Ultima vizită a fost: Acum este 20 Apr 2024, 01:12


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 317 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 25 Mai 2006, 01:46 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Cu ce protejezi materialul de bomboane_
ca sa nu se pateze?


eu am pus in marturii alune in glazura alba... nu se pateaza materialul si nici bomboanele nu se topesc...
mai exact, am facut asa: am cumparat tul mai teapan (ca sa stea marturiile motate :D), l-am taiat rotund si in fiecare cerculet am pus 7 alune glazurate (nu stiu de ce 7, asa dadea mai bine :p), 5 dropsuri (de fapt sunt cam ca mentosanele de pe vremuri, doar ca in forma de floricele si in culori pastelate - sunt tare dragute :D), si cateva bombonele din alea argintii, ca niste bilute de metal :D (mama, dar ce limbaj elevat am in seara asta :D :D)... toate le-am legat cu un trandafiras si apoi cu o fundita din rafie...
ati inteles ceva? daca nu, nu ma mira, ca nu prea sunt coerenta :love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 25 Mai 2006, 15:34 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:


Da n-ai pus cam multe chestii(?)


nu, nu sunt prea mari, poate cat o nuca... (iar o dau in termeni academici :D)... dar sunt tare dragalase, ca nu sunt albe simple, ci in culori pastelate... zilele astea le pozez si pun la instrumente, ca le-am lasat la nasa (acolo le-am facut... nasa sta gard-in-gard cu parintii mei :p)... sa vedeti ce dragute sunt... :love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 26 Mai 2006, 18:39 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:


eu stiam ca trebuie sa fie exact 5 bombonele, fiecare semnificand altceva!


asa e, dar avand in vedere ca nu e un obicei romanesc, ci imprumutat, mi-am permis sa-l adaptez gusturilor mele :D si sunt f multumita :D :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 27 Iun 2006, 16:18 
Veteran

Membru din: 23 Iun 2006, 17:16
Mesaje: 271
Citat:
-eu imi confectionez singura marturiile pentru ca nu mi-a placut nimic din ce am vazut prin magazine
-le fac din tul alb legate cu panglica de organza alba si vor contine urmatoarele:2 bomboane de ciocolata mai mari,invelite in staniol,o iconita sfintita cu chipul Sf. Paraschiva(pentru ca noi facem nunta pe 14 Octombrie cand este Sf. Paraschiva)si legat de unul din capetele panglicii voi atasa un cartonas pe care am sa scriu fie un gand al nostru,fie o maxima,fie am sa multumesc pur si simplu invitatilor pentru prezenta(inca nu ne-am hotarat asupra unei variante,mai dezbatem)
ce ziceti fetelor????


e o idee super cu iconita. sigur fiecare invitat o va pastra si ii va ramane ca amintire de la nunta voastra.plus ca este un lucru sfintit si asta conteaza foarte mult.;);)
dar de ce se fac aceste marturii, ca eu pana acum nu am vazut pe la nimeni(si am vazut pe forum ca tot mai multa lume aplica aceasta metoda?)(nu spun ca este un lucru rau sau nefolositor, dar nu-i inteleg utilitatea.pentru ca daca e vorba de bomboane astea se mananca repede, doar nu o sa le pastreze omu ani de zile in vitrina.nu?)
si mai am o nelamurire de ce trebuiesc 5 buc bomboane?ce simbolistica au?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 27 Iun 2006, 20:05 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:
pentru ca daca e vorba de bomboane astea se mananca repede, doar nu o sa le pastreze omu ani de zile in vitrina.nu?

Cumnata mea(viitoarea),are si acum bombonicile de la o nunta de acum 7 ani.Mie mi se pare aiurea sa le mananci,avand in vedere ca ti se dau tocmai ca o amintire.
Dar totusi,e obligatoriu?Ca nu prea ma tenteaza ideea....si totusi as face ca e dragut.Nu pot sa ma hotarasc!!!:((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 28 Iun 2006, 18:06 
Veteran

Membru din: 23 Iun 2006, 17:16
Mesaje: 271
Citat:

Unii le pastreaza, altii le mananca. Pana acum toate prietenele mele au zis ca ma chinui degeaba sa le ambalez frumos ca ele oricum o sa le manance imediat:D


pai da doar de aceea sunt bonbonele, nu??? :lol::lol: ca sa le mananci:p:p:p
a, daca ar fi niste pietricele colorate, sau spumantele alea mici de baie( frumos parfumate:):) ) dar si astea din urma se folosesc.
sau ce te faci daca ai un pitic sau o pers careia ii plac dulciurile si da peste ele, ce faci il spanzuri :gun: ???????
mama a fost la o nunta si a primit de exemplu o vaza mica rosie(superrr) avand legata un trandafiras rosu prins pe tul( sau cum s-o numi el)
eu am fost la o nunta si am primit cateva arahide imbracate in ciocolata alba( sau ce-o fi aia) si desigur ca acasa le-am mancat.
pai unde le ti(?) in sufragerie ca sa faca aratari(si'n al doilea rand la caldura nu se topesc????), sau in frigider ca sa dai tot timpul peste ele, eu nu as rezista tentatiei iami iami iami:p:p

nu stiu daca o sa paelez la acest obicei, oricum pana in octombrie mai am timp de gandire:ermm:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 29 Iun 2006, 03:05 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:
yummy! super bomboanele ;)

Da.Vreau si eu la nunta ei sa mananc bomboane de-alea!Yam-yam:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 29 Iun 2006, 18:57 
Veteran

Membru din: 23 Iun 2006, 17:16
Mesaje: 271
Citat:
noi vom pune in saculetul de marturii o bomboana Rocher (Ferrero) pentru ca este foarte buna, rezista la caldura mai bine si ambalajul este in culorile nuntii!:D


spuneti si voi fetelor :lol: cum sa nu mananci asemenea bunatati:p cum puteti sa stiti ca le lasati acolo singure intr-un loc retras si intunecos, in loc sa ajunga la voi in stomacel hhihihihihihihi:p:p iami iami iami iami( a fost o gluma)
eu una n-as rezista:~*:~*;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 28 Iul 2006, 21:35 
Nou Venit

Membru din: 19 Apr 2006, 17:43
Mesaje: 13
dar cum ti se pare ideea in loc de bomboane sa le dai invitatilor o poza de la nunta ta? imediat te poate rezolva fotograful cu o poza in care ati iesit bine amandoi si esti sigura ca toti invitatii o vor pastra...eu una asa vreau sa fac:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: marturiile - cadouri pentru invitati
MesajScris: 29 Iul 2006, 11:42 
Senior

Membru din: 30 Ian 2006, 20:58
Mesaje: 181
Noi am luat tul in doua culori, bleu si alb, si ne-am apucat sa facem marturiile aseara. Astea cred ca au fost mai mult un moft, pentru ca am mai facut, tot pentru invitati, naproane, care sunt brodate cu numele nostru si cu data nuntii. Poate va intrebati de ce tocmai naproane. ei bine, pentru ca terasa unde facem noi este o simpla terasa, la un camping, si nu aveau naproane, asa ca am hotarat pentru asa. si, pentru ca este terasa, au doar scaune de plastic cu manere, care nu pot fi imbracate in clasicele huse. asa ca mai facem si niste pernute, si alea brodate, si tot pentru invitati. speram sa le placa, ca altfel ar insemna ca ne-am agitat degeaba.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 317 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România