Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 23:51


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 115 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:50 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
Eu am primit niste petale artificiale de la o prietene care mi le-a trimis din America. Dar ma intrebam daca cei de la biserica nu vor avea obiectii la treaba cu imprastiatul petalelor, in sensul ca facem mizerie. Ati auzit sa nu dea voie pe undeva?

cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei inainte...depinde mult de fiecare biserica. si noi en gandeam sa intrebam. la cate nunti am fost al catolici nu am avut astfel de probleme, dar la ortodocsi am inteles ca se pot ivi...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:52 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:
cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei inainte...depinde mult de fiecare biserica. si noi en gandeam sa intrebam. la cate nunti am fost al catolici nu am avut astfel de probleme, dar la ortodocsi am inteles ca se pot ivi...



nu cred sau poate depinde de biserica. noi nu am avut probleme cu aruncatul petalelor


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:54 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
sa va zic cateva cuvinte si despre florile noastre...
vom folosi trandafiri in buchetul miresei (o combinatie fresh alb+galben+roz cat mai pal), buchetele naselor visinii (7-9 trandafiri), buchetele domnisoarelor mai colorate dar predominant galbene (in principiu cu orange, 5 trandafiri). De asemenea vor fi trandafiri albi si visinii pe lumanari, care vor fi impodobite pe lungime (fara buchet mare).
Astfel ca, pe mese vom face aranjamente din orice fel de flori, sa vedem ce gasim mai ieftin, dar pe toate mesele la fel (cate un aranjament de masa rotunda de 6 pers., pe tipul celui prezentat de Cora mai sus). In plus va fi un aranjament pe masina din aceleasi flori ca pe mese, care mai apoi va fi pus pe prezidiu.
Mai sunt cocardele, care vor fi: trandafir alb la mire, trandafiri visinii la nasi si galbeni la domnisori. La parinti vom pune cate o garoafa alba.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 14 Iul 2008, 14:55 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
nu cred sau poate depinde de biserica. noi nu am avut probleme cu aruncatul petalelor

pai s-ar putea sa nu accepte inauntrul bisericii sa se arunce, pe ideea ca dup-aia cine strange, sau ca urmeaza alta nunta:-`
cum ziceam la catolici n-am intampinat la nicio nunta problemeO:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 15 Iul 2008, 20:32 
Junior

Membru din: 16 Aug 2006, 17:58
Mesaje: 72
Citat:
sa va zic cateva cuvinte si despre florile noastre...
vom folosi trandafiri in buchetul miresei (o combinatie fresh alb+galben+roz cat mai pal), buchetele naselor visinii (7-9 trandafiri), buchetele domnisoarelor mai colorate dar predominant galbene (in principiu cu orange, 5 trandafiri). De asemenea vor fi trandafiri albi si visinii pe lumanari, care vor fi impodobite pe lungime (fara buchet mare).
Astfel ca, pe mese vom face aranjamente din orice fel de flori, sa vedem ce gasim mai ieftin, dar pe toate mesele la fel (cate un aranjament de masa rotunda de 6 pers., pe tipul celui prezentat de Cora mai sus). In plus va fi un aranjament pe masina din aceleasi flori ca pe mese, care mai apoi va fi pus pe prezidiu.
Mai sunt cocardele, care vor fi: trandafir alb la mire, trandafiri visinii la nasi si galbeni la domnisori. La parinti vom pune cate o garoafa alba.


Iti dau si eu un sfat :)

Sa fii ft atente cu aranjamentele de masini , in sensul ca daca vrei sa le pui ulterior pe prezidiu trebuie udat ft bine buretelul respectiv si sa le feresti un pic de soare. Capota de la masina este si ea ft incinsa si le dauneaza.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 16 Iul 2008, 03:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
sa va zic cateva cuvinte si despre florile noastre...
vom folosi trandafiri in buchetul miresei (o combinatie fresh alb+galben+roz cat mai pal), buchetele naselor visinii (7-9 trandafiri), buchetele domnisoarelor mai colorate dar predominant galbene (in principiu cu orange, 5 trandafiri). De asemenea vor fi trandafiri albi si visinii pe lumanari, care vor fi impodobite pe lungime (fara buchet mare).
Astfel ca, pe mese vom face aranjamente din orice fel de flori, sa vedem ce gasim mai ieftin, dar pe toate mesele la fel (cate un aranjament de masa rotunda de 6 pers., pe tipul celui prezentat de Cora mai sus). In plus va fi un aranjament pe masina din aceleasi flori ca pe mese, care mai apoi va fi pus pe prezidiu.
Mai sunt cocardele, care vor fi: trandafir alb la mire, trandafiri visinii la nasi si galbeni la domnisori. La parinti vom pune cate o garoafa alba.


