Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 16:22


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 01 Apr 2009, 02:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:

arde un pic pana intra solutia aia pe toate canalele...:)) da cica ajuta sa ramai mai usor insarcinata ca, curata bine dye-ul respectiv...nu stiu daca a fost o intamplare sau nu dar eu la 2 sapt de la aia am ramas insarcinata...

corina...daca spermograma lui a iesit bine si ai incredere in laborator...mai puteti incerca un test...nu stiu cum se numeste in Rom...dar testeaza sa vada daca nu ai tu inauntru un mediu care sa ii omoare pe aia mici ai lui pana sa ajunga la ovul...scuze pt descriere dar nu stiu cum as putea sa explic mai bine...

bottom line ii ca aici ne-au facut toate testele ca sa descopere cauza...si numai daca nici dupa alea tot nu am fi ramas, atunci am fi recurs la chestii mai complicate ca insamantare sau in vitro...

da dar ideea e ca aici nu prea se fac toate testele...etc ca in strainatate aici te trateaza foarte superficial...asta'i parerea mea...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 01 Apr 2009, 02:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
da dar ideea e ca aici nu prea se fac toate testele...etc ca in strainatate aici te trateaza foarte superficial...asta'i parerea mea...


nu cred ca e neaparat superficialitate ci mai degraba incompetenta.
si e in toate domeniile de medicina nu neaparat in ginecologie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 02 Apr 2009, 13:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
Citat:

trompele daca sunt infundate ar fi trebuit sa iti puna o solutie contrastanta in tuburi si sa vada daca sunt infundate...nu stiu daca la aia te-ai referit cand ai zis ca ti-a facut filmul...aici se numeste HCG parca...aia a fost ultima chestie care mi-a facut-o si dupa aia am ramas gravida...ii ff dureroasa by the way...

eu nu inteleg de ce tu vorbesti de insamantare ca primul pas al tratamentului...pana nu se stabileste care e cauza cum poti sa stii care e tratamentul potrivit? de unde stii sigur ca insamantarea o sa fie un succes? daca analizele lui nu sunt bune?

am facut faza cu lichidul..nu imi sunt infundate,mie nu mi s-a parut asa dureros,am simtit o presiune in burta(una la care i-a facut o data cu mine,a lensinat,probabil depinde de organism).
acuma sambata i-a mai facut o analiza sotului si iar a iesit super buna.
faza cu acciditatea care omoara spermatozoizii nu am facut-o.
nu am de unde sa stiu ca insamantarea va fi cu succes,incerc.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 02 Apr 2009, 14:21 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
Citat:
am facut faza cu lichidul..nu imi sunt infundate,mie nu mi s-a parut asa dureros,am simtit o presiune in burta(una la care i-a facut o data cu mine,a lensinat,probabil depinde de organism).
acuma sambata i-a mai facut o analiza sotului si iar a iesit super buna.
faza cu acciditatea care omoara spermatozoizii nu am facut-o.
nu am de unde sa stiu ca insamantarea va fi cu succes,incerc.

Asa te vreau! Optimista! :hug:
Parca vad ca in cel mai scurt timp vom fi...matusi :flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 02 Apr 2009, 14:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
Citat:
Asa te vreau! Optimista! :hug:
Parca vad ca in cel mai scurt timp vom fi...matusi :flowers:

:hug::-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 03 Apr 2009, 18:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
am facut faza cu lichidul..nu imi sunt infundate,mie nu mi s-a parut asa dureros,am simtit o presiune in burta(una la care i-a facut o data cu mine,a lensinat,probabil depinde de organism).
acuma sambata i-a mai facut o analiza sotului si iar a iesit super buna.
faza cu acciditatea care omoara spermatozoizii nu am facut-o.
nu am de unde sa stiu ca insamantarea va fi cu succes,incerc.


ii super bine daca au iesit ale lui bune...eu as incerca urmatoarea luna cu temperatura...serios ca pe mine m-a ajutat fff mult si mi-am invatat corpul tare bine...cu testele de ovulatie am fost tare dezamagita si pe nicaieri...dar cu asta am stiut exact cand trebuie sa facem si in a 4-a luna dupa ce am ovulat am ramas insarcinata

success in orice iti planifici!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 03 Apr 2009, 20:24 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
Citat:

ii super bine daca au iesit ale lui bune...eu as incerca urmatoarea luna cu temperatura...serios ca pe mine m-a ajutat fff mult si mi-am invatat corpul tare bine...cu testele de ovulatie am fost tare dezamagita si pe nicaieri...dar cu asta am stiut exact cand trebuie sa facem si in a 4-a luna dupa ce am ovulat am ramas insarcinata

success in orice iti planifici!

da da! buna ideea. incearca si metoda aceasta si in plus, ghideaza-te si dupa...cum se cheama secretia aceea care apare in perioada fertila? cred ca-i spune mucus cervical. sper sa nu ma insel. in zilele fertile, apare o secretie cu aspect gelatinos, ca un mucus, transparent. din cate am inteles este un semn ca organismul e in perioada fertila si secreta acel mucus pentru a facilita transferul...baietilor. asta am aflat citind pe anticonceptionale.ro in perioada in care eram foarte interesata sa raman insarcinata


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 04 Apr 2009, 13:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
da da! buna ideea. incearca si metoda aceasta si in plus, ghideaza-te si dupa...cum se cheama secretia aceea care apare in perioada fertila? cred ca-i spune mucus cervical. sper sa nu ma insel. in zilele fertile, apare o secretie cu aspect gelatinos, ca un mucus, transparent. din cate am inteles este un semn ca organismul e in perioada fertila si secreta acel mucus pentru a facilita transferul...baietilor. asta am aflat citind pe anticonceptionale.ro in perioada in care eram foarte interesata sa raman insarcinata



pai acum nu mai esti interesata sa ramai?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 04 Apr 2009, 22:55 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
Citat:


pai acum nu mai esti interesata sa ramai?

buna intrebare, Laura
dupa episodul din noiembrie mi-a fost cam teama, sicer. si am avut si o perioada de...interdictie. acum trec iar la treaba :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 15:07 
Veteran

Membru din: 10 Sep 2007, 14:00
Mesaje: 228
Pentru Corina:
Urmatoarea ovulatie, pentru ca prima zi de CM in luna aceasta a fost 5, va avea loc in ziua de 19 martie.

