Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 20:00


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: scump, scump... sau poate doar mi se pare?
MesajScris: 12 Apr 2007, 15:18 
Junior

Membru din: 01 Mar 2007, 13:05
Mesaje: 66
am cautat tot felul de oferte de la tot felul de agentii, si sincer unele preturi mi s-au parut mult "unflate cu pompa", din greseala ieri (cand nu cautam nimica pentru nunta) am dat de un magazim mai marginas si am vazut acolo tot felul de panglici, trandafirasi, tiuluri, vaze (din stica si fier forjat)si multe alte lucruri faine. am intrebat de preturi si mai mai ca am cazut pe jos cand am auzit ca un trandafiras de pus in piept sau o cala identica cu cele de la firme foarte cunoscute costa doar 1000 de lei vechi (cand acolo costau 12000 lei vechi), si ca o vaza de cumparat costa doar 100.000 cand mie mi-o inchiria o firma cu 250.000 (tipa deacolo mi-a spus ca ea furnizeaza marfa la multe agentii)nu zic toata lumea trebuie sa manance cate ceva si fiecare isi pune ce pret vrea dar deja unele mi se par exagerate. voi ce parer aveti?? sunt eu dusa sau chear nu se merita sa aruncam banii pe fereastra??


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 17:13 
Junior

Membru din: 06 Apr 2007, 18:47
Mesaje: 68
Citat:
Bine ca ai gasit magazinasul cu pricina...

Stiam de mult ca unele agentii umfla exagerat preturile... nu-i nimic nou in asta. Numai preturile unor marturii si sunt suficient de sugestive: nu are cum sa fie costul unei marturi 2,8 RON sau, mai rau, 3,5! Cand nu e decat o bucata de tull sau organza, o fundita sau un trandafiras si 5 arahide care nu sunt deloc scumpe!


Bine ca in Ardeal nu e obiceiul asta cu marturii...Alti bani, alta distractie :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 18:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Bine ca in Ardeal nu e obiceiul asta cu marturii...Alti bani, alta distractie :)


Este si in Ardeal obiceiul acesta.La toate nuntile la care am fost in ultimul an in Mures au fost marturii.Mie chiar imi place.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 18:40 
Junior

Membru din: 01 Mar 2007, 13:05
Mesaje: 66
Citat:

Este si in Ardeal obiceiul acesta.La toate nuntile la care am fost in ultimul an in Mures au fost marturii.Mie chiar imi place.

am inceput sa confectionez cocardele, si imediat dupa ma voi apuca de aranjamente si marturii, o sa fac cateva poze, sa imi spuneti ce parere aveti. o sa imi ia cam mult timp dar tinand cont ca bugetul meu de nunta nu este chear foarte mare (am 300 de invitati) trebuie sa ma restrang la bani si sa imi folosesc timpul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 18:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
am inceput sa confectionez cocardele, si imediat dupa ma voi apuca de aranjamente si marturii, o sa fac cateva poze, sa imi spuneti ce parere aveti. o sa imi ia cam mult timp dar tinand cont ca bugetul meu de nunta nu este chear foarte mare (am 300 de invitati) trebuie sa ma restrang la bani si sa imi folosesc timpul.


Eu nu am rabdare sa confectionez.Si nici timp.Bravo tie ca faci asta.
Eu o sa vb cu o firma care organizeaza nunti pt marturii si cocarde si o sa le platesc dupa nunta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 18:52 
Junior

Membru din: 06 Apr 2007, 18:47
Mesaje: 68
Citat:

Este si in Ardeal obiceiul acesta.La toate nuntile la care am fost in ultimul an in Mures au fost marturii.Mie chiar imi place.


Serios? Eu n-am fostla nunti in Ardeal de aproape 2 ani. Dar la niciuna la care am fost n-am vazut marturii. In schimb in partea sudica ca e obiceiul asta. Eu nu fac, nu zic ca e rau...dar eu la nuntile la care am fost, n-am vazut(in ardeal)
Si mai dati si tortulete acasa? Ca la nuntile astea din Sud, marturiile erau in schimbul tortuletelor care se dadeau acasa, Sau cel putin asa asemanare am vazut eu, caci alea se luau acasa si nimic altceva.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 18:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Serios? Eu n-am fostla nunti in Ardeal de aproape 2 ani. Dar la niciuna la care am fost n-am vazut marturii. In schimb in partea sudica ca e obiceiul asta. Eu nu fac, nu zic ca e rau...dar eu la nuntile la care am fost, n-am vazut(in ardeal)
Si mai dati si tortulete acasa? Ca la nuntile astea din Sud, marturiile erau in schimbul tortuletelor care se dadeau acasa, Sau cel putin asa asemanare am vazut eu, caci alea se luau acasa si nimic altceva.


Nu dau nici un tortulet.Cred ca dau o sticla de vin cu poza noastra si marturiile.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 19:04 
Junior

Membru din: 06 Apr 2007, 18:47
Mesaje: 68
Citat:

Nu dau nici un tortulet.Cred ca dau o sticla de vin cu poza noastra si marturiile.


Aha, asa mai merge. Credeam ca dati si vin si marturiile alea si tortulete ca desa si o luam razna :wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 19:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Aha, asa mai merge. Credeam ca dati si vin si marturiile alea si tortulete ca desa si o luam razna :wacko:


De unde atatia bani???????????Nici macar nu stii daca apreciaza ce le dai.Oricum nu vor fi multumiti toti.Asa ca....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 19:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Si eu mi le-am facut si au iesit foarte frumoase. Si nici nu au fost greu de facut (mai ales ca am lucrat 3 oameni la ele).


