Ultima vizită a fost: Acum este 29 Apr 2024, 02:34


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 22 Noi 2008, 23:50 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
Citat:
Alex nu cred ca cineva ar fi putut descrie mai bine decat tine romanii si situatia de acolo...bravo din partea mea si a sotului (care intre noi fie vb a fost un patriot si jumatate si daca era dupa el, pana acum un an si ceva, ne-am fi intors acasa...acum cred ca s-a convins ca ii mult mai bine aici :) )

Parerea mea despre Europa (si poate nu e cea mai obiectiva pt ca in ultimii ani nu am prea fost pe acolo) este ca a fost otravita de comportamentul romanesc si nu mai e ce a fost...la anul planificam sa mergem in Europa vreo sapt (tocmai pt ca vreau sa vad si viata de acolo) iar dupa aceea in Rom...

Pe mine chestia cu adusul din Rom ma exaspereaza...fara sa supar pe nimeni...hai sa fim seriosi...rosiile cresc la fel si aici ca acolo...vrei rosii, pune 2 straturi in gradina si ai...sau du-te vineri la piata si cumpara de la fermieri daca din supermarket nu iti plac ce gust au...sau cartofi sau mai stiu eu ce...si preturile mai mult ca sigur sunt mai ieftine ca in Rom...noi de ex toamna asta, am mers la o livada si ne-am cules vreo 15 kg de mere...sa nu imi zica cineva ca nu au acelasi gust cu merele din Rom ca nu cred :)

Muraturi, dulceturi cine stie sa faca, se pot face la fel ca si acasa...inca cu un avantaj...in Rom se pun toamna ca nu mai sunt si iarna...aici poti pune year round ca la fel gasesti gogosari iarna ca si toamna...:) sau vinete sau mai stiu eu ce se mai pune in Rom peste iarna :)




bravo,Bamba!dar vezi k unii....(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 01:55 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
una din verisoarele mele locuieste in germania...unde plateste chirie 500 E pe 2 camere, de 18-20mp + bucatarie mare, un hol mare....o baie...ce sa zic, cat camera mea :)) si la fel si camara....acolo ai pe ce plati...eu am o prietena care sta in chirie aiciin cj si plateste 350 E pe un apartament cu 2 camere jegos...sincer :) e varuit...caci lavabila e scumpa...termopan? Doamne fereste...ce-i ala? ....mobila? ...cred ca si a bunicii mele e mai buna....dar ce sa faci, are nevoie de o locuinta pe timpul facultatii..

varul meu are un salar de 3000 E...program de lucru 9-17 (luni-vineri) ....si se mai plang de bani...eu chiar nu inteleg ce pot sa faca cu atatia bani?...acolo mancarea e ieftina...haine nu isi cumpara toata ziua....eu zic ca cu 1000 E se descurca pe luna...chirie, cheltuieli si mancare...hai sa zicem 1500 ...pai si cum se plang de bani? ...si mai are si ea copil si capata bani de la stat...nu ca la noi 800 ron :)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 02:01 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:


Ideea e ca strainii, in general, nu pun atata pret pe haine ca noi. Pt ei e ceva normal sa ai. Hainele le servesc pe ei,noi servim hainele. Noi tb sa aratam ca "avem" ca purtam cu mandrie nu stiu care firma in marime exagerata pe piept, curea, geanta, sapca, eticheta etc...mai ramane sa ne punem un tatuaj pe frunte...-toate astea reprezinta o dovada de "neam prost". Ne place sa ne dam mari si sa epatam. Sunt multe persoane in Rom care au costum "Armani", parfumuri scumpe si Mercedes/BMW parcat in strada in fata garsonierei printr-un cartier periferic ceausit si mananca paine cu salam , asculta manele, dar nu-si permit sa-si schimbe un cauciuc sau vocabularul lor se reduce la: 'smecher, valaore, dusmani, lovele...etc.

