Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 16:18


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 360 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 20:22 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Propun ca aici sa discutam despre animalele noastre de companie care ne insenineaza viata(alaturi de sotz)si nazbatiile lor.

Atentie aici nu vorbim despre soti, chiar daca sunt "vanatori feroce ziua si noaptea".

Caini, pisici, porcusori de guineea, papagali, cai, gaini si ce-om avea.

Noi avem un cocker negru-din avatar.E fetita o cheama Elsa si are 1 an si 3 luni.E o scumpa si acum nu-mi imaginez cum ar fi casa fara ea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 20:28 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:
Propun ca aici sa discutam despre animalele noastre de companie care ne insenineaza viata(alaturi de sotz)si nazbatiile lor.

Atentie aici nu vorbim despre soti, chiar daca sunt "vanatori feroce ziua si noaptea".

Caini, pisici, porcusori de guineea, papagali, cai, gaini si ce-om avea.

Noi avem un cocker negru-din avatar.E fetita o cheama Elsa si are 1 an si 3 luni.E o scumpa si acum nu-mi imaginez cum ar fi casa fara ea.


(X)(X)(X)Eu am un peckinez imperial.Este sufletelul meu si nu-mi pot inchipui viata fara momentan.:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 20:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

(X)(X)(X)Eu am un peckinez imperial.Este sufletelul meu si nu-mi pot inchipui viata fara momentan.:D


ce bine ca v-ati gandit la acest subiect! aici voi monopoliza eu discutia:wacko: pt ca ador toate animalele si dc as putea as lasa totul si as construi adaposturi pt ele:lol: eu am o pisica pe nume tina..e o maimuta nebuna... de care mi-e f dor:((
sambata am fost la zoo...am remarcat niste foci care stateau cu capul in apa si cu burta la suprafata..pe urma niste pinguini care inotau ca niste zvarlugi...niste castori care se scarpinau intr-o fericire pe burtica..f frumos..am stat vreo 4 ore acolo:)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 20:58 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:

ce bine ca v-ati gandit la acest subiect! aici voi monopoliza eu discutia:wacko: pt ca ador toate animalele si dc as putea as lasa totul si as construi adaposturi pt ele:lol: eu am o pisica pe nume tina..e o maimuta nebuna... de care mi-e f dor:((
sambata am fost la zoo...am remarcat niste foci care stateau cu capul in apa si cu burta la suprafata..pe urma niste pinguini care inotau ca niste zvarlugi...niste castori care se scarpinau intr-o fericire pe burtica..f frumos..am stat vreo 4 ore acolo:)


Eee, aici nu cred ca ma intreci(sau poate) as putea sa-ti povestesc zile intregi despre elsa.Cand am luat-o, cum papa, cum fuge bezmetica dupa pisici, cum imi aduce carpa(are ea o carpa preferata pe care o poarta prin toata casa) sa ne jucam si mingea sa i-o arunc.etc etc.
Sa vina posesoarele de patrupzi, bipezi si altele.(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 20:59 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Ps:Cum doarme cu noi in pat.lol


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 21:17 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:
Ps:Cum doarme cu noi in pat.lol


