Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 14:33


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 20 Aug 2008, 21:46 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Pana la urma a fost adevarat ce aflasem, se fac torturi cu decoruri cu cristale Swarovski. Nu m-as fi gandit niciodata la asa ceva, Monica Columbeanu ar fi invidioasa sa stie ce a ratat :nerv::nerv:, tinand cont de chilotii cu cristale Swarovski pregatiti pentru super-botezul Mileniului...
Cred ca am sa incerc, pretul pe care mi l-au dat este de 4 Ron/cristal si iti pun cate vrei. Singura grija este ca se aseaza in anumite locuri, pe anumite decoruri(pe o funda de martipan sau ciocolata, pe o floare, etc), in zone stabilite foarte clar ca sa nu se intample accidente. Decorul rspectiv care contine cristalele se indeparteaza cu totul la servirea tortului ca sa nu se piarda vreunul(prin dintii invitatilor::wacko::wacko:).
Nu mi se pare mare suma iar efectul e maxim, am vazut niste mostre foarte frumoase cu cristale albe sau chiar colorate.Sclipesc foarte frumos si sunt sigura ca toata lumea va vorbi apoi despre tortul respectiv cu mare admiratie iar daca le asez cu grija in locuri bine alese cred ca scap cu cateva zeci de Ron.
A mai progresat un pic si clasicul domeniu al torturilor de mireasa care devenise cam monoton.:napplause::napplause:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 21 Aug 2008, 16:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
Pana la urma a fost adevarat ce aflasem, se fac torturi cu decoruri cu cristale Swarovski. Nu m-as fi gandit niciodata la asa ceva, Monica Columbeanu ar fi invidioasa sa stie ce a ratat :nerv::nerv:, tinand cont de chilotii cu cristale Swarovski pregatiti pentru super-botezul Mileniului...
Cred ca am sa incerc, pretul pe care mi l-au dat este de 4 Ron/cristal si iti pun cate vrei. Singura grija este ca se aseaza in anumite locuri, pe anumite decoruri(pe o funda de martipan sau ciocolata, pe o floare, etc), in zone stabilite foarte clar ca sa nu se intample accidente. Decorul rspectiv care contine cristalele se indeparteaza cu totul la servirea tortului ca sa nu se piarda vreunul(prin dintii invitatilor::wacko::wacko:).
Nu mi se pare mare suma iar efectul e maxim, am vazut niste mostre foarte frumoase cu cristale albe sau chiar colorate.Sclipesc foarte frumos si sunt sigura ca toata lumea va vorbi apoi despre tortul respectiv cu mare admiratie iar daca le asez cu grija in locuri bine alese cred ca scap cu cateva zeci de Ron.
A mai progresat un pic si clasicul domeniu al torturilor de mireasa care devenise cam monoton.:napplause::napplause:


Mi se pare interesanta ideea, dar si cam periculoasa. La urma urmei cred ca te poti duce la orice cofetarie cu cristalele cumparate din alta parte si ei sa ti le plaseze strategic, nu?
Am gasit si o poza (care nu prea imi place, totusi... parca nu mai e tort; parca e ceva "imbracat" in costum de tort :)) )
http://www.thecelebrationcake.co.uk/use ... vskiBlue(3).JPG

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 21 Aug 2008, 17:56 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
E posibil, nu stiu. Eu nu am gasit cu usurinta cofetaria care sa realizeze asta. Ideea e ca iti pune cristalele pe flori sau pe funde, nu pe tot tortul . Acele flori sau funde nu ajung, sau n-ar trebui sa ajunga, in farfuria oaspetilor. Nu cred ca e periculos.
Cred ca ideea e totul, fireste ca se poate pune orice pe tort, nu te opreste nimeni. Mie mi-a placut ca si idee si chiar il voi comanda asa. Mi-au aratat niste trandafiri din martipan facuti intr-o combinatie de alb si albastru, cu cate 3-4 cristale intr-un buchetel de trandafiri, nu o exagerare in sensul sa umpli tortul de sclipici...
Cristalele erau albastre inchis si aratau ca picaturile de roua pe flori. Superb! In total pentu un decor frumos nu cheltui mai mult de 60 Ron, care chiar cred ca merita, cristalele fiind doar ca niste sublinieri, accentuari ale unor detalii din decorul tortului.