Eu vreau sa dau niste rame...in care voi pune numele lor pe mese.Cu alea vor pleca acasa si isi pot pune acolo poza de la nunta mea.
Am vazut la o nunta si mi-i s-a parut o idee geniala.
Asa ca nu pot sa le fac eu...nici daca as avea timp


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 12 Apr 2007, 20:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
am cautat tot felul de oferte de la tot felul de agentii, si sincer unele preturi mi s-au parut mult "unflate cu pompa", din greseala ieri (cand nu cautam nimica pentru nunta) am dat de un magazim mai marginas si am vazut acolo tot felul de panglici, trandafirasi, tiuluri, vaze (din stica si fier forjat)si multe alte lucruri faine. am intrebat de preturi si mai mai ca am cazut pe jos cand am auzit ca un trandafiras de pus in piept sau o cala identica cu cele de la firme foarte cunoscute costa doar 1000 de lei vechi (cand acolo costau 12000 lei vechi), si ca o vaza de cumparat costa doar 100.000 cand mie mi-o inchiria o firma cu 250.000 (tipa deacolo mi-a spus ca ea furnizeaza marfa la multe agentii)nu zic toata lumea trebuie sa manance cate ceva si fiecare isi pune ce pret vrea dar deja unele mi se par exagerate. voi ce parer aveti?? sunt eu dusa sau chear nu se merita sa aruncam banii pe fereastra??

Nu stiu ce te mira... Ca la noi, la nimenea... In loc sa isi scoata banii din servicii (din chestii pe care numai ei stiu sa le faca), scot banii din "bisnita"...:mellow: Nu e oare obisnuit pentru Romania sa fie asa??? :-`

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 13 Apr 2007, 00:36 
Junior

Membru din: 01 Mar 2007, 13:05
Mesaje: 66
Citat:
Nu stiu ce te mira... Ca la noi, la nimenea... In loc sa isi scoata banii din servicii (din chestii pe care numai ei stiu sa le faca), scot banii din "bisnita"...:mellow: Nu e oare obisnuit pentru Romania sa fie asa??? :-`

da cred ca asa este, suntem in Romania si asta ne mananca tot timpul si toti banii :wokno: sa stiti ca nu imi ia chear asa de mult timp, cocardele le-am terminat in trei zile si nu am lucrat la ele decat cate 2-3 ore pe zi si marturiile nu le fac singura, ma ajuta inca 3 persoane (la fel si la aranjamente). nu inteleg de ce sa dau niste bani pe care ii pot economisii si ii pot folosii mai bine in luna de miere:p(X) acolo se merita intradevar (parerea mea)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 20 Aug 2007, 13:05 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

Serios? Eu n-am fostla nunti in Ardeal de aproape 2 ani. Dar la niciuna la care am fost n-am vazut marturii. In schimb in partea sudica ca e obiceiul asta. Eu nu fac, nu zic ca e rau...dar eu la nuntile la care am fost, n-am vazut(in ardeal)
Si mai dati si tortulete acasa? Ca la nuntile astea din Sud, marturiile erau in schimbul tortuletelor care se dadeau acasa, Sau cel putin asa asemanare am vazut eu, caci alea se luau acasa si nimic altceva.



La noi in Cluj, cel putin la nuntile la care am fost eu la nici una nu am primit marturii, desi pe mine ma atrag si mi se par interesante. Dar la plecarea invitatilor de la nunta li se ofera o cutiuta cu prajituri facute de cofetarie sau un tortulet mic printre care si o sticla de jumatate de tuica. iar in Sibiu stiu ca se da tot asa tortulet sau prajiturele si pe langa cozonac nu bautura. :P

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 06 Sep 2007, 16:43 
Senior

Membru din: 31 Aug 2007, 19:58
Mesaje: 115
Si eu ma gandeam sa fac tot c pot avand in vedere ca o sa-mi vina ft multi invitati din provincie si mi-e teama sa nu dea darul asa cum s da acolo ( ideea e sa pot sa platesc restaurantul, nu sa iasa bani dupa). Imaginatie e, chiar si modele care sa ma inspire, timp e ... si cred ca si satisfactia e mai mare.
O sa incerc sa apelez la o firma doar pt aranjarea restaurantului, dar si acolo o sa incerc sa ma implic.
Oricum mai e destul timp pana la nunta mea si nu s stie c idei mai imi vin.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 02 Apr 2008, 23:44 
Nou Venit

Membru din: 02 Apr 2008, 23:21
Mesaje: 1
marturii

ce-s astea?

spre *rusinea* mea nu am mai auzit......(!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 03 Apr 2008, 13:50 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
sincer si mie mi se pare ca toti furnizorii nu mai stiu cum sa traga pielea de pe tine daca ai nunta.

asta incepand cu coaforul si terminand cu restaurantul

o prietena trebuie sa plateasca chirie pt vesela (adica farfurii si tacamuri)!!!!!!

:njump::njump::njump::njump::njump::njump:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 03 Apr 2008, 13:53 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
Citat:
sincer si mie mi se pare ca toti furnizorii nu mai stiu cum sa traga pielea de pe tine daca ai nunta.

asta incepand cu coaforul si terminand cu restaurantul

o prietena trebuie sa plateasca chirie pt vesela (adica farfurii si tacamuri)!!!!!!

:njump::njump::njump::njump::njump::njump:


pe asta nu am mai auzit-o


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scump, scump, scump... sau poate doar mi se pa
MesajScris: 03 Apr 2008, 14:01 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

pe asta nu am mai auzit-o
.

nici eu - dar mi se pare o nesimtire

cand mergi la restaurant platesti pt farfurie?


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România