Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 13:22


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 06 Feb 2009, 18:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:


noi am avut tort fara delimitare intre etaje.cu flori naturale pe el.pe noi ne-a costat 27 de mil tortul acum 2 ani...dupa preturile pe care le vad acum....cred ca am luat teapa:)

si eu am avut la fel tortul si cu 21 de trandafirii naturali. nu mai stiu sigur cat am dat pe el dar sigur a fost mai ieftin. bine acuma depinde si de tort si de preturile cofetariei. noi l-am facut la un laborator si l-am loat la pret de laborator nu de cofetarie. dar acum sigur nu mai conteaza important este ca a fost bine si toata lumea a fost multumita.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 06 Feb 2009, 23:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
si eu am avut la fel tortul si cu 21 de trandafirii naturali. nu mai stiu sigur cat am dat pe el dar sigur a fost mai ieftin. bine acuma depinde si de tort si de preturile cofetariei. noi l-am facut la un laborator si l-am loat la pret de laborator nu de cofetarie. dar acum sigur nu mai conteaza important este ca a fost bine si toata lumea a fost multumita.


la noi a fost inclus in pretul meniului. ca un bonus:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 07 Feb 2009, 12:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
si eu am avut la fel tortul si cu 21 de trandafirii naturali. nu mai stiu sigur cat am dat pe el dar sigur a fost mai ieftin. bine acuma depinde si de tort si de preturile cofetariei. noi l-am facut la un laborator si l-am loat la pret de laborator nu de cofetarie. dar acum sigur nu mai conteaza important este ca a fost bine si toata lumea a fost multumita.

si eu imi doresc tortul cu trandafiri naturali pe el...cred ca arata superb si sper sa reusesc sa fac asta


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 07 Feb 2009, 19:18 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
si eu imi doresc tortul cu trandafiri naturali pe el...cred ca arata superb si sper sa reusesc sa fac asta

Dat fiind ca suntem fani tort de ciocolata, l-am facut de ciocolata. Adica imbracat in ciocolata neagra si ornat cu trandafiri albi. Supraetajat, cred ca erau 5 etaje de forma dreptunghiulara. Si era cu foi nu cu blat, pt. ca altfel nu stateau unul peste altul. Dar asa il si voiam cu foi, pt ca toata vara am mancat doar torturi cu blat, majoritatea neavand nimic deosebit: blat insiropat (mai mult sau mai putin) si diverse creme. Ne-a costat vreo 6 milioane. Ce m-a deranjat a fost ca tipa de la restaurant care l-a taiat (sefa de sala) nu a apreciat prea bine si a taiat felii mici (probabil de teama ca nu ajunge) si ne-a ramas aproape jumatate... Aviz viitoarelor mirese.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 10 Feb 2009, 20:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
Dat fiind ca suntem fani tort de ciocolata, l-am facut de ciocolata. Adica imbracat in ciocolata neagra si ornat cu trandafiri albi. Supraetajat, cred ca erau 5 etaje de forma dreptunghiulara. Si era cu foi nu cu blat, pt. ca altfel nu stateau unul peste altul. Dar asa il si voiam cu foi, pt ca toata vara am mancat doar torturi cu blat, majoritatea neavand nimic deosebit: blat insiropat (mai mult sau mai putin) si diverse creme. Ne-a costat vreo 6 milioane. Ce m-a deranjat a fost ca tipa de la restaurant care l-a taiat (sefa de sala) nu a apreciat prea bine si a taiat felii mici (probabil de teama ca nu ajunge) si ne-a ramas aproape jumatate... Aviz viitoarelor mirese.

Si mpe mine tot vreo 6 mil.cred ca ma costa tortul .....va fi diplomat.cu frisca si vanilie si cu flori naturale deasupora...cred ca va fi frumos


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 20 Feb 2009, 14:40 
Senior
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iul 2007, 21:23
Mesaje: 107
Eu o sa am minitortulete, dar la compozitie inca nu m-am gandit,mie nu prea imi plac prajiturile si nu stiu din ce l-as putea face, oricum vreau o combinatie intre dulce-acrisor si pe daesupra martipan!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 21 Feb 2009, 18:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Citat:
Eu o sa am minitortulete, dar la compozitie inca nu m-am gandit,mie nu prea imi plac prajiturile si nu stiu din ce l-as putea face, oricum vreau o combinatie intre dulce-acrisor si pe daesupra martipan!


Super ideea cu minitortuletele!

Am vazut l agalerie o fotografie si mi-a placut tare mult ... din martipan si o panglica rosie:neyes:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 21 Feb 2009, 18:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Citat:


noi am avut tort fara delimitare intre etaje.cu flori naturale pe el.pe noi ne-a costat 27 de mil tortul acum 2 ani...dupa preturile pe care le vad acum....cred ca am luat teapa:)



ooo Laura, dar ai dat ceva bani pe tort!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 24 Feb 2009, 16:02 
Nou Venit

Membru din: 13 Feb 2009, 16:48
Mesaje: 41
Citat:

Super ideea cu minitortuletele!

