Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 21:18


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 22 Apr 2008, 22:18 
Nou Venit

Membru din: 15 Apr 2008, 22:08
Mesaje: 42
parerea mea e ca trebuie luate din timp; nu poti rezolva totul cu o masca; de exemplu eu daca nu dorm o noapte sau nu ma odihnesc cum trebuie imi apar tot felul de iritatii de nici o masca nu le mai elimina; un tratament cosmetic complet dar cu vreo 2 saptamani inainte ca sa dispara toate urmele (cel putin mie atat imi trebuie ca sa se cunoasca efectul); dar nu numai tenul e imporatant..un rasfat la spa, un masaj cu pietre fierbinti pentru relaxare sau cu uleiuri pentru hidratare cred ca face minuni pentru ca si decolteul sau spatele e important


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 23 Apr 2008, 11:52 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
parerea mea e ca trebuie luate din timp; nu poti rezolva totul cu o masca; de exemplu eu daca nu dorm o noapte sau nu ma odihnesc cum trebuie imi apar tot felul de iritatii de nici o masca nu le mai elimina; un tratament cosmetic complet dar cu vreo 2 saptamani inainte ca sa dispara toate urmele (cel putin mie atat imi trebuie ca sa se cunoasca efectul); dar nu numai tenul e imporatant..un rasfat la spa, un masaj cu pietre fierbinti pentru relaxare sau cu uleiuri pentru hidratare cred ca face minuni pentru ca si decolteul sau spatele e important


da nu mai am timp

si spa nu este pe o raza de 130 km de alba


traiesc in pustiu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 23 Apr 2008, 17:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

da nu mai am timp

si spa nu este pe o raza de 130 km de alba


traiesc in pustiu


Si ia uite ideea de afaceri... :p

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 30 Apr 2008, 01:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

da nu mai am timp

si spa nu este pe o raza de 130 km de alba


traiesc in pustiu


trebuie sa fie.....cauta mai bine

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 30 Apr 2008, 12:20 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

trebuie sa fie.....cauta mai bine


este la tg mures.... sau la cluj...:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 30 Apr 2008, 13:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
dar pentru peeling/exfolierea fetei ce imi recomandati???

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 30 Apr 2008, 17:04 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu una dupa exfolier,care se intampla odata pe saptamana si atunci seara, ma dau cu lotiune tonica fara alcool iar apoi imi aplic crema de fata pentru noapte si fac tusti in pat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 01 Mai 2008, 16:31 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Eu o data pe saptamana ma spal pe fata cu tarate de grau, folosesc lara de la farmec lotiune de curatat, crema nivea si sampon nivea for men antimatreata.
O chestie foarte buna pentru ten pe care am folosit-o si am dat-o si la altii este: lapte proaspat de vaca nefiert cu zeama de lamaie. Te dai in fiecare seara 1-2 saptamani. Face un ten fin si catifelat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 02 Mai 2008, 02:32 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Eu o data pe saptamana ma spal pe fata cu tarate de grau, folosesc lara de la farmec lotiune de curatat, crema nivea si sampon nivea for men antimatreata.
O chestie foarte buna pentru ten pe care am folosit-o si am dat-o si la altii este: lapte proaspat de vaca nefiert cu zeama de lamaie. Te dai in fiecare seara 1-2 saptamani. Face un ten fin si catifelat.



Te dai si te culci asa cu el? Sau stai ca si cu o masca si apoi te speli? Si oare e bun pentru tenul uscat?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 07 Mai 2008, 15:01 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
Te dai si te culci asa cu el? Sau stai ca si cu o masca si apoi te speli? Si oare e bun pentru tenul uscat?


Ma dau seara las jumatate de ora si apoi ma spal. Da este bun, eu am tenul mixt spre uscat si folosesc si creme cu lapte si miere cand am probleme.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 09 Mai 2008, 00:04 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

Ma dau seara las jumatate de ora si apoi ma spal. Da este bun, eu am tenul mixt spre uscat si folosesc si creme cu lapte si miere cand am probleme.

O sa incep si eu de saptamana viitoare. Am rugat-o pe mama sa-mi ia niste lapte de la o tipa care ii aduce ei proaspat de la tara. Multam.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mai 2008, 01:48 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Citat:

masti de care folositi?

scopurile mele in acest moment pt ten ar fi hidratare si hranire


Ai aici cateva retete de masti pe care le poti folosi cu multa incredere:

Cafeaua macinata-peelling pentru piele.

Puneti intr-un vas 3-4 linguri de cafea macinata cat mai mare si amestecati-o cu miere de albine, cat sa formeze o pasta groasa. De doua ori pe saptamana, folositi-o drept peeling cand faceti dus. Mai intai umeziti-va pielea, apoi aplicati pasta de cafea si frecati-va energic pe tot corpul. Lasati sa actioneze cateva minute, apoi clatiti-va bine cu dusul si, dupa ce va stergeti, aplicati o lotiune hidratanta.



