Ultima vizită a fost: Acum este 24 Apr 2024, 08:59


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 17 Aug 2009, 18:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
fetelor,nu stiti nici un remediu contra oboselii?
tot timpul sunt obosita si fara vlaga.si dimineata ma trezesc foarte obosita,desi dorm noaptea.parca ma doare tot corpul si deja e de mai multa vreme starea asta nasoala.:(:.


vezi sa nu ai si tu ce are barbatul meu...sleep apnea

http://www.nhlbi.nih.gov/health/dci/Dis ... hatIs.html

si el se trezea tot timpul obosit si fara putere si dupa primul test cica ii moderate to severe sleep apnea...acum in 25 are inca un test sa ii confirme

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 18 Aug 2009, 10:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
Bamba scrie:
Citat:
fetelor,nu stiti nici un remediu contra oboselii?
tot timpul sunt obosita si fara vlaga.si dimineata ma trezesc foarte obosita,desi dorm noaptea.parca ma doare tot corpul si deja e de mai multa vreme starea asta nasoala.:(:.


vezi sa nu ai si tu ce are barbatul meu...sleep apnea

http://www.nhlbi.nih.gov/health/dci/Dis ... hatIs.html

si el se trezea tot timpul obosit si fara putere si dupa primul test cica ii moderate to severe sleep apnea...acum in 25 are inca un test sa ii confirme


iaai..dar ce-i aia? :O

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 18 Aug 2009, 21:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
corina1 scrie:
Bamba scrie:
Citat:
fetelor,nu stiti nici un remediu contra oboselii?
tot timpul sunt obosita si fara vlaga.si dimineata ma trezesc foarte obosita,desi dorm noaptea.parca ma doare tot corpul si deja e de mai multa vreme starea asta nasoala.:(:.


vezi sa nu ai si tu ce are barbatul meu...sleep apnea

http://www.nhlbi.nih.gov/health/dci/Dis ... hatIs.html

si el se trezea tot timpul obosit si fara putere si dupa primul test cica ii moderate to severe sleep apnea...acum in 25 are inca un test sa ii confirme


iaai..dar ce-i aia? :O


ti se inchide gatul si se intrerupe flow-ul de oxigen catre creier si atunci creierul se trezeste...nu apuca sa intre in somnul ala adanc din care sa te trezesti odihnita....ii cam plastica descrierea cam asa mi-a explicat si mie adi...

nu zic neaparat ca tu ai asa ceva....dar merita investigat...

aici l-a pus sa doarma o noapte in spital...legat la tot felul de aparate care monitorizeaza creierul sa vada de cate ori se trezeste intr-o ora samd...acum in 25 merge la inca o noapte de teste...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 18 Aug 2009, 22:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
[/quote]

ti se inchide gatul si se intrerupe flow-ul de oxigen catre creier si atunci creierul se trezeste...nu apuca sa intre in somnul ala adanc din care sa te trezesti odihnita....ii cam plastica descrierea cam asa mi-a explicat si mie adi...

nu zic neaparat ca tu ai asa ceva....dar merita investigat...

aici l-a pus sa doarma o noapte in spital...legat la tot felul de aparate care monitorizeaza creierul sa vada de cate ori se trezeste intr-o ora samd...acum in 25 merge la inca o noapte de teste...[/quote]


pare o chestie foarte ciudata....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 18 Aug 2009, 23:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
laura_sandu scrie:


ti se inchide gatul si se intrerupe flow-ul de oxigen catre creier si atunci creierul se trezeste...nu apuca sa intre in somnul ala adanc din care sa te trezesti odihnita....ii cam plastica descrierea cam asa mi-a explicat si mie adi...

nu zic neaparat ca tu ai asa ceva....dar merita investigat...

aici l-a pus sa doarma o noapte in spital...legat la tot felul de aparate care monitorizeaza creierul sa vada de cate ori se trezeste intr-o ora samd...acum in 25 merge la inca o noapte de teste...[/quote]


pare o chestie foarte ciudata....[/quote]

ii destul de ciudata...nu vrei sa stii care sunt solutiile :(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 19 Aug 2009, 00:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:
laura_sandu scrie:


ti se inchide gatul si se intrerupe flow-ul de oxigen catre creier si atunci creierul se trezeste...nu apuca sa intre in somnul ala adanc din care sa te trezesti odihnita....ii cam plastica descrierea cam asa mi-a explicat si mie adi...

