Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 00:03


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 15:29 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posted by soletin

Asa prevede regula bisericeasca, sa se aduca certificatul de botez al mirilor. Dar unii il cer, altii nu.

P'asta n-o mai stiam...stiam ca iti cer ceferticatu' de la primarie....no, bine ca mi-ai zis..ca sa ma documentez :ok:
Sar'na:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 16:42 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Cred ca deja trebuie sa-mi fac o lista de intrebari:D

Si eu la fel :-`:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 19:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Mersi de raspunsuri fetelor...ma simt mai bine sa stiu ca nu sunt singura la care ii cere asa ceva...se pare ca trebuie sa se puna ai mei pe drumuri de mers prin Moldova pe la manastire...:(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 19:20 
Diva

Membru din: 02 Feb 2006, 18:21
Mesaje: 890
Citat:
Mersi de raspunsuri fetelor...ma simt mai bine sa stiu ca nu sunt singura la care ii cere asa ceva...se pare ca trebuie sa se puna ai mei pe drumuri de mers prin Moldova pe la manastire...:(


nasol,si cu adeverinta de la biserica unde am fost botezata noua nu ne-a zis nimic preotul. cine stie. mai te documentezi pe ghidulmiresei.;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 23 Mar 2006, 19:45 
Diva

Membru din: 02 Feb 2006, 18:21
Mesaje: 890
Citat:


Dar poate daca-i explici parintelui situatia, va pasuieste...


stii si tu cum sunt preotii astia.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 24 Mar 2006, 00:38 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

hai ca iar intreb io prostii...eu stiu ca dc nu esti ortodox nu te poti casatorii cu un ortodox. apoi, nasii sunt neaparat ortodoxi si nu se face nici un rabat de la chestia asta. ce a zis parintele cand i-ai spus ca sotul tau e catolic?



nu cred ca mai e o regula...i-am spus preotului ca Marius e catolic si a zis ok, sa aduca adeverinta de unde a fost botezat...

nasii...amandoua perechile sunt catolice...si iar e ok...

biserica e ortodoxa si ritualul nuntii mele e mai mult catolic...o sa am voal, o sa intru in biserica ultima, la bratul tatalui meu si...sper sa reusesc sa am orga in loc de cor...i-am spus si toate astea, normal, si a fost de acord...cred ca sunt mai norocoasa in privinta asta...:)

...pastele...o sa il tinem doar cel ortodox...ca asa am crescut eu iar la el se tin amandoua...deci nu-i cu probleme...

...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserica...
MesajScris: 24 Mar 2006, 10:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

de data asta numa la preot mere sa intrebi. unii cer, altii nuh...stiu preot care nu a vrut sa o cunune pe o prietena care e casatorita civil ca a zis ca a pacatuit de la casatorie...deci...ce sa spun!?!


Si noi suntem casatoriti civil...ma speriu iar acum...ce ar putea sa zica...la spovedenie ce ma intreaba?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 347 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România