Ultima vizită a fost: Acum este 16 Iun 2024, 06:32


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:42 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
elyt1000 scrie:
mama mea.....ai fost tare....orez fiert fara sare,beac beac,beac.......bine ca acum esti sanatoasa,asa ca ai grija ce,cum si cat mananci....



eee...a fost o perioada din viata mea...nu foarte frumoasa, dar nici urata pentru ca atunci eram la scoala si am stat 2 saptamani acasa :rofl:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
carlita scrie:
eee...a fost o perioada din viata mea...nu foarte frumoasa, dar nici urata pentru ca atunci eram la scoala si am stat 2 saptamani acasa :rofl:


mai bine ma duceam la scoala decat sa fiu o leguma in pat si sa mai trebuiasca sa mananc si regimul acela strict........ :rofl: :rofl:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:46 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
eee...asta e :D :)
ma duc sa decongelez un piept de pui pentru ca totusi m-am gandit sa fac gratare...nu prea am chef de supa :\

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
carlita scrie:
eee...asta e :D :)
ma duc sa decongelez un piept de pui pentru ca totusi m-am gandit sa fac gratare...nu prea am chef de supa :\

:nlol: :nlol: spor la treaba......eu nu stiu ce sa mai gatesc.....ieri a gatit sotul ca eu nu suport nici un miros

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
elyt1000 scrie:
vai de mine lily...nimic nu-mi place.....mi-am cumparat o gramada de fructe si incerc sa mai mananc din ele si beau mult apa..........sncer ma uit la ele si nu-mi vine sa le bag in gura......aseara am mancat un ciorchine de struguri si 2 mandarine numai ca sa am ceva in stomac......oricum bine ca exista fructele astea,ca altfel as muri..........data viitoare imi cumpar sa incerc si eu.....numai ca aici au alte denumiri(si normal :nlol: ) si sper sa le nimeresc....dupa descrierea carlitei a fructelor ar trebui sa le recunosc usor

si eu am fost la fel primele 3 luni...nu puteam sa mananc nimic...imi era in permanenta greata si aveam senzatie de voma numai ca nu aveam ce voma pt ca nu mancam mai nimic toata ziua...singura masa era cea de dimineata can ma simteam un pic mai bine si puteam sa mananc putin lapte sau ceva usor...nu suportam nici un fel de miros, nici macar nu puteam sa deschid frigiderul dar de pe la 3 luni si un pic mi-au trecut si am inceput sa ma simt mai bine...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 17:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
carlita scrie:
Raportul meu pe ziua de azi:
11:00 - cafea cu miere de albine
12:00 - salata de rosii cu telemea de vaca si marar verde
14:30 - o banana
16:00 - legume fierte (morcov, mazare si porumb)
18:00 - o jumatate de grapefruit


draga mea...e foarte buna ideea ta.Ti-am mai spus si pe mess.
Sincer te admir pt ca ai reusit.
dar cum rezisti sa mananci asa putin???
In facultate si eu ma trezeam la sfarsitul zilei ca am mancat doar un biscuite, dar atunci aveam doar 48-50 de kg,....
Acum...la 74 :wall: :wall: :wall: :wall: :cry: :cry: nu mananc mult, dar se depune si aerul.
Azi am mancat de exemplu un ou fiert si un iaurt activia.
Paine nu mai mananc de vreo 2 ani decat cand este nevoie si atunci lipie arabeasca, care habar nu am daca ingrasa sau nu, dar imi place...
Eu vreau sa ajung pana in 6 februarie cand am botezul la 68 de kg....
Chiar acum ma duc sa fac niste abdomene:)))

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 17:23 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
draga mea...e foarte buna ideea ta.Ti-am mai spus si pe mess.
Sincer te admir pt ca ai reusit.
dar cum rezisti sa mananci asa putin???
In facultate si eu ma trezeam la sfarsitul zilei ca am mancat doar un biscuite, dar atunci aveam doar 48-50 de kg,....
Acum...la 74 :wall: :wall: :wall: :wall: :cry: :cry: nu mananc mult, dar se depune si aerul.
Azi am mancat de exemplu un ou fiert si un iaurt activia.
Paine nu mai mananc de vreo 2 ani decat cand este nevoie si atunci lipie arabeasca, care habar nu am daca ingrasa sau nu, dar imi place...
Eu vreau sa ajung pana in 6 februarie cand am botezul la 68 de kg....
Chiar acum ma duc sa fac niste abdomene:)))



Da, poate ca e putin...dar odata ce te obisnuiesti sa mananci la ore cat de cat fixe nu ti se mai pare chiar atat de putin, eu mananc consistent (ma refer la vitamine) ca degeaba mananc ceva ce e bun atunci pe moment dar care ma baloneaza mai tarziu.

