Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:16


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 05 Noi 2008, 15:57 
Senior

Membru din: 31 Aug 2007, 19:58
Mesaje: 115
Citat:
Prin partile noastre (R.Moldova) paharile mirilor se spart dupa ce se aduce tortul si mirii beau ultima cupa de sampanie penru seara nuntii;se sparg de podea si apoi se strang cioburile...si se crede ca ele aduc noroc tinerii familii...:clap:


eu mi-am comandat paharele din america. sunt cele care formeaza o inimioara cu picioarele. nu stiu dc o sa sparg sau nu dupa c beau sampania, dar oricum o sa iau unele simple pt spart.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 27 Noi 2008, 15:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:

eu mi-am comandat paharele din america. sunt cele care formeaza o inimioara cu picioarele. nu stiu dc o sa sparg sau nu dupa c beau sampania, dar oricum o sa iau unele simple pt spart.

Eu nu stiam ca sunt obiceiurile cu spartul paharelor.Am sa imi iau si 2 seturi.Unele normale.Si vreau sa imi dau si eu comanda de pahare ceva cu numele noastre si data nuntii imprimata intr-o forma mai ciudatzica.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 11 Dec 2008, 02:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Eu nu stiam ca sunt obiceiurile cu spartul paharelor.Am sa imi iau si 2 seturi.Unele normale.Si vreau sa imi dau si eu comanda de pahare ceva cu numele noastre si data nuntii imprimata intr-o forma mai ciudatzica.

spartul paharelor depinde de zona, dar nu e neaparat un obicei impamantenit la noi. tu alegi daca sa le spargi sau nu...ca sa superstitii la nunti cred ca romanii sunt in stare sa dea un inteles ocult gesturilor de cand te trezesti pana seara cand te culci...(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 17 Ian 2009, 18:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
spartul paharelor depinde de zona, dar nu e neaparat un obicei impamantenit la noi. tu alegi daca sa le spargi sau nu...ca sa superstitii la nunti cred ca romanii sunt in stare sa dea un inteles ocult gesturilor de cand te trezesti pana seara cand te culci...(X)

Hihi ...eu am gasit pahare ceva special...si arata atat de bine ca nu le-as sparge in veci....Deci lasam deoparte acest obicei:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 18 Ian 2009, 12:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
Hihi ...eu am gasit pahare ceva special...si arata atat de bine ca nu le-as sparge in veci....Deci lasam deoparte acest obicei:)
nu ni le arati si noua?se pare ca ai aranjat foarte multe detalii,sau cel putin ai exact in minte ceea ce iti doresti.spor la pregatiri in continuare!:nblink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 19 Ian 2009, 21:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
nu ni le arati si noua?se pare ca ai aranjat foarte multe detalii,sau cel putin ai exact in minte ceea ce iti doresti.spor la pregatiri in continuare!:nblink:

nush cum sa le arat poate pun poze la galerie....sper sa ma descurc....:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 20 Mar 2009, 02:52 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Noi am cautat pahare de nunta,insa ,pentru ca nu am gasit nimic pe placul nostru,am procurat 2 paharare de cristal si le-am ornamentat cu atlas alb si trandafirasi din hartie,tot albi.Ne plac mult de tot!:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 20 Mar 2009, 13:00 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
Noi am cautat pahare de nunta,insa ,pentru ca nu am gasit nimic pe placul nostru,am procurat 2 paharare de cristal si le-am ornamentat cu atlas alb si trandafirasi din hartie,tot albi.Ne plac mult de tot!:nwink:



de ce nu le faci o poza sa le pui la galerie? :P

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 20 Mar 2009, 14:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:


de ce nu le faci o poza sa le pui la galerie? :P

da vrem si noi sa le vedem....promit ca o sa pun si eu poza cu paharele...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 24 Mar 2009, 15:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Noi 2008, 17:39
Mesaje: 900
problema mea...le cumparati si nasilor pahare speciale?