Problema cu hainele scumpe de la noi are , in opinia mea, urmatoarele cauze:
-chiriile exagerat de mari si costuri transport
-nu gresesc cei ce cer ci cei ce cumpara--si romanul, sa recunoastem, e snob si epateaza cu cat a dat el pe haine si de unde si le-a luat. Nu?
-daca nu ai posibilitatea sa calatoresti, tb sa cumperi de undeva totusi. Si mai bine iti iei ceva de calitate dar scumpisor decat de pe taraba si rezista pana la primul spalat.
Cu toate astea magazinele cu haine au f multi clienti--suntem destul de cocheti si vanituosi, nu?
Desi nu intotdeauna nimerim si hainele potrivite pt locul unde iesim. Daca afara oamenii abia asteapta weekendul ca sa se relaxeze si sa poarte haine comode, casual sau sport (fiind incorsetati in costume la serviciu pe parcursul saptamanii) la noi e exact invers. Toata lumea se imbraca cu hainele de "duminica" ca sa se duca la mall:mellow:. Cineva spune ca a aparut o noua specie de femeie "toapa de mall":x. Obligatoriu insotita de un amator de shorma si muuuult aur, intolit cu hiane de 'firma' (firma obligatoriu afisata cu mandrie pe unde se poate)purtand cu mandrie ochelarii (evident de firma--obligatoriu scrisa cat de mare)pe cap sau pe frunte. :gun::gun:

In concluzie, astea sunt numai cateva motive pt care am o totala scarba fata de ceea ce inseamna sa mai fii azi 'roman'. (nu ma refer la cultura, istorie si oamenii cu adevarat oameni).



Da, sa sti ca asa e...cand a venit soacra mea din America, "cumnata" mi-a trimis si mie "cate una alta" vorba aia :))...ce sa zic...cand am vazut...m-am uitat putin ciocus....mi-a trimis 13 top-uri (tricouri, bluzite, camasa) ....si ce sa zic...numai Kelvin Clein, Nike, Adidas, Club Monaco, Banana Republic...dar ca si model, cred ca unul de pe piata de la noicu 50 ron e mai dragut, calitatea materialului nu se compara...multe din ele inca nici nu le-am purtat, le las sa faca pui pana le dau la saraci...ca nu sunt genul meu :) ...dar cand m-am uitat pe internet sa vad ce preturi au unele din haine...am ramas uimita...o simpla camasa galbena, cu fermuar care nu se vede, de ala ascuns...si jos pe ea scrie asa mcut kelvin clein...167 E ....pentru ce? ...chiar nu stiu...

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 02:33 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:


Da, sa sti ca asa e...cand a venit soacra mea din America, "cumnata" mi-a trimis si mie "cate una alta" vorba aia :))...ce sa zic...cand am vazut...m-am uitat putin ciocus....mi-a trimis 13 top-uri (tricouri, bluzite, camasa) ....si ce sa zic...numai Kelvin Clein, Nike, Adidas, Club Monaco, Banana Republic...dar ca si model, cred ca unul de pe piata de la noicu 50 ron e mai dragut, calitatea materialului nu se compara...multe din ele inca nici nu le-am purtat, le las sa faca pui pana le dau la saraci...ca nu sunt genul meu :) ...dar cand m-am uitat pe internet sa vad ce preturi au unele din haine...am ramas uimita...o simpla camasa galbena, cu fermuar care nu se vede, de ala ascuns...si jos pe ea scrie asa mcut kelvin clein...167 E ....pentru ce? ...chiar nu stiu...



Cine stie ce s-a intamplat...
Mie mi s-au parut de f buna calitate si incomparabile ca model fata de ale noastre.
Cand am spus ca ei nu pun pret pe haine ma refeream ca nu haina il face pe om.Si ca nu te judeca dupa cum esti imbracat. Cat priveste firmele si hainele...toate sunt in cantitate industriala acolo si de toate calitatile. Dar, este cert, firmele astea mari nu m-au dezamagit.
Concret: eu am prins reducerile cele mai mari: geanta din piele Ck sau Keneth Cole sau DKNY....100$ fara taxe.Levi's 50$ (la noi sunt 5 mil vechi). HM-urile mi s-au parut aproape gartis la fel si Old Navy...5-8$/tricou. Si totul de buna calitate. Converse sau Champions sunt firme pt supermarket si extrem de ieftine nu mari fita ca la noi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 04:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


Ideea e ca strainii, in general, nu pun atata pret pe haine ca noi. Pt ei e ceva normal sa ai. Hainele le servesc pe ei,noi servim hainele. Noi tb sa aratam ca "avem" ca purtam cu mandrie nu stiu care firma in marime exagerata pe piept, curea, geanta, sapca, eticheta etc...mai ramane sa ne punem un tatuaj pe frunte...-toate astea reprezinta o dovada de "neam prost". Ne place sa ne dam mari si sa epatam. Sunt multe persoane in Rom care au costum "Armani", parfumuri scumpe si Mercedes/BMW parcat in strada in fata garsonierei printr-un cartier periferic ceausit si mananca paine cu salam , asculta manele, dar nu-si permit sa-si schimbe un cauciuc sau vocabularul lor se reduce la: 'smecher, valaore, dusmani, lovele...etc.