eu nu sunt tocmai o iubitoare de animale, recunosc...nu ma :mellow: pls...:) dar imi plac si avem o colivie cu un perus (papagal micut) vaduv (inca nu i-am cumparat pereche, mai tinem putin doliu dupa Coco, cel care a murit)...ne-am obisnuit cu ele si fac parte din viata noastra...
nu mi-au placut niciodata pisicile, mi-era frica de ele (de mentionat ca am crescut la bloc si n-am intrat aproape deloc in contact cu animalele in copilarie)...soacra mea are o pisica birmaneza care nu mi-e prea draga si un motan persan pe care-l plac mult de tot pentru ca e frumos si linistit, nu sare, nu zgarie si ii place mult sa fie mangaiat...
Marius adora pisicile si i-am promis ca atunci cand o sa stam la casa (curand, sper) o sa avem si noi un motan persan (neaparat negru) pe care-l va chema Lord...:)
cam atat despre pasiunea mea pentru animale (cam slabuta), va las pe voi, adevaratii iubitori de animale...:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 23:28 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
imi plac la nebunie animalele!!! :ndance: dar, momentan, nu mai am niciunul :((... ultimul animal a fost un motan (gunoier, nu va imaginati ca "de rasa" :p)... il chema abdul (era eunuc, am avut eu grija :love: - tata n-a vorbit cu mine 2 saptamani pt ca l-am lasat fara "bijuterii"... pe motan, nu pe tata :D)... si era un nazdravan si jumatate :D... din pacate, l-am pierdut :(( acum doi ani, la ultima renovare, l-au "scapat" muncitorii afara... ):( (numai belele am cu ei :wacko:)... si tare mi-as mai dori unul, dar... (o sa radeti :~*)... ma tem de toxoplasmoza...
noroc cu pisicile alor mei (au 2 negre-taciune :D) si cu catelusele lor (2 fetite, ciobanesc german, absolut superbe!!!)... ca am cu cine ma juca :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 23:46 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
imi plac la nebunie animalele!!! :ndance: dar, momentan, nu mai am niciunul :((... ultimul animal a fost un motan (gunoier, nu va imaginati ca "de rasa" :p)... il chema abdul (era eunuc, am avut eu grija :love: - tata n-a vorbit cu mine 2 saptamani pt ca l-am lasat fara "bijuterii"... pe motan, nu pe tata :D)... si era un nazdravan si jumatate :D... din pacate, l-am pierdut :(( acum doi ani, la ultima renovare, l-au "scapat" muncitorii afara... ):( (numai belele am cu ei :wacko:)... si tare mi-as mai dori unul, dar... (o sa radeti :~*)... ma tem de toxoplasmoza...
noroc cu pisicile alor mei (au 2 negre-taciune :D) si cu catelusele lor (2 fetite, ciobanesc german, absolut superbe!!!)... ca am cu cine ma juca :D


De cand o avem pe elsa, mi-am dat seama ce influente au animalele asupra noastra.Pe noi nu ne lasa nici sa ne certam.Daca ridic tonul, urlu ea latra si sare pe mine(sau invers pe el).E o dulceata.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 07 Noi 2006, 23:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Cand am fost intr-o tabara, iubitul meu a gasit o pisicuta intr-o groapa... O plouase toata noaptea si nu avea saraca decat vreo 3 saptamani... Uda leoarca, isi astepta moartea... A scos-o de acolo, am adus-o la noi, am uscat-o cu foehnul, am lasat-o sa doarma... Dupa cateva ore, i-am facut o baita cu sampon, i-am scos toti puricii (vreo 12) si iar am uscat-o... Dintr-o sticluta de picaturi, i-am improvizat un biberon (ca nu putea sa lipaie laptele) si am hranit-o cu "biberonul". Am numit-o Penelopa. :cat:
Nu a stat decat doua zile cu noi, ca dup-aia ne-am intors acasa si nu am putut sa o luam in Bucuresti.:( A fost "copilul" nostru, eu eram "mami", el era "tati" si tot restul prietenilor nostri erau unchi, matusi si nasi... :~* Am plans mult cand a trebuit sa o dau.:((:((:((
De-asta nu cred ca o sa imi iau niciodata un animal. Ma atasez prea tare si prea repede... Si daca moare, eu ce fac? :(
P.S. Va pun poze cu Penelopa la instrumente.:D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Noi 2006, 00:27 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
Cand am fost intr-o tabara, iubitul meu a gasit o pisicuta intr-o groapa... O plouase toata noaptea si nu avea saraca decat vreo 3 saptamani... Uda leoarca, isi astepta moartea... A scos-o de acolo, am adus-o la noi, am uscat-o cu foehnul, am lasat-o sa doarma... Dupa cateva ore, i-am facut o baita cu sampon, i-am scos toti puricii (vreo 12) si iar am uscat-o... Dintr-o sticluta de picaturi, i-am improvizat un biberon (ca nu putea sa lipaie laptele) si am hranit-o cu "biberonul". Am numit-o Penelopa. :cat:
Nu a stat decat doua zile cu noi, ca dup-aia ne-am intors acasa si nu am putut sa o luam in Bucuresti.:( A fost "copilul" nostru, eu eram "mami", el era "tati" si tot restul prietenilor nostri erau unchi, matusi si nasi... :~* Am plans mult cand a trebuit sa o dau.:((:((:((
De-asta nu cred ca o sa imi iau niciodata un animal. Ma atasez prea tare si prea repede... Si daca moare, eu ce fac? :(
P.S. Va pun poze cu Penelopa la instrumente.:D


