Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 11:45


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 312 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Voalul
MesajScris: 17 Ian 2006, 18:23 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posted by mady_grigore

Voi cum va faceti voalul? Care sunt materilale din care se poate face afara de tul? Ala nu prea-mi place. Organza merge indiferent de materialul din care e facuta rochia?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 17 Ian 2006, 18:25 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posted by gabyena

din cate stiu eu voalul poate fi asa:
1.Un voal dragut cu paspol de satin.
2.Un superb voal cu tiv pe fir.La acest voal puteti alege o margine dantelata

aici glumeam :)
nu stiu exact materialele, dar eu am vazut de trei tipuri: tul, un fel de tul cu textura cu patratele (gen etamina, dar fff fin) si organza.
paspol inseamana margine de alt material, iar fir pe tiv inseamna ca se termina cu o margine putin rotunda. am sa pun la galerie. cate un model.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 17 Ian 2006, 18:26 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posteb by mady_grigore

Dar de obicei voalul se ia cu rochia sau separat?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 17 Ian 2006, 18:27 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posted by gabriela

Voi stiti cum se poarta voalul in biserica? Am auzit ca se intra cu el dat peste fata, iar in timpul slujbei se ridica peste cap.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 17 Ian 2006, 18:29 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posteb by gabyena

nu voalul il porti cum ti-l prinzi tu, in ultimele zile am vazut vreo 10 dvd cu nunti si nici o mireasa nu avea voal pe fata in biserica...
:heart:
gaby


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 17 Ian 2006, 18:30 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posteb by mady_grigore

Exact aceeasi intrebare vroiam sa o ppun si eu: care e momentul in timpul slujbei cand il dai pe spate? Eu as vrea sa intru acoperita....Nu ma intrebati de ce...Asa...
Dar depinde si de cum il prinzi, intr-adevar.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 17 Ian 2006, 18:35 
Veteran

Membru din: 11 Oct 2005, 14:30
Mesaje: 247
Citat:
Posted by gabriela

Trebuie sa intrebam un preot. In acest weekend ma duc acasa si mi-am facut deja o lista cu ce trebuie sa intreb la biserica: cum se poarta voalul in biserica?
Cand voi afla raspunsurile va anunt si pe voi. O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 19 Ian 2006, 03:42 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Este obligatoriu ca atunci, la legatul miresei, sa ii pui voalul fetei care a prins buchetul? Sau ne alegem noi pe cineva?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 19 Ian 2006, 04:58 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Intrebam asta pentru ca la o nunta, respectiva mireasa a pus voalul fetei care a prins buchetul atunci cand la aruncat.
Iar la o alta nunta fata care a prins buchetul a ramas cu el, iar mireasa a pus voalul unei alte fete, diferite de cea care a prins buchetul.
Acuma, nu stiu daca totul este ales aleatoriu sau prestabilit.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 19 Ian 2006, 15:06 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
eu stiam ca cea care prinde buchetul va purta si voalul. eu n-am de gand sa organizez momentul asta, cine prinde buchetul sa fie sanatoasa, ii pun si voalul in cap. vrea-nu vrea :D
faza e ca nu pot organiza, pt ca as vrea sa-l prinda una din prietenele mele (sunt prima din gasca care se marita :p), dar nu ma pot decide care. si nu vreau sa iasa discutii nici intre noi, nici intre ele, nici intre ele si sora-mea sau cumnata-mea (tot nemaritate, dar mai mari ca varsta ca mine).


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 19 Ian 2006, 23:47 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
eu am citit ca voalul se prinde fetei care prinde buchetul...parca asa e si mai bine...n-are cine sa se supere...
despre cum se pune voalul...eu stiu ca vreau sa imi fie fata acoperita desi la ortodoxi (ca mine)nu se obinuieste asa, asta e un ritual catolic...doar ca eu am fost la o nunta ortodoxa si fata avea voal pe fata...de atunci mi s-a pus pata...sa am voal pe fata si mirele sa ma astepte in biserica...ramane sa vb cu preotul..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 20 Ian 2006, 00:30 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
ramane sa vb cu preotul..

Daca vorbesti sa ne spui si noua rezultatul. La voi in Maramures cat de difetite sunt obiceiurile si traditiile fata de la noi din Sudul tarii?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 20 Ian 2006, 13:33 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
sincera sa fiu...nu prea cunosc traditiile...incerc sa aflu cat mai multe despre obiceiuri de nunta dar asta nu inseamna ca o sa le respect pe toate. o sa fac nunta la o biserica ortodoxa cu un ritual mai mult catolic,o sa-l calc pe picior in timpul mersului in jurul mesei la biserica, o sa spargem paharele la restaurant, o sa ma las furata, o sa arunc buchetul si o sa-mi schimb voalul cu...ceva.acum nu imi vine in minte altceva dar sigur mai sunt...normal...ceva nou, ceva vechi, ceva imprumutat si ceva albastru.
a...si mai vreau sa am acasa vornic care sa-mi cante cand ma imbrac si toate celelalte...
mai sunt si altele? in sud sunt obiceiuri mai "inradacinate", la care sa nu poti renunta? eu cred ca nunta trebuie sa o faci asa cum iti doresti...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Voalul
MesajScris: 20 Ian 2006, 13:35 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
cu preotul o sa vb in prima duminica din februarie si daca aveti rabdare...sigur va spun.
desi am emotii in legatura cu asta cred ca o sa fie de acord.nu vad de ce nu dar cine stie...:)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 312 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România