Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 00:15


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 360 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 19 Feb 2009, 22:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

clarut esti putin dezimformata cu privire la activitatea d-nei Marilena. nu datorita ei s-a interzis eutanasierea cainilor fara stapan si nici obligatia de a steriliza animalele. a facut parte dint-o comisie condusa de senatorul Marius Marinescu. au fost minim 5 persoane cu atributii egale. nici macar nu a initiat ea proiectul asta ci Sorin Oprescu.

am rezolvat si cu sterilizarea cainilor... am vb cu o fundatie care ii sterilizeaza gratuit.


nu, nu sunt. stiu ca a fost marinescu cel care a initiat-o. dar nu am sustinut ca ea a facut-o. nici nu avea cum sa initieze un act normativ ca reprezentant al unui ong:lol: dar marilena a fost prima care a colaborat cu marinescu pe tema asta. a fost proiectul ei si s-a zbatut mult sa gaseasca pe cineva care sa puna bazele legale. cat despre oprescu, eu nu cred ca a fost ideea lui:) este rezultatul muncii asociatiilor de protectie a animlalelor care au militat pt asta (printre care si robi). dar, toata stima pt oprescu ca vrea s-o introduca :ok:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 19 Feb 2009, 22:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
:rofl: Primariile....Cand a facut Basescu prima campanie de castrare, nu vreti sa stiti cum lucram, fara manusi, fara un instrumentar care sa fie strilizat corespunzator si multe alte hibe. Doi nu ma refer la cruzimea proprietarilor de caini, de rasa in principal, care lasa pui abia fatati pe cine stie unde. Eu ma refer la acei oameni, care alearga cu sufletul la gura, cand vin sa ridice cainii comunitari, ba pentru castrare, ba pentru alte operatiuni medicale, menite sa limiteze dispersarea unor zoonoze (boli bactariene, virale, parazitare cu transmitere de la animal la om si invers, gen turbarea, sa isi salveze animalele, ca vezi cica sunt ale lor si ca stau in casa si ca sunt castrate. Si intra ele in calduri si fac cate 10-12 pui si pe urma haita, purici, capuse si multe altele. Inca ceva....masculul nu intra in calduri. El simte de la distante considerabile femelele in calduri, ulterior formandu-se acele "nunti".

nu stiam ca ei nu intra in calduri:lol: eu aveam un motan care ne facea serenade pe balcon in anumite perioade si de-asta presupuneam ca e in calduri. probabil ca adulmeca ceva mirosuri cum zici tu. da, ai dreptate cu "acei" oameni. eu ma refer la toti cei care intr-un fel sau altul constient sau inconstient fac rau animalelor:(

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 00:06 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:

nu, nu sunt. stiu ca a fost marinescu cel care a initiat-o. dar nu am sustinut ca ea a facut-o. nici nu avea cum sa initieze un act normativ ca reprezentant al unui ong:lol: dar marilena a fost prima care a colaborat cu marinescu pe tema asta. a fost proiectul ei si s-a zbatut mult sa gaseasca pe cineva care sa puna bazele legale. cat despre oprescu, eu nu cred ca a fost ideea lui:) este rezultatul muncii asociatiilor de protectie a animlalelor care au militat pt asta (printre care si robi). dar, toata stima pt oprescu ca vrea s-o introduca :ok:

Exista legislatie in vigoare privind protectia si bunastarea animalelor la noi in tara. Odata cu intrarea Romaniei in UE, una din obligatii a fost aceea de adoptarea unui pachet legislativ privind bunastarea si protectia animalelor de ferma si cele de companie. Dar...ca toate legile din Rom nu se aplica asa cum trebuie. Se fac oarece modificari la animalele de ferma, dar nu si la cele de companie. Se doreste insituierea si politiei sanitar vet, dar...nimic pana acum...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 00:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

nu, nu sunt. stiu ca a fost marinescu cel care a initiat-o. dar nu am sustinut ca ea a facut-o. nici nu avea cum sa initieze un act normativ ca reprezentant al unui ong:lol: dar marilena a fost prima care a colaborat cu marinescu pe tema asta. a fost proiectul ei si s-a zbatut mult sa gaseasca pe cineva care sa puna bazele legale. cat despre oprescu, eu nu cred ca a fost ideea lui:) este rezultatul muncii asociatiilor de protectie a animlalelor care au militat pt asta (printre care si robi). dar, toata stima pt oprescu ca vrea s-o introduca :ok:


eu asa am inteles din moment ce ai sustinut ca "datorita ei s-a interzis eutanasierea...". poate sunt eu cea dezinformata cu privire la cine a colaborat prima data cu Marinescu. dar o sa mai intreb si iti spun. oricum nu asta e important ci rezultatul.
eu nu inteleg un lucru si nu spun cu rautate sau ca am ceva cu fundatia sus-amintita dar, nu inteleg de ce vor bani pt sterilizari din moment ce acestea se fac GRATUIT DE CATRE FUNDATII?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 14:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Exista legislatie in vigoare privind protectia si bunastarea animalelor la noi in tara. Odata cu intrarea Romaniei in UE, una din obligatii a fost aceea de adoptarea unui pachet legislativ privind bunastarea si protectia animalelor de ferma si cele de companie. Dar...ca toate legile din Rom nu se aplica asa cum trebuie. Se fac oarece modificari la animalele de ferma, dar nu si la cele de companie. Se doreste insituierea si politiei sanitar vet, dar...nimic pana acum...

