Ultima vizită a fost: Acum este 17 Mai 2024, 20:28


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1506 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ... 76  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 10:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:

eu am nascut la stat si Ionut putea sa stea cu mine.Nu il dadea nimeni afara.Dar nu am vrut eu.Nu avea ce sa caute acolo....

eu am nascut prin cezariana si nu a fost nimic asa de traumatizant pt el...daca as fii nascut normal nu stiu daca mi-ar fii placut sau poate ca da...nu stiu ce as fii ales in acea sitoatie

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 10:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
elyt1000 scrie:
a spus: ''jaaa''......era rosu,galben,albastru la fata :rofl: ......el vroia sa o intinda la fiica sa,dar o tinea pe mami de mana :lol: :lol:

si Laurian dupa ce am nascut el a plecat cu Erika sa vada ce-i fac si pe mine m-a lasat acolo :nscmoll: cica eu eram pe mai bune...eu am fost ok dupa nastere...nu am avut varsaturii, ameteli sau mai stiu eu ce...dupa ce am nascut si au imceput sa ma coase mi-a fost putin rau, dar mi-a trecut repede

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 12:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
SweetNicoleta scrie:
Bună seara. Astăzi la 9.35 s-a născut Mihai. Are 3500 kg şi 53 cm. Suntem bine amândoi. Eu sunt la reanimare şi din păcate nu am cum să văd ce face bebe. L-am văzut un pic când s-a născut, i-am pupat piciorurul. Plângea cu putere. Nu are malformaţie sau cel puţin nimeni nu mi-a spus că că ar fi ceva în neregulă cu el. Sunt convinsă că e bine şi mă aşteaptă să îl ţin în braţe. Aştept şi eu cu nerăbdare să mă ridic din pat să mă duc la el. Până mâine mai e doar o noapte

Felicitari Nico.Sa fie sanatos Mihai, sa va aduca numai bucurii. :flowers:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 13:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:

fiecare are impresia ca e mai greu ce a trait ea.


eu nu am impresia asta, stiu cazuri mult mai grave si cu efecte ireversibile, si la cezariana si la nastere naturala(eu ma consider norocoasa). si asa cum spune Ely e adevarat ca recuperarea este mai de durata la cezariana, drept dovada ca inca nu-l pot lua in brate pe Sabin(risc de desfacere a cusaturii muschiului), nu am voie sa fac multe chestii pt ca se resimte apoi :), abia dupa 8 sapt am voie sa fac ceva efort fizic, sex si mai stiu eu ce, daca poti

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 13:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
mariko scrie:
Mai fetelor,eu ma ingrozesc cind citesc ce scrieti,si doar am trecut printr-o cezariana!eu am facut anestezie generala prin inhalare pt ca sunt un fenomen,am alergie la xilina,deci nici vb de rahi sau epidurala :-S si nici nu mi-ar fi placut!Am nascut la 7 dim si la 10 eram in camera la bebei sa vad maimuta.Erau fete care aveau si sonda,saracele si stateau 24 h la ati,erau legate cu toate firele posibile de aparate,varsau,asa cum a spus si Anca.La mine la o ora dupa nastere a venit anestezista sa ma trezeasca si sa ma intrebe cite degete imi arata.A vaz ca -s lucida si la 10 m-a dat asistenta jos din pat,aveam doar perfuzia in mina .Seara eram in rezerva cu bebele si am stat cu el toate alea 5 zile.Faza care mi s-a parut comica era afisul de deasupra patului meu"teren alergic" :nlol: (la antibiotice).Din cauza asta n-am avut nici sonda,sa nu fac cumva o infectie urinara si sa nu aiba cum mi-o trata.Aa,mai era faza ca le facea clisma ,dar si la asta am spus pas,mi-a zis cu o zi inainte sa nu beau decit apa plata si fructe dar pina in ora 5 si un laxativ usor.


