Ultima vizită a fost: Acum este 15 Mai 2024, 18:03


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 175 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Dec 2006, 14:54 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
vreau o sugestie pt a inlocui sampania de la intrare??? care oricum nu se bea, si dai si bani degeaba pe ea...
mie de fapt nu imi place , si vrem sa nu facem primire clasica...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Dec 2006, 19:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
vreau o sugestie pt a inlocui sampania de la intrare??? care oricum nu se bea, si dai si bani degeaba pe ea...
mie de fapt nu imi place , si vrem sa nu facem primire clasica...


La mine la nunta, lumea care intra lua paharul de sampanie si apoi pleca cu el la masa. Asta ti-as recomanda si tie sa faci. In acest fel si sampania de la intrare se bea. :nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 13:48 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Am gasit o solutie mult mai faina..si e mai interesanta dupa parerea mea:nblink:
vom face intrarea in mijlocul restaurantului, unde va fi o masa rotunda cu bauturi, si cu ceva antreuri, ca un dineu...
iar la intrarea principala, va fi cineva din personalul restaurantului care ii va invita inauntru...:ok:
asa am scapat de sampanie:njump:
am uitat sa va spun ca noi vom aparea la nunta abia dupa ce e toata lumea asezata la mese...vrem sa scapam de toate pupaturile si de statul in picioare la usa :D
si vreau sa fie altceva..am o multime de idei, pe care deja mama nu le aproba, da cine o baga in seama...ca doar e nunta mea:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 15:51 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
Am gasit o solutie mult mai faina..si e mai interesanta dupa parerea mea:nblink:
vom face intrarea in mijlocul restaurantului, unde va fi o masa rotunda cu bauturi, si cu ceva antreuri, ca un dineu...
iar la intrarea principala, va fi cineva din personalul restaurantului care ii va invita inauntru...:ok:
asa am scapat de sampanie:njump:
am uitat sa va spun ca noi vom aparea la nunta abia dupa ce e toata lumea asezata la mese...vrem sa scapam de toate pupaturile si de statul in picioare la usa :D
si vreau sa fie altceva..am o multime de idei, pe care deja mama nu le aproba, da cine o baga in seama...ca doar e nunta mea:lol:




Si noi am avut o nunta destul de nonconventionala, lucru pt care toti invitatii ne-au felicitat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 16:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Am gasit o solutie mult mai faina..si e mai interesanta dupa parerea mea:nblink:
vom face intrarea in mijlocul restaurantului, unde va fi o masa rotunda cu bauturi, si cu ceva antreuri, ca un dineu...
iar la intrarea principala, va fi cineva din personalul restaurantului care ii va invita inauntru...:ok:
asa am scapat de sampanie:njump:
am uitat sa va spun ca noi vom aparea la nunta abia dupa ce e toata lumea asezata la mese...vrem sa scapam de toate pupaturile si de statul in picioare la usa :D
si vreau sa fie altceva..am o multime de idei, pe care deja mama nu le aproba, da cine o baga in seama...ca doar e nunta mea:lol:


nici eu n-am tinut cont de traditii, dar chestia cu intratul dupa invitati mi se pare o lipsa de respect fata de ei...pana la urma ei vin acolo pt voi, nu invers!:lol: sper sa nu te superi, e doar parerea mea:-*

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 16:49 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Citat:

nici eu n-am tinut cont de traditii, dar chestia cu intratul dupa invitati mi se pare o lipsa de respect fata de ei...pana la urma ei vin acolo pt voi, nu invers!:lol: sper sa nu te superi, e doar parerea mea:-*