de ce bagati garoafe in toata combinatia asta de flori frumoase?
din punctul meu de vedere, garoafele sunt urate!

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 16 Iul 2008, 17:39 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
de ce bagati garoafe in toata combinatia asta de flori frumoase?
din punctul meu de vedere, garoafele sunt urate!

nici mie nu imi prea plac garoafele -ca sa nu zic deloc...in sensul in care am vazut un buchet pe net ce m-a frapat era tot din garoafe rosii gen de mireasa, dar arata superb...cred ca e singurul...in rest, fara suparare mi-am creat fixul ca sunt flori de inmormantari:((nus tiu de ce...
in fine problema e ca la parinti vreau alb da nu poate fi trandafir alb ca la mire, rosii vreau numai la nasi sa fie speciali...si nu pot pune ca la domnisori iar nu mereO:)asadar ce pun la tati si cele doua mamici? fata de orneaza imi spusese ca arata super bine...O:)de aia am mers pe ideea asta...ca totusi si ei tre sa fie mai deosebiti...

Ada multumesc mutl de sfat, imi notez acum sa nu uit...mai ales ca sigur va fi o caldura:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 16 Iul 2008, 20:00 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
nici mie nu imi prea plac garoafele -ca sa nu zic deloc...in sensul in care am vazut un buchet pe net ce m-a frapat era tot din garoafe rosii gen de mireasa, dar arata superb...cred ca e singurul...in rest, fara suparare mi-am creat fixul ca sunt flori de inmormantari:((nus tiu de ce...
in fine problema e ca la parinti vreau alb da nu poate fi trandafir alb ca la mire, rosii vreau numai la nasi sa fie speciali...si nu pot pune ca la domnisori iar nu mereO:)asadar ce pun la tati si cele doua mamici? fata de orneaza imi spusese ca arata super bine...O:)de aia am mers pe ideea asta...ca totusi si ei tre sa fie mai deosebiti...

Ada multumesc mutl de sfat, imi notez acum sa nu uit...mai ales ca sigur va fi o caldura:-`



mie chiar imi plac garoafele. pana acum vre-o 2-3 ani aveam aceeasi parere (...questia cu flori de inmormantare) dar am vazut aranjamete si buchete "bulgaras" din garoafe care mi-au schimbat total parerea.
..anyway.. dc tu nu vrei de ce nu incerci cu altceva: frezie, orhidee, margarete, sau un buchetel mic si bogat din florile acelea micute si albe care nu stiu nici o data cum se numesc :p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 16 Iul 2008, 20:48 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:


mie chiar imi plac garoafele. pana acum vre-o 2-3 ani aveam aceeasi parere (...questia cu flori de inmormantare) dar am vazut aranjamete si buchete "bulgaras" din garoafe care mi-au schimbat total parerea.
..anyway.. dc tu nu vrei de ce nu incerci cu altceva: frezie, orhidee, margarete, sau un buchetel mic si bogat din florile acelea micute si albe care nu stiu nici o data cum se numesc :p



