Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 23:44


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 05 Feb 2008, 17:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
Citat:
buna,

pe 1 martie o sa ma duc la o nunta in cluj. si acolo am inteles ca se fac nunti de zi, sunt foarte diferiti cei din partea ardealului ... masa la restaurant se pune la ora 14.00, nunta se termina la 22.30, si mai ales multi prefera sa aibe 2 perechi de nasi si nu o pereche cum este in muntenia si alte zone ale tarii.

Intradevar in Ardeal se fac mai mult nunti de zi, dar se fac si de noaptea...cat despre nasi , eu am fost la o nunta langa Baia Mare unde au fost 7 perechi de nasi (prea multi -parerea mea), dar la majoritatea nuntilor sunt ori o pereche , ori doua perechi

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 05 Feb 2008, 17:46 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
7 perechi de nasi ...:blink:au cam exagerat, unora le place sa fie mai extravaganti, sa iasa din tipare si de multe ori exagereaza.

am fost la targul de nunti de la bucuresti, de acum 2 sapt. si am cam intrat putin in panica cand am vazut preturile de anul asta - la cameramani, dj/formatii, inchirierea huselor, baloanelor cu heliu, aranjamentelor florale


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 05 Feb 2008, 17:57 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
meniul pe care o sa-l am la nunta mea in septembrie contine: aperitiv, peste, friptura, sarmale, tort. asa se practica la noi, totusi ... mi se pare cam mult si as vrea sa scot pestele din meniu.

sarmalele, asa cum ai spus, nu lipsesc de la nici o nunta.


asa a fost si la noi. si la toate nuntile la care am fost.
nu este neaparat mult. depinde si de cat pune in farfurie. au fost nunti (cu aceeasi structura de meniu) de la care am plecat flamanda :((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 05 Feb 2008, 18:04 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

asa a fost si la noi. si la toate nuntile la care am fost.
nu este neaparat mult. depinde si de cat pune in farfurie. au fost nunti (cu aceeasi structura de meniu) de la care am plecat flamanda :((


eu la o singura nunta abia m-am atins de mancare - si a doua zi am crezut ca mor. cred ca era carnea stricata


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 05 Feb 2008, 21:00 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
eu la o singura nunta abia m-am atins de mancare - si a doua zi am crezut ca mor. cred ca era carnea stricata


vai ce groaznic...noi anul trecut am ajuns tarziu la o nunta si cum statusera aperitivele pe masa, vinetele erau:ermm:

in rest si la noi se practica sarmalele dar nu e obligatoriu, dar fiind obisnuita mi-ar lipsi daca nu am avea:nlol::nlol:

cat despre datul jos al voalului...si la noi sunt zone in care se practica, depinde de miri si cat tin la obiceiurile cu care se impun/sau nu parintii bunicii etc...-doar ca nu stiam ca asa se numeste:nwink:-
eu daca voi avea voal il voi da jos numai daca ma incomodeaza nu din alte considerente...nu cred ca mi-ar sta bien cu palarie sau esarfa...fiecare cu placerile ei, nu?:nwink:

de nunti de zi am discutat si noi cand am inceput planificarea si sincer cu timpul care trece mi se pare o idee tot mai buna cu toate ca nu am participat la niciuna, doar barbatzoiul...dar ne-am hotarat la nunta de noapte si asa ramane:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 06 Feb 2008, 12:29 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

vai ce groaznic...noi anul trecut am ajuns tarziu la o nunta si cum statusera aperitivele pe masa, vinetele erau:ermm:

in rest si la noi se practica sarmalele dar nu e obligatoriu, dar fiind obisnuita mi-ar lipsi daca nu am avea:nlol::nlol:

cat despre datul jos al voalului...si la noi sunt zone in care se practica, depinde de miri si cat tin la obiceiurile cu care se impun/sau nu parintii bunicii etc...-doar ca nu stiam ca asa se numeste:nwink:-
eu daca voi avea voal il voi da jos numai daca ma incomodeaza nu din alte considerente...nu cred ca mi-ar sta bien cu palarie sau esarfa...fiecare cu placerile ei, nu?:nwink:

de nunti de zi am discutat si noi cand am inceput planificarea si sincer cu timpul care trece mi se pare o idee tot mai buna cu toate ca nu am participat la niciuna, doar barbatzoiul...dar ne-am hotarat la nunta de noapte si asa ramane:ok:


daca la voi se practica mai mult de noaptea e mai bine asa- sa nu se socheze lumea. la noi mai mult de 75% sunt nunti de zi - asa ca e ok pentru noi, si si invitatii stiu ce si cum.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 06 Feb 2008, 20:52 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
daca la voi se practica mai mult de noaptea e mai bine asa- sa nu se socheze lumea. la noi mai mult de 75% sunt nunti de zi - asa ca e ok pentru noi, si si invitatii stiu ce si cum.


pai de aia m-am gandit si eu...ca dupa aceea daca nu sutn obisnuiti tot asa vor veni si in loc sa aprecieze vor gasi motiv de:.:-`si pan la ruma chiar ziceam ca ce facem cu cei care nu stiu si nu mai pleaca?:~*
asa ca mai bine asa, nunta copiiilor o vom organiza altfel:nlol::nlol::nlol::nlol::lol::lol::lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 07 Feb 2008, 13:17 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

pai de aia m-am gandit si eu...ca dupa aceea daca nu sutn obisnuiti tot asa vor veni si in loc sa aprecieze vor gasi motiv de:.:-`si pan la ruma chiar ziceam ca ce facem cu cei care nu stiu si nu mai pleaca?:~*
asa ca mai bine asa, nunta copiiilor o vom organiza altfel:nlol::nlol::nlol::nlol::lol::lol::lol:


de plecat pana la urma pleaca - cat pot rezista?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 08 Feb 2008, 03:11 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
de plecat pana la urma pleaca - cat pot rezista?