In prima luna si eu mancam ceva mai mult chiar daca mancam tot la ore fixe si tot de doua ori pe zi mesele principale iar in rest doar gustari.
Ideea e sa mananci des si putin (sa mananci atat cat sa nu-ti fie foame), nu mult odata....sau putin odata pentru ca atunci apar problemele.

Oul fiert si activia sunt chiar ok...aveam si eu perioade cand o masa pe zi era neaparat un iaurt usurel de la napolact si fulgi de porumb. De obicei imparteam iaurtul in 2 pentru ca am inteles ca acesta se face doar la cantitati de 400 g.

Inainte sa faci sport mananca, sa nu mananci dupa...e important, sau daca vrei sa mananci dupa...mananca dupa ce au trecut 2 ore. Eu de obicei sport fac pe la ora 22:30...atunci imi vine mie cheful :,

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 17:26 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Pentru ca tocmai am luat ultima mea masa pe ziua de azi o sa spun si ce am mancat :D

12:00 - mazare scazuta (adica....ceapa cu ardei calite putin in ulei de masline, pusa mazarea din conserva si lasat la fiert, dupa care am adaugat ingrediente....fara ingrosala)
14:00 - o jumatate de grapefruit
16:00 - 2 gratare de pui (mai micute) si o salata de vara (rosii, castraveti, ardei si putina salata verde)

Mai tarziu urmeaza sa mai mananc o banana.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 15 Ian 2010, 18:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
foarte dragut ca poti manca la ore fixe.
eu nu am cum.. :pirate:

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 09:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Hei buna dimineata...de azi gata am terminat si eu cu mancatul haotic
Am terminat si cu pregatirea psihica,nu ma mai suport cu astea 5kg in plus...am burtica si colacei si nu ma simt deloc bine in pielea mea...In urmatoarele 2 luni voi da jos 7kg :ok:
Azi dimineata am mancat un ou fiert cu 2 feliute de paine de secara si o felie de branzica degresata(total 280 kcl-ca sa-mi ating obiectivul nu voi depasi 1300 kcl/zi)...si voi bea 2,3 litri de apa pe zi(plata cu multa lamaie)
Zaharul de la cafeaua de la birou l-am inlocuit cu zaharina si voi face cel putin juma de ora pe zi miscare(mers pe jos,dansat prin casa...nu mai pun curatenia,piata,gatitul etc)
Planul acesta l-am inceput din ianuarie 2008 si in martie deja aveam 7 kg mai putin si ma simteam excelent,plus analizele(care de obicei sunt "suspecte)mi-au iesit excelente...Am fost necajita cu mami si de prin toamna nu am mai respectat nimic....dar acum intru in forta in program...iar la sf (adica cand scap de kg)merg la sala sa-mi tonifiez putin muschiuletii
Pup si s-avem o saptamama minunata alaturi de toti cei dragi noua

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 11:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Hei buna dimineata...de azi gata am terminat si eu cu mancatul haotic
Am terminat si cu pregatirea psihica,nu ma mai suport cu astea 5kg in plus...am burtica si colacei si nu ma simt deloc bine in pielea mea...In urmatoarele 2 luni voi da jos 7kg :ok:
Azi dimineata am mancat un ou fiert cu 2 feliute de paine de secara si o felie de branzica degresata(total 280 kcl-ca sa-mi ating obiectivul nu voi depasi 1300 kcl/zi)...si voi bea 2,3 litri de apa pe zi(plata cu multa lamaie)
Zaharul de la cafeaua de la birou l-am inlocuit cu zaharina si voi face cel putin juma de ora pe zi miscare(mers pe jos,dansat prin casa...nu mai pun curatenia,piata,gatitul etc)
Planul acesta l-am inceput din ianuarie 2008 si in martie deja aveam 7 kg mai putin si ma simteam excelent,plus analizele(care de obicei sunt "suspecte)mi-au iesit excelente...Am fost necajita cu mami si de prin toamna nu am mai respectat nimic....dar acum intru in forta in program...iar la sf (adica cand scap de kg)merg la sala sa-mi tonifiez putin muschiuletii
Pup si s-avem o saptamama minunata alaturi de toti cei dragi noua


si eu am inceput sa fac sport.deocamdata in casa, dar vreau sa merg si la sala de 2 ori pe saptamana.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 11:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
laura_sandu scrie:
si eu am inceput sa fac sport.deocamdata in casa, dar vreau sa merg si la sala de 2 ori pe saptamana.