Problema cu hainele scumpe de la noi are , in opinia mea, urmatoarele cauze:
-chiriile exagerat de mari si costuri transport
-nu gresesc cei ce cer ci cei ce cumpara--si romanul, sa recunoastem, e snob si epateaza cu cat a dat el pe haine si de unde si le-a luat. Nu?
-daca nu ai posibilitatea sa calatoresti, tb sa cumperi de undeva totusi. Si mai bine iti iei ceva de calitate dar scumpisor decat de pe taraba si rezista pana la primul spalat.
Cu toate astea magazinele cu haine au f multi clienti--suntem destul de cocheti si vanituosi, nu?
Desi nu intotdeauna nimerim si hainele potrivite pt locul unde iesim. Daca afara oamenii abia asteapta weekendul ca sa se relaxeze si sa poarte haine comode, casual sau sport (fiind incorsetati in costume la serviciu pe parcursul saptamanii) la noi e exact invers. Toata lumea se imbraca cu hainele de "duminica" ca sa se duca la mall:mellow:. Cineva spune ca a aparut o noua specie de femeie "toapa de mall":x. Obligatoriu insotita de un amator de shorma si muuuult aur, intolit cu hiane de 'firma' (firma obligatoriu afisata cu mandrie pe unde se poate)purtand cu mandrie ochelarii (evident de firma--obligatoriu scrisa cat de mare)pe cap sau pe frunte. :gun::gun:

In concluzie, astea sunt numai cateva motive pt care am o totala scarba fata de ceea ce inseamna sa mai fii azi 'roman'. (nu ma refer la cultura, istorie si oamenii cu adevarat oameni).




Alex, pe cuvant ca eu nu vad ce descri tu in mall-uri in Cluj.Dimpotriva, oamenii se imbraca lejer.Uscaturi sunt si aici, evident , dar nu cred ca ies asa de tare in evidenta.Sau cel putin eu nu ii vad...
Eu since, fara sa supar pe nimeni mi-as dori sa se intoarca romanii inteligenti care a plecat sa munceasca in alte tari.Cred ca asta ar fii una din solutiile prin care am face tara sa mearga mai bine.
Nu sunt o patrioata, dar nici nu sunt de acord cu plecarea asta in masa.Nici mie nu imi este usor in Romania, nu am tot ce imi doresc, imi lipsesc foarte multe inca.Poate daca as fii avut in grupul meu de prieteni persoane care sa fii plecat in state sau la munca in strainatate as fii gandit altfel.
In state chiar cred si eu ca este un caz extrem.E altceva.Dar sa pleci in Italia sau in Spania.....serios acum....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 08:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:



Eu since, fara sa supar pe nimeni mi-as dori sa se intoarca romanii inteligenti care a plecat sa munceasca in alte tari.Cred ca asta ar fii una din solutiile prin care am face tara sa mearga mai bine.
Nu sunt o patrioata, dar nici nu sunt de acord cu plecarea asta in masa.


Laura...la ce sa se intoarca oamenii inteligenti? tocmai ca sunt inteligenti cred eu ca nu se intorc pt ca vad ca nu au la ce....hai sa facem abstractie de oameni, de mentalitate (care nu o sa se schimbe veci)...eu cred ca nu este structura tarii formata inca in asa fel incat sa mearga tara mai bine...si de s-ar intoarce...

hai sa luam numai sistemul bancar ca si ex...creditele...care zic eu sunt f importante...si asta vb din ce mi s-a povestit ca eu nu am nici un credit in Rom...comision de acordare a creditului (hotie), comision de gestionare a creditului (hotie), comision de rambursare anticipata (si aici este daca vrei sa ai dobanda o idee mai mica, daca nu, poti sa ceri sa ti-l scoata - dar macar ai o alegere deci in Rom hotie), dobanda frate...care e una cea advertised si alta cea reala...ok si aici este interest rate si APR...annual percentage rate care e de fapt dobanda reala...dar diferenta dintre ele nu e de la cer la pamant ca in Rom...si plus ca nu ai optiune de dobanda fixa la toate creditele...deci, dupa cum vad eu, tu ca si om de rand nu prea ai multe de ales daca vrei sa iei un credit...si in timpul contractului banca iti poate schimba termenii cum vrea si cum pofteste...pai sa avem scuze, dar nu mi se pare normal...ai semnat un contract, stick with it...nu te schimba dupa cum bate vantul...

