Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:12


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cariera sau copilul
MesajScris: 06 Dec 2008, 02:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
ba, mie imi lipseste si serviciul. cafeaua cu colegii, sedintele sforaitoare de lunea, la care n-aveam voie sa dorm, ca tineam procesul verbal (de ce tocmai eu? :nerv:), dar mai ales ceea ce faceam eu... ma duc pe la colegii mei si-i vad agitati, ingropati in hartii, stresati... si mi-e dor :D. imi vine sa raspund la telefoane, sa ma bag si eu printre dosare, sa-mi iau agenda si sa fug la sedinta, sa ma agit... ultima data cand am fost nici calculatorul de pe biroul meu nu se mai deschidea; cica nu-l mai deschisese nimeni de cand am plecat. o fi murit, saracu'...
dar toate astea nu au dispar

ut, ci sunt pur si simplu puse pe "hold". sincer, eu nu-mi doresc o cariera in adevaratul sens al cuvantului, asa cum vezi in filme. eu imi doresc un job fain, un salariu bunicel si timp de petrecut in familie. pentru ca, oricat si cu oricine ai sta la munca, la un moment dat tot acasa te intorci. si casa aia doresc sa nu-mi fie goala. si nimic nu ti-o umple mai frumos decat copiii...


gina...cand povestesti tu....pare foarte frumos.
dar job-ul acela bunicel...nu stiu daca imi va oferi confortul pe care il vreau.
eu as vrea macar sa incerc sa am si o familie frumoasa, si o stabilitate financiara.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cariera sau copilul
MesajScris: 06 Dec 2008, 17:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
perioada cea mai lunga cat am stat acasa a fost din iunie cand am dat licenta si pana in decembrie. am stat ca sa invat pt exameneul de primire in profesie. nu as mai putea sa stau fara sa am activitate. iar ideea ca nu se impaca cariera si copilul nu prea cred in ea. ai mei m-au facut in anul in care si-au terminat amandoi facultatile si m-au crescut fara ajutorul nimanui. pot spune ca am crescut in cancelarii si primarii. dar asta nu m-a indepartat de ai mei , din contra ca avem o legatura foarte puternica. apropo faptul ca aveau un copil nu i-a impiedicat sa isi aprofundeze studiile ba chiar sa-si dea doctoratul in domeniile lor.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cariera sau copilul
MesajScris: 06 Dec 2008, 18:43 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
ba, mie imi lipseste si serviciul. cafeaua cu colegii, sedintele sforaitoare de lunea, la care n-aveam voie sa dorm, ca tineam procesul verbal (de ce tocmai eu? :nerv:), dar mai ales ceea ce faceam eu... ma duc pe la colegii mei si-i vad agitati, ingropati in hartii, stresati... si mi-e dor :D. imi vine sa raspund la telefoane, sa ma bag si eu printre dosare, sa-mi iau agenda si sa fug la sedinta, sa ma agit... ultima data cand am fost nici calculatorul de pe biroul meu nu se mai deschidea; cica nu-l mai deschisese nimeni de cand am plecat. o fi murit, saracu'...
dar toate astea nu au disparut, ci sunt pur si simplu puse pe "hold". sincer, eu nu-mi doresc o cariera in adevaratul sens al cuvantului, asa cum vezi in filme. eu imi doresc un job fain, un salariu bunicel si timp de petrecut in familie. pentru ca, oricat si cu oricine ai sta la munca, la un moment dat tot acasa te intorci. si casa aia doresc sa nu-mi fie goala. si nimic nu ti-o umple mai frumos decat copiii...



ce frumos vorbesti despre toate....felicitari! sa ai parte de tot ce iti doresti si mai ales de o familie fericita :flower:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cariera sau copilul
MesajScris: 06 Dec 2008, 21:42 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:


ce frumos vorbesti despre toate....felicitari! sa ai parte de tot ce iti doresti si mai ales de o familie fericita :flower:

Eu consider ca am ajuns la varful carierei pe care mi-o doream. E frumos, e antrenant, nu e nimic monoton, e desigur si stresant, chiar foarte tare uneori. N-am pus insa niciodata cariera pe primul loc. Si nu m-am ferit vreodata sa fac un copil pentru ca mi-ar fi daunat carierei. Dar asa s-a intamplat, nu am ramas insarcinata... si mi-am vazut de cariera. Imi doresc un copil si nu cred ca m-ar deranja deloc din punctul de vedere al carierei. Fac foarte bine ceea ce fac si chiar daca plec de aici, oricand voi vrea sa revin in domeniu imi voi gasi un loc de munca similar cu pozitia pe care o ocup acum. Dar in ultimul timp imi doresc foarte mult sa incep o afacere proprie, sa nu mai lucrez pentru altii. Asa ca, pentru mine, un copil acum ar fi foarte binevenit...


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România