Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 18:49


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: am o problema urgenta
MesajScris: 24 Sep 2006, 17:11 
Nou Venit

Membru din: 08 Aug 2006, 01:27
Mesaje: 10
m-am certat cu iubitul meu cu care am o relatie de 2 ani,si cu care am hotarat sa ne casatorim; ne certam in fiecare sera,trei seri la rand: prima data ca am ras de el ca nu stie sa faca un cv pe calc in word si se da mare si tare degeaba, a doua seara ca nu am vrut sa-l ajut la carat o sacosa si l-am lasat numai pe el,iar a treia seara ca mi-am facut comanda la avon la un rimel si ruj iar lui nu i-am luat nimik si nici pt finul lui la care trebuia sa mergem la majorat in acea seara,nu i-am facut comanda la avon la nimik,ca bani nu aveam sa mergem la majoratul acelui;asta s-a intamplat aseara,s-a suparat si s-a enervat rau de tot si a tipat si a fost ca niciodata.a zis chiar sa plec din casa lui,ca nu vrea sa mai vada asemenea oameni(mentionez ca nu locuiam inca impreuna,adica nu avem toate alea la el,bagaje,dar stateam mai mult pe la el decat la mine);a zis sa plec pana nu se intampla ceva mai rau;la inceput nu am vrut sa plec si l-am rugat frumos sa se linisteasca,sa se calmeze,dar se enerva mai tare si cand am vazut ca tipa si nu se mai poate calma am plecat si mi-a dat tot ce aveam pe la el; insa nu am vb deloc despre relatie,cum ca s-ar termina sau ca nu vrea sa ma mai vada nicodata;stiu ca el nu ma suna pt ca eu l-am suparat si vina a fost a mea,dar nici eu nu-l sun din ambitie si pt ca a vb urat; avem rate facute impreuna si chiar in seara aceea a luat si camera foto din geanta si a tinut-o la el; e foarte greu si nu stiu ce sa cred si ce sa fac; ce sa cred? ce sa fac?
va rog mult ajutati-ma:((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 24 Sep 2006, 23:36 
Nou Venit

Membru din: 08 Aug 2006, 01:27
Mesaje: 10
vad ca cititi dar nu raspundeti? nici o parere,nici o idee?
va rog mult ajutati-ma daca tot cititi, ce sa cred,ce sa fac?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 25 Sep 2006, 00:17 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
vad ca cititi dar nu raspundeti? nici o parere,nici o idee?
va rog mult ajutati-ma daca tot cititi, ce sa cred,ce sa fac?


E un copil imatur.Si-a luat jucariile pe care le considera ale lui si te-a dat afara.
Nu stiu ce sa zic...Eu una nu-ti vad gresala aia atat de mare incat sa zic ca a fost vina ta.Sacosa el tre s-o care.
Mai reflecteaza la relatie...ca daca isi iese din fire asa usor din nimic, la chestii cu adevarat importante cum va face? Va darama mobila?
Numai tu stii ce sa faci.Din afara asa se vede.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 25 Sep 2006, 00:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Desigur, e relatia ta, si tu stii cel mai bine ce si cum; noi nu putem sa judecam problema doar pe baza a ceea ce s-a intamplat in ultimele trei zile. Si nici tu nu ar trebui...
Tot ce stiu e ca o relatie inseamna daruire totala si teoretic, nu trebuie lasat loc pentru ambitie si orgolii. Tu il cunosti cel mai bine... e ceva schimbat in atitudinea lui acuma, sau era doar o bomba cu ceas de multa vreme? Daca e o chestie recenta, intreaba-l ce s-a schimbat. Sunt sigura ca e ceva mai profund decat o sacosa sau o comanda la Avon. Inainte sa pui mana pe telefon ca sa va mai ciondaniti un pic, trebuie sa iti fie tie foarte clar ce vrei, care e pozitia ta vis-a-vis de cele intamplate. Daca va vrea sa vorbeasca cu tine, FII CALMA, explica-i ca te-a ranit si intreaba-l daca considera ca "greseala" ta merita o asemenea reactie. Si daca da, de ce?
Nu stiu sa iti mai dau si alte sfaturi, iar ceea ce ti-am zis sunt chestii generale, care, poate, au nevoie de o "adaptare", de o "personalizare".
Ideea e ca aveti o problema mai mare decat trei certuri in trei zile si asta nu se poate rezolva decat discutand... si iubind. Dar trebuie ca amandoi sa isi doreasca o rezolvare...