15.03 Prima zi a perioadei fertile
16.03 A II a zi a perioadei fertile
17.03 A III a zi a perioadei fertile
18.03 A VI a zi a perioadei fertile
19.03 ZIUA OVULATIEI
20.03 Prima zi dupa ovulatie
21.03 A II a zi dupa ovulatie

Am trecut aici ca sa nu fim off topic la buna dimineata
:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 19:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Pentru Corina:
Urmatoarea ovulatie, pentru ca prima zi de CM in luna aceasta a fost 5, va avea loc in ziua de 19 martie.

15.03 Prima zi a perioadei fertile
16.03 A II a zi a perioadei fertile
17.03 A III a zi a perioadei fertile
18.03 A VI a zi a perioadei fertile
19.03 ZIUA OVULATIEI
20.03 Prima zi dupa ovulatie
21.03 A II a zi dupa ovulatie

Am trecut aici ca sa nu fim off topic la buna dimineata
:ok:


da cami te referi la aprilie nu martie asa-i?

corina am citit dincolo la buna dim ca iei medicamente...ce medicamente?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 20:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:

da cami te referi la aprilie nu martie asa-i?

corina am citit dincolo la buna dim ca iei medicamente...ce medicamente?

cum se calculeaza chestia asta cu ovulatia ? ca eu cam pe unde am citit despre asta ma cam bagat in ceata:~*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 21:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
cum se calculeaza chestia asta cu ovulatia ? ca eu cam pe unde am citit despre asta ma cam bagat in ceata:~*


eu nu stiu ca nu am reusit sa gasesc nimic pe anticonceptioanale.ro

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 21:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
cum se calculeaza chestia asta cu ovulatia ? ca eu cam pe unde am citit despre asta ma cam bagat in ceata:~*

http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=78, vezi daca te ajuta, da de cursor in jos si vei gasi si un calculator al ovulatiei

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 21:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:

eu nu stiu ca nu am reusit sa gasesc nimic pe anticonceptioanale.ro

si eu m'am uitat p'acolo dar m'ai rau m'au incurcat:nlol:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 21:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=78, vezi daca te ajuta, da de cursor in jos si vei gasi si un calculator al ovulatiei

ms Anca:-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 22:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:
da da! buna ideea. incearca si metoda aceasta si in plus, ghideaza-te si dupa...cum se cheama secretia aceea care apare in perioada fertila? cred ca-i spune mucus cervical. sper sa nu ma insel. in zilele fertile, apare o secretie cu aspect gelatinos, ca un mucus, transparent. din cate am inteles este un semn ca organismul e in perioada fertila si secreta acel mucus pentru a facilita transferul...baietilor. asta am aflat citind pe anticonceptionale.ro in perioada in care eram foarte interesata sa raman insarcinata

secretia aceea se cheama glera cervicala si este mai abundenta si mai vascoasa in perioada nefertila si mai putin abundenta in perioada fertila.
la mine este foarte usor sa-mi dau seama cand are loc ovulatia pt ca de catva ani in ziua aceea sangerez voarte putin.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 23:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
secretia aceea se cheama glera cervicala si este mai abundenta si mai vascoasa in perioada nefertila si mai putin abundenta in perioada fertila.
la mine este foarte usor sa-mi dau seama cand are loc ovulatia pt ca de catva ani in ziua aceea sangerez voarte putin.


ii tocmai invers din cate stiu eu...mai abundenta...ca si un albus de ou crud...in perioada cand ovulezi...

fetelor eu am trecut prin asa ceva si va puteti face cate calcule de ovulatie vreti...si pe cate calculatoare vreti sa intrati...ultimul cuvant il are corpul vostru care e diferit la fiecare femeie...pana nu o sa va cunoasteti propriul corp nu o sa obtineti prea multe rezultate...poate numai cele care sunt ca ceasul :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 06 Apr 2009, 23:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
uite aici definitia la cervical mucus

Definition: A mucus secreted by glands found in and around the cervix, cervical mucus changes in consistency throughout a woman's reproductive cycle. Cervical mucus may also be referred to as cervical fluid.
The job of cervical mucus is to either prevent anything from entering the uterus through the cervix (by becoming sticky and thick), or to nourish and help transport sperm through the cervix (by becoming more abundant, stretchy, and closer to the consistency of raw egg white.)

iar linkul asta explica despre graficele de temp...eu am folosit FertilityFriend.com (este link mai in josul paginii)

http://infertility.about.com/od/tryingt ... Tchart.htm

http://infertility.about.com/gi/dynamic ... riend.com/

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: insamantare artificiala
MesajScris: 07 Apr 2009, 00:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
secretia aceea se cheama glera cervicala si este mai abundenta si mai vascoasa in perioada nefertila si mai putin abundenta in perioada fertila.
la mine este foarte usor sa-mi dau seama cand are loc ovulatia pt ca de catva ani in ziua aceea sangerez voarte putin.


eu stiam ca e invers, cand incepe perioada fertila, mucusul cervical sufera schimbari in aspect si compozitie, devine mai apos, abundent si este albicios precum albusul de ou pe durata ovulatiei.

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 150 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România