Ultima vizită a fost: Acum este 26 Apr 2024, 07:17


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 337 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nr. de invitati si de confirmari
MesajScris: 10 Ian 2006, 14:07 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Am mutat aici cateva raspunsuri de la alte subiecte!

Voila de vedeti mai jos:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 10 Ian 2006, 21:34 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
am patit ceva oribil, noi am planuit max 150 invitati si restaurantul are locuri de vreo 170 pers.ieri am aflat ca mai vin vreo 20 pers. Ce ma fac o sa fie inghisuiala(?)(!)are cineva vreo idee?

Ai primit confirmarea de prezenta de la toti cei 170 de invitati?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 12 Ian 2006, 00:19 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
important e sa ai confirmare de la toti ca vin sau nu..colega mea a platit 24 de aperitive pt ca ea s-a asteptat sa-i vina toti pe care i-a invitat..a avut parte si de surprize din partea rudelor..la mine max 150..cam asa


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 12 Ian 2006, 00:58 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
ultimii 20 vin sigur...din cei 150 de la inceput greu sa cred o sa lipseasca mai mult de 20, deci ai dreptate...poate nu vin toti si o sa fie bine:((
gaby

Patronul restaurantului unde vom face noi nunta ne-a spus ca 10 portii de mancare in plus sau in minus nu conteaza (intra in asteptarile normale); daca se depaseste cu mai mult, atunci vom fi obligati sa le platim singuri.
Te sfatuiesc sa ai grija sa aduni cat mai multe confirmari si sa nu ajungi in situatia de a plati portiile pentru cei care nu au reusit sa ajunga.
De aceea exista cardurile de confirmare. Folositi-le!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 12 Ian 2006, 01:25 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
cam asa si la mine..tot vreo 10 portii..probabil e standard..:food:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 12 Ian 2006, 01:44 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Cam asta este marja de acoperire. Cu totii stim ca socoteala de acasa nu este aceeasi cu cea de la piata.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 15 Ian 2006, 05:10 
Junior

Membru din: 29 Noi 2005, 16:01
Mesaje: 79
am mai auzit cazuri in care au fost mai multe confirmari decat cei prezenti. sefa de sala de la restaurantul nostru spunea ca a avut 160 de invitati, 120 au confirmat venirea iar la final au venit 70!!!!!!!!!!:wokno:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 15 Ian 2006, 20:02 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
am mai auzit cazuri in care au fost mai multe confirmari decat cei prezenti. sefa de sala de la restaurantul nostru spunea ca a avut 160 de invitati, 120 au confirmat venirea iar la final au venit 70!!!!!!!!!!:wokno:


Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva! Cred ca este cea mai mare dezamagire ce ti se poate intampla la nunta ta.
Dar respectul celor care au confirmat si nu au venit unde este? Rusine lor!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 16 Ian 2006, 23:12 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Eu am vazut la multe firme care fac invitatii ca fac ofrte si pentru cardul de confirmare. Adica asta se expediaza prin posta, sau cum? Nu e mai simplu daca se face confirmarea telefonic? Stiu ca dureaza mai mult, dar rezultatul mi se pare mai sigur.

Asa se poarta acum ... si au rol dublu: fie de informare - pe ele sunt trecute numerele de telefon ale mirilor si ale familiei fiecaruia sau pot fi expediate cu un raspuns scris pe spatele lor, prin posta.
Si tot pe card este scris si termenul limita de confirmare (inainte erau scrise pe invitatii).


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cati invitati aveti la nunta?
MesajScris: 17 Ian 2006, 23:20 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:
la o nunta se pot intampla multe (un caz real vreo cateva persoane au plecat, dar au uitat sa mai treaca pe la miri cu ceva banuti)

eu am rezolvat cu restaurantul, am vb cu patronul si mi-a zis ca daca am prea multi punem mese si pe terasa si incap 300 de persoane lejer...asa ca m-am linistit

:rocker:

Asta e bine.Dar mi se pare mai penibil ca invitatii sa plece fara ca macar sa spuna!Cum ar fi sa vreau sa dansez cu x-ulescu pe la 10 si sa aflu ca a plecat in urma cu o ora?:ninja::gun:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Carduri!
MesajScris: 18 Ian 2006, 00:01 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
In momentul in care cumperi invitatiile, se cumpara si cardurile de confirmare si/sau cele de multumire. Nu este obligatoriu, dar este de preferat pentru ca sa aiba acelasi model cu invitatiile. Cel putin noi asa le-m primit! B)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Carduri!
MesajScris: 18 Ian 2006, 12:43 
Nou Venit

Membru din: 11 Noi 2005, 13:39
Mesaje: 12
Citat:
eu nu stiu daca se merita, pt ca am auzit ca lumea nu prea tine cont de ele, le lasa in plic...


Parerea mea este ca nu se merita sa dai banii pe acele carduri de confirmare. La noi inca nu sunt familiarizati multi cu aceste carduri, prefera sa dea un telefon... Si la urma urmei sunt la acelasi pret cu cardurile de asezare la mese, care sunt mult mai utile dupa parerea mea.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 337 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România