repet, ce am scris mai sus este pur concluzia mea referitor la ce am inteles eu ca este tehnica de acordare a creditelor...daca am gresit cu ceva, nu ma supar sa fiu corectata...

deci, presupunand ca, concluziile mele sunt corecte, de ce s-ar intoarce un om inteligent, care stie conditiile de creditare din strainatate, in Romania? sa fie jecmanit? ca mie asa mi se pare toata treaba asta...jaf la drumul mare...si aici cel putin, ma refer la banci...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 14:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:

f gresit consideri tu...daca ai fi citit ce am scris, ai fi vazut ca nu se punea problema sa nu fii avut un viitor in tara...lucram in centrala unei banci, aveam un salar bun pe vremea aia (mult peste media de atunci)...as fi putut ajunge si mai sus...dar nu am vrut sa ma lupt cu morile de vant si cu sefi care iti fac avansuri...

eu stau acum si fac paralela intre ce am reusit noi aici si ce au reusit cumnatele mele sau sora-mea in Rom si la ce pret (stres, agitatie, nebunie, viata pe drumuri etc)...nu m-am imbogatit inca...dar suntem pe drumul cel bun...planul este sa ne retire la 40 si ceva de ani si sa ne luam copiii si sa calatorim...tu poti spune la fel ca o sa reusesti in Rom?

PS trebuie sa fac o corectura sa nu se inteleaga gresit...centrala unei banci nu inseamna ca eram centralista (sotul meu a zis ca asta se intelege :)) eram angajata in sediul central al unei banci in Cluj...:)

eu nu m-am referit la tine bamba, ma refeream in general. sunt foarte putin cei care reusesc ce ai reusit tu. sincer ma bucur pt tine si iti doresc tot binele din lume

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 15:16 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:


Cine stie ce s-a intamplat...
Mie mi s-au parut de f buna calitate si incomparabile ca model fata de ale noastre.
Cand am spus ca ei nu pun pret pe haine ma refeream ca nu haina il face pe om.Si ca nu te judeca dupa cum esti imbracat. Cat priveste firmele si hainele...toate sunt in cantitate industriala acolo si de toate calitatile. Dar, este cert, firmele astea mari nu m-au dezamagit.
Concret: eu am prins reducerile cele mai mari: geanta din piele Ck sau Keneth Cole sau DKNY....100$ fara taxe.Levi's 50$ (la noi sunt 5 mil vechi). HM-urile mi s-au parut aproape gartis la fel si Old Navy...5-8$/tricou. Si totul de buna calitate. Converse sau Champions sunt firme pt supermarket si extrem de ieftine nu mari fita ca la noi.




da, am inteles ideea ta....si eu chia nu inteleg oamenii care dau banii pe un tricou simplu intr-o culoare oricare ar fi pe care scrie puma sau nike in fata....si mai dai si 120 aproximativ pe un tricou aiurea....numai ca sa vada lumea ca tu ai puma sau ai nike...

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 16:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:



da, am inteles ideea ta....si eu chia nu inteleg oamenii care dau banii pe un tricou simplu intr-o culoare oricare ar fi pe care scrie puma sau nike in fata....si mai dai si 120 aproximativ pe un tricou aiurea....numai ca sa vada lumea ca tu ai puma sau ai nike...


eu inteleg....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 16:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

eu inteleg....


si nu imi cumpar ca sa vada lumea.imi cumpar pentru ca imi plac hainele sport de calitate.imi plac tricourile care nu se largesc la gat.imi place sa imi am tinute din aceeasi gama.
dar asta nu are nici o legatura cu subiectul nostru.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 16:53 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:

si nu imi cumpar ca sa vada lumea.imi cumpar pentru ca imi plac hainele sport de calitate.imi plac tricourile care nu se largesc la gat.imi place sa imi am tinute din aceeasi gama.
dar asta nu are nici o legatura cu subiectul nostru.


mi-ai citit gandurile......si pt ca, ai uitat, nu se largesc la primul spalat...


