Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 10:34


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mancam sanatos
MesajScris: 13 Ian 2010, 14:20 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Mancam sanatos (un topic deschis in special pentru fetele care vor sa slabeasca mancand sanatos).

Pentru inceput o sa va spun povestea mea:
Eu am fost tot timpul slaba, ma invarteam intre 47-48 kg dar dupa cum unele fete stiu, mama mea lucreaza la bucataria unui restaurant. Mama venea acasa la 1-2 dimineata de la nunti cu tort, prajituri, fursecuri si alte bunatati, si bineinteles ca nu ma puteam abtine sa nu gust si eu din ele cand le vedeam ce bine arata, desi puteam sa mananc dimineata mie imi trebuia atunci. In 2 ani de zile am acumulat 16 kg iar in dimineata de 5 ianuarie 2009 m-am urcat pe cantar si am vazut ca am ajuns la 64 kg (foarte mult) nu ma mai recunosteam. Atunci am spus STOP, am intrat pe tot felul de site-uri de diete, chestii reocmandate de diversi medici...si majoritatea mi se pareau niste prostii pentru ca stiam persoane care au tinut diete, au slabit si in scurt timp au pus kg la loc, pana am dat de un forum unde fetele scriau zilnic ce mancau, asa ca am intrat si eu pe acel forum care intre timp s-a stricat si nu mai e de gasit pentru ca s-a pierdut prin subiectele site-ului. Atunci m-am hotarat sa mananc sanatos, fara sa tin nici o dieta, doar sa elimin unele produse alimentare care stiam ca nu sunt prea bune si nici sanatoase.

Prima saptamana a fost cea mai dificila pentru ca imi era foarte greu sa mananc mult mai putin decat mancam de obicei.
Eu mi-am facut un program, mancam de 2 ori pe zi (la ora 12 si la ora 16 +/- 30 min). M-am hotarat la aceste ore pentru ca erau zile cand ma trezeam la 7 dimineata si erau zile cand ma trezeam la 10, asa ca micul dejun odata il puteam manca, odata nu. Inainte/intre si dupa aceste ore mancam fructe...chiar si la ora 20 seara un fruct era binevenit (orice fel de fructe dar sa nu fie din compot pentru ca acestea contin mult zahar).
In prima saptamana am dat jos 2 kg, eram foarte entuziasmata si ma asteptam ca si in saptamanile ce urmeaza sa dau tot la fel de mult dar din pacate in saptamanile ce au urmat am dat tot cate un kg jos, eram oricum entuziasmata sa vad ca ceea ce fac nu e in zadar, era sanatatea mea in joc. Dupa 3 saptamani am ajuns sa am 60 kg, atunci am inceput sa fac sport pentru ca stiam ca daca slabesti brusc mai multe kg pielea se lasa si nu mai e atat de ferma si arata urat(am vazut foarte multe poze si ma ingrozeam sa nu arat asa dar sportul ajuta foarte mult)...mi-am facut un caiet unde scriam data/ziua si ce faceam in ziua respectiva (cate min. de stepper, cate abdomene, cate genoflexiuni...etc); nu lasam sa treaca nici macar o zi in care sa nu fac sport, chiar si in zilele cand eram la menstruatie faceam, dar mai putin ca de obicei. La inceput faceam cate 20-30 minute de sport pe zi...iar deja dupa o luna de zile am ajuns sa fac si cate 2 ore de sport pe zi si chiar imi placea chiar daca nu ma duceam la sala. In schimb ieseam la alergat cu o prietena in parc...pentru ca desi iubitul meu e sportiv, sau a fost...nu avea chef sa vina cu mine pentru ca era obosit dupa munca.