Asta e cea mai mare probl a mea. M-am atasat iremediabil de ea.Si nu stiu ce-o sa fac daca...., da nici nu vreau sa ma gandesc.
o iubim mult, e copilasulk nostru.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Noi 2006, 00:31 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

Eee, aici nu cred ca ma intreci(sau poate) as putea sa-ti povestesc zile intregi despre elsa.Cand am luat-o, cum papa, cum fuge bezmetica dupa pisici, cum imi aduce carpa(are ea o carpa preferata pe care o poarta prin toata casa) sa ne jucam si mingea sa i-o arunc.etc etc.
Sa vina posesoarele de patrupzi, bipezi si altele.(X)


Alearga dupa pisici? Sa-l vezi p-al meu cand alearga dupa muste:nlol::nlol:.E criminal.Si are niste zulufi la urechi de mor...:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Noi 2006, 00:38 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

Asta e cea mai mare probl a mea. M-am atasat iremediabil de ea.Si nu stiu ce-o sa fac daca...., da nici nu vreau sa ma gandesc.
o iubim mult, e copilasulk nostru.


Da fetele dar asta este un risc pe care trebuie sa ni-l asumam si trebuie sa ne gandim ca sunt fiinte si la un momentdata se vor duce....ca si noi de altfel.Eu nu ma gandesc la ce s-ar putea intampla doar ma bucur de fiecare moment pe care-l petrec cu el:love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Noi 2006, 02:50 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
si eu am avut un porcusor de guineea, pe care un deosebit de doctor mi l-a omorat inainte de termenul lui..am ramas cu pisica zorro..:drool:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Noi 2006, 13:30 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:
Eu sper sa mai am pestisori de acvariu... (va povesteam eu despre ei in "copiii nostri").

Oricum subiectul acesta cred ca este tocmai potrivit pentru mine!
vai, cat mi-ar place sa am si eu un catel...dar in garsoniera noastra nu ne mai permitem si un catelus. ma consolez insa cu catelul care traieste la noi pe scara si ii cumpar tot timpul mancare:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Noi 2006, 13:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Cand am fost intr-o tabara, iubitul meu a gasit o pisicuta intr-o groapa... O plouase toata noaptea si nu avea saraca decat vreo 3 saptamani... Uda leoarca, isi astepta moartea... A scos-o de acolo, am adus-o la noi, am uscat-o cu foehnul, am lasat-o sa doarma... Dupa cateva ore, i-am facut o baita cu sampon, i-am scos toti puricii (vreo 12) si iar am uscat-o... Dintr-o sticluta de picaturi, i-am improvizat un biberon (ca nu putea sa lipaie laptele) si am hranit-o cu "biberonul". Am numit-o Penelopa. :cat:
Nu a stat decat doua zile cu noi, ca dup-aia ne-am intors acasa si nu am putut sa o luam in Bucuresti.:( A fost "copilul" nostru, eu eram "mami", el era "tati" si tot restul prietenilor nostri erau unchi, matusi si nasi... :~* Am plans mult cand a trebuit sa o dau.:((:((:((
De-asta nu cred ca o sa imi iau niciodata un animal. Ma atasez prea tare si prea repede... Si daca moare, eu ce fac? :(
P.S. Va pun poze cu Penelopa la instrumente.:D


eu n-as fi putut sa ma mai despart de ea...macar ai lasat-o in grija cuiva?