Am vazut l agalerie o fotografie si mi-a placut tare mult ... din martipan si o panglica rosie:neyes:



bunaa... si eu tot asa as cam vrea dar nu stiu de cate kg sa-l fac :unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 24 Feb 2009, 16:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:


bunaa... si eu tot asa as cam vrea dar nu stiu de cate kg sa-l fac :unsure:


inmulteste nr invitatilor cu 100de grame. si o sa vezi minim cat trebuie sa aiba tortul. Ex. 100 de invitati- 10kg


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 24 Feb 2009, 16:41 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

inmulteste nr invitatilor cu 100de grame. si o sa vezi minim cat trebuie sa aiba tortul. Ex. 100 de invitati- 10kg



la o aniversare am avut 45 de invitati si am comandat un tort de 4.5 kg....era cu 2 etaje tortul...si bineinteles ca cele care mi-au taiat tortul de la restaurant au facut in asa fel incat mie sa imi ramana primul etaj...si mi-a mai ramas si din etajul de jos o portiune din care mai ieseau cam 8 bucati :))

bineinteles, bucatile au fost mai mici...dar a facut in asa fel incat daca mai dorete cineva sa aiba de unde sa-i deie...si multe bucati au ramas taiate pentru ca nu toata lumea a dorit :D


dar asa ar trebui sa fie pe tot locul 100 g/bucata :)

dar stiu de la mama mea ca cele care taie tortul la restaurant taie bucatile mult mai mici ca sa le ramana si lor :P

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 25 Feb 2009, 21:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:


la o aniversare am avut 45 de invitati si am comandat un tort de 4.5 kg....era cu 2 etaje tortul...si bineinteles ca cele care mi-au taiat tortul de la restaurant au facut in asa fel incat mie sa imi ramana primul etaj...si mi-a mai ramas si din etajul de jos o portiune din care mai ieseau cam 8 bucati :))

bineinteles, bucatile au fost mai mici...dar a facut in asa fel incat daca mai dorete cineva sa aiba de unde sa-i deie...si multe bucati au ramas taiate pentru ca nu toata lumea a dorit :D


dar asa ar trebui sa fie pe tot locul 100 g/bucata :)

dar stiu de la mama mea ca cele care taie tortul la restaurant taie bucatile mult mai mici ca sa le ramana si lor :P

asa este la restaurant taie tortul n bucatzele mai mici decat ar trebui...as ca nu faceti cu mult peste c degeaba faceti


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 26 Feb 2009, 02:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
asa este la restaurant taie tortul n bucatzele mai mici decat ar trebui...as ca nu faceti cu mult peste c degeaba faceti


oricum nimeni nu o sa primeasca fix 100 de grame. si oricum nu conteaza chiar asa de mult ca un invitat are felia de tort mai mare si altul mai mica.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 26 Feb 2009, 13:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:

oricum nimeni nu o sa primeasca fix 100 de grame. si oricum nu conteaza chiar asa de mult ca un invitat are felia de tort mai mare si altul mai mica.

mda nu cred ca se va uiita fiecare in farfuria celuilalt sa vada daca e mai mare....nuy va faceti griji


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 26 Feb 2009, 13:15 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

oricum nimeni nu o sa primeasca fix 100 de grame. si oricum nu conteaza chiar asa de mult ca un invitat are felia de tort mai mare si altul mai mica.



bineinteles ca asta nu conteaza, poate ca multi nici nu mananca si ramane pe farfurie :D ...numai ca cei de la bucatarie se vor bucura foarte mult cand or sa duca acasa 7/8 felii de tort :)))

eu stiu, ca asa face si mama...de aia va zic :))

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 26 Feb 2009, 15:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:


bineinteles ca asta nu conteaza, poate ca multi nici nu mananca si ramane pe farfurie :D ...numai ca cei de la bucatarie se vor bucura foarte mult cand or sa duca acasa 7/8 felii de tort :)))

eu stiu, ca asa face si mama...de aia va zic :))

de aia eu imi doresc un tort care sa fie in preferintele tuturor...pentru ca toata luema sa manance...majoritatea invitatilor de la mine prefera frisca si vanilia....asa ca o sa fie frisca si vanilie , iar de efect vor fi florile naturale


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 26 Feb 2009, 22:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:


bineinteles ca asta nu conteaza, poate ca multi nici nu mananca si ramane pe farfurie :D ...numai ca cei de la bucatarie se vor bucura foarte mult cand or sa duca acasa 7/8 felii de tort :)))

eu stiu, ca asa face si mama...de aia va zic :))



aha...deci care vra sa zica cam ai mancat ceva torturi de pe la nunti.:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 27 Feb 2009, 02:47 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:


aha...deci care vra sa zica cam ai mancat ceva torturi de pe la nunti.:-`


da...am mancat destule :P ...dar NU FACETI CA MINE! :D stiu eu de ce spun :sad:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 27 Feb 2009, 20:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:

da...am mancat destule :P ...dar NU FACETI CA MINE! :D stiu eu de ce spun :sad:

hi hi....si eu mananc multe dulciuri...la inceput s-a depus si la mine dar acuma ma rog sa se mai puna:))


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: tort
MesajScris: 27 Feb 2009, 21:25 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:
hi hi....si eu mananc multe dulciuri...la inceput s-a depus si la mine dar acuma ma rog sa se mai puna:))

Arata interesant minitorturile, dar...nici eu nu as fi adepta acestui model. Oricum noua nu ne ramane decat sa mergem la cocopetaria cu care colaboreaza restaurantul, si sa ne alegem tortul. La flori naturale pe tort m-am gandit si eu, pentru ca am vazut mai multe poze si mi-a placut foarte mult. :ncake:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România