In Cluj sa stii ca asa se procedeaza la nunti. Vin aproape toti invitatii si apoi apar si mirii in sala. Si nimeni nu se supara pt ca asa se face la Cluj. :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 17:39 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:

nici eu n-am tinut cont de traditii, dar chestia cu intratul dupa invitati mi se pare o lipsa de respect fata de ei...pana la urma ei vin acolo pt voi, nu invers!:lol: sper sa nu te superi, e doar parerea mea:-*



subscriu:wok:
Mai ale in Romania unde, fie vorba intre noi, interesul financiar primeaza.
Cateva intrebari, unele retorice, acum:
1. cine ii aseaza la mese pe invitati?
2.cum stiu daca nu au gresit nunta? si daca nu cumva au ajuns prea devreme?
3.ce fel de mese ai? de 4, 6 sau mai multe persoane?
4. daca ai mese de mai multe persoane cine ii prezinta pe cei care nu se cunosc intre ei?
Se prezinta singuri? destul de stanjenitor...
5. la restaurant am mai primit inca vreo 15 buchete de flori de la invitati chiar daca mi-au adus si de dimineata. Ei mi le-au inmanat personal. Tu ce faci? ii lasi sa astepte cu ele pe masa si apoi cand voi apareti din neant sa se buluceasca cu totii sa va felicite si sa vi le dea?
etc

Cum am mai spus pt a n-a oara, nu am avut o nunta 'conventionala' sau "traditionala". Termenii astia poat fi perceputi in mod diferit. Eu am inteles din ei urmatorele: nu am avut voal, nici rochie alba, nu am pus flori in piept invitatilor (ci inimioare din sticla Murano prinse in 2 fundite minuscule), nu am avut muzica populara si nici manele, nu am invitat rude indepartate si nici cunostinte intamplatoare doar pt motive financiare. Am avut doar 70 de persoane dintre care doar 7 rude si restul prieteni apropiati. Am respectat invitatii prin muzica buna si bauturi de f buna calitate.
Nu au fost deranjati de lipsa unor obiceiuri. Dar, daca nu i-as fi intampinat, cu siguranta s-ar fi simtit cumva jigniti. Si eu la fel in locul lor.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 18:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:


subscriu:wok:
Mai ale in Romania unde, fie vorba intre noi, interesul financiar primeaza.
Cateva intrebari, unele retorice, acum:
1. cine ii aseaza la mese pe invitati?
2.cum stiu daca nu au gresit nunta? si daca nu cumva au ajuns prea devreme?
3.ce fel de mese ai? de 4, 6 sau mai multe persoane?
4. daca ai mese de mai multe persoane cine ii prezinta pe cei care nu se cunosc intre ei?
Se prezinta singuri? destul de stanjenitor...
5. la restaurant am mai primit inca vreo 15 buchete de flori de la invitati chiar daca mi-au adus si de dimineata. Ei mi le-au inmanat personal. Tu ce faci? ii lasi sa astepte cu ele pe masa si apoi cand voi apareti din neant sa se buluceasca cu totii sa va felicite si sa vi le dea?
etc



Eu sunt din Cluj si intr-adevar asa se procedeaza la noi.
Raspunsurile intrebarilor tale:
1.Invitatii sunt asezati la mese de domnisorii de onoare
2.Prea devreme nu ai cum sa ajungi, pt. ca ora e specificata pe invitatia primita. La intrare invitatii sunt intampinati de socrii si domnisorii de onoare. Trebuie sa cunosti pe cineva, nu?
3.Mesele pot sa fie de 4, 6 pers.
4.Fac singuri cunostinta, dar de obicei asezii invitatii la mese dupa cunostinte.
5.Dupa intratrea in restaurant a nostra, da, am mai primit cateva buchete de flori, pe rand, cei drept.
Astea au fost raspunsurile mele care am avut o astfel de nunta.:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 20:34 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:

Eu sunt din Cluj si intr-adevar asa se procedeaza la noi.
Raspunsurile intrebarilor tale:
1.Invitatii sunt asezati la mese de domnisorii de onoare
2.Prea devreme nu ai cum sa ajungi, pt. ca ora e specificata pe invitatia primita. La intrare invitatii sunt intampinati de socrii si domnisorii de onoare. Trebuie sa cunosti pe cineva, nu?
3.Mesele pot sa fie de 4, 6 pers.
4.Fac singuri cunostinta, dar de obicei asezii invitatii la mese dupa cunostinte.
5.Dupa intratrea in restaurant a nostra, da, am mai primit cateva buchete de flori, pe rand, cei drept.
Astea au fost raspunsurile mele care am avut o astfel de nunta.:lol:


Subscriu si eu la ce a spus Oana.La noi asa se procedeaza si mi se pare mai draguta, sa ne astepte lumea pe noi ca doar noi suntem MIRII.
Acuma depinde de regiune, daca in acele parti nu se obisnuieste asa intr-adevar invitatii pot sa se supere.DAr in final alegerea este a ta si faci cum vrei.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 23:45 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:

Subscriu si eu la ce a spus Oana.La noi asa se procedeaza si mi se pare mai draguta, sa ne astepte lumea pe noi ca doar noi suntem MIRII.
Acuma depinde de regiune, daca in acele parti nu se obisnuieste asa intr-adevar invitatii pot sa se supere.DAr in final alegerea este a ta si faci cum vrei.

deci...
majoritatea invitatilor sunt din partea parintilor, si ei vor intampina musafirii in mijlocul restaurantului, unde chiar vor sta la un pahar de vorba, si poti reactiona usor sa ii aranjezi si la mese..dar va fi si un chevalet la intrare cu organizarea meselor..plus la fiecare in parte va fi scris numele pe masa...
noi avem 3 zone distincte ale restaurantului, socri mici, socri mari si prietenii nostri, care sunt tineri si nu se vor supara ca nu ne gasesc la intrare...
am mese de toate felurile si de 12, si de 6 si de 16, pt ca va fi o nunta mare, cam de 300 de persoane..iar deja aranjarea lor am facut-o ca sa se cunoasca
de gresit nunta nu au cum,ca doar de aia e invitatia
iar florile le poate primi si mama si soacra..sau dupa si eu, deja e un aspect prea mic
si in ultimul rand, la nunta mea interesul financiar va fi ultimul la care ma gandesc
si mi se pare f misto sa apari in aplauzele la toti , anuntand intrarea noastra, ca pe ceva oficial...si chiar misterios, pt ca nu stii cum arata mirele si mireasa..decat daca ai fost la biserica
la noi nu se poarta chestia asta..voi fi prima care face asa ceva..dar eu sunt mai mult decat incantata de idee


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 09 Dec 2006, 23:53 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
si l-a cat m-au pisat rudele si prieteni cu intrebarea cand ma marit??
e clar ca nu vin din obligatie, ci chiar pt ca isi doresc sa vina la nunta mea..
desi e o nunta mare....am incercat sa invitam doar prietenii si rudele..dar mai e un aspect ...suntem singuri la parinti..si de asta se aduna asa multa lume, ba unde mai pui ca vin jumate din Galati in Piatra


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 10 Dec 2006, 00:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Subscriu si eu la ce a spus Oana.La noi asa se procedeaza si mi se pare mai draguta, sa ne astepte lumea pe noi ca doar noi suntem MIRII.
.


pe mine, sincera sa fiu, m-ar deranja o astfel de atitudine! ce-i drept, n-am prea fost la nunti dar am niste prieteni care o fac in mod frecvent si care au fost placut impresionati ca i-am asteptat cu sampanie, zambetul pe buze si i-am condus la masa! si-mi inchipui ca dc au tinut sa ne spuna chestia asta, chiar a fost important pt ei! in plus drele si cavalerii au fost invitati ca sa se simta bine, nu ca sa faca pe hostessele...si nu in ultimul rand, invitatii nostri au venit intre 7 si 9.. ar fi fost culmea: ei sa fi venit la nunta noastra si noi sa nu fi fost acolo..si sa-i lasam si vreo 2 ore sa ne astepte...

