Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 02:46


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 115 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 31 Iul 2008, 14:28 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
eu scriam undeva mai in urma ca eu am un buchet artificial ce l-am prins la nunta nasei noastre -prins acu 2 ani? vai c etrece timpul:~*- si ma gandeam sa il arunc tot pe ala ca deh, daca mi-a purtat mie noroc:p dar de exemplu si al domnisoare am dat comanda de 4 buchete si vor fi doar trei fete dar nu am mai redus comanda ca am zis daca ma trezesc ca apare totusi a 4-a ce ma fac, iar daca nu vine as putea sa il arunc pe ala:-`



dar dar eventual sa mai pui si alte flori sa nu fie exact...sa mai adaugi ceva...sau altfel aranjat :P

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 31 Iul 2008, 14:31 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

cum faci sa le pastrezi? cam cat timp rezista?



poi am un buchet si din 2005 :D buchetul acela era facut din trandafiri galbeni...si mai am si din anemone care s-au uscat frumos...
am avut si din gherbere dar acela l-am aruncat, floile alea se usuca urat :D

pur si simplu dupa ce am stat la nunta o noapte intreaga eu nu am pus buchetul in apa desi puteam sa il pun....l-am pus doar intr-o vaza mai mica fara apa...si s-a uscat, am mai dat cu spray pe ele sa miroasa frumos :))) (daca mai puneam buchetul in apa...si il tineam, chiar daca schimbam apa incepeau sa miroasa urat cozile)

dar am auzit ca f bun pt flori e si fixativul! rezista mai mult :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 31 Iul 2008, 14:40 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
am pus la mine la album un cosulet cu flori uscate D: pastrate de acum 2 ani....le-am primit si nu am vrut sa le arunc...doar ca le-am taiat cozile mai scurte.

ultima data am avut o buruiana :) sa-i zic asa care era verde si am pus-o pe manerul cosului....acum e uscata si ea dar poza am facut-o cand ampus-o...si mi se pare ca mai sunt 2-3 flori care atunci le-am pus.

le pastrez pe dulap in cosulet :P si pt ca se prafuiesc cam o data pe luna dau cu dusul pe ele....las sa curga si le las sa se scurga o zi bine...mai cade din ele dar nu se strica:D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 31 Iul 2008, 15:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
aa....voi ce faceti cu buchetul care trebuie aruncat? ...faceti doua? unul mai mic si cel de mireasa? sau doar unul?:D eu l-as tine amintire pe al meu cand o sa ma marit :))) mai am inca vreo 3 buchete de cand am fost domnisoara si se mentinm bine florile...ar fi pacat sa nu il tin si pe al meu :D


Am vazut intr-o revista de decoratiuni interioare ca mai nou florile se conserva nu stiu cum cu glicerina. Existau diverse buchete de astfel de flori la preturi cam mari...:woow:
Nu stiu daca exista "tehnica" asta si in Romania, dar am sa ma interesez ca asa si mie mi-ar placea sa imi pastrez buchetul de mireasa. Uscat nu l-as pastra; mi se pare trist.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 01 Aug 2008, 14:39 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
si mie imi plac mult uscate si am vreo doua "vazute" cu trandafiri uscati tare frumosi...intr-adevar se pot da cu fixativ de par si se pastreaza super! eu cand ma hotarasc sa ii pun la uscat -pe ideea ca sa zicem o zi poate ii mai tin in apa dar trebuie pusi cat mai rapid la uscat ca altfel odata intrati in ofilie:wacko:nu se mai pastreaza bine...si atunci ii iau de codita si ii agat cu capul in jos pe undeva vreo 3 zile asa si dupa incep sa dau cu fixativ cam odata la doua zile in 2-3 ture aprox dupa care ii pun in vaza sau unde imi doresc sa ii pastrez...

ideea cu glicerina e super misto!!!!! sa ne spui si noua Cora!!!

a!!!! si apropos e super super faza cu spalatul cu dusul!!!!n-o stiam!!!!dar nu patesc absolut nimic?????nu se uda petalele si se strica dup-aia???


