Ultima vizită a fost: Acum este 15 Mai 2024, 22:03


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Am si eu mare nevoie de ajutor!!
MesajScris: 31 Mai 2006, 23:17 
Junior

Membru din: 22 Mar 2006, 17:15
Mesaje: 83
Neam hotarat in final sa incepem discutiile, dar nu stim nimic. Nu stim cu ce sa incepem, macar. Ce se face mai intai? Sau mai bine zis... ce se face? Ne gandim inca daca sa platim noi sau sa acceptam ajutorul (implicit pretentiile si scoaterea de ochi de dupa) parintilor. Suntem practic in pom si pomul in aer. Nu stim unde sa vorbim, ce sa vorbim, etc... Va suntem recunoscatori pentru orice sfat sau recomandare. Multumim din suflet.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu mare nevoie de ajutor!!
MesajScris: 01 Iun 2006, 01:35 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Neam hotarat in final sa incepem discutiile, dar nu stim nimic. Nu stim cu ce sa incepem, macar. Ce se face mai intai? Sau mai bine zis... ce se face? Ne gandim inca daca sa platim noi sau sa acceptam ajutorul (implicit pretentiile si scoaterea de ochi de dupa) parintilor. Suntem practic in pom si pomul in aer. Nu stim unde sa vorbim, ce sa vorbim, etc... Va suntem recunoscatori pentru orice sfat sau recomandare. Multumim din suflet.


in primul rand, bun venit printre noi! :flowers:
primul lucru pe care e bine sa-l faceti e sa stabiliti o data (sau macar o perioada a anului) pentru casatorie. apoi incepeti sa vedeti restaurante, oferte de preturi pt meniuri, etc (ce tine de restaurant) si in functie de datele disponibile puteti fixa o data exacta.
daca faceti singuri nunta sau acceptati ajutorul parintilor depinde numai de voi. voi stiti cel mai bine relatia cu ei si posibilitatile fiecaruia. sfatul meu e sa incercati sa faceti singuri cat mai mult. asa ca planificati-va cheltuielile in functie de salariile voastre si de prioritati. de exemplu, in prima luna dati avansul la restaurant, apoi la muzica, apoi la cameraman, fotograf, apoi haine, verighete, etc... in functie de cat castigati si cat va permiteti sa cheltuiti va intindeti cu aceste cheltuieli.
noi nu avem salarii mari, dar am decis sa ne facem nunta singuri. nu pot spune ca a fost usor (dimpotriva :mellow:), dar nu regret niciuna din deciziile luate (si mai am doar 10 zile pana la nunta, asa ca stiu bine ce spun :D)...
si cel mai important: luati-o incet!!! bucurati-va din plin de perioada asta, aveti rabdare, faceti totul cu calm si nu va lasati condusi de cei din jur, ca sa nu regretati mai tarziu!
va fi foarte bine, te asigur. mie deja parca imi pare rau ca pregatirile sunt pe sfarsite si "ziua cea mai lunga" este atat de aproape... imi va fi tare dor de lunile astea cat am fost ca voi si printre voi :love:

am scris de v-am plictisit... dar tot mai adaug ceva :D: urmareste discutiile de pe forum si nu ezita sa pui orice intrebare; se va gasi mereu cineva sa-ti raspunda :flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu mare nevoie de ajutor!!
MesajScris: 01 Iun 2006, 13:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
am scris de v-am plictisit... dar tot mai adaug ceva :D: urmareste discutiile de pe forum si nu ezita sa pui orice intrebare; se va gasi mereu cineva sa-ti raspunda :flowers:


in totalitate de acord cu tiza mea Gina...eu voi schita pasii:
1 - stabiliti data si cine va suporta cheltuielile!
2 - rezervati restaurantul (adik dati avansul);
3 - alegeti nasii;
4 - rezervati biserica (adik dati avansul);
5 - "rezervati" un cameraman, un fotograf, un Dj sau un taraf de lautari (ce vreti voi - dati avansul)
6 - incepeti sa alegeti tema nuntii ..culorile...
7 - verighetele;
8 - alegeti rochia de mireasa, costumul mirelui....si celelalte prostioare (accesorii)
restul ..in functie de cum vin banii..mai puneti sau mai scoateti de pe liste!! Multa bafta!!%%-%%-%%-%%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am si eu mare nevoie de ajutor!!
MesajScris: 02 Iun 2006, 03:23 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Vezi ca la INSTRUMENTE ai un instrument intitulat LISTA DE SARCINI. Daca intri acolo, ai trecut TOT ce trebuie rezolvat si timpul cand trebuie rezolvat. E util pentru ca sa poti tine evidenta lucrurilor pe care le mai ai de facut...si sa nu uiti ceva!

Poti sa bifezi chestiunile rezolvate.....poti sa stergi ceea ce nu se aplica in cazul vostru...poti sa "amani" pentru alta perioada ceva ce crezi ca ca e inutil sa faci asa devreme. Si in plus ai "notite" la fiecare sarcina (de ex. la "alege rochia" poti sa notezi tu "sa nu uit ca am salvat poze cu rochia preferata in folderul POZE").

Asta poate te ajuta sa te mai linistesti un pic...sa nu intri in panica ca nu stii de unde sa incepi!


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România