Masca universala cu migdale si ou,
pentru toate tipurile de piele
Ingrediente: 3 linguri de migdale date pe razatoarea mica, 1 galbenus de ou, 1 lingurita de miere proaspata, circa 1 1/2 linguri apa fierbinte.
Mod de preparare: Fiindca migdalele rase sunt totusi prea zgrunturoase, pentru a le transforma in pasta trebuie date si prin rasnita (electrica sau nu) de cafea. Pulberea obtinuta se amesteca bine cu galbenusul de ou si mierea. Incorporati incet in amestec apa fierbinte, pana obtineti o pasta moale.
Mod de intrebuintare: Intindeti pasta de migdale pe obraz, gat si decolteu, bine curatate in prealabil. Lasati-o sa actioneze 30 de minute, apoi umpleti chiuveta sau un lighean mare cu apa calda din abundenta. Masca se scoate in felul urmator: va inmuiati mainile cu apa si frecati pielea cu miscari circulare. Cand mainile se murdaresc de pasta, le inmuiati din nou si tot asa, pana ce masca iese complet, fara sa va iritati pielea. La urma, clatiti-va cu multa apa calduta.
Masca cu migdale inlatura straturile cornoase si slefuieste pielea in mod miraculos. Dupa folosirea ei, pielea e moale si proaspata. Masca se potriveste cu toate tipurile de piele, activeaza puternic circulatia sangelui, fara sa irite sau sa usuce in mod excesiv

Masca pentru curatarea si improspatarea tenului
Amestecati doua linguri de branza de vaci cu o lingura si jumatate de miere. Intindeti-o uniform, pe fata bine curatata inainte. Lasati-o sa actioneze 20 de minute (de preferinta cand faceti baie, fiindca umezeala deschide porii si substantele active din miere patrund mai usor in piele). Spalati-va bine apoi cu apa calduta.
Pielea isi revine, devine mai colorata si mai elastica.


Masca pentru tenul uscat si obosit: frunze de telina tocate si mixate se amesteca cu o lingurita de miere si o lingura de ulei de masline.

Masca pentru ten sensibil: se amesteca o lingurita de miere, 4-5 picaturi de zeama de lamaie, 2 lingurite zeamil (faina de orez).

Masca pentru orice tip de piele: frunzele de salata (netezite cu o sticla) se aplica pe fata, gat si decolteu, dupa ce in prealabil se aplica un strat de miere.

Masca pentru orice tip de piele (atunci cand vremea este rece si vantoasa). Un morcov ras se amesteca cu 5-6 picaturi de ulei de masline si o lingurita de miere.

Masca pentru netezirea si redarea supletii pielii: un cartof mic se fierbe in coaja, se piseaza si se amesteca cu putin lapte caldut in care s-au dizolvat in prealabil granule de polen.


Masca de morcovi pentru ochi

O masca pentru pielea subtire dimprejurul ochilor, bazata pe vitamina A, ajuta mai ales pielea uscata si impiedica aparitia ridurilor. Amestecati 2 linguri de iaurt proaspat cu 4 linguri de suc de morcovi si intindeti pasta astfel obtinuta, gros, in jurul ochilor. Lasati sa actioneze 10 minute, apoi spalati-va.

Branza de vaci si ou pentru buze

Vitamina A inmoaie buzele. Amestecati o lingurita de branza de vaci cu un galbenus de ou. Intindeti-o pe buze intr-un strat gros. Lasati sa actioneze 10 minute, apoi spalati-va.

Kiwi si capsuni pentru fata
Vitamina C capteaza fara gres radicalii liberi. Taiati un kiwi si doua capsuni in fasii. Ungeti-va pe fata mai intai cu iaurt, apoi lipiti fructele de obraz.


Masca cu miez de caise - alegeti doua caise foarte bine coapte. Cojiti-le de pielita, taiati-le marunt si apoi striviti-le intr-un vas de sticla sau portelan (niciodata de metal). Amestecati miezul zdrobit cu doua-trei linguri de iaurt. Intindeti continutul pe obraz cu varful degetelor. Caisele sunt foarte bogate in vitamina A.

Masca cu suc de mar - curatati de coaja cateva mere de vara si radeti-le pe o razatoare de sticla sau din material plastic. Stoarceti pulpa fructului printr-un tifon. Ungeti-va cu sucul rezultat pe fata, pe sani si pe gat. Sucul marului da vigoare tesuturilor.

