Ultima vizită a fost: Acum este 18 Apr 2024, 20:23


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 22 Mar 2008, 18:35 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Citat:

cocardele sunt flori de pus in piept iar marturiile, lucru simbolic dat invitatilor la nunta, cele mai frecvente sunt alunele glazurate impachetate in tafta, dantelutza si legate cu funditza


Gata, am inteles! :D Punem si noi flori in piept dar nu le zicem cocarde. Iar in loc de marturii, dam invitatilor un pachet care poate contine: o butelie de vin + tortulet/rulada sau orice combinatie de bautura (pt barbati) si ceva dulce (pt femei).


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 23 Mar 2008, 02:31 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:

Gata, am inteles! :D Punem si noi flori in piept dar nu le zicem cocarde. Iar in loc de marturii, dam invitatilor un pachet care poate contine: o butelie de vin + tortulet/rulada sau orice combinatie de bautura (pt barbati) si ceva dulce (pt femei).


e interesanta ideea cu ceva dulce si ceva de baut. nu e chiar o amintire, dar tot e ceva.
Dana


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 23 Mar 2008, 02:33 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:
dar poti sa ai surpriza ca dupa nunta sa le gasesti pe mese si atunci ce ai rezolvat............nimic, doar bani cheltuiti


la o prietena nu au ramas. ba mai mult, soacra mea le pastreaza si acum (a fost singura nunta la care a prmit marturii).
Dana


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 24 Mar 2008, 17:57 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Citat:

e interesanta ideea cu ceva dulce si ceva de baut. nu e chiar o amintire, dar tot e ceva.
Dana


La noi asa se obisnuieste. Inca nu stie lumea ce e marturia. Toti se asteapta sa plece aks cu pachetul, care dupa parerea mea e o prostie. Ai venit la nunta, ai mancat, baut, sa mai mergi si cu ceva aks??? Dak ar fi dupa mine as desfiinta pachetul...bani aruncati.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 24 Mar 2008, 18:44 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

La noi asa se obisnuieste. Inca nu stie lumea ce e marturia. Toti se asteapta sa plece aks cu pachetul, care dupa parerea mea e o prostie. Ai venit la nunta, ai mancat, baut, sa mai mergi si cu ceva aks??? Dak ar fi dupa mine as desfiinta pachetul...bani aruncati.


asa mi se pare si mie - dar daca asa se face din nefericire eu nu am curajul sa fac altfel. atata doar ca in pachet nu vom pune si bautura - doar un tortulet.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 24 Mar 2008, 23:39 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:

La noi asa se obisnuieste. Inca nu stie lumea ce e marturia. Toti se asteapta sa plece aks cu pachetul, care dupa parerea mea e o prostie. Ai venit la nunta, ai mancat, baut, sa mai mergi si cu ceva aks??? Dak ar fi dupa mine as desfiinta pachetul...bani aruncati.


eu ma gandesc si altfel. cand eram copil, ai mei imi aduceau intotdeauna ceva dulce de la petrecerile la care se duceau. eram super-incantata. stateam cu grija si ma trezeam cu noaptea in cap cand se intorceau ei ca sa gust din ce mi-au adus.
Dana.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 12:30 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Citat:

asa mi se pare si mie - dar daca asa se face din nefericire eu nu am curajul sa fac altfel. atata doar ca in pachet nu vom pune si bautura - doar un tortulet.


Eu am primit la o nunta o cutie de praline. Frumos si ok pt mine. Barbatii!!??? Atata au comentat k pt ei nu era nmk de baut!:wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 12:35 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

Eu am primit la o nunta o cutie de praline. Frumos si ok pt mine. Barbatii!!??? Atata au comentat k pt ei nu era nmk de baut!:wacko:


de fapt la noi se zice ca acele prajituri sunt pt copiii care asteapta acasa - barbatii sa taca, ca pot sa bea in timpul nuntii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 12:58 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
dar nu ar fi mai bine sa nu dai nimic, si ce daca se practica.fiecare nunta are farmecul si specificul ei.si ai mei ma baraie sa dau la finalul nunti, dar le-am raspuns sec: VRETI DAR PE BANI VOSTRI EU NU DAU NIMIC.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 13:50 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
dar nu ar fi mai bine sa nu dai nimic, si ce daca se practica.fiecare nunta are farmecul si specificul ei.si ai mei ma baraie sa dau la finalul nunti, dar le-am raspuns sec: VRETI DAR PE BANI VOSTRI EU NU DAU NIMIC.


mie mi-e sa nu ia lumea prajituri de pe masa in servetel daca nu dau - dar am zis amandoi NU la dat alcool. mai ales ca nu prea suntem pro.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 14:13 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
oricum o sa ti se ia poti sa dai poti sa nu, sunt care vin cu sacosa si iau si mancare.nu stiu cum este prin partile voastre.
am fost la o nunta unde una dintre invitate a adunat tot de prin farfurii sa duca acasa la caine.
jenant moment.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 14:23 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
oricum o sa ti se ia poti sa dai poti sa nu, sunt care vin cu sacosa si iau si mancare.nu stiu cum este prin partile voastre.
am fost la o nunta unde una dintre invitate a adunat tot de prin farfurii sa duca acasa la caine.
jenant moment.


chiar asa de jenant nu am vazut pana acum. dar nu poti sti niciodata...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 15:51 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:
oricum o sa ti se ia poti sa dai poti sa nu, sunt care vin cu sacosa si iau si mancare.nu stiu cum este prin partile voastre.
am fost la o nunta unde una dintre invitate a adunat tot de prin farfurii sa duca acasa la caine.
jenant moment.


