Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 23:54


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 13 Aug 2008, 15:50 
Nou Venit

Membru din: 13 Aug 2008, 15:23
Mesaje: 3
buna, ma numesc alexa si sunt o viitoare mireasa...acum sunt la stadiul "verighete". am cautat in foarte multe magazine de specialitate, chiar si pe net in dorinta de a comanda verighetele potrivite. am vazut multe modele in diferite locatii. intrebarea mea este daca sunt ok combinatiile de mai multe feluri de aur (galben, rosu si alb)..daca se strica in timp, daca sunt rezistente...va rog astept sfaturi, merci


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 14 Aug 2008, 14:26 
Nou Venit

Membru din: 07 Mai 2008, 21:28
Mesaje: 41
Ma poate ajuta cineva in a-mi spune carteva magazine renumite de bijuterii pentru mirese prin Bucuresti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 14 Aug 2008, 17:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
sigur ca se poate combina aurul pt verghete, eu am vazut ca mai toate verghetele sunt in combinatie de aur alb cu aur galben sau rosu. chiar am prieteni care le au in combinatii si nu au nici o problema cu ele. noi le avem din aur alb pt ca lui laurian nu-i place aurul galben sau rosu. sunt combinatie de aur alb mat cu aur alb lucios. acum depinde si in ce oras stai(in orasele mai mici sunt putine modelele existente in magazin)noi n-am gasit nimic care sa ne placa si pt asta le-am facut pe comanda la o bijuterie. spor la cumparaturi si iti doresc sa-ti gasesti modelul dorit.:-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 15 Aug 2008, 22:32 
Nou Venit

Membru din: 13 Aug 2008, 15:12
Mesaje: 1
Citat:
Ma poate ajuta cineva in a-mi spune carteva magazine renumite de bijuterii pentru mirese prin Bucuresti?


buna. sunt destule magazine renumite de bijuterii in Bucuresti. Incearca si la mall-uri ca sigur vei gasi magazine specializate


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 16 Aug 2008, 17:39 
Nou Venit

Membru din: 13 Aug 2008, 15:23
Mesaje: 3
Citat:
sigur ca se poate combina aurul pt verghete, eu am vazut ca mai toate verghetele sunt in combinatie de aur alb cu aur galben sau rosu. chiar am prieteni care le au in combinatii si nu au nici o problema cu ele. noi le avem din aur alb pt ca lui laurian nu-i place aurul galben sau rosu. sunt combinatie de aur alb mat cu aur alb lucios. acum depinde si in ce oras stai(in orasele mai mici sunt putine modelele existente in magazin)noi n-am gasit nimic care sa ne placa si pt asta le-am facut pe comanda la o bijuterie. spor la cumparaturi si iti doresc sa-ti gasesti modelul dorit.:-*


multumesc de sfat, l-am urmat si am comandat deja verighetele!!! sunt combinatie de aur alb, roz si galben.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 18 Aug 2008, 15:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
ma bucur ca ti-am putut fi de folos. sa le stapanesti sanatoasa si casa de piatra:-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 21 Aug 2008, 11:19 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
si ale noastre sunt combinatie de aur alb mat cu un canal alb lucios...ne plac tare mult, doar ca mis e pare ca deja se zgarie...se poate?:blink:doar le avem pe deget de sambata nu mai mult...sa fie patat de la apa sau stiu si eu? in trei zile nu am ajuns nici sa fac smotru cu ea pe mana dar mai:-` o zis puiu s ale ducem al curatat...dar deja? mi se pare cam prea repede(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 21 Aug 2008, 17:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
am inteles de la bijuteri ca pt a proteja bijuteriile se poate aplica nu strat de rodiu care le protejaza impotriva zrarieturilor, dar care se duce intimp si trebuie aplicat periodic. chiar am vazut ca mai toate verghetele din aur alb de la acea bijuterie erau placate cu rodiu si chiar aratau bine(are o culoare mai inchisa)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 24 Aug 2008, 21:29 
Nou Venit