Am ales o zi din saptamana (in cazul meu a fost miercuri) era singura zi in care aveam voie sa ma urc pe cantar ca sa nu devina o obsesie. Greutatea pe care o ai se vede la cantar dimineata pe stomacul gol. Daca te cantaresti seara o sa-ti arate cu 1 kg, 1kg si jumatate mai mult.
La sfarsitul lunii Martie aveam deja greutatea de 50 kg, insa aveam eu moftul sa ajung la 48 de kg...si intr-un final am reusit, desi putin mai greu pentru ca ultimele kg merg cel mai greu jos. De atunci si pana acum m-am mentinut tot la atatea kg, dar bineinteles ca am mancat tot sanatos chiar daca am mai mancat cate o prajiturica :D

Lichidele sunt foarte importante, eu nu prea pot sa consum lichide dar cine poate sa o faca! Eu consumam ceai dar nu depaseam 1 litru pe zi nici sa vreau, pentru ca asa este organismul meu...nu cere apa.

Ce am eliminat din alimentatia mea:
- painea
- orice fel de carne prajita sau facuta in ulei
- prajelile in general
- dulciurile
- mezelurile
- sucurile carbogazoase

Ce mancam:
- paste dar facute cu sos de rosii si combinat cu alte legume
- carne de pui, peste si vita doar fiarta, la gratar sau la cuptor in folie de aluminiu
- foarte multe salate, salata de ton mancam aproape zilnic pentru ca imi placea foarte mult
- salate de legume combinate cu un ou fiert razalit in ea, telemea rasa, piept de pui desfacut fasii
- muraturile sunt ok dar nu in exces(2 ori pe saptamana)
- etc. mai sunt si altele.



Astazi m-am hotarat sa deschid acest topic pentru fetele care vor sa slabeasca sau care vor sa manance sanatos.
In fiecare zi o sa dau raportul cu ceea ce am mancat eu, si daca vreti la fel sa faceti si voi (asa se intampla pe forumul pe care intram eu cand vroiam sa slabesc). Eventual se poate face si o mica prezentare in sensul ....[Am atatea kg, si vreau sa dau atatea jos].

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 13 Ian 2010, 14:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
In primul rand, felicitari! Ti-am zis si anul trecut, dar acum, cand vad ca ai reusit si sa te mentii, felicitari x2! :clap: :clap: :clap:

Si eu am ajuns in acea etapa din viata mea in care cred ca 10 kg in minus nu mi-ar prinde deloc rau... :\ Eu sunt vegetariana de 4 ani, dar in schimb, sunt dependenta de dulciuri si mananc destul de haotic pe parcursul zilei (adica nu la ore fixe). Si nu prea beau apa...

Intrebari (pentru cele care ati reusit):
- cu ce ati inlocuit dulciurile?
- ce inseamna prajeala: se refera numai la carne sau si la oua, cartofi, ciuperci etc?
- desi nu mananc multa paine, nu sunt de acord sa renunt cu totul la ea... Mai ales ca eu nu am mai mancat paine alba de nu mai stiu cand... si am inteles ca daca are suficiente fibre (painea neagra), e ok, nu ingrasa... voi ce stiti?

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 13 Ian 2010, 14:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
coradyne scrie:
In primul rand, felicitari! Ti-am zis si anul trecut, dar acum, cand vad ca ai reusit si sa te mentii, felicitari x2! :clap: :clap: :clap:

Si eu am ajuns in acea etapa din viata mea in care cred ca 10 kg in minus nu mi-ar prinde deloc rau... :\ Eu sunt vegetariana de 4 ani, dar in schimb, sunt dependenta de dulciuri si mananc destul de haotic pe parcursul zilei (adica nu la ore fixe). Si nu prea beau apa...

Intrebari (pentru cele care ati reusit):
- cu ce ati inlocuit dulciurile?
- ce inseamna prajeala: se refera numai la carne sau si la oua, cartofi, ciuperci etc?
- desi nu mananc multa paine, nu sunt de acord sa renunt cu totul la ea... Mai ales ca eu nu am mai mancat paine alba de nu mai stiu cand... si am inteles ca daca are suficiente fibre (painea neagra), e ok, nu ingrasa... voi ce stiti?