nu zic neaparat ca tu ai asa ceva....dar merita investigat...

aici l-a pus sa doarma o noapte in spital...legat la tot felul de aparate care monitorizeaza creierul sa vada de cate ori se trezeste intr-o ora samd...acum in 25 merge la inca o noapte de teste...



pare o chestie foarte ciudata....[/quote]

ii destul de ciudata...nu vrei sa stii care sunt solutiile :([/quote]

sunt curioasa totusi...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 19 Aug 2009, 08:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
dar eu nu ma trezesc noaptea..asta in ultima vreme,ca inainte ma mai trezeam.dar poate ca si ma culc foarte tarziu,si lucru foarte mult si nu apuca organismul sa se refaca..si ieri am pus 40 lt de bulion,m-am culcat la 2 si la 6.30 m-am trezit.azi pun 25 kg de vinete pentru iarna in congelator.probabil ca niste vitamine m-ar ajuta.
dar testul asta ce fel de doctori iti fac? :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 19 Aug 2009, 08:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
corina1 scrie:
dar eu nu ma trezesc noaptea..asta in ultima vreme,ca inainte ma mai trezeam.dar poate ca si ma culc foarte tarziu,si lucru foarte mult si nu apuca organismul sa se refaca..si ieri am pus 40 lt de bulion,m-am culcat la 2 si la 6.30 m-am trezit.azi pun 25 kg de vinete pentru iarna in congelator.probabil ca niste vitamine m-ar ajuta.
dar testul asta ce fel de doctori iti fac? :(




cred ca neurologi....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 19 Aug 2009, 13:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
corina1 scrie:
dar eu nu ma trezesc noaptea..asta in ultima vreme,ca inainte ma mai trezeam.dar poate ca si ma culc foarte tarziu,si lucru foarte mult si nu apuca organismul sa se refaca..si ieri am pus 40 lt de bulion,m-am culcat la 2 si la 6.30 m-am trezit.azi pun 25 kg de vinete pentru iarna in congelator.probabil ca niste vitamine m-ar ajuta.
dar testul asta ce fel de doctori iti fac? :(


Draguto la noi ii mai zice sindrom burn-out mai bine spus oboseala repeteta aici sunt niste sticlute cu vit,minerale si mai ceva in ele, eu am luat si i-am lua si lui florin si sunt f bune.se iau 7 zile la rand si le iei de la farmacie fara reteta

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 19 Aug 2009, 13:27 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
BOZUL - spaima obezitatii

Bozul este considerat fratele salbatic al socului. Au trasaturi comune, dar ii diferentiaza capacitatea bozului de a se adapta conditii vitrege de mediu. Mirosul frunzelor, tulpinilor si radacinii este respingator, insa planta se distinge prin rezultate deosebite in tratarea a numeroase afectiuni. Si-a castigat locul printre cele mai puternice purgative si detoxifiante le organismului. Cel mai semnificativ este efectul acestuia in curele de slabit, fiind de neegalat. Ce afectiuni vindeca?

Obezitatea si pofta de mancare necontrolata
Radacina de boz intensifica procesele de eliminare, fiind un diuretic si un purgativ care produce o scadere rapida in greutate. Mirosul sau, destul de neplacut, inhiba apetitul daca este administrat inainte de masa. O lingura cu plamadeala de boz in tuica luata cu cateva minute inainte de masa este un remediu de slabit care ii va corecta si pe cei mai mari mancaciosi. Nu abuza insa, pentru ca se produce o scadere in greutate mai brusca decat ti-ai dori si, in plus te poti confrunta cu un deranj stomacal serios!

Gastrita hipoacida si digestia lenta
Se ia un varf de cutit cu pulbure de boz cu 20-30 minute inainte de mesele principale. Are un efect exceptional de stimulare si reglare a digestiei.

Constipatia
Radacina de boz (mai ales macerata in tuica) este printre cele mai puternice remedii purgative. Se iau 1-2 linguri cu plamadeala de 2-3 ori pe zi, pe stomacul gol. Tratamentul dureaza doua saptamani, apoi se face o pauza de o saptamana, dupa care se poate relua.