Membru din: 13 Aug 2008, 15:23
Mesaje: 3
Citat:
si ale noastre sunt combinatie de aur alb mat cu un canal alb lucios...ne plac tare mult, doar ca mis e pare ca deja se zgarie...se poate?:blink:doar le avem pe deget de sambata nu mai mult...sa fie patat de la apa sau stiu si eu? in trei zile nu am ajuns nici sa fac smotru cu ea pe mana dar mai:-` o zis puiu s ale ducem al curatat...dar deja? mi se pare cam prea repede(?)


eu m-am interesat cum sa intretin verighetele, bijuteriile acasa. bijutierul mi-a zis sa fac o combinatie de sapun lichid fara clor, cu apa calduta..apoi sa pun bijuteria in amestec, sa astept 10min si apoi sa clatesc cu putina apa calduta...dar, evident, o data la ceva vreme trebuie sa curatam verighetele la bijutier, cu solutii speciale


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 25 Aug 2008, 00:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
ai dreptate tu, dar cu aceasta solutie nu le poti decat sa le curati dar nu le protejezi si impotriva zgariturilor.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 28 Ian 2009, 04:31 
Nou Venit

Membru din: 28 Ian 2009, 04:04
Mesaje: 9
Citat:
sigur ca se poate combina aurul pt verghete, eu am vazut ca mai toate verghetele sunt in combinatie de aur alb cu aur galben sau rosu. chiar am prieteni care le au in combinatii si nu au nici o problema cu ele. noi le avem din aur alb pt ca lui laurian nu-i place aurul galben sau rosu. sunt combinatie de aur alb mat cu aur alb lucios. acum depinde si in ce oras stai(in orasele mai mici sunt putine modelele existente in magazin)noi n-am gasit nimic care sa ne placa si pt asta le-am facut pe comanda la o bijuterie. spor la cumparaturi si iti doresc sa-ti gasesti modelul dorit.:-*


Cum sa nu se poata combina? Majoritatea sunt combinate. Si uite aici culmea combinatiilor:
http://www.mokume-gane.com/Pages/Wedding-Bands.html
http://www.furthers.com/mokumeganerings4.htm
http://www.mokume-gane.ro/gallery_ro_.html


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 28 Ian 2009, 20:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
Citat:

foarte frumoase..mi se par de bun gust...oare cum se intretin...?:cat:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 28 Ian 2009, 21:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
foarte frumoase..mi se par de bun gust...oare cum se intretin...?:cat:

bijuteriile din aur alb foarte purtate cu tm se ingalbenesc. verigheta mea din aur alb a capatat o usoara tenta galbuie dar la bijutier se rezolva


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 29 Ian 2009, 04:14 
Nou Venit

Membru din: 28 Ian 2009, 04:04
Mesaje: 9
Citat:
foarte frumoase..mi se par de bun gust...oare cum se intretin...?:cat:

Din cate stiu eu e o tehnica speciala in care metalele se amesteca cum se amesteca o crema de ciocolata cu una de vanilie mmmmmm... mmmm :) Si asa modelul nu este doar la suprafata ci in profunzime.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 29 Ian 2009, 16:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
stii cumva cat ar costa o astfel de bijuterie???daca stii rasp si mie:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 31 Ian 2009, 02:00 
Nou Venit

Membru din: 28 Ian 2009, 04:04
Mesaje: 9
Citat:
stii cumva cat ar costa o astfel de bijuterie???daca stii rasp si mie:~*


Pe www.***.ro au un formular pentru cerere de pret si daca vrei poti sa intrebi exact ce model iti place. Pentru inelul meu preferat de acolo (adica asta:
***) pretul pt latimea de 1cm era de 700E+tva. Daca vrei alta latime probabil difera pretul. Eu una il vreau exact ca cel din poza, lat de 1cm :D asa ca mai trebuie sa pun un pic la pusculita.

Si am mai intrebat de pret acum un an la vreo doua modele de pe www.***.com si ne-au zis asa:

Asta ii place prietenului meu: ***
"Quotes for QHE007-7:
This style ring requires a liner. We can also use 14K palladium white gold for the liner. Palladium is from the same family of metal as platinum. 14K palladium white gold is very similar in color to platinum but is less expensive.