Succes si tie laura :napplause:
In programul meu sala o fac dupa ce slabesc...asa am facut si anul trecut :ok:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 12:04 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Meniul meu pentru astazi :D

- cafea
- spanac cu ochi fiert (deja am facut spanacul...ochiul il fac la 12 cand o sa si mananc)
- 1 gref
- salata de ton ...pe la 16 :D
- 1-2 mandarine...ca sunt mititele O:)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 12:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Succes si tie laura :napplause:
In programul meu sala o fac dupa ce slabesc...asa am facut si anul trecut :ok:


eu nu pot sa slabesc fara sport....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 12:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
laura_sandu scrie:
eu nu pot sa slabesc fara sport....

Pai asa este...fiecare ne creeam dupa felul nostru,dupa cum stim noi mai bine...important e sa avem vointa...cu asta inttodeauna vom reusi sa ne atingem obiectivele...nu conteaza cum:cu mancat sanatos,sport,abtinut de la mancare,sacrificii etc etc etc :ndance:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 12:22 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
eu nu pot sa slabesc fara sport....


E mai bine sa slabesti cu sport :D
Eu si acum, chiar daca sunt slaba ma duc la alergat in parc cam de 2 ori pe saptamana cu o prietena (alergam pe scari mai mult pentru ca lucreaza mai bine muschii), in toamna ieseam cu rolele foarte des....iar acasa fac zilnic stepper, bicicleta(care le-am cumparat anul trecut) si abdomene cam de 3-4 ori pe saptamana pentru ca mai trebuie si pauza intre. Mi-am cumparat si greutati pentru brate, dar nu prea lucrez cu ele...nu imi place, mai bine fac flotari.
Dar cam o ora pe zi fac sport :)


Edit: ah...si uneori dansez zumba...sau ma chinui :D (eu dansez dupa filmulete de pe youtube)....e foarte distractiv in orice caz.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 12:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Vreau si eu sa imi cumpar un stepper. Recomandari?

Eu am lucrat la sala pe o bicicleta eliptica si imi placea super mult, dar e cam mare pentru apartamentul nostru si destul de scumpa. Stepperul este eficient cat de cat? Are macar manere ca sa iti ia pulsul? :-s

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 13:09 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
coradyne scrie:
Vreau si eu sa imi cumpar un stepper. Recomandari?

Eu am lucrat la sala pe o bicicleta eliptica si imi placea super mult, dar e cam mare pentru apartamentul nostru si destul de scumpa. Stepperul este eficient cat de cat? Are macar manere ca sa iti ia pulsul? :-s



Sincer, mie imi pare rau ca am cumparat stepperul, nu ajuta foarte mult...al meu e destul de mare, cat o bicicleta eliptica dar am noroc ca am destul spatiu in camera sa tin si bicicleta si stepperul desi cu ceva timp in urma aveam de gand sa renovez beciul sa imi pun acolo aparatele desi nu as avea tv (de obicei ma uit la tv cand lucrez la ele) :nlol:
Stepperul meu are ceas, cronometru, iti arata cate calorii ai consumat...si inca niste chestii care nici in prezent nu le-am descoperit.

Bicicleta eliptica o vad mult mai eficienta, sau o bicicleta fitness normala.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 13:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
si eu trebuie sa slbesc neaparat. saptamana asta imi fac un abonament la piscina si o sa lucrez la bicicleta acasa. abdomene inca mi-e frica sa fac.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 18 Ian 2010, 13:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:
si eu trebuie sa slbesc neaparat. saptamana asta imi fac un abonament la piscina si o sa lucrez la bicicleta acasa. abdomene inca mi-e frica sa fac.



cat ai reusit sa slabesti de cand ai nascut?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România