Cistita si infectiile renale recidivante
De 4 ori pe zi, se ia cate o jumatate de pahar cu macerat la rece. In cazul in care este contraindicat aportul suplimentar de lichide, radacina de boz se ia sub forma de pulbere, cate un varf de cutit de 3-4 ori pe zi.

Atentie!
Radacinile de boz sunt un purgativ cu o actiune severa si pot da efecte secundare extrem de neplacute (deshidratare, colici abdominale, stari de iritatie a tubului digestiv). Este important sa nu se depaseasca dozele mentionate.


Cum se prepara :?:
Plamadeala in tuica 100 g de radacina proaspata, taiata foarte marunt, se pun intr-un litru de tuica tare si se lasa la macerat 5 zile. Se filtreaza si se pastreaza intr-o sticla inchisa la culoare.

Macerat la rece
Doua varfuri de cutit cu radacina de boz maruntita se lasa la inmuiat intr-un pahar (200 ml) cu apa, de seara pana dimineata, apoi se filtreaza.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 19 Aug 2009, 16:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
corina1 scrie:
dar eu nu ma trezesc noaptea..asta in ultima vreme,ca inainte ma mai trezeam.dar poate ca si ma culc foarte tarziu,si lucru foarte mult si nu apuca organismul sa se refaca..si ieri am pus 40 lt de bulion,m-am culcat la 2 si la 6.30 m-am trezit.azi pun 25 kg de vinete pentru iarna in congelator.probabil ca niste vitamine m-ar ajuta.
dar testul asta ce fel de doctori iti fac? :(


nu te trezesti noaptea sa realizezi ca te trezesti...numai creierul se trezeste...

nu stiu exact ce doctori sunt...aici sunt doctori specializati in sleep disorders

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 20 Aug 2009, 06:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
eu sinvernici nu m-as duce la medic pt ca ma trezesc noaptea....as pune totul pe seama stresului sau a oboselii acumulate.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 20 Aug 2009, 15:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
laura_sandu scrie:
eu sinvernici nu m-as duce la medic pt ca ma trezesc noaptea....as pune totul pe seama stresului sau a oboselii acumulate.


hmmm...netrata chestia asta poate duce mai tarziu la heart attack si nu mai stiu ce porcarii....sincera, nu as vrea sa ma trezesc dimineata cu el langa mine.....sa nu mai zic...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 24 Aug 2009, 12:37 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Topul ceaiurilor de slabit

Cine nu-si doreste sa dea jos cateva kilograme fara diete drastice? Ceaiurile sunt o solutie la indemana. Se prepara suor, n-au efecte secundare si stimuleaza metabolismul.

Ceaiul de urzica taie apetitul
Urzicile sunt plante bogate in vitamina C,E, dar si in minerale precum calciu, magneziu, fier, siliciu si potasiu, care mentin sanatatea oaselor si a muschilor. Ele curata toxinele din sange si reduc apetitul, hranind in acelasi timp organismul. Ceaiul are efect diuretic si stimuleaza digestia. Prepara o infuzie dintr-o lingura de planta uscata la 250 ml de apa si bea o cana dimineata si una seara, cald sau rece, cum preferi.

Ceaiul verde arde grasimile
O cana de ceai verde contine patru calorii, antioxidanti, cafeina si polifenoli, substante care ajuta la arderea caloriilor si a grasimilor. Daca incluzi trei cani de ceai verde in regimul alimentar zilnic, vei da jos cateva kilograme si-ti va scadea colesterolul rau. Tine cont de faptul ca are cofeina si consuma-l cu masura! Prepara infuzia adaugant o lingurita de frunze de ceai verde la un litru de apa fiarta. Lasa la infuzat zece minute.

Ceaiul de anason stimuleaza digestia
Semintele de anason ajuta digestia. Daca tii o dieta saraca in carbohidrati, iti va proteja ficatul. Calciul, fierul, fosforul, vitaminele A, B1, B2 pe care le contine stimuleaza pancreasul si secretia gastrica. Pune o lingurita de seminte de anason la 300 ml apa fiarta, lasa la infuzat 10 minute si bea trei cani pe zi, dar u la mai mult de patru ore de preparare, fiindca ceaiul devine toxic.