exista ceva legislatie europeana care ar tb adoptata dar in cea mai mare parte se refera la animalele de ferma. eu am citit aici: http://ec.europa.eu/food/animal/welfare/index_en.htm
ma rog, pana la urma e obligatia noastra ca tara sa facem lucrurile astea. n-ar tb sa ne oblige nimeni.

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 14:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

eu asa am inteles din moment ce ai sustinut ca "datorita ei s-a interzis eutanasierea...". poate sunt eu cea dezinformata cu privire la cine a colaborat prima data cu Marinescu. dar o sa mai intreb si iti spun. oricum nu asta e important ci rezultatul.
eu nu inteleg un lucru si nu spun cu rautate sau ca am ceva cu fundatia sus-amintita dar, nu inteleg de ce vor bani pt sterilizari din moment ce acestea se fac GRATUIT DE CATRE FUNDATII?

pai datorita ei in sensul ca a fost ideea ei si ca a militat pt asta. pana la urma or fi fost si altii (eu!:-` ) ;)
ma transform incet incet in avocatul fara studii de drept al asociatiei robi:) pai din cate am inteles eu fundatiile traiesc din donatii. donatii pe care le fac persoane fizice si private. din acesti bani asociatiile intretin animalele si ofera servicii gratuite de sterilizare. dc te uiti pe site-ul asociatiei o sa vezi ca si ei ofera sterilizari gratuite in limita bugetului. probabil ca si fundatia la care apelezi tu a primit fonduri de la niste oameni inimosi ca sa poata oferi sterilizari gratuite.
cred ca discutia cu privire la asociatia robi a luat o amploare prea mare...dc ai ceva suspiciuni atunci poti sa te mai documentezi dar sincer eu sunt multumita cu ceea ce stiu despre ei;)
la ce fundatie o sa sterilizezi cainii?

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 15:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
pai datorita ei in sensul ca a fost ideea ei si ca a militat pt asta. pana la urma or fi fost si altii (eu!:-` ) ;)
ma transform incet incet in avocatul fara studii de drept al asociatiei robi:) pai din cate am inteles eu fundatiile traiesc din donatii. donatii pe care le fac persoane fizice si private. din acesti bani asociatiile intretin animalele si ofera servicii gratuite de sterilizare. dc te uiti pe site-ul asociatiei o sa vezi ca si ei ofera sterilizari gratuite in limita bugetului. probabil ca si fundatia la care apelezi tu a primit fonduri de la niste oameni inimosi ca sa poata oferi sterilizari gratuite.
cred ca discutia cu privire la asociatia robi a luat o amploare prea mare...dc ai ceva suspiciuni atunci poti sa te mai documentezi dar sincer eu sunt multumita cu ceea ce stiu despre ei;)
la ce fundatie o sa sterilizezi cainii?


fondurile pt sterilizari sunt date de Primarie gratuit. donatiile de la oameni sunt folosite pt hrana, adaposturi etc. si mie mi se pare ca discutia a luat o amploare mare si sincer nu inteleg de ce. bine ca exista fundatii si proiecte pt animale.si cineva isi da interesul indiferent in ce mod.dar cred ca mai avem muult pana o sa se aplice legea "protectiei animalelor" la noi. eu am inceput sa ma implic, asa cum pot si cat imi permite tm, de cand am vazut cazul acela cu pisicuta omorata de nenorocitii aia din Buzau. nu ma impresionez usor dar imi venea sa plang si nu stiu cate zile nu am fost buna de nimic. nu-mi venea sa cred cata rautate exista. si eu ma intalnesc zilnic cu tot soiul de oameni. dar felul cum mieuna pisica si cum aia radeau... nu mai zic nimic.
cateii ii sterilizez prin fundatia Doggy dog.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 15:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

fondurile pt sterilizari sunt date de Primarie gratuit. donatiile de la oameni sunt folosite pt hrana, adaposturi etc. si mie mi se pare ca discutia a luat o amploare mare si sincer nu inteleg de ce. bine ca exista fundatii si proiecte pt animale.si cineva isi da interesul indiferent in ce mod.dar cred ca mai avem muult pana o sa se aplice legea "protectiei animalelor" la noi. eu am inceput sa ma implic, asa cum pot si cat imi permite tm, de cand am vazut cazul acela cu pisicuta omorata de nenorocitii aia din Buzau. nu ma impresionez usor dar imi venea sa plang si nu stiu cate zile nu am fost buna de nimic. nu-mi venea sa cred cata rautate exista. si eu ma intalnesc zilnic cu tot soiul de oameni. dar felul cum mieuna pisica si cum aia radeau... nu mai zic nimic.
cateii ii sterilizez prin fundatia Doggy dog.