Nu am inlocuit dulciurile ...pur si simplu la pofta am mancat o cantitate foarte mica(ba 2 patratele de ciocolata,ba un iaurtel de fructe,am gustat si tortulet)...prajeala inseamna absolut TOT ce este gatit in ulei incalzit(mi-am cumparat o tigaie de teflon si am papat totul fara ulei) cat despre painica este recomandata cea neagra ca e mai sanatoasa si mai bogata in fibre cat despre continul de calorii nu este nici o diferenta intre alba,neagra,maro,roz sau mamaliga...iar apa este obligatorie !!!

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 13 Ian 2010, 14:48 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
coradyne scrie:
Intrebari (pentru cele care ati reusit):
- cu ce ati inlocuit dulciurile?
- ce inseamna prajeala: se refera numai la carne sau si la oua, cartofi, ciuperci etc?
- desi nu mananc multa paine, nu sunt de acord sa renunt cu totul la ea... Mai ales ca eu nu am mai mancat paine alba de nu mai stiu cand... si am inteles ca daca are suficiente fibre (painea neagra), e ok, nu ingrasa... voi ce stiti?



Dulciurile le-am inlocuit cu fructe, cand simteam ca am nevoie sa mananc ceva ca inebunesc mancam fructe (kiwi, mandarine, clementine, portocale, mineole, pomelo, sweetie, pere, mere verzi, pepene galben, rodie, struguri, mango) ....cam tot ce gaseam in perioada de iarna in supermarket. De multe ori mai faceam salata de fructe si adaugam frisca vegetala.
Eu nu simt nevoia dulciurilor, pot sa treaca luni de zile si nu ma ating de ele.

Prajeala inseamna orice ce ii in ulei, nu am mai mancat cartofi prajiti din 5 ianuarie 2009 si nu imi pare rau.
Ouale le mananc fierte sau facute ochiuri in apa fiarta si cu putina sare.
Ciupercile le mananc doar pe gratar sau facute cu legume si un strop de ulei de masline. Uleiul este foarte bun in alimentatie dar cu moderatie, eu consum zilnic ulei de masline cate un strop fie ca il pun intr-o salata sau intr-o supa de legume.

Eu am preferat sa renunt la paine pentru ca oricum nu consumam multa nici inainte, dar obisnuiam sa mananc sandwichuri si alea ingrasau. Acum se gaseste in magazine paine fitness...este patrata si foarte mica, undeva la 4 lei costa. Cred ca e ok si aceea desi nu bag mana in foc.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 00:03 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Raportul meu pe ziua de azi:
11:00 - cafea cu miere de albine
12:00 - salata de rosii cu telemea de vaca si marar verde
14:30 - o banana
16:00 - legume fierte (morcov, mazare si porumb)
18:00 - o jumatate de grapefruit

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
carlita scrie:
Raportul meu pe ziua de azi:
11:00 - cafea cu miere de albine
12:00 - salata de rosii cu telemea de vaca si marar verde
14:30 - o banana
16:00 - legume fierte (morcov, mazare si porumb)
18:00 - o jumatate de grapefruit


wow :eek: ..doar atat?.....eu as lesina pe strada daca as manca doar atat :nlol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:05 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
elyt1000 scrie:
wow :eek: ..doar atat?.....eu as lesina pe strada daca as manca doar atat :nlol:



Pentru mine e suficient acum, am zile cand mananc portii mai mici in calorii si am zile cand mananc portii mai mari in calorii...important e sa fie sanatos si ceea ce mananci sa aiba multe vitamine.
Anul trecut cand am inceput sa mananc mai sanatos mancam si eu putin mai mult dar la un moment dat organismul se obisnuieste si nu iti mai cere chiar asa multa mancare, cel putin nu zilnic.