Ceaiul de soc elimina toxinele
Socul este recomandat la inceputul oricarei diete, datorita proprietatilor diuretice. Te face sa transpiri intens, dar acesta e un semn bun, fiindca se elimina toxinele si apa retinuta in organism. Este si usor laxativ, fiind de folos in constipatiile de natura nervoasa. Pune trei lingurite de soc in 250 ml apa fiarta. Lasa vasul acoperit 10 minute, strecoara si bea trei-cinci cani pe zi, timp de o luna.

Amestec de plante pentru obezitate
Amesteca 30 g coaja de crusin cu 20 g radacina de papadie, 20 g frunze de mesteacan, 10 g matase de porumb, 10 g de coada-calului si 10 g flori de soc. Prepara un decoct dintr-o lungura de amestec la o cana cu apa. Bea doua-trei cani pe zi, neindulcit, intre mese.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 16 Sep 2009, 11:40 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Leacuri din gradina manastirii

Preotiidin Moldova sunt cunoscuti pentru harul lor duhovnicesc. La fel de cunoscute sunt si leacurile inventate de ei si testate de-a lungul timpului in manastirile din aceasta regiune.

REMEDIU EFICIENT CONTRA TUSEI
Ceaiul din flori de mac este foarte eficient impotriva tusei. Se pepara prin oparirea catorva flori uscate de mac cu o ceasca de apa si se bea cat este cald. Cu el se poate face si o gargara, contra durerii in gat care insoteste tusea. Ceaiul este contraindicat copiilor si femeilor insarcinate.

VINUL FIERT, LA RACEALA
Vinul nu este doar o bautura cu gust placut, ci si un leac bun la raceala, tuse si la pneumonie. Zilnic, se beau unu-doua pahare de vin fiert cu scortisoara si cu miere.

CEAI PENTRU ANEMICI
Infuzia din 20 de grame de foi de nuc la un litru de apa se consuma de catre cei care au anemie sau au fost diagnosticati cu tuberculoza. Fiertura din 50 de grame de foi la un litru de apa se foloseste in spalaturile vaginale.

VERDETURI CU ROL TERAPEUTIC
Telina este un remediu apreciat in manastirile moldovenesti. Infuzia din 25 de grame de frunza de btelina si un litru de apa se bea pe parcursul unei zile, fiind indicata in raguseala. Telina este recomandata si copiilor care au viermi intestinali.

UN LEAC DULCE CARE SCADE FEBRA
Credeai ca dulceata este doar desert? Dupa ce ai mancat toate fructele, se face o bautura din zeama ramasa. Adauga cateva lingurite din aceasta zeama (mai ales de visine) la un pahar cu apa rece. Bautura este un intaritor pentru anemici si pentru cei care au febra.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 16 Sep 2009, 17:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
aia cu vinul fiert suna bine.eu mai mereu am probleme cu tusea..am avut pneumonie si cum ma ia frigul un pic cum incep sa tusesc,sa respir mai greu..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 16 Sep 2009, 19:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
nu va recomand ceaiul din flori de mac pt ca macul este o planta din care se fac droguri (opiu), iar florile desi nu sunt atat de periculoare au proprietati calmante şi narcotice, creand totodata dependenta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 16 Sep 2009, 20:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
anidaaa scrie:
nu va recomand ceaiul din flori de mac pt ca macul este o planta din care se fac droguri (opiu), iar florile desi nu sunt atat de periculoare au proprietati calmante şi narcotice, creand totodata dependenta.


wow...pe bune? :nlol: doamne ce chestie....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 23 Noi 2009, 11:38 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Mararul :D
Exista dovezi care atesta ca mararul era utilizat in scopuri medicinale din cele mai vechi timpuri de catre medicii Greciei antice, dar este posibil ca egiptenii sa-i fi descoperit proprietatile curative inainte de acestia. Mai tarziu, gratie romanilor, mararul a inceput sa fie utilizat ca remediu si in Europa, iar popoarele arabe i-au facut cunoscute proprietatile curative si in Orientul Mijlociu. Medicina ayurvedica a indienilor si medicina traditionala chineza au integrat mararul in farmacopeea lor oficiala. Planta aromatica, mararul poseda virtuti terapeutice de exceptie, fiind indicat ca remediu in tratarea dispepsiei, a inflamatiilor cailor respiratorii, a dismenoreei, a amenoreei, a conjunctivitei, a inapetentei, a colitei, a gastritei, a balonarii etc.