Asa aveam si eu o matusa. nu aduna numai mancare, aduna si toate servetelele de pe masa ca sa o impacheteze.apoi o baga in poseta. dar de cand cu nuntile la restaurant, ii e rusine de lume:nlol:
Dana.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 16:01 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
nu te teme tu ca asa face acuma dar mai finut.cine este obisnuit sa adune de la nunti aduna oricum, nu conteaza daca este la restaurant sau la tara


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 16:08 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
nu te teme tu ca asa face acuma dar mai finut.cine este obisnuit sa adune de la nunti aduna oricum, nu conteaza daca este la restaurant sau la tara


eu in general cand plec de la o nunta nu mai vreau sa vad sau sa aud de mancare

chiar fetelor, cand o sa ajungem si noi ca in strainatate sa dam mancare in mod normal - nu cat pt o saptamana?

nu vi se pare ca la noi se exagereaza in privinta asta?

eu in general nu ma pot atinge de felul 2 si cele care urmeaza


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 16:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

eu in general cand plec de la o nunta nu mai vreau sa vad sau sa aud de mancare

chiar fetelor, cand o sa ajungem si noi ca in strainatate sa dam mancare in mod normal - nu cat pt o saptamana?

nu vi se pare ca la noi se exagereaza in privinta asta?

eu in general nu ma pot atinge de felul 2 si cele care urmeaza


asta cu mancarea e o intrebare super. si eu ma intreb asta...mai ales ca eu niciodata nu am putut manca tot la nunti.
cat despre marturii si florile de pus in piept (refuz sa le spun cocarde...suna a mort!!) eu cred ca sunt frumoase; si impreuna si separat. nu le-as exclude total pe ambele. ci doar pe una sau pe cealalta. marturiile daca le dai la final, fiecarui nuntas inainte de plecare, nu cred ca ti le vor lasa pe masa. si nu trebuie sa fie neaparat bomboane in tul ..pot fi si un bibelou dragut, o bomboniera, o sticla mica cu eticheta personalizata cu voi, niste lumanarele personalizate, sau fiecare ce idei mai are. e frumoasa ideea sa aiba oamenii o amintire de la noi.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 26 Mar 2008, 17:10 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

asta cu mancarea e o intrebare super. si eu ma intreb asta...mai ales ca eu niciodata nu am putut manca tot la nunti.
cat despre marturii si florile de pus in piept (refuz sa le spun cocarde...suna a mort!!) eu cred ca sunt frumoase; si impreuna si separat. nu le-as exclude total pe ambele. ci doar pe una sau pe cealalta. marturiile daca le dai la final, fiecarui nuntas inainte de plecare, nu cred ca ti le vor lasa pe masa. si nu trebuie sa fie neaparat bomboane in tul ..pot fi si un bibelou dragut, o bomboniera, o sticla mica cu eticheta personalizata cu voi, niste lumanarele personalizate, sau fiecare ce idei mai are. e frumoasa ideea sa aiba oamenii o amintire de la noi.


pai da- si eu vroiam sa dau un bibeloru sau un clopotel ceva. dar ni s-a spus ca lumea prefera prajituri/tort ... si nu imi permit sa dau din amandoua.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 27 Mar 2008, 01:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

pai da- si eu vroiam sa dau un bibeloru sau un clopotel ceva. dar ni s-a spus ca lumea prefera prajituri/tort ... si nu imi permit sa dau din amandoua.


da, la un clopotel ma gandisem si eu. am si vazut un model dragutel, cu un cap de calut la maner. te inteleg ca nu puteti sa aveti si pachetele si marturii...
apropos, cat costa un pachetel cu prajituri, sa zicem?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 27 Mar 2008, 15:53 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

da, la un clopotel ma gandisem si eu. am si vazut un model dragutel, cu un cap de calut la maner. te inteleg ca nu puteti sa aveti si pachetele si marturii...
apropos, cat costa un pachetel cu prajituri, sa zicem?


pai tortuletul 14 lei (400 grame) si cutia daca luam simpla 0.8 lei daca luam aurie 3.5 lei. adica la cati invitati avem noi undeva aproape de 2700 lei/ 27 milioane lei vechi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturii, cocarde sau ambele?
MesajScris: 27 Mar 2008, 16:56 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
in cazul meu sa astepte mult si bine pana o sa cheltui eu atatia bani


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România