pai din cauza noastra a luat amploare:nlol: ca tu ii suspectezi si eu ii apar:) probabil ca primariile lucreaza cu anumite fundatii pe diferite proiecte. dar dc aceste fundatii fac sterilizari gratuite cum de apar atatia pui in fiecare an? din pacate pentru unii fondurile de la primarie reprezinta si banii pe care ii baga in buzunar. revenind la subiectul nostru robi nu primeste, din pacate, fonduri de la primarie. supravietuieste doar din donatii.
eu nu m-am putut uita la filmuletul cu pisica. chiar a fost omorata? :( oamenii astia nu merita sa traiasca:x
ma intreb cu ce fundatie lucreaza primaria orasului constanta pt sterilizari gratuite. o fi fundatia "mazare motanul lacom"?:-` (ie mazare e primarul ctei, cu poza in dex la cuvantul corupt)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 15:59 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
anidaaa domnul catel nu e cadoul meu :) altcineva l-a primit, noi doar ne-am fotografiat cu el...

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 17:47 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:

fondurile pt sterilizari sunt date de Primarie gratuit. donatiile de la oameni sunt folosite pt hrana, adaposturi etc. si mie mi se pare ca discutia a luat o amploare mare si sincer nu inteleg de ce. bine ca exista fundatii si proiecte pt animale.si cineva isi da interesul indiferent in ce mod.dar cred ca mai avem muult pana o sa se aplice legea "protectiei animalelor" la noi. eu am inceput sa ma implic, asa cum pot si cat imi permite tm, de cand am vazut cazul acela cu pisicuta omorata de nenorocitii aia din Buzau. nu ma impresionez usor dar imi venea sa plang si nu stiu cate zile nu am fost buna de nimic. nu-mi venea sa cred cata rautate exista. si eu ma intalnesc zilnic cu tot soiul de oameni. dar felul cum mieuna pisica si cum aia radeau... nu mai zic nimic.
cateii ii sterilizez prin fundatia Doggy dog.

Exista legislatie de protectie, vezi site ANSVSA, privind bunastarea si protectia animalelor. Daca tot facem comparatii, hai sa facem comparatii...aplicarea regulilor, asa cum se face in adaosturile de animale fara stapan, ar insemna mentinerea aminalului in adapost pe o perioada determinata, dupa care daca nu i se gaseste stapan este eutanasiat. Trist, dar adevarat. In Franta, persoanele care doresc sa aiba pui de la animalele de companie trebuie sa achite o taxa, nu tocmai ieftina pentru acest "lux". Daca nu castrare.
Acum asociatiile primesc donatii, si ele cam din asta si traiesc. Primaria nu are bani, ca acopere cheltuielile unei interventii chirurgicale. Costurile unei operatii de refera la substantele anestezice (tranchilizant si anestezicul propriu-zis), lama de bisturiu, fir pentru ligaturle transfixice (ligaturi facute in vederea impiedicarii unei hemoragii, sa incercam o astfel de explicatie), inseamna fir folosit la sutura peretelui abdominal si fir pentru sutura pielii. Se mai adauga, ser fiziologic, antibiotic, folosit intraoperator, si astea sunt doar o parte. NU va enervati, pentru ca nu merita! Incercati sa ajutati cu ce puteti, si nu neaparata doar asociatiile, ci chiar acei caini care se gasesc pe strazi si cer o bucata de paine si o mangaiere, sau doar o vorba buna.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 17:54 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
pai din cauza noastra a luat amploare:nlol: ca tu ii suspectezi si eu ii apar:) probabil ca primariile lucreaza cu anumite fundatii pe diferite proiecte. dar dc aceste fundatii fac sterilizari gratuite cum de apar atatia pui in fiecare an? din pacate pentru unii fondurile de la primarie reprezinta si banii pe care ii baga in buzunar. revenind la subiectul nostru robi nu primeste, din pacate, fonduri de la primarie. supravietuieste doar din donatii.
eu nu m-am putut uita la filmuletul cu pisica. chiar a fost omorata? :( oamenii astia nu merita sa traiasca:x
ma intreb cu ce fundatie lucreaza primaria orasului constanta pt sterilizari gratuite. o fi fundatia "mazare motanul lacom"?:-` (ie mazare e primarul ctei, cu poza in dex la cuvantul corupt)

