Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 23:27


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 262 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cununia civila
MesajScris: 11 Ian 2006, 12:13 
Nou Venit

Membru din: 08 Ian 2006, 18:54
Mesaje: 15
Vad ca nu se da prea mare importanta si acestui "mid detaliu", cum ar fi cununia civila.
Noi ne-am hotarat sa facem cununia xcivila in februarie...Si am ata de multe intrebaaaari!
:rolleyes:
Ca de exemple..cu sau fara invitatii?
Unii zic fara, k nu e nunta...dar ma gandesc...tocmai pentru k nunta este peste cateva luni ar trebui sa avem si invitatii...Of...si ar mai fi cateva...
Can anybody help?
Multumesc
:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 11 Ian 2006, 22:40 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Nu toata lumea pune accent pe petrecerea de la cununia civila, marea majoritate considerand-o doar premergatoare nuntii propriu-zise (si asa este!).
De aceea, mai nou, majoritatea cuplurilor aleg sa isi faca cununia civila in aceeasi zi cu nunta; unii le programeaza pe toate in lant si, prin urmare, nu mai exista nici o petrecere; ceilalti le fixeaza in dimineata nuntii, astfel incat nu prea exista timp de petrecere toti fiind preocupati cu gatitul miresei si pregatirea pentru cununia religioasa si restaurant.

Daca ai ales sa faci cununia civila intr-o zi diferita de restul nuntii, eu cred ca merita sa faceti si o petrecere.
Cat de mare sa fie??? Asta depinde de voi si de familie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 13 Ian 2006, 12:15 
Nou Venit

Membru din: 08 Ian 2006, 18:54
Mesaje: 15
Am stabilit data cununiei pentru 25 februarie(nu e o alegere foarte fericita deoarece e sambata mortilor atunci, dar pentru noi este bine).
O sa fie si o petrecere la restaurant, cu vre-o 40 invitati(familiile+prietenii apropiati).
Soacra-mea tot insista sa facem numai noi, in familie, si e destul de reticenta la idea cu restaurantul (X)
Dar pana la urma tot la restaurant facem.
Iar cununia religioasa va avfea loc la sf. lunii septembrie, sau la inceputul lui octombrie.
Sunt multe chestii de facut si pentru cununia civila.Multe pregatiri...mult stres(maxim as zice).Toata lumea are impresia ca stie mult mai bine ca noi cum "trebuie" sa decuga lucrurile, si nu cum "vrem noi" sa decurga...:blink:
Oricum ..este frumos... :)
Ne-am hotarat ca in loc de invitatii tiparite , sa cumparam noi unele, si sa le scriem cu mana noastra...Cred k ar da o nota mai personala, si mai deosebita ceremoniei, si petrecerii...
Va tin la curent...si va multumesc
pupici:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 13 Ian 2006, 19:38 
Nou Venit

Membru din: 08 Ian 2006, 18:54
Mesaje: 15
Citat:
E foarte dragut sa-ti faci singura invitatiile. Si eu as fi vrut, dar am prea multi invitati. Oricum pentru petrecerea ta e minunat. Bravo!:ok:


Multumesc frumos...
M-am gandit k o sa fie ceva deosebit...Acum..mai trebuie sa pun si in practica ideea..:))


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2006, 00:48 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Multumesc frumos...
M-am gandit k o sa fie ceva deosebit...Acum..mai trebuie sa pun si in practica ideea..:))

Cat de curand pentru ca data se apropie. Sa ne spui cum va decurge totul pana la urma. Poate folosim si noi cate ceva din idei pentru petrecerile noastre.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2006, 15:59 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Noi ne-am gandit sa facem civila cu o saptamana inaintea religioasei (plus petrecerea la restaurant)..drept pentru care, voi renunta la o petrecere la restaurant...insa, probabil vom face o masa, tot la restaurant, cu apropiatii nostri...si eventual un zdranganica acolo, conectat la o priza ;)...sa ne tina de urat :D

Cat priveste invitatiile scrise de mana, Peachy, iti vand un pont ;)..cauta pix din acela cu mina aurie ....da super pe un carton de alta culoare, decat alb (poate se vede frumos si pe alb..nu zic nu..insa pe o alta culaore e contrastul mai puternic, air in lumina, auriula acela se vede foarte frumos :D)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 16 Ian 2006, 14:21 
Nou Venit

Membru din: 08 Ian 2006, 18:54
Mesaje: 15
Am schimbat data cununieie civile pentru ca nu avea liber restaurantul care ne placea noua...Facem la Hanul Haidcilor...si sa stiti k in ciuda numelui , este foarte elegant, si cochet...:) Asa ca..am pus cununia pe 4 martie...eh..a trebuit sa facem 2 compromisuri ca sa obtinem restaurantul mult dorit...Am schimbat data, si am marit numarul invitatilor la 40.Ne-a cam dat un pic peste cap...dar sper sa fie ok!:ok:
Stiam de chestia cu pixurile..tocmai de asta m-am gandit la personalizarea invitatiilor ...am unul auriu , unul argintiut, unul portocaliu si unul lila...:)) Sa hotaram culoarea..si vom vedea ce va iesi!
Ne-am gasit si nasici, sunt niste prieteni foarte buni, pe care initial ii voiam martori, dar care s-au oferit sa ne naseasca.;)
Totusi..ei nu sunt casatoriti, dar ne-au promis ca pana la casatoria noastra religioasa, sa intre si ei in randul lumii!
O:)
Ma tot gandesc la rochie...la costumul lui..la camasa..la pantofi..la flori..la...(X)
:) Incep sa intru in panica...iuf!..Sa ma linistesc un pic...
Azi ma duc sa aleg invitatiile..:):lol:

Si mie mi-ar fi placut sa fie afara oficierea cununiei civile dar..poate nunta..:))
Of..si trebuie sa alegem si DJ-ul...(X)
:))
Va tin la curent..abia astept sa iau invitatiile!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 16 Ian 2006, 16:53 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
apropos de cununia civila.... noia am vrea sa o facem ceva mai devreme decat nunta, probabil prin primavara. as vrea dupa sa fac o mica petrecere cu apropiatii. stie cineva sa-mi dea date de contact de la niste firme de catering??? mercik anticipat.

pai, chiar aici, pe GHID, ia uite:
https://www.ghidulmiresei.ro/items.php?o ... =0&open=-1
:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 16 Ian 2006, 22:49 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
In cazul in care iti faci cununiile in zile diferite care dintre ele ramane data in care te-ai casatorit?
Conteaza data cununiei civile, nu?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 17 Ian 2006, 13:56 
Nou Venit

Membru din: 08 Ian 2006, 18:54
Mesaje: 15
Da..si eu voi tine data cununiei religioase ca si data a nuntii.Mi se pare cel mai frumos asa.
Cat despre cununia mea..am gasit rochie!Sau..asa cred..:D
Si am gasit si un compleu frumos pentru la casa de casatorii.Abia astept!
Am atatea emotii!(X)
Dar o sa fie bine.
Ieri am comandat invitatiile...Acum mai ramane sa stabilesc textul care trebuie sa il scriu pe invitatii..:))
Am cautat pe net tot felul de "texte" de genul asta...dar parca..nu mi se potriveste nici unul.:))
Cred k il voi compune singura...(doar scriu poezii..la urma urmei cate de greu poate sa fie?)
:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 262 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România