut copilul de pe gard...saracutul, ce mila mi-a fost...acesta avea intre 6-8 luni dupa cum arata....

referitor la oamenii astia vroiam sa spun...ca ei ce fac sa le fie mai bine? stau si cersesc toata ziua si se mai trezeste cate un "prost" ca si eu sunt de obicei si le mai dau si bani....pai de aia ii tara asta de tot .... din lume.


aici e deja alt topic :D ...dar asa sunt de ingrozita de chestiile astea....de cersetorii de la noi din tara! ca altundeva nu prea vezi...doar daca sunt plecati din Romania...


da...tiganii cersetori intra la categoria :"ce nu ne place in Romania!"

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 24 Oct 2008, 17:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
eu la cersetori care au 2 mai si 2 picioare intregi si care mai sunt si tineri nu le dau nici odata. acestia pot sa munceasca sa-si castige bani de paine dar este mai usor sa intinda mana. mai vin diversi si pe la noi pe la servici sa ne ceara bani si daca ii pui sa faca ceva pt bani ca de ex sa duca gunoiu sau sa dea cu matura nu iti primesti inschimb decat injuraturi. iti intorc spatele si pleaca iar pt asta eu nu le dau. si cela mai tare ma enerveaza cand isi ia si cate un copil mic dupa ei ca sa impresioneze lumea si nu se gandesc nici macar o sec la sanatatea lui. de aceestia mie numi este mila din contra....

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 25 Oct 2008, 14:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
cred ca toate se fac la timpul lor. adica Intai scoala, apoi casatoria si un copil. iar copilul trebuie sa vina cand tu insati poti spune ca esti realizata atat material cat si implinita alaturi de persoana de langa tine. nu trebuie sa faci copil ca a venit vremea, ca ai 40 de ani ca...etc etc.
whatever topicul era despre altceva nu daca ai sau nu facultate,nu in asta consta diferenta de scoala.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 28 Oct 2008, 19:31 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Din punctul meu de vedere are 2 taisuri: poate sa afecteze sau nu depinde de asteptarile fiecaruia.Eu am facultatea terminata si master in curs.El are liceu si facultate neterminata dar credeti-ma ca am mai multe de invatat de la el decat daca as fi facut 2 facultati.I-a placut sa citeasca si sa cunoasca multe lucruri iar asta l-a ridicat intelectual.Nu cred ca daca 5 facultati te poti numai mai destept sau mai intelectual.Deschide orizonturi,iti ofera posibilitati insa.....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 27 Noi 2008, 22:39 
Senior

Membru din: 23 Ian 2008, 15:37
Mesaje: 175
Buna fetelor.Am citit cu interes cele scrise de voi la acest subiect.Eu va vb din proprie experienta.Am faculatatea terminata,masterul si sunt inscrisa la doctorat,sotul meu are 10 clase.Diferenta din punctul asta de vedere este foarte mare.Eu sunt cu sotul meu din clasa a 10,pe vremea acea nu aveam "scoala"mai multa decat el,dar aveam parinti care isi permiteau sa ma intretina si sa ma poarte in scoala,el e fara tata de la 12 ani si impreuna cu fratii lui a trebuit sa se descurce singuri.Problemele vietii l-au facut sa renunte la multe in favoarea fratelui(care are liceul terminat)si surorii lui(liceul terminat).Sunt multe de povestit in legatura cu viata sotului meu, nu vreau sa va plictisesc.Dar va spun cu cea mai mare sinceritate ca nici o clipa nu m-am simtit superioara lui si nici el inferior mie,diferenta de "scoala" nu se simte.El a fost mereu alaturi de mine,ne iubim si ne respectam mult.Prietenele mele(care au soti/prieteni cu scoala) ma invidiaza pt casnicia cu sotul meu pt tot ce traiesc alaturi de el.ESte un baiat educat,cu bun simt si cu o cultura generala de invidiat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 28 Noi 2008, 11:53 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
eu cred ca,totusi,diferenta de scoala conteaza,dar si gradul de educatie si civilizatie.e ca si cum ai puna minuta ta inmanusata in satin pe blugii lui murdari....sint doua materiale care la un moment dat,in anumite situatii,nu merg impreuna.nu spun ca 2 in o situatie educationala diferita nu se pot intelege.intrebarea e pina cind?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 28 Noi 2008, 12:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
eu cred ca,totusi,diferenta de scoala conteaza,dar si gradul de educatie si civilizatie.e ca si cum ai puna minuta ta inmanusata in satin pe blugii lui murdari....sint doua materiale care la un moment dat,in anumite situatii,nu merg impreuna.nu spun ca 2 in o situatie educationala diferita nu se pot intelege.intrebarea e pina cind?