A size 11.25 comfort fit etched ring that is 7mm wide in tight wood grain pattern in platinum and iron with a platinum liner is $4329.

A size 11.25 comfort fit etched ring that is 7mm wide in tight wood grain pattern in platinum and iron with a 14k palladium white gold liner is $3825."

Iar pentru o verigheta asa ***
"Quotes for ACN000-6 & ACE000-6:

A size 11.25 comfort fit etched ring that is 6mm wide in tight wood grain pattern in 18K yellow gold, 14K palladium white gold, 14K red gold and sterling silver is $1970.

A size 11.25 comfort fit non-etched ring that is 6mm wide in tight wood grain pattern in 18K yellow gold, 14K palladium white gold, 14K red gold and sterling silver is $2026."

Astea erau pt un inel marimea lui adica 24. Pt marimea mea am inteles ca ar fi cu vreo 4% mai ieftin. Si cred ca se adauga si tva sau taxe vamale. Nu stiu exact cum se face la import de bijuterii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 24 Feb 2009, 15:49 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
aaada nu mai tot repetat acelasi site de n ori...deja suna a reclama.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 26 Feb 2009, 00:48 
Nou Venit

Membru din: 28 Ian 2009, 04:04
Mesaje: 9
Citat:
aaada nu mai tot repetat acelasi site de n ori...deja suna a reclama.


Draga mea, daca punem un copil de clasa a doua sa numere ce siteuri am repetat va spune ca am repetat de 2 ori mokume-gane.com, de 2 ori mokume-gane.ro (care nu are absolut nici o legatura cu varianta .com) si o data furthers.com. Nu am facut reclama. Tot ce am facut a fost sa arat si altora ceva ce imi place mie. Nu m-am abatut de la subiectul threadului "combinatii de aur in verighete" si cred ca am dat exemple potrivite si reprezentative pentru tehnica: doua siteuri din state care fac asa ceva si un site de la noi. Nu stiu care parte ti s-a parut tie reclama.

Explicatia ar putea fi faptul ca nu intelegi diferenta intre siteul-x.ro si siteul-x.com. Si acum te rog sa imi stergi acest post pentru ca te simti ofensata si vrei sa profiti de statutul de moderator.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 26 Feb 2009, 02:53 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
aaaada fara suparare dar mi se pare ca suna reclama cand spui de atatea ori acelasi site, ai spus odata site-ul principal si fetele se uita, daca ti-a placut un model anume puteai sa spui ca iti place modelul 2 si nu sa te tot repeti cu link-ul.

Stai linistita, nu ma simt ofensata deloc si nu vreau sa profit de absolut nimic. Asa cum acum am statutul de supermoderator maine pot sa nu il mai am asa ca nu am de ce sa profit. Ce as castiga? Si totusi nu cred ca e cazul sa ma jignesti pentru atat.

Si nici nu vreau sa ma cert cu nimeni pe acest forum. Nu imi sta in fire.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: combinatiile de aur pentru verighete
MesajScris: 26 Feb 2009, 13:34 
Nou Venit

Membru din: 28 Ian 2009, 04:04
Mesaje: 9
Citat:
aaaada fara suparare dar mi se pare ca suna reclama cand spui de atatea ori acelasi site, ai spus odata site-ul principal si fetele se uita, daca ti-a placut un model anume puteai sa spui ca iti place modelul 2 si nu sa te tot repeti cu link-ul.

Eu am pus cate un singur link la galeriile de pe cele trei siteuri si apoi cand m-a intrebat madutz de pret i-am dat link exact cu cele 3 modele despre care am intrebat de pret. Doua din ele erau pe varianta .com si una pe varianta .ro. Cum era sa spun "modelul nr X de acolo si modelul nr Y si Z de dincolo..."?

Si poti sa spui ca am facut reclama in sensul ca vroiam sa le arat fetelor si altceva fata de ce vedem in mod normal prin bijuterii.

Si uite inca un link: http://www.andrewnycedesigns.com/collec ... rings.html Andrew Nyce face bijuterii de mokume-gane si otel de damasc. Foarte frumoase! Tot asa, amestecand metale de diverse culori :)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România