Da pisica moare pana al urma, dar ala nu a fost singurul caz, de pisica omorata cu atata bestialiate de .....nu ii poti numi oameni! De aceea este buna politia sanitar veterinara, ca sa pedepseasca aceste cruzimi, sau neglijente ale oamenilor fata de animale. Animalutele voastre sunt norocoase ca au asa propritari. Sa vedeti ce vin uneori in clinica sau cum ii abandoneaza, dupa operatii sau diagnostice grave. :(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 20 Feb 2009, 21:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
anidaaa domnul catel nu e cadoul meu :) altcineva l-a primit, noi doar ne-am fotografiat cu el...


am inteles. marius isi doreste rasa aia , golden retriver, dar i-am zis sa stea linistit ca daca ar fi vreodata sa avem catel vom lua rottweiler/


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 21 Feb 2009, 00:14 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:

am inteles. marius isi doreste rasa aia , golden retriver, dar i-am zis sa stea linistit ca daca ar fi vreodata sa avem catel vom lua rottweiler/

Dar de ce rottweiler? E o curiozitate :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 21 Feb 2009, 01:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Dar de ce rottweiler? E o curiozitate :)



de cand am vazut prima data un caine din rasa asta mi-am dorit si eu unul.
iar am doi. pe Alma care are 7 ani si pe Eos de un an. as putea sa vb ore intregi despre cat sunt de inteligenti si simpatici sunt si chiar daca multora nu le place rasa, eu chiar ii vad frumosi si impunatori prin prezenta.
oricum am luat cainii dupa ce m-am documentat temeinic in legatura cu rasa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 21 Feb 2009, 16:00 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:


de cand am vazut prima data un caine din rasa asta mi-am dorit si eu unul.
iar am doi. pe Alma care are 7 ani si pe Eos de un an. as putea sa vb ore intregi despre cat sunt de inteligenti si simpatici sunt si chiar daca multora nu le place rasa, eu chiar ii vad frumosi si impunatori prin prezenta.
oricum am luat cainii dupa ce m-am documentat temeinic in legatura cu rasa.

Majoritatea raselor imi plac. Eu am vrut sa stiu de ce esti adepta ei. Mie mi-ar placea, daca as dispune de un spatiu calumea, sa am ciobanesti carpatin, sau mioritic. Deosebiti!! Dar fiecare rasa bune si rele ca si oamenii. :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 22 Feb 2009, 13:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Majoritatea raselor imi plac. Eu am vrut sa stiu de ce esti adepta ei. Mie mi-ar placea, daca as dispune de un spatiu calumea, sa am ciobanesti carpatin, sau mioritic. Deosebiti!! Dar fiecare rasa bune si rele ca si oamenii. :)


apropo ce se spune despre rottweiler ca sunt periculosi. singura data cand Alma si Eos sunt mai periculosi este atunci cand vad o pisica. in rest nu au nici o treaba cu nimic iar daca intra cineva in curte sunt primii la alintat si mangaiat. stiu la caini problema cu spatiul. tocmai de aceea nu luam caine la bloc. ne chinuim si noi si el.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 22 Feb 2009, 21:39 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:

apropo ce se spune despre rottweiler ca sunt periculosi. singura data cand Alma si Eos sunt mai periculosi este atunci cand vad o pisica. in rest nu au nici o treaba cu nimic iar daca intra cineva in curte sunt primii la alintat si mangaiat. stiu la caini problema cu spatiul. tocmai de aceea nu luam caine la bloc. ne chinuim si noi si el.

Rottweilerul ca si alte rase molusoide, au ca fond genetic, retivitatea. Acum depinde de stapan. Tu nu i-ai invatat sa lupte, sau sa atace. Asa ca e normal sa fie blanzi. Poze ai cu ei?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 23 Feb 2009, 01:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Rottweilerul ca si alte rase molusoide, au ca fond genetic, retivitatea. Acum depinde de stapan. Tu nu i-ai invatat sa lupte, sau sa atace. Asa ca e normal sa fie blanzi. Poze ai cu ei?


da am in galerie la Diverse


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 25 Feb 2009, 19:39 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:

da am in galerie la Diverse

Si cateii sunt frumosi, dar pisicuta e....mortala! :D Ce varsta are?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Animale de companie
MesajScris: 25 Feb 2009, 19:57 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Am inchis acest subiect pentru ca deja sunt foarte multe pagini.
Continuam povestile despre animalele de companie aici:

http://ghidulmiresei.ro/forum_display.p ... 81731&st=0

Subiect Inchis!

P.S: Ma scuzati ca va intrerup!

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 360 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România