Citat:

Mi se pare interesanta ideea, dar si cam periculoasa. La urma urmei cred ca te poti duce la orice cofetarie cu cristalele cumparate din alta parte si ei sa ti le plaseze strategic, nu?
Am gasit si o poza (care nu prea imi place, totusi... parca nu mai e tort; parca e ceva "imbracat" in costum de tort :)) )
http://www.thecelebrationcake.co.uk/use ... vskiBlue(3).JPG


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 21 Aug 2008, 19:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Cand am zis periculos ma gandeam la cei care taie tortul si care poate, n-au mai vazut asa ceva... :D
In orice caz, eu una, de-abia astept poze. Din pacate eu mi-am comandat deja tortul :p, dar asta nu inseamna ca nu sunt curioasa. :clap:

Citat:
E posibil, nu stiu. Eu nu am gasit cu usurinta cofetaria care sa realizeze asta. Ideea e ca iti pune cristalele pe flori sau pe funde, nu pe tot tortul . Acele flori sau funde nu ajung, sau n-ar trebui sa ajunga, in farfuria oaspetilor. Nu cred ca e periculos.
Cred ca ideea e totul, fireste ca se poate pune orice pe tort, nu te opreste nimeni. Mie mi-a placut ca si idee si chiar il voi comanda asa. Mi-au aratat niste trandafiri din martipan facuti intr-o combinatie de alb si albastru, cu cate 3-4 cristale intr-un buchetel de trandafiri, nu o exagerare in sensul sa umpli tortul de sclipici...
Cristalele erau albastre inchis si aratau ca picaturile de roua pe flori. Superb! In total pentu un decor frumos nu cheltui mai mult de 60 Ron, care chiar cred ca merita, cristalele fiind doar ca niste sublinieri, accentuari ale unor detalii din decorul tortului.




_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 21 Aug 2008, 20:52 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Iti arata exact unde sunt cristalele si cand aduc tortul la restaurant discuta cu seful de sala si ii explica cum sa scoata decorurile respective cu totul. Daca sunt pe flori, pe fundite, se scot cu totul.
Cand o sa am poze iti trimit.


Citat:
Cand am zis periculos ma gandeam la cei care taie tortul si care poate, n-au mai vazut asa ceva... :D
In orice caz, eu una, de-abia astept poze. Din pacate eu mi-am comandat deja tortul :p, dar asta nu inseamna ca nu sunt curioasa. :clap:



Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 22 Aug 2008, 20:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
e clar ca lumea a luat-o razna! vad ca doar imaginea conteaza!

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 22 Aug 2008, 21:46 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
CORECT!
Daca n-ar conta nu ai pune nici aranjamente florale pe mese , nu? Ca doar nici pe acelea nu le poti manca !


Citat:
e clar ca lumea a luat-o razna! vad ca doar imaginea conteaza!
(!)(!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 14:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
CORECT!
Daca n-ar conta nu ai pune nici aranjamente florale pe mese , nu? Ca doar nici pe acelea nu le poti manca !


(!)(!)


mda, una e sa pui flori pe masa si alta e sa ajungi sa pui cristale swarovski si pe tort!

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 14:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

mda, una e sa pui flori pe masa si alta e sa ajungi sa pui cristale swarovski si pe tort!


Nu vad unde e problema... Torturile s-au decorat dintotdeauna: cu flori de zahar, cu cioco, cu flori normale, cu miri de plastic si restul... Dintre toate decoratiunile de tort facute vreodata, cristalele mi se par printre cele mai elegante... :p

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 15:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

Nu vad unde e problema... Torturile s-au decorat dintotdeauna: cu flori de zahar, cu cioco, cu flori normale, cu miri de plastic si restul... Dintre toate decoratiunile de tort facute vreodata, cristalele mi se par printre cele mai elegante... :p


eu personal nu am nici o problema din partea mea puteti sa va umpleti tortul de cristale, mi s pare ceva exagerat atata tot. si apoi ce face, sta sa culeaga cristalele de pe tort inainte sa-l serveasca la invitati? :nlol:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 15:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

cristalele mi se par printre cele mai elegante... :p


da si eu le vad elegante , dar nu pe tort :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 17:09 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Daca citeai cu atentie ai fi aflat ca se aseaza intr-un anume fel si NUMAI pe anumite decoruri speciale care se scot la servirea tortului, asa cum se scot mirii de plastic sau florile naturale. Simplu,nu?
Fiecare stabileste ce e exagerat pentru el, nu pentru altii. Criteriile fiecaruia sunt diferite si in nici un caz nu sunt universal valabile.
Daca un detaliu oarecare face un anumit lucru sa arte spectaculos sau macar sa-i accentueze partile frumoase, nu face decat bine! Sunt multe exemple care se pot da in acest sens,nu cred ca e cazul sa fac o lista acum...

