Ultima vizită a fost: Acum este 25 Apr 2024, 14:31


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 17 Mar 2006, 15:00 
Senior

Membru din: 30 Ian 2006, 20:58
Mesaje: 181
mai este vreuna din voi care vrea sa faca ceremonia in alta parte decat la biserica? ca nu am rabdare sa citesc toate mesajele de la subiectul asta.
eu as fi vrut sa o fac pe plaja, dar am aflat ca la noi nu poate oficia decat un singur personaj nunta pe plaja, si anume mai marele mai marilor... sunt putin dezamagita. eu una nu vad care ar fi diferenta, pentru ca am auzit de multe nunti oficiate in casa, deci... si as mai spune ca pana la urma e importanta ceremonia, nu neaparat locul ... uff :(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 22 Mar 2006, 23:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Tocmai am aflat ca o sa imi trebuiasca pt cununia religioasa un certificat de botez sau ceva de genul asta de la biserica unde am fost botezata...mai este cineva in situatia asta si ce trebuie sa scrie pe el? nu am mai auzit de asa ceva pana acum!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 22 Mar 2006, 23:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

aoleu peste ce popa ai dat?! teoretic se cere , pe noi nu ne-a intrebat nimeni pentru ca am fost botezata in acea biserica. dah e un certificat sa ateste ca esti botezata ortodox, dar n-am idee de unde il poti lua...poate de la biserica unde ai fost botezata?!


nu stiu ca si eu ma intreb cum de exact noua sa ne ceara asa ceva...clar ca de la biserica unde am fost botezata...care ii ceva manastire prin moldova unde nimeni nu are drum sa o scoata!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 00:04 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:
Tocmai am aflat ca o sa imi trebuiasca pt cununia religioasa un certificat de botez sau ceva de genul asta de la biserica unde am fost botezata...mai este cineva in situatia asta si ce trebuie sa scrie pe el? nu am mai auzit de asa ceva pana acum!


mie mi se pare normal sa ceara...e vorba de o adeverinta care certifica faptul ca ai fost botezata in acea religie...adeverinta care se poate elibera, normal, doar la biserica la care ai fost botezata...de unde sa stie preotul care te cununa (inafara de situatia in care te cunoaste de mai multa vreme) ca ai fost botezat sau nu? asta e totusi un amanunt important, nu?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 00:38 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

dc mergi la el la biserica ortodoxa e clar ca esti ortodoxa. nu ar trebui atatea formalitati. acuma nah, pe mine ma stie de bebe si in plus am fost botezata acolo iar bunicii mei sunt in cor. dar despre iubi nu a intrebat nimic, din moment ce e cu mine si accepta parintii sa ne casatorim e clar ca e si el ortodox (atata ar lipsi sa ma puna sa ma car la calarasi sa iau te miri ce act pentru el...lol)


la mine nu e asa...Marius e catolic si facem cununia la biserica ortodoxa...si preotul nu ma stie nici pe mine pentru ca eu am fost botezata la o biserica micuta iar nunta o facem la catedrala din oras...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 01:25 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

sunt eu mai baba din fire sau de ce stiam ca sotia ar trebui sa ia religia sotului?! matusa mea s-a casatorit cu un tip catolic si a trecut si ea la catolicism...o fi fost alegerea ei probabil

da, noi avem noroc ca ma cunoaste parintele si , de fapt il stie si pe iubi din alte circumstante (a fost parintele la parastasul bunicului meu cand era si iubi pe acolo)



ha ha ha ...:)
aici nu e caz de schimbare de religie...doar de casatorie...eu raman ortodoxa si el catolic...casatoria nu implica neaparat si schimbarea religiei, asta se face doar la cerere...cel putin asa e la biserica ortodoxa...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 01:31 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

vad ca esti cu lectiile la zi :)
si cand veti avea bebe in ce religie va fi botezat? a ta sau a sotului?


pai...nu se cere schimbarea religiei la casatorie dar...se cere ca copilul nascut sa fie botezat in religia in care s-a efectuat cununia...deci o sa fie ortodox...nici n-as fi fost de acord sa fie altfel...am crescut in religia asta...ma simt apropiata de biserica ortodoxa, o frecventam...iar cu cea catolica, inafara de faptul ca Marius a fost botezat la ei...n-avem nici o legatura...nici macar nu stiu maghiara...:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 02:02 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

Pai n-ar vrea sa treaca si Marius al tau la ortodocsi? Asa n-ar mai fi probleme:)

pai de ce sa treaca daca nu avem nici o problema asa? daca oricum vine la biserica ortodoxa cu mine?...deci, chiar nu cred ca e necesar...
parerea mea e ca...daca nu ai un motiv foarte intemeiat, adica daca nunta nu se poate face fara asta, nu e nevoie de schimbare de religie...doar credem in acelasi dumnezeu, nu? :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 08:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

mie mi se pare normal sa ceara...e vorba de o adeverinta care certifica faptul ca ai fost botezata in acea religie...adeverinta care se poate elibera, normal, doar la biserica la care ai fost botezata...de unde sa stie preotul care te cununa (inafara de situatia in care te cunoaste de mai multa vreme) ca ai fost botezat sau nu? asta e totusi un amanunt important, nu?


Normal ca e important daca sunt botezata sau nu...dar din moment ce ne casatorim in orasul sotului si pe familia lui ii stie ca sunt de religie ortodoxa dupa ce ma mai pune pe mine sa ii aduc adeverinta aia...daca eram de alta religie ce se intampla...intreb pt ca nu stiu daca numai preotul acesta cere lucrul asta sau toti preotii cer asta pt ca asa este prevazut in religie sau in canoanele bisericii?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 12:27 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

Normal ca e important daca sunt botezata sau nu...dar din moment ce ne casatorim in orasul sotului si pe familia lui ii stie ca sunt de religie ortodoxa dupa ce ma mai pune pe mine sa ii aduc adeverinta aia...daca eram de alta religie ce se intampla...intreb pt ca nu stiu daca numai preotul acesta cere lucrul asta sau toti preotii cer asta pt ca asa este prevazut in religie sau in canoanele bisericii?


si noua ne-am cerut...si fratelui meu care a facun nunta anul trecut..nu stiu celelalte fete...


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România