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 10 Dec 2006, 00:11 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:

pe mine, sincera sa fiu, m-ar deranja o astfel de atitudine! ce-i drept, n-am prea fost la nunti dar am niste prieteni care o fac in mod frecvent si care au fost placut impresionati ca i-am asteptat cu sampanie, zambetul pe buze si i-am condus la masa! si-mi inchipui ca dc au tinut sa ne spuna chestia asta, chiar a fost important pt ei! in plus drele si cavalerii au fost invitati ca sa se simta bine, nu ca sa faca pe hostessele...si nu in ultimul rand, invitatii nostri au venit intre 7 si 9.. ar fi fost culmea: ei sa fi venit la nunta noastra si noi sa nu fi fost acolo..si sa-i lasam si vreo 2 ore sa ne astepte...

cred ca depinde de fiecare cum priveste lucrurile...cine e mai important la o nunta?
mirii sau invitatii???
eu vreau doar sa fie ceva mai deosebit..culmea e...ca la ideea asta parintii ne-au sustinut si au zis ca e ok..altele nu le convin lor

;);)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 10 Dec 2006, 00:22 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:

pe mine, sincera sa fiu, m-ar deranja o astfel de atitudine! ce-i drept, n-am prea fost la nunti dar am niste prieteni care o fac in mod frecvent si care au fost placut impresionati ca i-am asteptat cu sampanie, zambetul pe buze si i-am condus la masa! si-mi inchipui ca dc au tinut sa ne spuna chestia asta, chiar a fost important pt ei! in plus drele si cavalerii au fost invitati ca sa se simta bine, nu ca sa faca pe hostessele...si nu in ultimul rand, invitatii nostri au venit intre 7 si 9.. ar fi fost culmea: ei sa fi venit la nunta noastra si noi sa nu fi fost acolo..si sa-i lasam si vreo 2 ore sa ne astepte...


Tocmai de aia am specificat ca depinde de zona si invitatii nu trebuie sa se supere daca asa se procedeaza in unele parti.La noi se vine la fix la nunti, nu intre anumite ore.La 14 vin invitatii iar la 14:30 intra mirii.Si toti stiu acest lucru, asa ca nu are ce sa-i deranjeze.
Fiecare priveste acest aspect prin prisma locului unde are loc nunta.
Important e ca si invitatii sa fie flexibili, in fond mirii fac nunta si fac ce vreau.
Bravo, Claudytza te felicit pt atitudine.Faci ce vrei ca doar e nunta ta.Si invitatii vor fi placut surprinsi...:rocker:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 10 Dec 2006, 00:39 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:

Tocmai de aia am specificat ca depinde de zona si invitatii nu trebuie sa se supere daca asa se procedeaza in unele parti.La noi se vine la fix la nunti, nu intre anumite ore.La 14 vin invitatii iar la 14:30 intra mirii.Si toti stiu acest lucru, asa ca nu are ce sa-i deranjeze.
Fiecare priveste acest aspect prin prisma locului unde are loc nunta.
Important e ca si invitatii sa fie flexibili, in fond mirii fac nunta si fac ce vreau.
Bravo, Claudytza te felicit pt atitudine.Faci ce vrei ca doar e nunta ta.Si invitatii vor fi placut surprinsi...:rocker:

mersic, o sa va spun dupa nunta cum a fost...
pana la urma de asta discutam aici , ca sa avem pareri si pro si contra...asa va fi si la nunta..dar pana la urma conteaza ce vrei tu ..in final pt mine e cel mai important eveniment din viata..nu pt musafiri..ei mai uita..eu voi tine minte toata viata...
:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 10 Dec 2006, 01:33 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
mersic, o sa va spun dupa nunta cum a fost...
pana la urma de asta discutam aici , ca sa avem pareri si pro si contra...asa va fi si la nunta..dar pana la urma conteaza ce vrei tu ..in final pt mine e cel mai important eveniment din viata..nu pt musafiri..ei mai uita..eu voi tine minte toata viata...
:nwink:


Corect.De-acord cu tine.De aia trebuie sa faci asa cum vrei tu fara sa tii cont de superstitii,obiceiuri, terte pareri.
Succes si sa ai o nunta asa cum visezi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 10 Dec 2006, 15:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
eu nu inteleg de ce atunci cand cineva isi exprima o parere, trebuie sa existe persoane care insista s-o convinga de exact contrariul! de ce e asa de greu de acceptat ca mai exista si alte pareri, care nu tin de obiceiuri, traditii sau regiuni?!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 175 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România