Masca cu pepene galben - este indicata mai ales in ingrijirea tenului uscat. Se unge fata in fiecare seara cu urmatorul amestec: apa distilata sau fiarta + lapte proaspat nefiert + suc de pepene - in cantitati egale (cate un paharel de tuica din fiecare) bine amestecate.

Masca cu piersici - se pregateste si se foloseste la fel ca masca cu caise.

Masti cu alimente

Branza de vaci cu banane

Curatati si zdrobiti o banana foarte bine coapta, pe care apoi amestecati-o cu trei linguri de branza proaspata si moale de vaci. Lasati-o 20 de minute sa ramana intinsa pe fata, pe gat si pe decolteu. Este indicata pentru tenurile uscate si delicate.
Branza de vaci cu miere de albine
Se aplica la fel ca masca cu banane. Dupa 20 de minute se spala cu multa apa calduta. Are un rol de improspatare a tenului. Este indicata mai ales in cazul tenurilor uscate si deshidratate.

Branza de vaci cu suc de morcovi sau de castraveti

Se baga in mixer un morcov crud sau doi-trei castraveti. Sucul obtinut se amesteca bine cu branza de vaci. Folositi procedeul descris mai sus. Sunt vizate tenurile grase, cu pori deschisi.

Masti cu galbenus de ou

Se amesteca un galbenus de ou cu o lingurita de dovlecel ras si o lingurita de miere. Se intinde pe fata si pe gat. Dupa circa 10 minute trebuie scoasa cu cateva comprese de tifon imbibate cu apa calda. E potrivita pentru tenul uscat.

Masti din coji de castravete

Substanta astringenta aflata in castravete se afla imediat sub coaja. Ea are efect puternic asupra tenului cu pori deschisi. Curatati un castravete in coji groase, pe care intindeti-le de-a lungul obrazului, una langa cealalta. Stati intinse pe pat, ca sa nu alunece. Peste ele, asezati un tifon umezit, iar deasupra un prosop umezit in apa calda. Compresele impiedica cojile sa alunece si sa se zvante, mentinandu-le umezeala. Altfel, absorb ele umezeala din obraz si nu e bine. Efectul mastii cu castraveti este tocmai acela de a hidrata fata si de a inchide porii.

Masca de fata cu seminte de floarea-soarelui

Ingrediente: un pumn de seminte cojite de floarea-soarelui, o lingurita de miere poliflora, o lingurita de untdelemn de plante presat la rece.
Mod de preparare: Se dau semintele de floarea-soarelui prin rasnita de macinat cafea. Pentru eliminarea ultimelor impuritati, macinisul obtinut se cerne printr-o sita cu ochiuri mai mari. Se topeste mierea in putina apa calda, si se amesteca lichidul cu pulberea de seminte si untdelemnul. Daca preparatul este prea gros, se mai adauga putina apa calda, pana se obtine o pasta ce poate fi intinsa usor pe obraz.
Intrebuintare si efect: Pasta se intinde uniform pe obrazul, gatul si decolteul foarte bine curatate inainte, se lasa sa actioneze o jumatate de ora, dupa care se clateste cu apa calduta.
Semintele de floarea-soarelui sunt bogate in vitamina E, ulei si lecitina si formeaza impreuna cu substantele hranitoare din miere si ulei un produs exceptional pentru ingrijirea obrazului. Se recomanda in toate tipurile de ten. In locul mierii, se pot folosi, pentru variatie, galbenus de ou sau smantana proaspata.


Ulei vitaminizat pentru pielea ochilor:

Ingrediente: 50 g ulei de ricin, 10 g vitamina E uleioasa.
Mod de preparare: se amesteca bine de tot cele doua uleiuri, se pun intr-o sticluta de culoare inchisa si se tin la frigider. Inainte de fiecare intrebuintare se scutura bine amestecul.
Mod de folosire: dermatologii americani au ajuns la concluzia ca vitamina E amestecata cu un ulei gras are efecte deosebite asupra pielii. Ea intretine elasticitatea epidermei, mentine umiditatea si accelereaza circulatia sangelui. Uleiul se aplica seara, inainte de culcare, intr-un strat foarte subtire, de jur imprejurul ochilor, se maseaza usor in piele, iar excesul se sterge cu un servetel de hartie. Uleiul vitalizeaza epiderma, care printr-un tratament consecvent dobandeste un aspect proaspat si sanatos.
Bogat in vitamina E naturala este si uleiul din germeni de grau. Se aplica la fel si se lasa sa actioneze pana dimineata.
Untul (cel mai bine, de casa) are un efect exceptional asupra pielii din zona ochilor. Se aplica seara, prin masare usoara, atat sub pleoapa inferioara, cat si pe cea de sus, pana pe arcada sprancenelor.