perfect punctat.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 28 Noi 2008, 12:16 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
Citat:


perfect punctat.


imi dai si mie dreptate,in sfirsit!:nlol::nlol:imi esti tare draga,laura,esti dintr-o bucata.:hug:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 28 Noi 2008, 12:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

imi dai si mie dreptate,in sfirsit!:nlol::nlol:imi esti tare draga,laura,esti dintr-o bucata.:hug:



:nlol::nlol:nu cred ca e prima oara.am fost de mai multe ori de acord cu tine.;)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 28 Noi 2008, 15:24 
Senior

Membru din: 23 Ian 2008, 15:37
Mesaje: 175
Pentru mine si ma refer strict la situatia mea nu conteaza absolut deloc diferenta de "scoala".Repet, cand l-am cunoscut pe sotul meu eram la acelasi nivel din acest punct de vedere,insa eu am fost mai norocoasa si am avut persoane langa mine care m-au sprijinit d.p.d.v. financiar(principala cauza pt care sotul meu nu a facut "scoala,si nu numai el).Suntem impreuna de 10 ani (apropo la intrebarea "pana cand?)si totul este bine,ne intelegem de minune,ne iubim la fel ca in prima zi.Sunt foarte mandra de sotul meu, "scoala" nu m-ar fi facut sa-l iubesc mai mult,sa-l respect mai mult etc.Indiferent de situatie el da dovada de educatie,inteligenta mai mult de cat o fac cei cu "scoala" si de aceea ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu pt ceea ce am mai de pret alaturi de mine,pe sotul meu!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 28 Noi 2008, 15:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Pentru mine si ma refer strict la situatia mea nu conteaza absolut deloc diferenta de "scoala".Repet, cand l-am cunoscut pe sotul meu eram la acelasi nivel din acest punct de vedere,insa eu am fost mai norocoasa si am avut persoane langa mine care m-au sprijinit d.p.d.v. financiar(principala cauza pt care sotul meu nu a facut "scoala,si nu numai el).Suntem impreuna de 10 ani (apropo la intrebarea "pana cand?)si totul este bine,ne intelegem de minune,ne iubim la fel ca in prima zi.Sunt foarte mandra de sotul meu, "scoala" nu m-ar fi facut sa-l iubesc mai mult,sa-l respect mai mult etc.Indiferent de situatie el da dovada de educatie,inteligenta mai mult de cat o fac cei cu "scoala" si de aceea ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu pt ceea ce am mai de pret alaturi de mine,pe sotul meu!


nu zic ca nu exista si exceptii.dar sunt cazuri foarte putine.
nu vreau sa te contrazic, pentru ca tu stii mai bine ce relatie ai cu sotul tau.si important este sa te multumeasca pe tine.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: diferenta de scoala
MesajScris: 29 Noi 2008, 18:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Buna fetelor.Am citit cu interes cele scrise de voi la acest subiect.Eu va vb din proprie experienta.Am faculatatea terminata,masterul si sunt inscrisa la doctorat,sotul meu are 10 clase.Diferenta din punctul asta de vedere este foarte mare.Eu sunt cu sotul meu din clasa a 10,pe vremea acea nu aveam "scoala"mai multa decat el,dar aveam parinti care isi permiteau sa ma intretina si sa ma poarte in scoala,el e fara tata de la 12 ani si impreuna cu fratii lui a trebuit sa se descurce singuri.Problemele vietii l-au facut sa renunte la multe in favoarea fratelui(care are liceul terminat)si surorii lui(liceul terminat).Sunt multe de povestit in legatura cu viata sotului meu, nu vreau sa va plictisesc.Dar va spun cu cea mai mare sinceritate ca nici o clipa nu m-am simtit superioara lui si nici el inferior mie,diferenta de "scoala" nu se simte.El a fost mereu alaturi de mine,ne iubim si ne respectam mult.Prietenele mele(care au soti/prieteni cu scoala) ma invidiaza pt casnicia cu sotul meu pt tot ce traiesc alaturi de el.ESte un baiat educat,cu bun simt si cu o cultura generala de invidiat.

chestia asta chiar nu am mai auzit-o. personal, mi se pare cam ciudat ca nu va afecteaza diferenta de studii. dar am o intrebare. Daca tu ai facut si facultate si master pe el ce il retine sa-si termine macar liceul?


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România