Dispepsie
Studiile clinice efectuate de un grup de cercetatori rusi au dovedit ca uleiul esential de marar elimina, in 65% din cazuri, colicile sugarilor si asta fara sa apara vreun efect secundar in timpul tratamentului. Oamenii de stiinta bulgari au obtinut rezultate similare in cursul unui studiu pe pacienti care sufereau de colita cronica (dispepsie).

Actiune estrogenica
Mararul este, de multa vreme, utilizat in tratarea dismenoreei, a amenoreei si a hirsutismului, iar studiile moderne explica eficienta plantei in aceste afectiuni prin actiunea sa estrogenica.

Conjunctivita
Se fac bai oculare si se pun comprese cu infuzie de marar, racita si foarte bine filtrata. Compresele se aplica pe pleoapele inchise, de cateva ori pe zi, la nevoie.

Cum se foloseste?
De la marar pot fi utilizate toate partile plantei, sub diverse forme: infuzie, extract fluid, tinctura etc. In caz de dispepsie, inflamatii ale cailor respiratorii superioare, tulburari digestive, dureri intestinale se prepara o infuzie din 2g (aproximativ o lingurita) de seminte uscate si zdrobite la 200 ml apa clocotita. Se acopera vasul, se lasa sa infuzeze 5-10 minute, apoi se strecoara. Se beau 2-3 cani pe zi, intre mese. Aceeasi infuzie este recomandata si mamelor care alapteaza si au nevoie de o stimulare a lactatiei. Merita mentionat si faptul ca, prin efectul diuretic, mararul stimuleaza activitatea rinichilor si a vezicii urinare, fiind indicat in caz de calculi renali sau urinari, infectii renale, cistita. Extractul, tinctura, uleiul esential de marar se administreaza conform prospectului.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Leacuri de casa
MesajScris: 23 Noi 2009, 11:39 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Patrunjelul
Patrunjelul este una dintre cele mai utilizate plante aromatice. Virtutile sale nutritive nu sunt deloc de neglijat, deoarece contine numeroase vitamine (A, B1, B2, B3, B6, B9, E, C), precum si minerale: potasiu calciu, fosfor, sodiu, magneziu, zinc. Dar poate nu stiati ca el are si efecte terapeutice: este diuretic, hepatic, depurativ sanguin, regleaza fluxul menstrual, calmeaza tusea, stimuleaza pofta de mancare si actioneaza ca un "cosar" daca exista obstructii in organism la nivelul plamanilor, al ficatului, al splinei, al rinichilor si al vezicii. Este indicat in perioadele de convalescenta, deoarece asigura organismului cantitati importante ale vitaminelor B si C, in caz de icter, litiaza renala, infectii urinare, astm, raceala si gripa. Actiunea sa diuretica il recomanda in caz de edeme si celulita. Infuzia de patrunjel favorizeaza oprirea lactatiei.

Hipertensiune
Se foloseste patrunjelul proaspat, tocat marunt, 2 lingurite la 200 ml apa clocotita. Se acopera vasul, se lasa sa infuzeze 5-10 minute, apoi se strecoara. Se beau 2-3 cani pe zi.

Stimularea libidoului
Patrunjelul poate inlocui cu succes preparatele scumpe din farmacie, destinate cresterii libidoului. O reteta pentru cei cu apetit sexual scazut: aduceti la punctul de fierbere un litru de apa si adaugati 4 cesti de patrunjel proaspat tocat, luati vasul de pe foc, acoperiti-l si lasati sa infuzeze o ora. Apoi strecurati si incalziti ceaiul, fara a-l fierbe. Se beau 2 cesti de infuzie, cu 20 de minute inainte de inceperea activitatii sexuale.

Reglarea menstruatiei
Pentru femeile cu ciclu menstrual abundent sau neregulat se recomanda ca, incepand cu a 18-a zi a ciclului (calculand din prima zi de sangerare) sa bea zilnic, timp de o saptamana, 3 cesti de infuzie de patrunjel proaspat preparata astfel: se pun 20 g de planta la 500 ml apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa infuzeze 20 de minute, apoi se strecoara.

Contuzii
Se aplica frunze proaspete de patrunjel, frecate in prealabil intre degete. Nu abuzati de infuzia de patrunjel, deoarece concentratia de oligo-elemente si de alte substante (unele toxice) este mult mai mare decat daca ati consuma patrunjelul in starea sa naturala!

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România