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 01 Aug 2008, 14:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
si mie imi plac mult uscate si am vreo doua "vazute" cu trandafiri uscati tare frumosi...intr-adevar se pot da cu fixativ de par si se pastreaza super! eu cand ma hotarasc sa ii pun la uscat -pe ideea ca sa zicem o zi poate ii mai tin in apa dar trebuie pusi cat mai rapid la uscat ca altfel odata intrati in ofilie:wacko:nu se mai pastreaza bine...si atunci ii iau de codita si ii agat cu capul in jos pe undeva vreo 3 zile asa si dupa incep sa dau cu fixativ cam odata la doua zile in 2-3 ture aprox dupa care ii pun in vaza sau unde imi doresc sa ii pastrez...

ideea cu glicerina e super misto!!!!! sa ne spui si noua Cora!!!

a!!!! si apropos e super super faza cu spalatul cu dusul!!!!n-o stiam!!!!dar nu patesc absolut nimic?????nu se uda petalele si se strica dup-aia???


Inca nu am un raspuns cu glicerina, dar daca tot vreti sa uscati flori, pe langa ce a zis Bibi cu tinutul cu capul in jos, e bine sa le tineti si la intuneric undeva, ca sa nu se decoloreze sau sa se innegreasca (dupa caz).

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 01 Aug 2008, 15:28 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

Inca nu am un raspuns cu glicerina, dar daca tot vreti sa uscati flori, pe langa ce a zis Bibi cu tinutul cu capul in jos, e bine sa le tineti si la intuneric undeva, ca sa nu se decoloreze sau sa se innegreasca (dupa caz).



tot timpul sa-i tinem la intuneric? sau doara pana se ofilesc? :D eu ii tin sus pe dulap...nu bate soarele acolo, apoi nu stiu..


cat despre dat cu dusul pe ei :D acum depinde de flori, dar ale mele nu au patit nimic, ca a mai cazut o petala doua nu e bai :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 01 Aug 2008, 16:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:


tot timpul sa-i tinem la intuneric? sau doara pana se ofilesc? :D eu ii tin sus pe dulap...nu bate soarele acolo, apoi nu stiu..


Doar pana se ofilesc. Dar ofilitul asta dureaza un pic mai mult decat ce se vede cu ochiul liber. Cam vreo luna, asa... din cate imi aduc aminte.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 15 Aug 2008, 16:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
eu cu aranjatul sali am noroc cu o prietena care are o firma de decoratiuni si imi face ce vreau eu la un pret mult mai ieftin. buchetele si lumanarile le platesc nasi si eu platesc doar florile de pus in piept. si eu am buchete de flori uscate de la diferite nunti si se pastreaza foarte bine. daca vrei sa-ti pastrezi buchetul poti sa-ti faci doua buchete si asa unul iti ramane tie. am fost la o prietena la nunta si ea si-a facut buchetul de la cununia civila la fel ca cel de la nunta numai putin mai mic si i-a ramas ei acela ca amintire

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 19 Aug 2008, 19:50 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Florile uscate dau un feng-shui prost. Mai bine nu. Cei ce se pricep spun ca sunt aducatoare de energii negative care favorizeaza bolile. oricum, uscat buchetul e cam trist...
Cand eram mica am vazut un film, nu-mi mai amintesc deloc cum se numea, cu o doamna foarte in varsta care locuia intr-un castel, intr-o incapere cu totul aranjat ca pentru o nunta si ea era asezata la masa festiva, in rochie de mireasa si cu un buchet de flori uscate in poala. Totul era plin de praf si de panze de paianjen , inclusiv ea... Asta imi aminteste mie, poate voi aveti alte imagini.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 20 Aug 2008, 12:51 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Florile uscate dau un feng-shui prost. Mai bine nu. Cei ce se pricep spun ca sunt aducatoare de energii negative care favorizeaza bolile. oricum, uscat buchetul e cam trist...
Cand eram mica am vazut un film, nu-mi mai amintesc deloc cum se numea, cu o doamna foarte in varsta care locuia intr-un castel, intr-o incapere cu totul aranjat ca pentru o nunta si ea era asezata la masa festiva, in rochie de mireasa si cu un buchet de flori uscate in poala. Totul era plin de praf si de panze de paianjen , inclusiv ea... Asta imi aminteste mie, poate voi aveti alte imagini.

"Marile Sperante" e filmul. Nici mie nu-mi plac florile uscate. Mi se par triste.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 20 Aug 2008, 17:09 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Mersi, chiar o sa caut filmul. Eram foarte mica atunci cand l-am vazut si am ramas cu o impresie puternica.