Citat:

eu personal nu am nici o problema din partea mea puteti sa va umpleti tortul de cristale, mi s pare ceva exagerat atata tot. si apoi ce face, sta sa culeaga cristalele de pe tort inainte sa-l serveasca la invitati? :nlol:
:woow::woow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 18:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Daca citeai cu atentie ai fi aflat ca se aseaza intr-un anume fel si NUMAI pe anumite decoruri speciale care se scot la servirea tortului, asa cum se scot mirii de plastic sau florile naturale. Simplu,nu?
Fiecare stabileste ce e exagerat pentru el, nu pentru altii. Criteriile fiecaruia sunt diferite si in nici un caz nu sunt universal valabile.
Daca un detaliu oarecare face un anumit lucru sa arte spectaculos sau macar sa-i accentueze partile frumoase, nu face decat bine! Sunt multe exemple care se pot da in acest sens,nu cred ca e cazul sa fac o lista acum...

:woow::woow:


nu draga mea, stai calma ca n-am nevoie de nici o lista ! raman la parerea mea !

a si daca citesti mai atenta ai sa vezi ca te bati cap in cap cu ceea ce spui ! dar nu mai conteaza ! succes!

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 18:39 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Sunt foarte calma. Atat de calma incat nu am sa raspund provocarilor tale, nu de alta dar sa nu mai ajungi la "Coltul suparatilor".
Succes si tie!



:curse::curse:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 19:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Sunt foarte calma. Atat de calma incat nu am sa raspund provocarilor tale, nu de alta dar sa nu mai ajungi la "Coltul suparatilor".
Succes si tie!



:curse::curse:


vai, iti "multumesc" f tare, dar cred ca este treaba mea daca ajung sau nu la coltul suparatilor, nu ar trebui sa te preocupe lucrul acesta ! si nu vad provocarea unde e? provocare la ceeee? am tot dreptul sa spun ce-mi place si ce nu, iar de provocat tu ai fost cea care a inceput in momentul in care ai intrat si ne-ai jignit cand nici macar nu ne cunosti !

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 19:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
si te rog lasa-ma, am vazut din mesajele trimise cum sti sa vorbesti! nu ma mai baga in seama da !

nu o sa stau sa ma cert cu tine pt ceva atat de minor

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 19:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
foarte mult off-topic aici...:mellow:
Incheiati cearta, sau veti primi amadoua avertisment. Multumesc anticipat.:flowers:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 20:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
foarte mult off-topic aici...:mellow:
Incheiati cearta, sau veti primi amadoua avertisment. Multumesc anticipat.:flowers:


pt mine e un subiect inchis! dar nu inteleg pt ce ar fi avertismentul? ca nu sunt eu de acord cu voi? cu pietrele "Swarovski" pe tort? poti sa-mi dai avertisment , oricum mi se pare ca le cam dai pe nedrept deci.....

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 20:56 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Eu nu ma cert. De aceea nici nu am continuat conversatia pentru ca am vazut ca oricine a emis o parere ce nu a coincis cu a ei a ajuns sa fie pedepsit.
Revin la tortul cu cristale. Azi mi-au dat un formular sa semnez in care declar ca stiu si am inteles ca tortul are elemente de decor ce nu sunt comestibile si potential periculoase (asta este si ceea ce spuneai tu acum cateva zile), ca ei se obliga sa mi le precizezez in detaliu cate sunt si unde si ce elemente de decor trebuie indepartate iar de acolo eu sunt responsabila de tot ceea ce se intampla cu ele. La inceput mi s-a parut ciudat, nu va ascund ca mi-am sunat avocatul sa-i cer parerea, pana la urma mi-am dat seama ca este perfect indreptatit sa semnez acel formular, care este solicitat chiar de Swarovski. Mi-au aratat certificatele cristalelor, pentru ca firma e serioasa. Tocmai pentru ca e serioasa nu-si permite sa-si asume riscuri inutile. De fapt, asa cum am spus si noi in discutii, se poate pune orice pe un tort, important este sa folosesti acel orice in mod adecvat. Asa ca am semnat.


Citat:
foarte mult off-topic aici...:mellow:
Incheiati cearta, sau veti primi amadoua avertisment. Multumesc anticipat.:flowers:
:hap_d::hap_d:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Torturi cu cristale Swarovski
MesajScris: 25 Aug 2008, 21:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

pt mine e un subiect inchis! dar nu inteleg pt ce ar fi avertismentul? ca nu sunt eu de acord cu voi? cu pietrele "Swarovski" pe tort? poti sa-mi dai avertisment , oricum mi se pare ca le cam dai pe nedrept deci.....


Nu, avertismentul ar fi pentru cearta. Mie frazele pe care le-ati schimbat voi in ultimele mesaje nu mi se par ca sunt despre torturi.
As vrea sa intelegeti, si tu si restul utilizatorilor, ca avertismentele nu sunt partea mea preferata din job. Dar frecventa conflictelor de pe site sugereaza faptul ca oamenii nu mai stiu cand sa se opreasca... :eek:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România