Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 13:23


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 175 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bauturile...vol II
MesajScris: 23 Mai 2006, 18:09 
Junior

Membru din: 17 Dec 2005, 02:07
Mesaje: 59
Vom continua aici discutiile despre bauturi.

Primul volum al acestui subiect in gasiti pe urmatorul link:

https://www.ghidulmiresei.ro/forum_displ ... mod=1#last


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 01 Iul 2006, 14:05 
Veteran

Membru din: 20 Mai 2006, 14:43
Mesaje: 266
Eu cred ca se va bea mai mult de 0,5l suc!!Pt ca sunt persoane care nu beau bauturi alcoolice si atunci normal ca va bea mai mult de atat!!Si daca stai sa te gandesti 0,5 l suc poti bea si seara cand iesi la terasa,d-apoi toata noaptea??


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 13:50 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:


Mai mult de 0.5l de suc. Eu am pus suc 1l si apa minerala 1l. Ce-mi ramane folosesc a doua zi:ok:


asa am pus si eu, 1 l de suc si 1 l de apa minerala. si s-a baut destul de mult, n-a mai ramas mare lucru. iar cand am avut eu nunta n-a fost chiar asa cald afara, in jur de 23 de grade...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 13:55 
Veteran

Membru din: 20 Mai 2006, 14:43
Mesaje: 266
Si eu tot asa voi pune 1,5l suc si 1,5 l apa, pt ca nu toata lumea bea alcool si atunci automat vor bea mai mult suc sau mai multa apa!!Mie mi-au spus toti sa am frapiere la fiecare masa, pt ca altfel sucul si celelalte bauturi se vor incalzi si chiar daca nu sunt sticlele goale se vor cere altele reci si asa risti sa ramai fara suc,apa,etc


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 13:57 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Sa inteleg ca ar fi bine sa estimam ceva mai mult de atat? Cam 1,5 l suc si 1,5 l apa?


exact. e mai bine sa ramana decat sa vina tanti chelnerita sa-ti spuna ca nu mai are racoritoare in toiul noptii. la noi a ajuns, a mai si ramas cate ceva (putin, cateva sticlute de suc)... dar noi avusesem 150 de persoane confirmate (muzica si cameraman/fotograf inclusi) si au venit 132-134 (nu mai stiu exact cati au fost), asa ca bautura a fost calculata pt 150 initial... :mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 14:20 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Am inteles, merci frumos!


cu placere :flowers:... si daca mai aveti intrebari, va raspund cu draga inima (daca stiu :love:)...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 15:21 
Veteran

Membru din: 20 Mai 2006, 14:43
Mesaje: 266
Sticlele pot sta in frapiere,care oricum sunt necesare pt vin sau alte bauturi!Eu nu pun sticlele pe masa sau pe jos!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 15:23 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:


Noi luam sticle de apa si suc de 0.5l. Asa nu are cand sa se incalzeasca pe masa. Si da si bine ca mie nu-mi place cu sticle de 2l pe masa. Sau la piciorul mesei:zoombie:


pai mi se pare normal sa fie sticle de 0,5 l si nu bidonoaie de 2 l pe masa. e pacat sa dai banii pe aranjamente de masa si sa fie acoperite de sticloaie. plus ca pe masa vor mai fi carafe/sticle cu vin (la mine au fost carafe), platouri cu prajituri, place-carduri, fructe, pahare si tacamuri de toate felurile, cosul cu paine si alte minunatii :mellow:
(fac si eu o paranteza aici si va spun ca am fost f incantata ca firma de decoratiuni ne-a facut o surpriza si ne-a pus pe masa farfurii si tacamuri din argint, precum si 2 sfesnice superbe din argint... arata asa de frumos masa, era f eleganta :love:. chiar m-am simtit ca o printesa, asa de bagata in seama si rasfatata :D)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 18:42 
Veteran

Membru din: 20 Mai 2006, 14:43
Mesaje: 266
Frapierele sunt destul de mari si nu trebuie sa aiba fiecare persoana cate una!Si plus de asta cum se mentine bautura rece?
Eu prefer frapiera decat sa vad sticle pe masa sau pe jos!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 19:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Oct 2005, 17:04
Mesaje: 611
Localitate: bucuresti
Citat:

pai mi se pare normal sa fie sticle de 0,5 l si nu bidonoaie de 2 l pe masa. e pacat sa dai banii pe aranjamente de masa si sa fie acoperite de sticloaie. plus ca pe masa vor mai fi carafe/sticle cu vin (la mine au fost carafe), platouri cu prajituri, place-carduri, fructe, pahare si tacamuri de toate felurile, cosul cu paine si alte minunatii :mellow:
(fac si eu o paranteza aici si va spun ca am fost f incantata ca firma de decoratiuni ne-a facut o surpriza si ne-a pus pe masa farfurii si tacamuri din argint, precum si 2 sfesnice superbe din argint... arata asa de frumos masa, era f eleganta :love:. chiar m-am simtit ca o printesa, asa de bagata in seama si rasfatata :D)


exact. nu pot sa-l fac sa inteleaga pe alexandru ca da mult mai bine o sticla de 1l pe masa. eu asa vreau, insa el s-a sucit, vrea de 2 l.
vinul o sa fie la carafa, pentru ca-l louam de la nasi de la panciu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 03 Iul 2006, 21:43 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

asa am pus si eu, 1 l de suc si 1 l de apa minerala. si s-a baut destul de mult, n-a mai ramas mare lucru. iar cand am avut eu nunta n-a fost chiar asa cald afara, in jur de 23 de grade...


si celelalte bauturi,sampanie, bauturi fine, vin, bere, etc... cat ai avut?
nu mai stiu daca ai mai scris...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 04 Iul 2006, 01:08 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

si celelalte bauturi,sampanie, bauturi fine, vin, bere, etc... cat ai avut?
nu mai stiu daca ai mai scris...


pai am avut cam asa: cate 1 l de vin/persoana... 18 sticle de cognac la 750 ml... 6 sticle de 1 l de vermuth pt cocoane... vreo 5 sticle de vodca la 1 l (sa fie)... 5 baxuri = 30 de sticle de sampanie (am avut mai multe, 10 baxuri, dar atat s-a consumat)... bere am avut 1 bax de 24 de doze (daca vroia careva neaparat, fiindca la noi nu se bea bere la nunta)... cred ca cam atat... pt 150 de oameni... plus suculete si apa minerala, de care deja am vorbit mai sus... :wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 175 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România