PS: oricum, nu cred ca a fost frumos din partea ta sa razi de el... chiar daca ar fi meritat...
:ermm:

Succes, rabdare si curaj !:flowers:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 25 Sep 2006, 12:27 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Sa iti zic si eu o parere despre cum s-ar putea sa vada EL lucrurile, ca stii cum e: nu faptul in sine deranjeaza, ci felul in care il percepem noi!

1) Ai ras de el = il consideri inferior, nu e suficient de bun pentru ca tu sa fii mandra de el, e posibil sa te uiti la altii care STIU sa faca CVul cu mai multa admiratie (ori barbatii vor sa se stie cei mai tari si sa fie protectorii tai si cei carora sa le recunosti superioritatea - e in firea lor)
2) Nu l-ai ajutat sa care sacosa = il consideri inferior, tu nu te cobori la nivelul lui. Poate ca isi dorea doar sa il intrebi daca are nevoie de ajutor...poate ar fi zis ca nu e nevoie daca il intrebai...dar cred ca mai mult l-a deranjat ca nu te gandesti si la el, ca il consideri automat mai "jos" decat tine, astfel incat vezi normal ca el sa care si tu sa nu il intrebi daca are nevoie de ajutor.
3) CEL MAI GRAV e ca stiind ca trebuie sa mergeti la finul lui, adica intr-un loc pe care el il considera o obligatie, nu ai simtit=o si tu ca pe o obligatie a ta! El e jumatatea ta...daca era vorba de fina TA, de sora ta, de mama, de o verisoara sau prietena foarte buna si el ar fi cheltuit ultimii bani pe un gel de par in loc sa luati un cadou pentru acea ocazie, tu cum te-ai fi simtit? L=ai pus intr=o postura extrem de delicata. CUM sa mearga fara cadou? CUM sa zica ca nu merge? Doar e obligatie. Sunt sigura ca el sufera cel mai mult pentru acest lucru. Ar fi trebuit sa SIMTI si tu alaturi de el obligatia lui, sa ii demonstrezi ca si pentru tine vizita si cadoul pentru finul lui e la fel de importanta ca si pentru el. Sunt sigura ca el vede lucrurile asa: puteai sa iei rimelul 2 zile mai incolo, cand v-ati fi revenit cu banii. Nu sa ii cheltui exact cand STIAI ca trebuia sa mergeti in vizita, o vizita extrem de importanta pentru el (sunt sigura).

Nu mai tine supararea si suna=l! Chiar si povestite de tine...mie mi se pare ca greselile au fost in totalitate ale tale, serios! Sunt sigura ca nu vrei sa il pierzi! Vezi ca femeile si barbatii gandesc diferit, iar el deja are impresia ca tu nu il mai vezi "bun" pentru tine si de asta reactioneaza asa! Iar faptul ca nu recunosti lucrurile care sunt importante pentru el sunt o dovada in plus a acestui lucru..nu te mai gandesti la el cu dragostea si admiratia de la inceput! Cere-ti iertare si recunoaste=i ca ai fost un pic egoista...nu uita: putea fi vorba de sora ta sau cea mai buna prietena! Te-ai fi imprumutat si tot ii luai un cadou, si ai fi plans o gramada daca el iti explica ca nu aveti bani ca sa mergeti, corect!?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 25 Sep 2006, 14:35 
Nou Venit

Membru din: 08 Aug 2006, 01:27
Mesaje: 10
"
de catva timp e o bomba cu ceas,inainte cu 2 zile de a se intampla toate astea eu eram cea suparacioasa,si ma suparam fara motiv,pur si simplu veneam bosumflata de la servici si vroiam ca el sa ma impace,si raspundea comform asteptarilor mele.cred ca acum a vrut sa fie si el ala cu fitze si alintat ca sa se simta si el bine ca fac ce imi spune si ca incerc sa nu il supar prea tare


intr-adevar el avea si un rucsac greu in spate


Stiam asta,imi pare rau,dar nu am crezut ca se va simti asa prost;a zis ca l-am facut sa se simta cel mai mare gunoi, dobitoc, prost,pur si simplu cu rasul meu sadic



nu isi dorea sa il intreb,chiar mi-a zis sa il ajut iar eu nu am vrut,am zis ca e mai normal ca el sa care sacosa decat s-o car eu;iar el pentru asta drept rasplata a mancat singur o ciocolata si imi zicea sa nu ma supar;bineinteles ca pana acasa tot bombaneam despre faptul ca a mancat chiar singur si nu i-a pasat ca eu sunt pofticioasa,si atunci l-a deranjat cel mai
tare cand m-a tot auzit comentand.