Multa bafta!!:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mai 2008, 01:54 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Citat:
eu una dupa exfolier,care se intampla odata pe saptamana si atunci seara, ma dau cu lotiune tonica fara alcool iar apoi imi aplic crema de fata pentru noapte si fac tusti in pat.



Dar nu folosesti masca dupa exfoliere...???(!) Dupa aceasta procedura pielea devine mult mai receptiva la substantele care i se administreaza si le absoarbe in profunzime...abia dupa masca aplici tonerul si crema...si dupa asta...tusti in pat!:njump:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 10 Mai 2008, 02:00 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Citat:
Te dai si te culci asa cu el? Sau stai ca si cu o masca si apoi te speli? Si oare e bun pentru tenul uscat?


Categoric NU SE FOLOSETE LAMAIA IN CAZUL TENULUI USCAT!!!Lamaia usuca tare tenul, e astrigenta (iti va 'strange' f.tare pielea!). P/u tine,ar fi mult mai potrivit sa adaugi in laptele cateva picaturi de ulei de masline,de migdale sau de seminte de struguri!!!
Lamaia o poti folosi pentru albirrea tenului sau pentru combaterea pistruilor...dar,in cazul tau (tenul uscat)...cu mult(!!!) ulei vegetal (floarea-soarelui,masline)!!!!
:wok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 11 Mai 2008, 22:16 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

Categoric NU SE FOLOSETE LAMAIA IN CAZUL TENULUI USCAT!!!Lamaia usuca tare tenul, e astrigenta (iti va 'strange' f.tare pielea!). P/u tine,ar fi mult mai potrivit sa adaugi in laptele cateva picaturi de ulei de masline,de migdale sau de seminte de struguri!!!
Lamaia o poti folosi pentru albirrea tenului sau pentru combaterea pistruilor...dar,in cazul tau (tenul uscat)...cu mult(!!!) ulei vegetal (floarea-soarelui,masline)!!!!
:wok:

Multam, eu cel mai des folosesc o masca cu galbenus de ou si o lingurita de ulei de masline. Cam o data pe saptamana o folosesc dupa exfoliere. Voi imncerca si ideea cu laptele de vaca si cum ai spus tu cu putin ulei de masline.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 11 Mai 2008, 23:58 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Citat:
Multam, eu cel mai des folosesc o masca cu galbenus de ou si o lingurita de ulei de masline. Cam o data pe saptamana o folosesc dupa exfoliere. Voi imncerca si ideea cu laptele de vaca si cum ai spus tu cu putin ulei de masline.


Pentru exfoliere ai putea folosi zi zatz de cafea cu miere de albini sau coaja de ou (uscata,in prealabil,si maruntita foarte fin in rasnita de cafea)amestecata tot cu miere de albini sau ulei de masline.:nblink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 14 Mai 2008, 01:22 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

Pentru exfoliere ai putea folosi zi zatz de cafea cu miere de albini sau coaja de ou (uscata,in prealabil,si maruntita foarte fin in rasnita de cafea)amestecata tot cu miere de albini sau ulei de masline.:nblink:

Multam mult pt sfaturi. Esti o draguta ca ne spui si noua din experienta ta. Voi incerca treaba cu cafea si miere. Am citit si in retetele pe care le-ai scris mai sus. Am sa o folosesc si pt fata si pt corp. :-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 14 Iul 2008, 20:57 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Pentru fata este foarte buna infuzia cu ceai verde....eu cumparasem ceai verde pentru altceva dar vazand ce scrie pe ambalaj am incercat si infuzia....si intr-adevar este foarte buna. Imi fac infuzie la fatza cam de 3 ori pe saptamana....iar ca si crema de fatza am folosit multe, dar cel mai mult imi place Nivea Visage si la aceasta am ramas....este crema de fata pentru zi....nu de aceea pentru riduri.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 06 Aug 2008, 20:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
eu am tenul foarte uscat dar si sensibil am folosit o multime de creme si asta pt ca trebuie sa schimb mereu crema pt ca mi se obisnuieste tenul cu ea si apoi mi se irita. de demachiat ma demachez in fiecatre seara cu demachiant pt ochi, demachiant pt fata si lotiune tonica de la diverse firme. o dat ape saptamana imi fac un gomaj si imi aplic o masca facuta de mine pt ten sensibil(cu ulei de masline si diferite ingrediente).

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ingrijirea tenului si diverse secrete
MesajScris: 12 Aug 2008, 22:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
sa va spun:eu nu prea am avut niciodata probleme cu cosurile.foarte rar mai aparea cate un ratacit:nlol:dar ghiciti in dimineata nuntii cine ma astepta pe obraz?!da un ditamai cosul radea de mine.sa mor si mai multe nu.adevarat ghinion...:cry:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 149 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România