sora mea a avut la cununia ei civila bucehtul din garoafe rosii si roz, si a iesit foarte frumos. mie mi-a placut
acum fiecare cu parerea ei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 17 Iul 2008, 23:24 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
pai asta spuneam ca am fost socata sa vad buchet rotund din garoafe, absolut minunat:ok:
mie imi trebuie ceva pt cocardele celor doua mamici si lui tati si as vrea albe dar nu mi se pare ok trandafiri ca la mire si garoafe din discutiile cu organizatoarea ni s-a parut ca da bineO:)doar ca mi se pare putin ca nuca in perete, toate vor fi trandafiri si la sala inca nus itu ce vom avea...numai ei garoafe(?)
trebuie sa vad ce a gasit fata pt sala si poate reusim de acoloi sa ne inspiram?O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 18 Iul 2008, 11:35 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
mie sincer una garoafele nu imi plac,imi dau impresia de mort.asta este parerea mea nu te supara.
poti sa ii pui la mire orhidee, da foarte bine, iar la parinti sa le pui trandafiri.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 18 Iul 2008, 15:20 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
mie sincer una garoafele nu imi plac,imi dau impresia de mort.asta este parerea mea nu te supara.
poti sa ii pui la mire orhidee, da foarte bine, iar la parinti sa le pui trandafiri.

stai lini ca si eu am fixu asta:nlol::nlol:ideea e ca buchetu meu va fi trandafiri si atunci vreau si la el trandafir...
organizatoarea noastra inca nu a ajuns la florarie dar ma suna cand afla ceva si evtl. mai vedem atunci ce apare:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 28 Iul 2008, 18:10 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
eu cred ca un buchet de mireasa....costa intre 150-250 ron...acum bineintles depinde de numarul de fire si de floarea dorita....dar banuiesc ca un buchet de 11 cale....sa zicem,desi poate sunt si prea multe...depinde cum e aranjat, daca are verdeata sau sunt doar calele costa aproximativ 60 ron buchetul...dar bineinteles ca se ia mult pe manopera, florile nu sunt scumpe...depinde si la cine mergi si de unde iei florile.

buchetul de nasa cred ca variaza tot intre 150-250....dar daca ai face un buchet de nasa sa zic 3 crini regali la care la majoritatea sunt infloriti 3-4 boboci...ar costa 45 ron + manopera :))

iar la o domnisoara de onoare....sa zic un buchet de 3 trandafiri, sau 3 gherbere am vazut foarte frumos...cam 20 respectiv 15 ron....+ manopera :D


cat despre aranjamentele de pe masa, de pe cele ale invitatilor ....se pot pune si doar flori in vaza cu apa am vazut la multe nunti si arata ok, alea nu trebuie aranjate le iei pur si simplu...nu e obligatoriu sa le iei de la firma care aranjeaza aranjamentul de pe masa mirilor, de la intrare...de pe masina, sau mai stiu eu unde :D

in plus, daca ai o prietena, o domnisoara de onoare...sora...etc....si se pricepe cat ed cat sa aranjeze un buchet poate chiar ea sa aranjeze buchetele domnisoarelor de onoare ca doar nu e greu :) ceri flori si verdeata...si cumperi chestii de alea ce se pun la cozile florilor, sau materialul ala ca am lapsus :D in care se pun si marturiile :)


P.S: Ce mult am scris :))

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 28 Iul 2008, 18:14 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
oricum costa mult restul, si daca poti face economie la ceva de ce sa nu faci :D bineinteles nu si cand ai bani de aruncat pe fereastra :)) dar daca ar fi facute toate de o firma...inclusiv aranjament masina, masa mirilor cred ca ajunge la 20-25 milioane....depinde de flori ;) si de cat de scump lucreaza firma respectiva.


o verisoara a mea a facut nunta anul trecut...buchetul ei din trandafiri albi si 3 rosii a costat 150 ron iar al nasei din trandafiri galbeni tot atat....a avut 5 domnisoara de onoare iar buchetele au costat 15 ron...au fost facute din gherbere si cu putina verdeata si floarea miresei sau cum i se spune :D ....pe masina nu a avut aranjament floral, a avut ceva funda din ceva material....pe masa mirilor nu stiu ce a avut :D iar pe mese a avut cate o vaza cu 3 cale la fiecare pe masa...a aratat frumos, nici prea mult nici prea putin ;)

cred ca te poti descurca si cu bani putini, nu numai cu multi :D dar depinde si de oras :P