_________________
Imagine
miresica de mai...9 mai 2009


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 24 Mar 2009, 15:43 
Junior

Membru din: 16 Mar 2009, 06:47
Mesaje: 99
Citat:
problema mea...le cumparati si nasilor pahare speciale?
Eu am cumparat si nasilor ptr ca traditia la noi e sa se sparga la intrare asa ca cred ca ar arata urat noi cu pahare speciale si ei nu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 24 Mar 2009, 21:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
Eu am cumparat si nasilor ptr ca traditia la noi e sa se sparga la intrare asa ca cred ca ar arata urat noi cu pahare speciale si ei nu.



pai daca tot le spargeti chiar mai conteaza ca ei vor avea pahare simple?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 24 Mar 2009, 23:43 
Junior

Membru din: 16 Mar 2009, 06:47
Mesaje: 99
Citat:


pai daca tot le spargeti chiar mai conteaza ca ei vor avea pahare simple?
Dar nu e frumos sa aparem noi cu pahare decorate si ei simple si pt 10 ron tot acolo esti.parerea mea


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 25 Mar 2009, 02:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Dar nu e frumos sa aparem noi cu pahare decorate si ei simple si pt 10 ron tot acolo esti.parerea mea


Si nasii si noi am avut acelasi fel de pahar..nici simplu dar nici prea impodobit ca si noi le-am spart la intrare...nu a fost unul din lucrurile la care sa dau prea mare importanta pt ca stiam ca urmeaza sa la spargem asa ca am cumparat 4 pahare de sampanie normale...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 13 Apr 2009, 23:25 
Veteran

Membru din: 01 Feb 2009, 03:16
Mesaje: 229
Citat:

Si nasii si noi am avut acelasi fel de pahar..nici simplu dar nici prea impodobit ca si noi le-am spart la intrare...nu a fost unul din lucrurile la care sa dau prea mare importanta pt ca stiam ca urmeaza sa la spargem asa ca am cumparat 4 pahare de sampanie normale...

am o intrebare si pentru nasi trebuie sa fie pahare special facute? Am fost la nunti la care doar mirii aveau pahare speciale, iar nasii ca restul invitatilor, iar la altele au avut la fel. Noi avem in pachet si paharele pentru miri si nu prea stim cum sa procedam aici. Un sfat! Multumim!:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 13 Apr 2009, 23:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
am o intrebare si pentru nasi trebuie sa fie pahare special facute? Am fost la nunti la care doar mirii aveau pahare speciale, iar nasii ca restul invitatilor, iar la altele au avut la fel. Noi avem in pachet si paharele pentru miri si nu prea stim cum sa procedam aici. Un sfat! Multumim!:D


noi am avut doar paharele mirilor. nasii au avut ca restul nuntasilor. oricum nu sta nimeni sa se uite la pahare, cu atat mai mult la cele ale nasilor.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 15 Apr 2009, 10:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
am o intrebare si pentru nasi trebuie sa fie pahare special facute? Am fost la nunti la care doar mirii aveau pahare speciale, iar nasii ca restul invitatilor, iar la altele au avut la fel. Noi avem in pachet si paharele pentru miri si nu prea stim cum sa procedam aici. Un sfat! Multumim!:D

si eu am in pachet paharele ....dar cik le-ar lua inapoi dupa nunta dar pot sa le cumpar daca vreau...si voi lua 2 .....si pt ei...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 15 Apr 2009, 17:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:
si eu am in pachet paharele ....dar cik le-ar lua inapoi dupa nunta dar pot sa le cumpar daca vreau...si voi lua 2 .....si pt ei...

noi am avut si pt cele 2 perechi de nasi plhare diferite de cele ale nuntasilor aproximativ ca ale noastre doar nu identice

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 23 Sep 2009, 23:44 
Nou Venit

Membru din: 23 Sep 2009, 17:43
Mesaje: 3
Cat de bine arata in poze orice mic detaliu pregatit cu atentie, inclusiv paharele pentru miri si nasi. V am atasat si eu cateva poze Al doilea set de pahare fiind mai scump pentru ca sunt din cristal.


Fişiere ataşate:
paharepersonalizate.JPG [10.85 KiB]
Descărcat de 17 ori
pahare.JPG
pahare.JPG [ 12.97 KiB | Vizualizat de 12541 ori ]
Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 27 Sep 2009, 12:17 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
eu una am luat pahare dar doar pt noi, nu stiam daca se iau si pt nasi :wacko: :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România