Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 01:10


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 12 Sep 2006, 19:13 
Nou Venit

Membru din: 17 Dec 2005, 17:59
Mesaje: 14
Starea civila de langa Tribunalul Mare nu este a sectorului 6....,ci a sectorului 5.
De fapt si mai concret cand am deschis discutia asta m-am gandit la fotografiile de la primarie pe care ni le face si suntem OBLIGATZI sa le cumparam de la un ... fotograf capusha (ca daca era mai bun de atat nu statea la japca) aciuat pe langa o primarie, care da pe acolo un comision, cota-parte si sta si el cu mana intinsa la mirii care vin sa se cunune civil.

Imposibil ca cei din Bucuresti care s-au cununat civil la primaria sectorului 2 sau 6 (una langa tribunalul mare si una la drumul sarii si am auzit ca si la alte primarii din capitala)sa nu se fi lovit de problema asta.

Pentru cei care n-au patzit-o, FERICITILOR, sa va spun cum se desfasoara afacerea. Nunta ta. Intri in primarie; buuun, ajungi la usa salii in care se oficiaza ceremonia, pasesti timid peste prag, coplesit de emotii, nu stii ce urmeaza sa se intample, este la urma urmei un eveniment unic in viata fiecaruia si HOP-TZOP, itzi sare in fatza, aproape insesizabil, parca special a stat dupa usa sa te sperie(X), un nene care te ia inprimire.


" Asa va rog, aici mirii, nasii va rog linga ei (are un debit si rosteste parca o poezie in timpuri stravechi invatzata, imi pare rau ca nu avem sunet sa vedeti ce bine il imit p-ala de la drumul sarii (X))parintii va rugam in spate, asa". Intre timp cameramanul se acomodeaza cu spatiul, fotograful oficial al evenimentului isi cauta locul, invitatii inca se strecoara incet unii pe langa altii cautandu-si cel mai bun loc de unde sa priveasca ceremonia, ce mai, nimeni nu e atent, atmosfera inca nu e cea de gala; cand, dintr-o data ca si cum el ar fi adevaratul maestru de ceremonii "va rugam acum" /si printre buze si incet ca si cum n-ar vrea nimeni sa i-o ia inainte rosteste/ "Viorica - sau cum il keama pe ofitzerul starii civile- da-i drumul" si te trezesti HODORONC-TRONC ca incepe povestea; cameramanul da drumul repede la camera sa nu piarda primul CETATENE dar VAI, prea tarziu deja s-a ajuns la "o iei de sotie?". "Ei lasa, zice el in gand, data viitoare cand mai am nunta aici o sa-mi aduc aminte ca astia dau rasol si n-o sa mai opresc filmarea" :(

evenimentul se deruleaza cu viteza luminii, si daca n-ai mai asistat la asa ceva, cand iesi, dupa 5 minute nici nu poti descrie ce s-a intamplat acolo. Fotograful isi face treaba constiincios dar se trezeste flancat de ... ii zic coleg de breasla, care trage la cadre unul dupa altul de parca ar avea de castigat vreun concurs de rapiditate la facut poze pe secunda sau vrea sa-i faca astuia tot atatea poze cat urmeaza sa faca el la toata nunta.

Si cum ziceam "va rugam veniti sa semnati documentele", mirii saracii nici nu stiu pe ce lume exista, semneaza; acum vine tot Le grande maestro de ceremonie si ii pune pe ei si pe nasi, frumos in rand, unul cate unul ca sa primesca felicitarile. Se gandesc mirii "ei lasa ca n-am inteles pana acum mare lucru dar macar pupaturile sa fie bine facute, sa nu uit sa pup vreo ruda sau vreun coleg de munca, uff" si cum gandesc ei mai atent si mai profund, si se termina invitatii de pupat, HOP se trezesc iar cu aparitia expertului care, tragand cu coada okiului la fotograful care iese sa astepte mirii la podul de flori, ii trage deoparte pentru ..... nu stiu ce ca de aici esti dat afara din sala pentru a pregati momentul mai sus amintit.

