Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 13:24


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 03 Apr 2008, 16:51 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

IN CONCLUZIE, ESTE BUN TORTUL CU NUNCA? SI CE AR MAI MERGE(CE FEL DE COMPOZITE-CREMA?)


pai crema era cu gust de nuca - foarte foarte bun. si daca mancai cu martipan era dulce, daca nu nu. cel mai bine e sa mergi la o cofetarie care se pricepe si sa iti dea sa gusti cateva variante. pana nu gusti nu poti sti care e cel mai bun.

eu o sa am interiorul cu 4 tipuri de ciocolata si exteriorul din martipan.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 13 Mai 2008, 16:06 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
al nostru a fost ciocolata cu rom si martipan

buuuun


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 13 Mai 2008, 16:23 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
daca ai stii ce pofta mi-ai facut
cand ma duc acasa ma opresc in prima cofetarie pe care o intalnesc sa imi cumpar tort prajitura ce gasesc


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 14 Mai 2008, 04:34 
Junior

Membru din: 07 Mar 2008, 02:53
Mesaje: 93
Citat:
al nostru a fost ciocolata cu rom si martipan

buuuun

Si mie mi-o placut la nebunie (de fapt eu am vrut musai cu ciocolata si martzipan). L-am luat pe tot de la restaurant a doua zi si am dus acasa si la colegi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 16 Mai 2008, 17:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Fetelor,
pe la cat se mai invart preturile pentru un kg de tort? eu primesc tot felul de oferte de la restaurante; unele imi impun tortul, altele doar mi-l propun... :wacko: Si cam cate grame intra intr-o portie?
Spre exemplu, intr-un loc era 7,5-9,5 lei portia de tort, in functie de sortimentul ales. E mult? Da, dupa parerea mea. Este "furaciune pe fatza"? Asta as vrea sa-mi dau seama...:unsure:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 16 Mai 2008, 18:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
Fetelor,
pe la cat se mai invart preturile pentru un kg de tort? eu primesc tot felul de oferte de la restaurante; unele imi impun tortul, altele doar mi-l propun... :wacko: Si cam cate grame intra intr-o portie?
Spre exemplu, intr-un loc era 7,5-9,5 lei portia de tort, in functie de sortimentul ales. E mult? Da, dupa parerea mea. Este "furaciune pe fatza"? Asta as vrea sa-mi dau seama...:unsure:
:nlol:ce simpatica esti ca ai inceput sa pui tu intrebari!inca nu vad nuntometru(sau cum se numeste).nu ati fixat inca data?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 16 Mai 2008, 20:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
:nlol:ce simpatica esti ca ai inceput sa pui tu intrebari!inca nu vad nuntometru(sau cum se numeste).nu ati fixat inca data?


Pai nu am fixat... Analizam oferte... Promit ca imi pun nuntometru, oricum.:D

Nu stiu de ce aveti voi impresia ca daca sunt Admin la Ghidul Miresei sunt "experta" in nunti... :rolleyes: Eu doar aprob poze, furnizori, fac concursuri etc, etc... "Deci" de-astea... :-`
Eu cu nuntile suntem cunostinte, nu vechi prieteni... O:)O:)O:)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 16 Mai 2008, 21:58 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

Pai nu am fixat... Analizam oferte... Promit ca imi pun nuntometru, oricum.:D

Nu stiu de ce aveti voi impresia ca daca sunt Admin la Ghidul Miresei sunt "experta" in nunti... :rolleyes: Eu doar aprob poze, furnizori, fac concursuri etc, etc... "Deci" de-astea... :-`
Eu cu nuntile suntem cunostinte, nu vechi prieteni... O:)O:)O:)


cora, chiar pare furaciune pe fata

ca doar iti trebuie cam 100 grame pe invitat

la noi a fost 3.5 lei kg de tort


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 17 Mai 2008, 20:50 
Junior

Membru din: 19 Mar 2006, 17:53
Mesaje: 85
Citat:

cora, chiar pare furaciune pe fata

ca doar iti trebuie cam 100 grame pe invitat

la noi a fost 3.5 lei kg de tort

kg(?)eu am fost sa rezerv suportul pentru tort si inca nu ne-am hotarat de care sa fie dar din cate mai tin minte era 25 lei kg de diplomat iar cel de martipan era 36 lei.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 21 Mai 2008, 15:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
kg(?)eu am fost sa rezerv suportul pentru tort si inca nu ne-am hotarat de care sa fie dar din cate mai tin minte era 25 lei kg de diplomat iar cel de martipan era 36 lei.


