Ultima vizită a fost: Acum este 17 Apr 2024, 01:13


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 179 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta online
MesajScris: 07 Noi 2006, 16:39 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

La mine la firma e o chestie tare interesanta. In vara cand am fost la trainig si am avut si transport si cazare si masa asigurata si am primit diurna. Acum vreo 2 saptamani am fost iar, totul fiind asigurat, dar de data asta n-am mai primit. Nu e ciudat?:unsure:


Nu foarte.S-au gandit, poate ca se cheltuiesc destul de multi bani cu cazare,mancare si transport.Si au zis sa mai taie ceva...:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta online
MesajScris: 07 Noi 2006, 16:40 
Veteran

Membru din: 19 Sep 2006, 11:39
Mesaje: 236
am lipsit jumatate de zi....si mama mama ce amploare a luat subiectul...
chiar ma bucur...si sper sa fie util tuturor...
:njump:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: consultatii online
MesajScris: 07 Noi 2006, 16:44 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:
Aha... pai uite. Tu dai examen odata cu ceilalti, dar tu primesti post la coada, chiar daca iei nota mai mare decat un calificat. Asta o data. Apoi, examene sunt de mai multe ori pe parcursul verii. In Bucuresti, mai e un examen la inceputul lui septembrie. Apoi, daca locurile tot nu se ocupa se mai dau si altele, chiar si dupa ce incepe scoala, din cate stiu eu. Ideea e ca fara un examen, nu-ti da nimeni post...
Trebuie sa te interesezi la inspectoratul scolar din judetul tau...
Nu gasesti nimic pe edu.ro, dar poti incerca pe portal.edu.ro la miscari de personal...
Mai intreaba-ma ce nu ti-e clar.:-*
P.S. Stii cum e, in Romania ca sa muncesti mult si sa fii platit prost, trebuie sa dai examen. :nlol:
ms mult. da, asa e, trebuie sa mai dai si examene:nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta online
MesajScris: 07 Noi 2006, 18:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

La mine la firma e o chestie tare interesanta. In vara cand am fost la trainig si am avut si transport si cazare si masa asigurata si am primit diurna. Acum vreo 2 saptamani am fost iar, totul fiind asigurat, dar de data asta n-am mai primit. Nu e ciudat?:unsure:

ba da...eu zic sa trimiti un mail la hr sau admin, ma rog cine se ocupa:)
da' n-ai un formular de decont? ar tb sa scrie pe el..sau macar un fel de regulament..noi avem unul..are vreo 200 de pagini(X)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: consultatii online
MesajScris: 07 Noi 2006, 18:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Sunt autorizata pe germana si spaniola


ce bine:) as vrea sa te rog sa-mi spui si mie cum ti-ai luat autorizatia..eu am dat pe franceza acum cativa ani, l-am luat dar cand am vrut sa-mi iau autorizatia de la mj mi s-a spus ca nu se poate pe economie ( pe asta dadusem eu)..cica erau prea multi si dadeau doar pe drept..nu m-am mai interesat dupa..dar acum nu mai gasesc nici macar hartiuta care atesta ca mi-am luat examenul:(( crezi ca imi dau un duplicat? si pe urma sa mai incerc sa iau autorizatia?

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta online
MesajScris: 07 Noi 2006, 19:08 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

La mine la firma e o chestie tare interesanta. In vara cand am fost la trainig si am avut si transport si cazare si masa asigurata si am primit diurna. Acum vreo 2 saptamani am fost iar, totul fiind asigurat, dar de data asta n-am mai primit. Nu e ciudat?:unsure:


revin la problema :D... dupa cum spuneam, teoretic, diurna ar trebui sa acopere cheltuielile cu masa... de aceea nu se da in cazul in care masa este asigurata.
pe de alta parte, noi (eu si colegii mei :p) mai faceam un lucru: rugam personalul care ne taia factura sa nu treaca serviciile de restaurant separat, ci sa le includa in "servicii cazare"... si asa luam si diurna :p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta online
MesajScris: 07 Noi 2006, 19:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

revin la problema :D... dupa cum spuneam, teoretic, diurna ar trebui sa acopere cheltuielile cu masa... de aceea nu se da in cazul in care masa este asigurata.
pe de alta parte, noi (eu si colegii mei :p) mai faceam un lucru: rugam personalul care ne taia factura sa nu treaca serviciile de restaurant separat, ci sa le includa in "servicii cazare"... si asa luam si diurna :p


cata smecherie:) de-asta imi place mie de romani:-`

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Consultanta online
MesajScris: 07 Noi 2006, 21:09 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

cata smecherie:) de-asta imi place mie de romani:-`


interesant subiect...:)
nu cred ca pot sa va ajut cu prea multe, eu sunt o mica afacerista la inceput de drum...singurul meu avantaj e ca sunt propriul meu sef (ca pe altii nu i-as suporta...:)) si in rest, multe probleme zilnice...
dar, ca si mady, daca pot sa ajut cu ceva, indiferent de domeniu...cu placere...
cam multe economiste pe aici, nu?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: consultatii online
MesajScris: 08 Noi 2006, 12:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Fetelor eu lucrez in vanzari auto, asa ca daca vreti sa va luati o masina cereti sfaturi, sper sa va pot ajuta(depinde ce masina va intereseaza).:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: consultatii online
MesajScris: 08 Noi 2006, 14:12 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Am si eu o intrbare:lucreaza cineva in armata? Eu vreau sa ma angajez, dar n-am reusit sa ajung la centrul de informare-recrutare. Vreau sa stiu daca te poti angaja ca civil:-`. Nu stiu daca sunt coerenta. Nu vreau sa ajung colonel:D, vreau sa-mi ofer serviciile armatei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: consultatii online
MesajScris: 08 Noi 2006, 14:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Examenul pentru autorizare se da la Ministerul Culturii. Dupa ce primesti certificatul de acolo, te duci si depui un dosar de acte la Ministerul Justitiei (inclusiv acest certificat de la Ministerul Culturii) si in 3 luni primesti autorizatia prin posta. E si mai simplu daca ai absolvit o facultate de limbi straine, nu mai trebuie sa dai examen la Ministerul Culturii, depui doar diploma de licenta.
Daca ai dat examen si l-ai luat, ar trebui sa ai si certificat. Trebuie sa mergi acolo unde l-ai dat sa intrebi ce s-a intamplat cu el. Pana la noi legi, autorizatia nu expira o data ce ai primit-o.
Sper ca nu te-am ametit, daca n-ai inteles incerc sa-ti mai explic o data :D


multumesc mult pt raspuns!:lips: eu am avut certificatul de la min culturii..dar nu-l mai gasesc:(( stiu ca l-am pus bine pt ca aia de la mj mi-a spus ca as putea sa mai incerc peste cateva luni..acum ma intrebam dc as putea cere un duplicat..
examenul nu l-ai dat undeva la perla? dorobanti colt cu stefan cel mare..

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 179 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România