De exemplu astazi am mancat la ora 12 mazare scazuta, acum mananc cealalta jumatate de grapefruit iar pe mai tarziu mi-am preparat o supica de conopida cu crutoane dupa care voi mai manca o banana sau un mar...desi nu sunt fan mere :blink:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:10 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Ah...si inca ceva pentru cele care veti spune ca imi stric stomacul sau mai stiu eu ce...nu e deloc asa, ultimele analize le-am facut acum 2 luni si totul era foarte bine, nu am lipsa de nimic(aici ma refer la magneziu, calciu...etc) si nu sunt nici subponderala :nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
chiar vroiam sa te intreb carlita ce fel de fructe sunt acelea: pomelo, sweetie?
poate am mancat sau am vazut dar sub alta denumire,nu stiu...denumirile astea nu-mi spun nimic

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:12 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
elyt1000 scrie:
chiar vroiam sa te intreb carlita ce fel de fructe sunt acelea: pomelo, sweetie?
poate am mancat sau am vazut dar sub alta denumire,nu stiu...denumirile astea nu-mi spun nimic



Pomelo si sweetie sunt citrice. Pomelo este un fruct putin mai mare ca un pepene galben iar inauntru este ca un grapefruit dar mult mai dulce...iar sweetie are dimensiunile unui grapefruit dar coaja este verde. Ambele se curata de pielea aceea care este amara, exact ca la gref.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
carlita scrie:


Pomelo si sweetie sunt citrice. Pomelo este un fruct putin mai mare ca un pepene galben iar inauntru este ca un grapefruit dar mult mai dulce...iar sweetie are dimensiunile unui grapefruit dar coaja este verde. Ambele se curata de pielea aceea care este amara, exact ca la gref.

mersic....de mancat nu am mancat.....de vazut....le-am vazut prin magazine,dar cred ca nu mi-ar placea......zic eu....nu imi place nici grapefruitul ,asa ca

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:19 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
elyt1000 scrie:
mersic....de mancat nu am mancat.....de vazut....le-am vazut prin magazine,dar cred ca nu mi-ar placea......zic eu....nu imi place nici grapefruitul ,asa ca



Astea nu sunt acrisoare, poate ca ti-ar placea :p
La mine nu exista zi sa nu mananc un fruct, is obsedata de ele :nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
carlita scrie:
Astea nu sunt acrisoare, poate ca ti-ar placea :p
La mine nu exista zi sa nu mananc un fruct, is obsedata de ele :nlol:


am sa incerc sa stii.....data viitoare cand merg la supermarket imi cumpar sa vad cum sunt....si la mine e la fel.....acum sunt fixata pe strugurii albi si mandarine....sunt singurele care imi plac si nu le vars(sorry).....sunt fresh

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:25 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
elyt1000 scrie:
am sa incerc sa stii.....data viitoare cand merg la supermarket imi cumpar sa vad cum sunt....si la mine e la fel.....acum sunt fixata pe strugurii albi si mandarine....sunt singurele care imi plac si nu le vars(sorry).....sunt fresh



da...si eu ador strugurii si ciresele...preferatele mele :p ...mananc si un kg odata daca mi le pui in fata....de obicei asa mi se intampla, pana nu le termin nu ma las :blink: ...desi sunt constienta ca si cei prea mult strica :nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
elyt1000 scrie:
mersic....de mancat nu am mancat.....de vazut....le-am vazut prin magazine,dar cred ca nu mi-ar placea......zic eu....nu imi place nici grapefruitul ,asa ca

poti sa le incerci ely si s-ar putea sa-ti placa pt ca nu sunt la fel de amare ca grefu...sunt mai dulci...mie imi plac foarte mult. acum pe timpul sarcinii incearca sa mananci cat mai multe fructe, legume si lactate si cat mai putine dulciuri si grasimi si evita mezelurile care nu sunt preparate termic

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
carlita scrie:
da...si eu ador strugurii si ciresele...preferatele mele :p ...mananc si un kg odata daca mi le pui in fata....de obicei asa mi se intampla, pana nu le termin nu ma las :blink: ...desi sunt constienta ca si cei prea mult strica :nlol:


oo daaaaa ciresele preferatele mele......dar din pacate in perioada asta nu se gasesc...... si eu sunt la fel.....cate imi pui in fata atatea mananc si dupa ma vait de durere de stomac :nlol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
lily scrie:
poti sa le incerci ely si s-ar putea sa-ti placa pt ca nu sunt la fel de amare ca grefu...sunt mai dulci...mie imi plac foarte mult. acum pe timpul sarcinii incearca sa mananci cat mai multe fructe, legume si lactate si cat mai putine dulciuri si grasimi si evita mezelurile care nu sunt preparate termic