:nlol::nlol::nlol:sa va zic ca al meu barbatel pana amu al toate nuntile la care am fost il lua somnul??? iar daca ii dau o cafea e si mai rau pica direct somn nici de noapte buna nu mai are timp:nlol::nlol::nlol:dar cred ca se rezolva cu un red bull...sa ii dea aripi:nlol::nlol:
O:)O:)O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 08 Feb 2008, 19:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

:nlol::nlol::nlol:sa va zic ca al meu barbatel pana amu al toate nuntile la care am fost il lua somnul??? iar daca ii dau o cafea e si mai rau pica direct somn nici de noapte buna nu mai are timp:nlol::nlol::nlol:dar cred ca se rezolva cu un red bull...sa ii dea aripi:nlol::nlol:
O:)O:)O:)


la nunta lui sigur nu ii va fii somn...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 08 Feb 2008, 19:47 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

la nunta lui sigur nu ii va fii somn...


si si daca ii va fi - il trezesti.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 09 Feb 2008, 14:30 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
si si daca ii va fi - il trezesti.

ca vorba ceea incepand de atunci intram in legalitate:nlol::nlol::nlol:
eu i-am propus sa se prefaca ca se fura mirele vreo ora asa sa apuce si omul sa se intinda pe undeva, promit sa fiu indulgenta si marinimoasa si sa nu il rascumpar imediat!:nlol::nlol::nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 13 Feb 2008, 16:35 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
meniul pe care o sa-l am la nunta mea in septembrie contine: aperitiv, peste, friptura, sarmale, tort. asa se practica la noi, totusi ... mi se pare cam mult si as vrea sa scot pestele din meniu.

sarmalele, asa cum ai spus, nu lipsesc de la nici o nunta.



pestele fiind usor face bine la atata mancare grea şi nu este chiar asa mult. Acum depinde si de ce fel de nunta este sau cat tine.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 14 Feb 2008, 12:40 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:


pestele fiind usor face bine la atata mancare grea


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 14 Feb 2008, 15:55 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

pestele e usor, dar de ex. mie mu imi place deloc


Noi am decis sa punem desi avem si noi invitati care nu mananca. Acum voi stiti cati mananca peste cati nu, care si ce prefera. Probabil ca daca mie nu mi-ar place nici eu nu as pune. cat despre pahare eu imi cumpar pahare simple de sampanie si le voi decora eu cu niste trandafirasi ori naturali din material si o fundita ceva din organza. Ma voi inspira din unele poze de pe net.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 14 Feb 2008, 16:20 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

Noi am decis sa punem desi avem si noi invitati care nu mananca. Acum voi stiti cati mananca peste cati nu, care si ce prefera. Probabil ca daca mie nu mi-ar place nici eu nu as pune. cat despre pahare eu imi cumpar pahare simple de sampanie si le voi decora eu cu niste trandafirasi ori naturali din material si o fundita ceva din organza. Ma voi inspira din unele poze de pe net.


noi le-am cumparat - nu le mai impodobim ca au doua inimioare mici pe picior

apoi la masa vom avea pahare la fel cu nasii


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 24 Feb 2008, 20:37 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
noi le-am cumparat - nu le mai impodobim ca au doua inimioare mici pe picior

apoi la masa vom avea pahare la fel cu nasii


Cred ca si noi vom face la fel ca voi...insa nu am vazut inca pahare care sa imi placa:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 14 Mar 2008, 13:23 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:

Cred ca si noi vom face la fel ca voi...insa nu am vazut inca pahare care sa imi placa:(


noi am fost prin oras si ne-am uitat prin magazine sa ne facem o idee de ce ofera piata si cam la ce preturi si am vazut lucruri destul de frumusele si la preturi acceptabile.
am vazut pahare pentru miri dragutele foc la 40 ron setul de 2 - simplute transparente cu floricele albe pe ele de zici ca sunt brodate dar nu sunt - erau si la 250 ron setul dar sincer nu mi-au placut. nu avem restrictii la bani dar chiar nu maritau. vrem o nunta simpla si eleganta iar paharele alea erau mult prea incarcate prea impopotonate si viu colorate ca sa ne placa


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 14 Mar 2008, 13:26 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
noi am primit paharele de soacra mea, sunt superbe, nu sunt demodate deloc tinand cont ca le-au avut si socrii mei la nunta


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Paharele mirilor...
MesajScris: 14 Mar 2008, 14:30 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
noi am primit paharele de soacra mea, sunt superbe, nu sunt demodate deloc tinand cont ca le-au avut si socrii mei la nunta

imi place ideea.
nu intotdeauna ce e vechi e demodat si ce e nou e la moda. mi-ar fi placut sa gasesc i eu asa de la parinti, socri, bunici dar nu am avut nococul asta


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 167 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România