dar ai uitat , totusi, ca in Rom preturile sunt nejustificat de mari in comp cu aceleasi lucruri pe care le poti gasi si in alta parte. de ce?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 18:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

mi-ai citit gandurile......si pt ca, ai uitat, nu se largesc la primul spalat...


dar ai uitat , totusi, ca in Rom preturile sunt nejustificat de mari in comp cu aceleasi lucruri pe care le poti gasi si in alta parte. de ce?


asta ii o alta chestie pe care nu o inteleg...aceleasi produse de bebelusi (ca acum cu astea sunt mai bine informata) in Rom costa de 2 sau de 3 ori mai scump decat aici...sau decat recomanda producatorul de aici...:gun::gun:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 23 Noi 2008, 18:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:
Pe mine chestia cu adusul din Rom ma exaspereaza...fara sa supar pe nimeni...hai sa fim seriosi...rosiile cresc la fel si aici ca acolo...vrei rosii, pune 2 straturi in gradina si ai...sau du-te vineri la piata si cumpara de la fermieri daca din supermarket nu iti plac ce gust au...sau cartofi sau mai stiu eu ce...si preturile mai mult ca sigur sunt mai ieftine ca in Rom...noi de ex toamna asta, am mers la o livada si ne-am cules vreo 15 kg de mere...sa nu imi zica cineva ca nu au acelasi gust cu merele din Rom ca nu cred :)

Muraturi, dulceturi cine stie sa faca, se pot face la fel ca si acasa...inca cu un avantaj...in Rom se pun toamna ca nu mai sunt si iarna...aici poti pune year round ca la fel gasesti gogosari iarna ca si toamna...:) sau vinete sau mai stiu eu ce se mai pune in Rom peste iarna :)


Unde la noi rosiile sau alte legume sau fucte au gustul mai bun?....tot din afara sunt aduse si cele de la noi...ce'i care le vand in piata sunt cumparate din alta parte...ce credeti ca daca vedeti tarani care vand diverse fructe sau legume si ziceti a ca iei le cresc in gradina sunt mai bune va inselati pt ca semintele pe care le pun in pamant de unde sunt ?...din afara...sunt crescute cu ingrasamant chimic...in concluzie sunt la fel ca cele din afara ...
si acum in legetura cu plecarea in afara si intoarcerea in tara sau nu eu sunt de acord cu tot ce a zis bamba si alex ... recunosc si in alte tari au partile lor proaste ca si la noi pe care noi din afara nu le vedem si vedem totul roz, dar tot este mai bine decat la noi pt ca spre deosebire de tara noastra cel putin in SUA ca sa dau un exemplu te trateaza cu respect. Sincer la noi pe nicaieri nu te trateaza cu respect, suntem tara cu cele mai multe taxe, peste tot lumea ne stie drept hoti etc..., recunosc romanii sunt oameni destepti doar ca isi folosesc aceasta calitate in scopuri rusinoase...uitati'va la stiri ce vedeti... crime,violuri...etc in tara sau in strainatate,abia poate odata la nu stiu cate luni auzi si la stiri o veste buna despre noi ca un roman a realizat ceva bun...Sistemul medical este si el la pamant si o spun din proprie experienta...care era sa mor din cauza unui doctor incompetent care si'a luat diploma prin baruri si cluburi probabil...dar lasand la o parte tot ce am zis rau despre romania are si tara noastra partile ei bune care din pacate nu stim sa le valorificam...
Poate ca as pleca si eu din tara daca mi s'ar oferi ocazia ...daca as avea curajul necesar sa fac o asemenea schimbare...ca pana la urma recunosc ca imi este frica sa plec asa de nebuna in tari straine si sa'mi las familia aici...si daca m'as mai intoarce sau nu depinde probabil cat de bine mi'ar fi acolo unde as fi pt ca patrioata nu sunt nici sa ma bati...
oricum in concluzie spre ca ati inteles ce vroiam sa zic pt ca am impresia ca am cam aiurit pe aici :p

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 24 Noi 2008, 04:04 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

si nu imi cumpar ca sa vada lumea.imi cumpar pentru ca imi plac hainele sport de calitate.imi plac tricourile care nu se largesc la gat.imi place sa imi am tinute din aceeasi gama.
dar asta nu are nici o legatura cu subiectul nostru.