da, 24 de ore se sta in mod normal, cu sonda si cu toate cele, ca daca ma miscam putin , imi urlau toate aparatele alea :nlol: , iar din anestezie te trezesti in mom in care se termina operatia, asa e dozajul, nu stiu ce sistem era la spitalul unde ai nascut tu, dar aici trebuia sa stai minim 5 ore cu sacul de nisip pe operatie, jos din pat cu siguranta nu aveam cum sa ne dam, plus ca ati era la un etaj si maternitatea la altul. eu am acceptat si clisma pt ca este f sanatoasa pt organism, ce e asa mare operatiune? plus de asta am facut 2, una inainte si una la doua zile dupa

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 14:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:

eu nu am impresia asta, stiu cazuri mult mai grave si cu efecte ireversibile, si la cezariana si la nastere naturala(eu ma consider norocoasa). si asa cum spune Ely e adevarat ca recuperarea este mai de durata la cezariana, drept dovada ca inca nu-l pot lua in brate pe Sabin(risc de desfacere a cusaturii muschiului), nu am voie sa fac multe chestii pt ca se resimte apoi :), abia dupa 8 sapt am voie sa fac ceva efort fizic, sex si mai stiu eu ce, daca poti


nu la asta ma refeream...spuneam ca daca ai nascut natural ai impresia ca e mai greu fata de cezariana si invers in cazul in care ai nascut cu cezariana.
Daca e sa facem comparatie...ti-am spus ca nici eu nu am putut sa stau in fund 10 zile, de efort fizic ce sa mai spun...si sex nu am avut voie sa fac 2 luni, ca si tine :)Asa ca.......asta este.Toate trec pana la urma.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 14:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Ayrun scrie:

da, 24 de ore se sta in mod normal, cu sonda si cu toate cele, ca daca ma miscam putin , imi urlau toate aparatele alea :nlol: , iar din anestezie te trezesti in mom in care se termina operatia, asa e dozajul, nu stiu ce sistem era la spitalul unde ai nascut tu, dar aici trebuia sa stai minim 5 ore cu sacul de nisip pe operatie, jos din pat cu siguranta nu aveam cum sa ne dam, plus ca ati era la un etaj si maternitatea la altul. eu am acceptat si clisma pt ca este f sanatoasa pt organism, ce e asa mare operatiune? plus de asta am facut 2, una inainte si una la doua zile dupa

nici eu nu am acceptat clisma cu toate ca stiu ca nu este mare lucru...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 14:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:

da, 24 de ore se sta in mod normal, cu sonda si cu toate cele, ca daca ma miscam putin , imi urlau toate aparatele alea :nlol: , iar din anestezie te trezesti in mom in care se termina operatia, asa e dozajul, nu stiu ce sistem era la spitalul unde ai nascut tu, dar aici trebuia sa stai minim 5 ore cu sacul de nisip pe operatie, jos din pat cu siguranta nu aveam cum sa ne dam, plus ca ati era la un etaj si maternitatea la altul. eu am acceptat si clisma pt ca este f sanatoasa pt organism, ce e asa mare operatiune? plus de asta am facut 2, una inainte si una la doua zile dupa


pe mine ma ingrozeste clisma.Nu mi-am facut niciodata.....dar mereu am avut impresia ca e o chestie foarte dureroasa si ma ingrozeste ideea.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 14:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:

pe mine ma ingrozeste clisma.Nu mi-am facut niciodata.....dar mereu am avut impresia ca e o chestie foarte dureroasa si ma ingrozeste ideea.

nici eu nu mi-am facut niciodata si nu imi place ideea cu toate ca stiu ca nu este dureroasa

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 14:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:

nu la asta ma refeream...spuneam ca daca ai nascut natural ai impresia ca e mai greu fata de cezariana si invers in cazul in care ai nascut cu cezariana.
Daca e sa facem comparatie...ti-am spus ca nici eu nu am putut sa stau in fund 10 zile, de efort fizic ce sa mai spun...si sex nu am avut voie sa fac 2 luni, ca si tine :)Asa ca.......asta este.Toate trec pana la urma.