Citat:
"Marile Sperante" e filmul. Nici mie nu-mi plac florile uscate. Mi se par triste.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 24 Aug 2008, 03:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
"Marile Sperante" e filmul. Nici mie nu-mi plac florile uscate. Mi se par triste.


cinefilo :):-* ma bucur ca mai e cineva cinefil, ca mine

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 25 Aug 2008, 13:39 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

cinefilo :):-* ma bucur ca mai e cineva cinefil, ca mine

:nwink: chiar sunt. Dupa nunta, abia astept sa ne luam un sistem home theatre. In plus, Dickens e unul dintre scriitorii mei preferati.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 21 Oct 2008, 17:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Nu mai stiu unde am citit o idee, care mi-a placut si pe care am pus-o si noi in practica: sa donam florile ramase de la nunta.
Nimeni nu are ce face cu ele dupa... ma refer atat la aranjamentele florale de la nunta, cat si la florile pe care le primeste mireasa la biserica (si la cununia civila). Eu cel putin am strans vreo doua galeti mari de buchete numai de la biserica...
A doua zi dupa nunta, am luat toate florile primite si toate aranjamentele care mai aratau cat de cat si le-am dus la un camin de batrani. Am dat cate un buchet fiecarei batrane de acolo, iar ele s-au bucurat de parca le adusesem aur... A fost foarte emotionant si... frumos. Recomand acest sentiment tuturor! :D

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 21 Oct 2008, 20:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Nu mai stiu unde am citit o idee, care mi-a placut si pe care am pus-o si noi in practica: sa donam florile ramase de la nunta.
Nimeni nu are ce face cu ele dupa... ma refer atat la aranjamentele florale de la nunta, cat si la florile pe care le primeste mireasa la biserica (si la cununia civila). Eu cel putin am strans vreo doua galeti mari de buchete numai de la biserica...
A doua zi dupa nunta, am luat toate florile primite si toate aranjamentele care mai aratau cat de cat si le-am dus la un camin de batrani. Am dat cate un buchet fiecarei batrane de acolo, iar ele s-au bucurat de parca le adusesem aur... A fost foarte emotionant si... frumos. Recomand acest sentiment tuturor! :D


super tare ideea.imi pare rau acum ca nu am facut si eu asa...:wall::wall:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 21 Oct 2008, 22:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:

super tare ideea.imi pare rau acum ca nu am facut si eu asa...:wall::wall:

nici eu nu m-am gandit la asta. eu am lasat toate aranjamentele si florile la local pt ca ei tot timpul au flori pe mese si am zis sa ramana pt a infrumuseta localul pt clienti din urmatoarele zile. foarte frumos din partea ta gestul care l-ai facut. cu siguranta ai facut cateva persoane fericite.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 01 Noi 2008, 18:25 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Bravo,Coradyne!!!:ok::clap::clap::clap:
Super ideea ta!!!
A darui cuiva putina fericire din fericirea ta!!!!:hug::napplause::napplause::napplause:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 27 Noi 2008, 16:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:
Bravo,Coradyne!!!:ok::clap::clap::clap:
Super ideea ta!!!
A darui cuiva putina fericire din fericirea ta!!!!:hug::napplause::napplause::napplause:

Mda foarte frumos.Bravo tie .....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Florile la nunta
MesajScris: 19 Feb 2009, 17:59 
Nou Venit

Membru din: 02 Feb 2009, 00:21
Mesaje: 6
Citat:
aa....voi ce faceti cu buchetul care trebuie aruncat? ...faceti doua? unul mai mic si cel de mireasa? sau doar unul?:D eu l-as tine amintire pe al meu cand o sa ma marit :))) mai am inca vreo 3 buchete de cand am fost domnisoara si se mentinm bine florile...ar fi pacat sa nu il tin si pe al meu :D

buna miresicilor!mie,personal nu mi se pare ok sa ii iei d-rei buketul din mana,dupa ce s a straduit sa l prinda,asa cum mi s a intamplat mie.si apoi..daca tu ai aks buketele..d c sa nu i lasi si altei d-re placerea asta,multe dintre fete,stau pana la sfarsit doar pt asta.io aja zic..
:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 115 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România