De aci in-colo ce am sa va spun sunt spuse si relatate de mirii la ai caror nunta am observat manevra. Sunt pusi sa plateasca 800, sau kiar 1 mil depinde de primarie, costul fotografiilor... ma scuzati "amintirilor voastre pentru toata viata, niste fotografii realizate artistic "(asta-i gargara pastramagiului, deh) si astia care nu mai au pe nimeni linga ei, stiind ca sunt asteptati afara, ca nunta abia incepe, ca asa e la nunta, ca toti cer bani, ca nu vor circ si scandal, dau banii si s-au facut fericitii posesori ai 10 bucata pozitii realizate in 2 exemplare execrabil si in viteza.

Si vin si va intreb: ce rost are sa dau eu bani in plus unuia, oarecare pe niste poze pe care oricum le am si poate nici nu arata bine. de unde si pana unde obligativitatea mirilor de a le plati, ca astia asa mi-au zis ca au fost obligati sa dea banii ca altfel nu-si luau certificatul de casatorie.

Am inteles, acum 10 ani cand era greu sa gasesti un fotograf mai mergea sa il iei de la primarie, dar acum cand are aparat fiecare inviatat si nu mai spun ca dai bani unui profesionist sa faca el treaba asta....

de fapt cine ii poate opri si cine poate lua masuri in acest caz?
mai e cineva pe aici care a patit asa ceva?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 13 Sep 2006, 08:05 
Nou Venit

Membru din: 02 Iun 2006, 02:28
Mesaje: 18
O descriere extrem de apropiata de realitate scrisa cu un autentic talent si exercitiu literar.

Multumesc pentru lectura.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 13 Sep 2006, 12:32 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
ce bine ca la noi in oras nu este problema ata...;) vi cu fotograful tau si gata, ei doar te intreaba daca ai fotograf si daca zici ca da...la revedere, nu insista :rocker:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 13 Sep 2006, 12:32 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
era problema "asta" scuze...:mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 13 Sep 2006, 21:16 
Nou Venit

Membru din: 02 Iun 2006, 02:28
Mesaje: 18
Citat:
era problema "asta" scuze...:mellow:


Nici o problema, vezi ca ar trebui sa fie si un buton de Edit :-)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 21 Feb 2008, 00:56 
Nou Venit

Membru din: 21 Feb 2008, 00:27
Mesaje: 1
Citat:
noi platim taxa ca filmam si facem poze. dar nu ne-a bagat nimeni pe gat fotograful lor. si taxa e undeva la 200.000, nu e grav.

ps: Arad :)



ERA SI PRIN IASI UN PASTRAMAGIU DE ASTA DE STATEA FOTOGRAFUL OFICIAL AL STARII CIVILE...NOROC CA ARE VREO 2 ANI DE CAND A DISPARUT....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 17 Mai 2008, 00:31 
Junior

Membru din: 07 Mar 2008, 02:53
Mesaje: 93
Citat:
ce bine ca la noi in oras nu este problema asta...;) vi cu fotograful tau si gata, ei doar te intreaba daca ai fotograf si daca zici ca da...la revedere, nu insista :rocker:

Nici la noi, chiar n-am avut de achitat nimic la primarie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 08 Iul 2008, 03:21 
Nou Venit

Membru din: 29 Mar 2008, 00:45
Mesaje: 43
ce chestie??!!, asta chiar nu mai stiam ca trebuie sa platesi si la primarie. NOI platim fotograful si atat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ce facem cand platim mai mult pe poze???
MesajScris: 17 Apr 2009, 17:50 
Nou Venit

Membru din: 04 Mai 2008, 22:03
Mesaje: 4
Citat:
ce chestie??!!, asta chiar nu mai stiam ca trebuie sa platesi si la primarie. NOI platim fotograful si atat.


Legal, nu este absolut nici o obligatie de a plati taxa pt a filma sau face poze. Este ceva abuziv. Iar referitor la acei pozari care stau pe la primarii, fac nicte clisee, sunt mana-n mana cu cei de la starea civila(care au si ei o cota parte)si care nu trebuiesc platiti decat daca vreti sa luati poze de la ei. In alta ordine de idei le puteti spune frumos si elegant sa nu se apuce sa faca poze(asta daca nu au bunul simt sa va intrebe)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România