Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 13:25


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 175 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 23 Ian 2007, 12:00 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
Fetelor, dar in afara de sampanie, suc, vin ,apa minerala, ce mai puneti pe masa , la bauturi ma refer?


Eu am avut: gin (gin tonic), rom bacardi(se poate combina cu orice: cola, suc natural etc), martini, whisky, si crema de whisky. Oricum am ramas cu multe (3 sticle whisky, 2 gin, i crema, 1 martini. in schimb bacardi s-a baut tot). NU lua f multe si diferite pt ca unii sunt tentati sa incerce de toate si se vor face praf. Nici nu prea poti estima ce se va bea mai mult. Nu uita de cafea si de sucuri neacidulate si de cele light!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 23 Ian 2007, 16:35 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:

Eu am avut: gin (gin tonic), rom bacardi(se poate combina cu orice: cola, suc natural etc), martini, whisky, si crema de whisky. Oricum am ramas cu multe (3 sticle whisky, 2 gin, i crema, 1 martini. in schimb bacardi s-a baut tot). NU lua f multe si diferite pt ca unii sunt tentati sa incerce de toate si se vor face praf. Nici nu prea poti estima ce se va bea mai mult. Nu uita de cafea si de sucuri neacidulate si de cele light!

cumpara cineva si vin rosu,ca deobicei se merge pe asta alb...parca nu ar merge sa le amestecam...
stiu ca unii mai beau si rosu, dar oricum nu poti fi pe gustul la toti(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 31 Ian 2007, 05:48 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Fetelor, dar in afara de sampanie, suc, vin ,apa minerala, ce mai puneti pe masa , la bauturi ma refer?


pai in functie si de invitati...presupun ca va sunt priteni asa ca voi cam stiti ce bauturi se prefera. noi luam wisky, vodka,lichioruri, si energizante. la noi sucurile, apa si cafeaua sunt incluse in meniu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 02 Apr 2007, 19:59 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

pai in functie si de invitati...presupun ca va sunt priteni asa ca voi cam stiti ce bauturi se prefera. noi luam wisky, vodka,lichioruri, si energizante. la noi sucurile, apa si cafeaua sunt incluse in meniu.



Asa cum zice si nicoleta...depinde de ce invitati aveti...noi vom avea vin alb, sampanie pt primire, vodka, suc, apa minerala si un vermouth pt doamne


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 04 Apr 2007, 16:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

pai in functie si de invitati...presupun ca va sunt priteni asa ca voi cam stiti ce bauturi se prefera. noi luam wisky, vodka,lichioruri, si energizante. la noi sucurile, apa si cafeaua sunt incluse in meniu.


La noi meniul a insemnat numai mancarea si cafeaua, restul fructe, alune, covrigei, prajituri, sucuri, bauturi, apa si restul le-am adus noi.Eu am avut pt inceput ca aperitiv whisky(3 sortimente), vodka(2 sortimente), gin, campari, tequila, martini (rosu si alb), sampanie am servit doar la intrare(primire invitati), iar la masa vin alb demi-sec, sucuri(acidulate si naturale), apa min, apa plata, cafea, etc

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 06 Apr 2007, 11:55 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
hmmmm....se pare ca nu am putut renunta la sampanie...
chiar daca facem intrarea in mijlocul restaurantului, oamenii trebuie sa ciocneasca cu ceva, si daca ar fi fost tarie, cu siguranta nu ar fi luat toata lumea paharele la masa, si atunci ar fi ramas unii care nu ar fi baut deloc tarie...si la 300 de oameni , e greu sa fii pe faza care nu are paharul in fata...

deci ...facem primirea cu sampanie , in mijlocul restaurantului, unde vor fi parintii nostri...noi nu am renuntat de a aparea cand e restaurantul plin...

...oamenii la masa , ii asezam in 3 sectoare: parinti , socri si tineret, pt asta personalul restaurantului va primi liste cu asezarea la mese, si asa nu e nevoit nimeni sa umble cu invitatii printre mese, sa le arate unde vor sta...

:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 25 Apr 2007, 13:57 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
pe langa bautura care v-a zis ca voi ave(vermouth, vin, vodka, smapanie, suc, apa min.), soacra mea zice ca la friptura sa dam si cate o cutie de bere. mie imi si convine si nu prea ideea asta. voi ce ziceti? daca e ok cam ce fel de bere recomandati?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 25 Apr 2007, 15:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
pe langa bautura care v-a zis ca voi ave(vermouth, vin, vodka, smapanie, suc, apa min.), soacra mea zice ca la friptura sa dam si cate o cutie de bere. mie imi si convine si nu prea ideea asta. voi ce ziceti? daca e ok cam ce fel de bere recomandati?


Eu nu sunt de acord cu berea la nunta.:(

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Apr 2007, 00:16 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
nici euuuuu:wokno:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Apr 2007, 01:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
cumpara cineva si vin rosu,ca deobicei se merge pe asta alb...parca nu ar merge sa le amestecam...
stiu ca unii mai beau si rosu, dar oricum nu poti fi pe gustul la toti(?)


Eu am cumparat si vin rosu si vin alb.sunt foarte multi bautori de vin rosu in ultima vreme...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Apr 2007, 01:58 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
nici euuuuu:wokno:




sunteti in asemntimentul meu:nwink:
doream sa aflu si parerile voastre, ca na poate oi fi eu cu idei nu prea bune:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Apr 2007, 02:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
pe langa bautura care v-a zis ca voi ave(vermouth, vin, vodka, smapanie, suc, apa min.), soacra mea zice ca la friptura sa dam si cate o cutie de bere. mie imi si convine si nu prea ideea asta. voi ce ziceti? daca e ok cam ce fel de bere recomandati?


in zona noastra se da si bere mai ales daca e vara si cald.Incearca Tuborg, Carlsberg....sunt multe feluri de bere buna(cred...ca eu nu beau)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Apr 2007, 19:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:

in zona noastra se da si bere mai ales daca e vara si cald.Incearca Tuborg, Carlsberg....sunt multe feluri de bere buna(cred...ca eu nu beau)
Si la noi se da bere, nu e nutnta sa nu se dea bere..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Apr 2007, 23:32 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
sunteti in asemntimentul meu:nwink:
doream sa aflu si parerile voastre, ca na poate oi fi eu cu idei nu prea bune:D



sorry, poate la voi in zona se bea bere la nunti dar eu nu am mai intalnit la nicio nunta pana acum...si pt mine berea este o bautura pe care o consuma baietii la meci sau vara la o terasa, nu mi se pare potrivita pt un asa eveniment...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Apr 2007, 23:33 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Si la noi se da bere, nu e nutnta sa nu se dea bere..




dar daca voua vi se pare ok atunci nu ar trebui sa conteze ce cred altii...oricum multa bafta la pregatiri si toate cele bune!!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 27 Apr 2007, 01:50 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
multumesc tuturor pt parerile voastre!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:59 
Nou Venit

Membru din: 07 Sep 2007, 01:53
Mesaje: 12
am 200 pers la nunta!poate sa-mi spuna cineva cu aproximatie cam cata bautura trebuie?ma refer la cineva care a avut aprox.acelasi nr. de invitati!daca vb cu 3 sefi de sala,fiecare calculeaza alta cantitate si nu prea mai stim ce sa facem(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Mar 2008, 12:20 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Citat:
am 200 pers la nunta!poate sa-mi spuna cineva cu aproximatie cam cata bautura trebuie?ma refer la cineva care a avut aprox.acelasi nr. de invitati!daca vb cu 3 sefi de sala,fiecare calculeaza alta cantitate si nu prea mai stim ce sa facem(?)


Era la sectiunea articole ceva legat de calcularea bauturilor in fct de nr de persoane, dar l-am cautat acum si nu il mai gasesc. Acolo se zicea exact cam cata tarie, cat vin, suc etc. Dar dak 3 persoane iti spun lucruri diferite... Eu zic: mai bine sa cumperi mai mult, decat sa ramai fara in timpul nuntii. Incerc sa mai caut si iti trimit dak gasesc ceva legat de tema asta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bauturile...vol II
MesajScris: 26 Mar 2008, 12:32 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Gata, am gasit. Sper sa iti fie de folos.
http://ghidulmiresei.ro/articles.php?ai ... &filter=-1


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 175 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România