Intr-adevar i-am zis de la inceput ca eu nu as vrea sa merg,ca nu ma pasioneaza si nici intereseaza;dar si el ininte cu o saptamana a zis ca nu crede ca mergem,nici nu stie daca chiar ar vrea,ca nici nu avem bani,
iar eu mi-am facut in acea zi comanda la avon,dar banii ii dau mai tarziu,si asta e problema lui,ca nu i-am luat nici lui,
si nici finului,daca tot dau banii mai tarziu,dar pt finul lui nici nu ma gandisem sa iau ceva de la avon,si asta e greseala mea
iar pt el am vrut sa-i iau dar mi-am calculat banii si nu imi ajungeau,chiar daca ii dau mai tarziu,alti bani nu mai aveam de unde sa procur
dar ai dreptate cu exemlul tau ca putea fi vorba de o prietena sau mama mea;


dar si greselile lui de dupa? oare nu sunt greseli?comportamentul ala de nedescris,de era sa darame peretii cand vedea ca nu vreau sa ma duc acasa,ca nu il ascult deloc?
intr-adevar nu ma mai gandesc la el cu admiratia si dragostea de la inceput pt ca incep sa ma sperii cand vad ca nu se poate controla si calma;si incerc sa-i dau de inteles ca acest comportament nu face bine pt relatia noastra si ar trebui sa incerce sa nu mai fie asa;

si totusi nici nu ma gadesc sa il pierd si nu-mi place deloc starea asta stresanta in care sunt;imi pare ru pt greselile mele,ca nu am realizat ca sunt greseli mari,dar cred ca si lui ar trebui sa-i para rau pt comportament. il iubesc in continuare,dar mi-e frica---daca nu raspunde la telefon,daca nu vrea sa vorbeasca cu mine!!??

va multumesc mult pt toate raspunsurile,chiar ma ajuta si va rog mult sa va mai spuneti parerea si sa ma ajutati:((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 25 Sep 2006, 15:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Inainte sa te gandesti ca daca o sa cada drobul de sare taman in capul copilului, adica, daca el nu o sa vrea sa vorbeasca cu tine sau mai stiu eu ce, eu zic ca primul pas a fost facut: ai recunoscut ca si tu ai gresit. Spune-i asta! Dup-aia, dupa ce vorbiti despre greselile tale, puteti sa vorbiti si despre greselile lui. Ca doar au fost in ordine cronologica... :)
Dupa cum si pentru tine, faptul ca nu vrea sa iti dea ciocolata a fost o dovada de rautate, si pentru el, faptul ca nu l-ai ajutat a fost o dovada de rautate... Si de egoism. :( Ooof, egoismul asta omoara relatii, va zic eu! Si ce-i mai rau e ca toata lumea sufera de el...

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 25 Sep 2006, 16:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
s-au certat oamenii astia aici ca niste copii de gradinita : a mea .......ba a mea!! Bine ca n-au ajuns sa fie casatoriti si sa se fi intamplat faza asta dupa ce mai aveau si vreun copil impreuna!!:D:D:D Parerea mea e ca ambii sunt vinovati! El mai mult ...El e un inconstient si un iresponsabil! Sa nu-ti para rau nici o clipa ca a plecat! Are balta peste! Nu te multumi cu hamsiile! Cauta si tu un crap!!:p:D:D Ce epitete am folosit!!:wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 25 Sep 2006, 16:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

Lool Gina, nici cu tine nu mi-e rusine. Tu esti seva dintre noi, pe bune. Ai un stil al tau, sa dea naiba, le zici pe shleau, arunci cu bata, da DAI BINE:blink: Pai korekt, ce atata carcoteala, la tine este alb sau negru nu ca la mine de le sucesc si dau in gri mai tot timpul:D
:D:D:D scuze daca sunt mai din topor!:D:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am o problema urgenta
MesajScris: 25 Sep 2006, 16:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Haideti fetelor, nu fiti asa dure... oamenii astia chiar sufera... Si nu cred ca ar trebui sa fugi de indata ce dai de greu. Toata lumea greseste cateodata... Poate ei au avut o relatie foarte frumoasa pana acum si doar acum au dat cu bata-n balta... nu stiu... eu sunt asa, mai visatoare... :~*

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România