vai de mine lily...nimic nu-mi place.....mi-am cumparat o gramada de fructe si incerc sa mai mananc din ele si beau mult apa..........sncer ma uit la ele si nu-mi vine sa le bag in gura......aseara am mancat un ciorchine de struguri si 2 mandarine numai ca sa am ceva in stomac......oricum bine ca exista fructele astea,ca altfel as muri..........data viitoare imi cumpar sa incerc si eu.....numai ca aici au alte denumiri(si normal :nlol: ) si sper sa le nimeresc....dupa descrierea carlitei a fructelor ar trebui sa le recunosc usor

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:36 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Acum 4 ani am avut o problema foarte serioasa cu stomacul, dupa sarbatorile de iarna am facut intoxicatie alimentara...am fost atunci la doctor de urgenta pentru ca aveam dureri foarte mari de stomac...mi-a facut endoscopie si inca ceva analize si m-a pus pe regim 2 saptamani. In 2 saptamani am slabit 6 kg...de la 47 cate aveam atunci, am ajuns la 41...exact ca o leguma...nici macar la baie nu ma puteam duce daca nu ma sprijineam de ceva sau ma ajuta cineva....tot ceea ce faceam zilnic era sa stau in pat, sa ma uit la tv si sa dorm...timp de 2 saptamani. Aveam voie sa mananc doar orez fiert gol si fara sare, supa strecurata, iaurturi naturale (nu cu fructe) si banane...va dati seama cum am putut rezista 2 saptamani sa mananc doar asa ceva? :wall: ...intr-un final mi-am revenit si a fost totul ok, am pus kg inapoi pe mine, de atunci nu am mai avut nici o problema legata de stomac.


+ ca mai urmam si un tratament cu medicamente care toate provocau somnolenta :huh:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:39 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
elyt1000 scrie:
vai de mine lily...nimic nu-mi place.....mi-am cumparat o gramada de fructe si incerc sa mai mananc din ele si beau mult apa..........sncer ma uit la ele si nu-mi vine sa le bag in gura......aseara am mancat un ciorchine de struguri si 2 mandarine numai ca sa am ceva in stomac......oricum bine ca exista fructele astea,ca altfel as muri..........data viitoare imi cumpar sa incerc si eu.....numai ca aici au alte denumiri(si normal :nlol: ) si sper sa le nimeresc....dupa descrierea carlitei a fructelor ar trebui sa le recunosc usor



Pomelo la noi se gaseste ori in plasa de aia cum sunt prinse si unele portocale ori in folie alimentara de plastic.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mancam sanatos
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
carlita scrie:
Acum 4 ani am avut o problema foarte serioasa cu stomacul, dupa sarbatorile de iarna am facut intoxicatie alimentara...am fost atunci la doctor de urgenta pentru ca aveam dureri foarte mari de stomac...mi-a facut endoscopie si inca ceva analize si m-a pus pe regim 2 saptamani. In 2 saptamani am slabit 6 kg...de la 47 cate aveam atunci, am ajuns la 41...exact ca o leguma...nici macar la baie nu ma puteam duce daca nu ma sprijineam de ceva sau ma ajuta cineva....tot ceea ce faceam zilnic era sa stau in pat, sa ma uit la tv si sa dorm...timp de 2 saptamani. Aveam voie sa mananc doar orez fiert gol si fara sare, supa strecurata, iaurturi naturale (nu cu fructe) si banane...va dati seama cum am putut rezista 2 saptamani sa mananc doar asa ceva? :wall: ...intr-un final mi-am revenit si a fost totul ok, am pus kg inapoi pe mine, de atunci nu am mai avut nici o problema legata de stomac.


+ ca mai urmam si un tratament cu medicamente care toate provocau somnolenta :huh:


mama mea.....ai fost tare....orez fiert fara sare,beac beac,beac.......bine ca acum esti sanatoasa,asa ca ai grija ce,cum si cat mananci....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România