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Noi 2006, 13:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
imi plac la nebunie animalele!!! :ndance: dar, momentan, nu mai am niciunul :((... ultimul animal a fost un motan (gunoier, nu va imaginati ca "de rasa" :p)... il chema abdul (era eunuc, am avut eu grija :love: - tata n-a vorbit cu mine 2 saptamani pt ca l-am lasat fara "bijuterii"... pe motan, nu pe tata :D)... si era un nazdravan si jumatate :D... din pacate, l-am pierdut :(( acum doi ani, la ultima renovare, l-au "scapat" muncitorii afara... ):( (numai belele am cu ei :wacko:)... si tare mi-as mai dori unul, dar... (o sa radeti :~*)... ma tem de toxoplasmoza...

noroc cu pisicile alor mei (au 2 negre-taciune :D) si cu catelusele lor (2 fetite, ciobanesc german, absolut superbe!!!)... ca am cu cine ma juca :D


draga, se spune rasa europeana;)si a mea e tot d-asta:) am gasit-o in gara la brasov..tipa ca o nebuna in bratele unei fete si m-am dus s-o mangai, am intrebat-o ce face cu ea si cand mi-a spus ca o duce la bucuresti dar nu stie dc o va putea tine am hotarat ca asta e pisica noastra...am deja o poza cu ea la instrumente dar va mai pun una din ziua in care am cules-o:)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 08 Noi 2006, 13:51 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:
Si noi avem un copil...Un motan negru pe care il cheama Taz. L-am avut la avatar inainte de nunta...
Ne-am atasat foarte mult de el, chiar si Emil care nu vroia sa auda de pisica inainte sa-l luam...:love: E foarte destept, chiar comunicam foarte bine. Si el e eunuc saracu' da nu puteam sa ma risc sa-mi umple casa de mirosuri.
Ii place sa iasa afara, macar o ora-doua in fiecare zi. Vara iese toata noaptea...
Mi-am dat seama cat de mult ne-am atasat si ce greu ne-ar fi fara el anul trecut cand a dat o masina peste el...L-am avut la tara cu noi si a sarit in strada si asta a fost...Noroc ca l-am gasit la timp si am ajuns cu el la medic...Nu va mai spun ca medicul veterinar din sat ne-a trimis la Buzau, ca el cica n-a mai tratat pisica de cand era in facultate...:mellow::mellow::mellow:
Si am alergat noaptea cu el la Buzau, am trezit medicii:D...Si acolo ne-au spus ca n-au ce face, ca nu-i pot face radiografie....:(( Si ca sa ne ducem la Bucuresti...Si a doua zi am venit repede la Bucuresti, direct la Faculate si acolo s-au ocupat de el...si acum e ca nou. Medicii de acolo sunt niste....N-am cuvinte...Vi-i recomand din toata inima...
Toate astea se intamplau in concediul de anul trecut, care pana la urma n-a mai fost tocmai un concediu...L-am operat, am mers in fiecare zi sa-l vada...ii pusesera tija si dupa un timp am mers sa-i scoata tija, apoi firele...Ne-am chinuit din august pana prin decembrie...
Vreau sa va spun ca in noaptea inainte sa ajungem la Bucuresti am dormit cu el pe jos pentru ca avea femurul fracturat si suferea daca il puneam in pat...Asa ca am dormit si eu cu el pe jos...:love:

V-am innebunit:D Ideea e ca as putea sa vorbesc despre copilutul meu toata ziua daca s-ar putea.:love::love::love:


Ce nene ca faci orice numai ca sa le fie bine! Al meu e innebunit dupa stat afara.Anul asta am fost de Paste intr-un sat de langa Buzau.Si era cel mai fericit, de dim de cand se trezea si pana seara cand ne bagam in pat numai afara statea.Venea manca si dupa iara.Ce mai alerga dupa rate si noi dupa el sa le lase in pace:nlol:(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 360 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România