la mine nu a fost chiar asa de naspa recuperarea...m-a durut destul de tare burta primele 3-4 zile, mai ales cand ma dadeam jos din pat...apoi totul a fost ok...copilul am avut voie sa-l tin in brate de la inceput...chiar ne-au zis ca nu este nici o problema si ca nu se poate desface operatia pt ca suntem cusute destul de bine...nu aveam voie 3 sapt sa ridic mai mult de 10 kg ceea ce nu ridic in general...sex nu am avut voie 6 sapt, in rest a fost ok...eu ma asteptam la mai rau

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 15:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:
pe mine ma ingrozeste clisma.Nu mi-am facut niciodata.....dar mereu am avut impresia ca e o chestie foarte dureroasa si ma ingrozeste ideea.


nu doare absolut deloc, :nlol:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 15:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:
...spuneam ca daca ai nascut natural ai impresia ca e mai greu fata de cezariana si invers in cazul in care ai nascut cu cezariana.


eu nu la asta m-am referit si nici nu cred asta, pur si simplu nu recomand cezariana, indiferent cum si ce, tot as fi preferat nasterea naturala :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 15:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
lily scrie:
...m-a durut destul de tare burta primele 3-4 zile, mai ales cand ma dadeam jos din pat...apoi totul a fost ok...copilul am avut voie sa-l tin in brate de la inceput...chiar ne-au zis ca nu este nici o problema si ca nu se poate desface operatia pt ca suntem cusute destul de bine...nu aveam voie 3 sapt sa ridic mai mult de 10 kg ceea ce nu ridic in general...sex nu am avut voie 6 sapt, in rest a fost ok...eu ma asteptam la mai rau


normal ca poti tine copilul nou nascut in brate :nlol: , dar daca mai ai unul acasa de vreo 15-16 kg, nu prea cred ca te mai incumeti sa-l iei in brate, sa vezi atunci ce simti ca-ti se desfac toate alea :nlol:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 15:18 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Ayrun scrie:
normal ca poti tine copilul nou nascut in brate :nlol: , dar daca mai ai unul acasa de vreo 15-16 kg, nu prea cred ca te mai incumeti sa-l iei in brate, sa vezi atunci ce simti ca-ti se desfac toate alea :nlol:



:nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 17:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Lily cred ca a inteles ca era vorba de Isa sa nu poti sa o tii in brate :)

Eu vreau sa incerc nasterea naturala la al doilea copil...vreau sa trec si prin experienta aia...va spun dupa aia care e mai placuta :nblink:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 17:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
Lily cred ca a inteles ca era vorba de Isa sa nu poti sa o tii in brate :)

Eu vreau sa incerc nasterea naturala la al doilea copil...vreau sa trec si prin experienta aia...va spun dupa aia care e mai placuta :nblink:


da mi-am dat seama !

Gabi, eu iti urez mult succes, poate daca eram in alta tara as fi experimentat si eu, aici la noi nu am curaj (incredere) sincer, poate la al treilea peste vreo 3-4 ani , cine stie

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 18:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Ayrun scrie:
nu doare absolut deloc, :nlol:

exact....nu doare deloc.....ba din contra te elibereaza :lol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 18:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Ayrun scrie:
Gabi, eu iti urez mult succes, poate daca eram in alta tara as fi experimentat si eu, aici la noi nu am curaj (incredere) sincer, poate la al treilea peste vreo 3-4 ani , cine stie

Gabi tinem pumnii sa se prinda prima data,apoi sa ai nasterea naturala mult dorita......eu imi doresc daca totul va fi bine la al2lea tot nastere naturala......sincer dupa tot ce am citit acum,sonda,reanimare,varsaturi,clisme,sunt fericita ca am nascut natural,chiar daca nu a fost tocmai roz :lol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 12 Ian 2011, 23:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:
Lily cred ca a inteles ca era vorba de Isa sa nu poti sa o tii in brate :)

Eu vreau sa incerc nasterea naturala la al doilea copil...vreau sa trec si prin experienta aia...va spun dupa aia care e mai placuta :nblink:


Mult succes draga mea:)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Off-topic miresici de iulie 2010 (VI)
MesajScris: 13 Ian 2011, 05:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
mersi fetelor...luna asta iar cred ca am ratat :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1506 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ... 76  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România