Cu cat timp inainte se face comanda pentru tort? Si e ca la restaurant, adica faci comanda si apoi revii sa spui exact cati invitati o sa ai sau trebuie sa spui de la inceput: atatea kg?(X)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 21 Mai 2008, 15:37 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:

Cu cat timp inainte se face comanda pentru tort? Si e ca la restaurant, adica faci comanda si apoi revii sa spui exact cati invitati o sa ai sau trebuie sa spui de la inceput: atatea kg?(X)


cred ca in saptamana nuntii! mici eu nu stiu exact


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 22 Mai 2008, 00:58 
Nou Venit

Membru din: 25 Apr 2008, 00:44
Mesaje: 15
Citat:

cred ca in saptamana nuntii! mici eu nu stiu exact


Doamna de la cofetarie mi-a precizat ca ar fi bine sa mergem cam cu doua saptamani inainte de nunta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 22 Mai 2008, 16:03 
Junior

Membru din: 22 Ian 2008, 21:34
Mesaje: 65
Citat:

Cu cat timp inainte se face comanda pentru tort? Si e ca la restaurant, adica faci comanda si apoi revii sa spui exact cati invitati o sa ai sau trebuie sa spui de la inceput: atatea kg?(X)


fetele mie mi s-a spus ca daca vreau suport trebuie sa il inchiriez cu 2 luni inainte sa nu ma trezesc ca raman fara ceea ce am si facut si mi l-am facut la pralina inainte cu o saptamana ma duc sa zic exact cate kg si cum vreau sa arateB)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 22 Mai 2008, 16:12 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:

fetele mie mi s-a spus ca daca vreau suport trebuie sa il inchiriez cu 2 luni inainte sa nu ma trezesc ca raman fara ceea ce am si facut si mi l-am facut la pralina inainte cu o saptamana ma duc sa zic exact cate kg si cum vreau sa arateB)


NU AM STIUT CA EXISTA SI ASA CEVA(MA REFER LA INCHIRIATUL SUPORTULUI CU DOUA LUNI INAINTE(X))


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 22 Mai 2008, 17:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

NU AM STIUT CA EXISTA SI ASA CEVA(MA REFER LA INCHIRIATUL SUPORTULUI CU DOUA LUNI INAINTE(X))


Se poate si fara suport? Adica pe un platou ceva? :nbump: Eu mi-as dori un tort din ala, cu 3-4 etaje dar unul peste altul, nu pe nivele diferite ale suportului...
https://www.ghidulmiresei.ro/gallery.php ... -1&open=-1
(nu asta din imagine, dar stilul de etaje al astuia din imagine)
Si aluia ii trebuie suport?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 23 Mai 2008, 00:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Se poate si fara suport? Adica pe un platou ceva? :nbump: Eu mi-as dori un tort din ala, cu 3-4 etaje dar unul peste altul, nu pe nivele diferite ale suportului...
https://www.ghidulmiresei.ro/gallery.php ... -1&open=-1
(nu asta din imagine, dar stilul de etaje al astuia din imagine)
Si aluia ii trebuie suport?


eu l-a avut asa.dar la laboratorul unde am facut tortul, mi-au spus ca e oarte riscant sa se faca tortul asa, pt ca sunt grele etajele si intra unul in celalalt.
asa ca...miau facut un tort fals acoperit cu martipan si doa ultimul etaj, pe care l-am taiat era adevarat.
sunt poze si cu tortul meu la galerie.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 23 Mai 2008, 00:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

eu l-a avut asa.dar la laboratorul unde am facut tortul, mi-au spus ca e oarte riscant sa se faca tortul asa, pt ca sunt grele etajele si intra unul in celalalt.
asa ca...miau facut un tort fals acoperit cu martipan si doa ultimul etaj, pe care l-am taiat era adevarat.
sunt poze si cu tortul meu la galerie.


scuzati greselile de ortografie....sunt foare obo...dar sunt constienta de ele...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 13 Iun 2008, 05:00 
Nou Venit

Membru din: 13 Iun 2008, 04:38
Mesaje: 1
Parerea mea sincera este ca martipanul e o pierdere de timp si toata lumea se da in vant dupa ambalaje...inteleg se poate modela frumos dar unde e avantajul ... de mancat, dupa 2 lingurite parca mesteci guma ... diplomatul se face la momentul actual doar din frisca si gelatina sa stea tare si nu reteta originala care mai inlcude si oua si alte ingediente esentiale pt un diplomat bun .... , in ziua de azi practic se poate face orice din orice....Pajiturile din cofetarii difera mult de calitatea torturilor asa ca a va orienta dupa prajiturile unor cofetari...

Am stat aproape 2 luni pana am gasit un laborator care sa puna pret pe calitate si nu pe cantitate cum se practica in majoritatea cofetariilor din bucuresti ...
Dupa cateva discutii cu cofetareasa am lasat la aprecierea ei compozitia tortului avand incredere in ea si vazand de ce e capabila ... Nu mare mi-a fost uimirea cand am gustat tortul si am ramas mut de placerea combinatie pe care o alesese ... ceva gen ganache cu vinsine in acool bucati , crema de iaurt (presupun ...avea acele ace de gheata pe care le simti in inghetata dar tindea spre un iaurt dulce vanilat),si o crema de lapte cu ciocolata gen staciattela ....am sa va pun si cateva poze ...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 16 Iun 2008, 12:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
da,intr-adevar martipanul e aspectuos.dar nu place tuturor.eu am renuntat la el.il facem in interior cu crema de ciocolata,dar imbracat in frisca,sa impacam mai multe gusturi
:p

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi de nunta - vol II
MesajScris: 16 Iun 2008, 13:00 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
da,intr-adevar martipanul e aspectuos.dar nu place tuturor.eu am renuntat la el.il facem in interior cu crema de ciocolata,dar imbracat in frisca,sa impacam mai multe gusturi
:p


Si eu la fel il fac


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România