si mie imi plac hainele sport, si aproape in fiecare zi sunt imbracata sport...si mie imi plac tricourile care nu se largesc si se vede ca este calitate in material...dar nu imi plac pentru ca trebuie sa-si scrie firma pe ele...nu pot sa o lase doar pe eticheta si sa puna un alt model pe tricou? ...sau sa-l lase simplu? ...mi se pare putin aiurea....daca ar fi toate hainele asa, simple si cu scrisul firmei pe ele cum ar fi?....


da lasam subiectul asta, cum ai spus tu...nu prea are legatura :)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 24 Noi 2008, 04:08 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

Unde la noi rosiile sau alte legume sau fucte au gustul mai bun?....tot din afara sunt aduse si cele de la noi...ce'i care le vand in piata sunt cumparate din alta parte...ce credeti ca daca vedeti tarani care vand diverse fructe sau legume si ziceti a ca iei le cresc in gradina sunt mai bune va inselati pt ca semintele pe care le pun in pamant de unde sunt ?...din afara...sunt crescute cu ingrasamant chimic...in concluzie sunt la fel ca cele din afara ...
si acum in legetura cu plecarea in afara si intoarcerea in tara sau nu eu sunt de acord cu tot ce a zis bamba si alex ... recunosc si in alte tari au partile lor proaste ca si la noi pe care noi din afara nu le vedem si vedem totul roz, dar tot este mai bine decat la noi pt ca spre deosebire de tara noastra cel putin in SUA ca sa dau un exemplu te trateaza cu respect. Sincer la noi pe nicaieri nu te trateaza cu respect, suntem tara cu cele mai multe taxe, peste tot lumea ne stie drept hoti etc..., recunosc romanii sunt oameni destepti doar ca isi folosesc aceasta calitate in scopuri rusinoase...uitati'va la stiri ce vedeti... crime,violuri...etc in tara sau in strainatate,abia poate odata la nu stiu cate luni auzi si la stiri o veste buna despre noi ca un roman a realizat ceva bun...Sistemul medical este si el la pamant si o spun din proprie experienta...care era sa mor din cauza unui doctor incompetent care si'a luat diploma prin baruri si cluburi probabil...dar lasand la o parte tot ce am zis rau despre romania are si tara noastra partile ei bune care din pacate nu stim sa le valorificam...
Poate ca as pleca si eu din tara daca mi s'ar oferi ocazia ...daca as avea curajul necesar sa fac o asemenea schimbare...ca pana la urma recunosc ca imi este frica sa plec asa de nebuna in tari straine si sa'mi las familia aici...si daca m'as mai intoarce sau nu depinde probabil cat de bine mi'ar fi acolo unde as fi pt ca patrioata nu sunt nici sa ma bati...
oricum in concluzie spre ca ati inteles ce vroiam sa zic pt ca am impresia ca am cam aiurit pe aici :p



hai mai ca nu e chiar asa :)) ....rosiile plantate la mine la tara de bunica mea...au un gust delicios pe langa cele aduse de afara care sunt albe inauntru....si tot de la piata cumparate :) dar sunt din export e clar...ca scrie si pe eticheta cand le cumperi...

si normal ca fructele astea....portocale, banane, mandarine, clementine, strugurii aia faini, pomelo si mai stiu e ce fructe is de export....dar sunt bune, nu in toata perioada anul dar sunt bune :) ...

sau merele...mie nu prea imi plac merele...dar si eu am fost la cules de mere si se vede diferenta la unul de export si unul de aici :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 24 Noi 2008, 13:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
subiectul asta s-a transformat intr-o discutie de aprozar si la propriu si la figurat. nici n-am rabdare sa citesc. sunt penibile argumentele de ambele parti:ermm: nu inteleg de ce fiecare tine neaparat sa convinga tabara adversa ca ea are dreptate.:lol:

ps: am doar o chestie de adaugat. bamba, mi se pare exagerat sa spui ca europa a fost otravita de comportamentul romanilor...m-a socat afirmatia asta:(( dar, e parerea ta:ok:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 24 Noi 2008, 14:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
subiectul asta s-a transformat intr-o discutie de aprozar si la propriu si la figurat. nici n-am rabdare sa citesc. sunt penibile argumentele de ambele parti:ermm: nu inteleg de ce fiecare tine neaparat sa convinga tabara adversa ca ea are dreptate.:lol:

ps: am doar o chestie de adaugat. bamba, mi se pare exagerat sa spui ca europa a fost otravita de comportamentul romanilor...m-a socat afirmatia asta:(( dar, e parerea ta:ok:



clarut....probabil se referea la romanii plecati la furat.astea e imaginea romanului plecat din tara.normal ca e multa mediatizare, pentru ca din pacate se vinde mult mai bine stirea negativa.
eu, va admir.sincer.nu incerc sa va conving sa va intoarceti.imi spun doar parerea.nu vreau sa aduc argumente nici pro, nici contra.
vreau doar sa inteleg ce va tine acolo, si care sunt motivele pentru care nu va intoarceti in tara.
inteleg motivele generale, vad si eu ce se intampla in romania si imi vine unori sa imi iau talpasita si sa plec cat vad cu ochii.dar vreau sa vad parerea cuiva plecat deja.si sunt foarte suparata, ca romanii plecati nu vad decat partea negativa din romania.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 24 Noi 2008, 14:09 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
subiectul asta s-a transformat intr-o discutie de aprozar si la propriu si la figurat. nici n-am rabdare sa citesc. sunt penibile argumentele de ambele parti:ermm: nu inteleg de ce fiecare tine neaparat sa convinga tabara adversa ca ea are dreptate.:lol:


ps: am doar o chestie de adaugat. bamba, mi se pare exagerat sa spui ca europa a fost otravita de comportamentul romanilor...m-a socat afirmatia asta:(( dar, e parerea ta:ok:


Clarut, sunt sigura ca Bamba s-a referit la concetatenii nostri mai "creoli" care, de ce sa nu recunoastem si aici creeaza o multime de probleme....

Pt a "revitaliza" topicul....ce parere aveti despre mentinerea/ridicarea vizelor pt sua?
Eu una sunt pt mentinerea vizei pana in momentul in care vom fi suficienti de civilizati. Cat priveste obtinerea ei...nu cred ca mai este o problema pt oamenii cu adevarat ok.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 24 Noi 2008, 17:33 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

Clarut, sunt sigura ca Bamba s-a referit la concetatenii nostri mai "creoli" care, de ce sa nu recunoastem si aici creeaza o multime de probleme....

Pt a "revitaliza" topicul....ce parere aveti despre mentinerea/ridicarea vizelor pt sua?
Eu una sunt pt mentinerea vizei pana in momentul in care vom fi suficienti de civilizati. Cat priveste obtinerea ei...nu cred ca mai este o problema pt oamenii cu adevarat ok.



eu nu am nici o parere referitor la asta...dar la noi in tara nu sunt numai oameni needucati, sunt si oameni educati care pot sa mearga oriunde in lume fara sa se faca de rusine....:D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce v-ar determina sa va intoarceti in Romania?
MesajScris: 24 Noi 2008, 18:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
ps: am doar o chestie de adaugat. bamba, mi se pare exagerat sa spui ca europa a fost otravita de comportamentul romanilor...m-a socat afirmatia asta:(( dar, e parerea ta:ok:


hmmm...pe mine ma socheaza faptul ca nu ai inteles la ce ma refeream...stai sa dau paste inca o data la paragraful respectiv

"Parerea mea despre Europa (si poate nu e cea mai obiectiva pt ca in ultimii ani nu am prea fost pe acolo) este ca a fost otravita de comportamentul romanesc si nu mai e ce a fost..."

deci, in primul rand, am mentionat faptul ca nu e cea mai obiectiva...in al doilea rand, raspundeam la exemplele care se dadusera mai sus despre romani plecati in italia si spania si care lucreaza in capsunerii si alte chestii de genul...care nu mi se par exemple concludente despre romani inteligenti si cu succese in strainatate...in sensul asta am spus ca e otravita de romani...

nu inteleg de ce trebuie sa te simti lezata...la urma urmei, numai de cazul tiganului din italia de acum 2 ani trebuie sa imi aduc aminte si ce publicitate negativa ni s-a facut...stiu ca faceam escala atunci in Milano si mi-a fost frica sa spun ca sunt romanca...si exemplele sunt convinsa ca pot sa curga...despre reputatia pe care si-au facut-o romanii in toata Europa...poti sa afirmi cu mana pe inima ca nu e otravita imaginea romanilor in Europa?...

PS as mai continua da tocmai m-am trezit din somn, nu mi-am baut cafeaua si fata trebuie hranita...da m-am ambalat un pic...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România