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 28 Iul 2008, 23:31 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
pai si noi la prietena mea -nasica noastra- la nunta am facut eu cu o alta domnisoara buchetele de domnisoare si pt biserica la fel dar acolo aveam cu cine aici...mama vine de vineri si poate vine si o domnisoara...si atatica...vor fi destule...asta e am dat comanda sa vedem...la domnisoare vor fi 5 trandafiri la nase 7 paremi-se la mine tot numai trandafiri vreo 11 cred ca intra...pe mese am gasit ceva frumos un trandafir combinat cu ceva imi scapa numele, oricum m-a intrebat florareasa de ce am ales acum nunta cand vor exploda preturile la flori:sick: am emotii cu florile, numai sa iasa cum imi doresc:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 29 Iul 2008, 01:04 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
pai si noi la prietena mea -nasica noastra- la nunta am facut eu cu o alta domnisoara buchetele de domnisoare si pt biserica la fel dar acolo aveam cu cine aici...mama vine de vineri si poate vine si o domnisoara...si atatica...vor fi destule...asta e am dat comanda sa vedem...la domnisoare vor fi 5 trandafiri la nase 7 paremi-se la mine tot numai trandafiri vreo 11 cred ca intra...pe mese am gasit ceva frumos un trandafir combinat cu ceva imi scapa numele, oricum m-a intrebat florareasa de ce am ales acum nunta cand vor exploda preturile la flori:sick: am emotii cu florile, numai sa iasa cum imi doresc:~*

Fetelor, am citi si eu ce ati scris mai sus, si trebuie sa recunosc ca mie imi plac garoafele la nebunie. Sunt printre florile mele preferate. Si cred ca imi voi face buchetul din garoafe si frezii albe. Iar pentru aranjamente voi apela la domnisoarele de onoare. O sa cumpar niste vase pe rotund, cate unul pt fiecare masa, si flori si verdeata, plus florile de la cununia civila si cu astea se rezolva. Fetele sunt pricepute, au simtul estetic dezvoltat, am incredere in ele. La fel si pe masini, fac cate un buchetel mic si il prind cumva... sa vad cum.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 29 Iul 2008, 15:39 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
sa sti ca poti sa prinzi doua buchetele mici in zona oglinzilor...am vazut pe undeva si mi-a placut tare mult si prins pe ambele parti si cu voal, foarte foarte frumos...la noi cum vrem dup-aia sa punem buchetul pe masa atunci il vom face putin mai mare...nu stim inca ce sa punem pe masina mirelui(?)
eu sunt convinsa ca vei avea o minunatie de buchet, dupa ce l-am vazut pe acela cu garoafe rosii numai zic nimic de garoafe...absolut superb:ok:

eu ma pun acum sa ii mai fac un reminder organizatoarei sa ii mai zica odata floraresei exact detaliile pe care insist referitor la colorit si dimensiune:ok: si pret:-`la alea pe meseO:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 31 Iul 2008, 12:21 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
aa....voi ce faceti cu buchetul care trebuie aruncat? ...faceti doua? unul mai mic si cel de mireasa? sau doar unul?:D eu l-as tine amintire pe al meu cand o sa ma marit :))) mai am inca vreo 3 buchete de cand am fost domnisoara si se mentinm bine florile...ar fi pacat sa nu il tin si pe al meu :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 31 Iul 2008, 13:32 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
aa....voi ce faceti cu buchetul care trebuie aruncat? ...faceti doua? unul mai mic si cel de mireasa? sau doar unul?:D eu l-as tine amintire pe al meu cand o sa ma marit :))) mai am inca vreo 3 buchete de cand am fost domnisoara si se mentinm bine florile...ar fi pacat sa nu il tin si pe al meu :D


cum faci sa le pastrezi? cam cat timp rezista?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 31 Iul 2008, 13:33 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
eu scriam undeva mai in urma ca eu am un buchet artificial ce l-am prins la nunta nasei noastre -prins acu 2 ani? vai c etrece timpul:~*- si ma gandeam sa il arunc tot pe ala ca deh, daca mi-a purtat mie noroc:p dar de exemplu si al domnisoare am dat comanda de 4 buchete si vor fi doar trei fete dar nu am mai redus comanda ca am zis daca ma trezesc ca apare totusi a 4-a ce ma fac, iar daca nu vine as putea sa il arunc pe ala:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 115 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România