Ultima vizită a fost: Acum este 16 Iun 2024, 07:14


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 484 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 27 Ian 2006, 01:25 
Nou Venit

Membru din: 15 Ian 2006, 13:38
Mesaje: 18
noi im mare stim ce meniu avem dar mai trebuie sa stabilim mici detalii.
1.gustare rece:-rosie umpluta
-ardei cu pasta de brinza
-rulada de pui
-rulada de porc
-salam uscat(de sibiu)
-salata a la ruse(rulou cu sunca)
-masline
2.file de salau menier + cartofi natur
sau
snitel de porc sau pui + salata orientala
3.sarmale cu costita ardei iute si smintina
4.friptura de porc+pui sau porc+vita sau vita+pui si garnitura asortata (legume) si salata de vara sau de muraturi
5.cafea
6.chifle
Total 1000000 lei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 27 Ian 2006, 02:27 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Am si eu o intrebare...meniurile astea cu 4 feluri de mancare sunt pt nunti de zi sau nunti care tin toata noaptea? Daca noi vrem sa facem nunta intr-o duminica am inteles ca nu o sa tina toata noaptea. Cine ma poate ajuta sa imi clarific chestia asta?

In general aceste meniuri sunt pentru nunti care tin toata noaptea; sunt putine nunti care se desfasoara mai mult ziua si ma refer la petrecere.
Dar, apropo de nunta duminica, am fost anul trecut la una si am stat pana la 6 dimineata ca la orice alta nunta ... nu s-a facut diferenta la zi (doar ca a trebuit sa imi iau liber luni). :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 27 Ian 2006, 09:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
In general aceste meniuri sunt pentru nunti care tin toata noaptea; sunt putine nunti care se desfasoara mai mult ziua si ma refer la petrecere.
Dar, apropo de nunta duminica, am fost anul trecut la una si am stat pana la 6 dimineata ca la orice alta nunta ... nu s-a facut diferenta la zi (doar ca a trebuit sa imi iau liber luni). :)


Deci atunci o sa depinda de restaurant pana la ce ora te lasa sa stai asa-i? mersi mult de informatie!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 28 Ian 2006, 03:03 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
Deci atunci o sa depinda de restaurant pana la ce ora te lasa sa stai asa-i? mersi mult de informatie!

La ora actuala si la un restaurant select nu se mai face diferenta intre o noapte de sambata sau de duminica pentru nunta pentru ca in general lumea face nunta duminica pentru ca nu mai gaseste liber sambata si nu ca asa ar prefera ei.
Deci, nu ar trebui impusa o ora de Happy End.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 03 Feb 2006, 18:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
noi avem in meniu 4 feluri: aperitiv, peste, sarmale si gratar, dar am vrea sa renuntam la sarmale....
ce parere aveti? doar 3 ar fi suficient???


Daca ai observat ...toate nuntile de pe forum au in meniu sarmale..Renunta la altceva....la peste de exemplu:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 03 Feb 2006, 19:01 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
noi avem in meniu 4 feluri: aperitiv, peste, sarmale si gratar, dar am vrea sa renuntam la sarmale....
ce parere aveti? doar 3 ar fi suficient???


eu cred ca nu... si sa-ti spun de ce. am fost relativ recent la o nunta si pana la ora 3.30, cand am plecat, servisera aperitiv si gratar cu ciupercute. pe cuvant ca mi-era o foameeee!!!!! am ajuns acasa la 4 si am mancat (da, la ora aia... si mie mi-e rusine, dar... :~*). de felul meu nu mananc f mult, dar chiar atunci as mai fi mancat ceva. am vb mai tarziu cu mireasa si mi-a spus ca mai urma o friptura cu cartofi si salata si apoi tort.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 03 Feb 2006, 19:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Tocmai m-am uitat la niste poze cu decoratii pt sala si am observat un detaliu la care nu m-am gandit pana acum...si nu stiu daca se poarta la nunti in Romania sau nu (pozele erau facute in SUA), se pun meniuri pe masa ca sa stie invitatii ce o sa se serveasca sau nu?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 04 Feb 2006, 01:48 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
Citat:

Daca ai observat ...toate nuntile de pe forum au in meniu sarmale..Renunta la altceva....la peste de exemplu:ok:

eu nu am in meniu sarmale..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 04 Feb 2006, 10:53 
Senior

Membru din: 12 Noi 2005, 16:55
Mesaje: 118
Citat:
eu nu am in meniu sarmale..

nici eu nu am sarmale la noi nu se mai poarta cu sarmale.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 04 Feb 2006, 11:04 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
Citat:
nici eu nu am sarmale la noi nu se mai poarta cu sarmale.

si fara sa se supere nimeni,imi exprim doar o parere,nu vad rostul sarmalelor in meniu,e o mancare mult prea grea pt o seara in care mancarea tre sa fie usoara ca lumea sa manance cat de cat..si asa majoritatea nu mananca decat ordefurile..cum a avut colega mea la nunta pilaf-imi pare rau dar eu pilaf am mancat la pomana bunicii mele-..:rolleyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 04 Feb 2006, 14:33 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
...in plus sarmale se dau si la pomana (daca tot veni vorba)...
bravo..eu am vrut sa fiu mai indirecta..pilaf si sarmale la pomana..acuma putem asocia sarmalele-nunta-ca un fel de pomana-ca na..pana la urma casnicia e ceva rau,nu?..glumesc..nu e cazu sa mi se sara in cap..:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 06 Feb 2006, 02:04 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Eu nu cred ca cele 3-4 sarmale pe care le primesti pica atat de greu la stomac incat sa nu mai poti dansa ... sa fim seriosi ... si in primul rand ar trebui sa ne gandim la ceea ce le-ar place invitatiilor ... noi intotdeuna am mancat cu placere sarmalele si aperitivul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 06 Feb 2006, 11:11 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
Citat:
Eu nu cred ca cele 3-4 sarmale pe care le primesti pica atat de greu la stomac incat sa nu mai poti dansa ... sa fim seriosi ... si in primul rand ar trebui sa ne gandim la ceea ce le-ar place invitatiilor ... noi intotdeuna am mancat cu placere sarmalele si aperitivul.

fiecare cu propria opinie..acuma nu tre sa ne suparam..e o tara libera,nu?..:zoombie:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 06 Feb 2006, 14:29 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
Citat:
la peste nu vrem sa renuntam.
cu ce se pot inlocui sarmalele??

cu friptura de porc..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 06 Feb 2006, 17:56 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
la peste nu vrem sa renuntam.
cu ce se pot inlocui sarmalele??

Nu le poti inlocui cu ceva anume ci doar le poti scoate, adica in loc de 4 feluri de mancare vei avea doar 3 iar friptura isi are locul ei, intotdeuna la urma.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Meniu
MesajScris: 06 Feb 2006, 18:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
nici eu nu am sarmale la noi nu se mai poarta cu sarmale.


Nu stiam ca e o "moda culinara" ..:ermm: de parca nunta ar fi o palarie care uneori are perle, alteori pene, iar pe vremuri avea sarmale...."acum nu se mai poarta sarmalele ci strasurile " (X)(X):x


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 484 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România