Ultima vizită a fost: Acum este 18 Apr 2024, 10:29


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 13 Sep 2007, 22:02 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Da, asa e ca mai pierzi timp si cu pozele. E bine 30 de minute. Eu cam am probleme cu spatele si nu prea pot sa stau in picioare mult timp. De fapt cred ca in general e obositor sa stai in picioare 45 de minute.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 13 Sep 2007, 22:42 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Da, asa e ca mai pierzi timp si cu pozele. E bine 30 de minute. Eu cam am probleme cu spatele si nu prea pot sa stau in picioare mult timp. De fapt cred ca in general e obositor sa stai in picioare 45 de minute.


eu n-am probleme sa stau atat in picioare, dar cred ca invitatii da :p
oricum am 4 ore intre biserica si restaurant, asa ca o slujba de 45 min e perfecta :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 13 Sep 2007, 23:08 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Da, asa e ca mai pierzi timp si cu pozele. E bine 30 de minute. Eu cam am probleme cu spatele si nu prea pot sa stau in picioare mult timp. De fapt cred ca in general e obositor sa stai in picioare 45 de minute.



si eu am probleme cu spatele, dar in acea seara abia l-am mai simtit...nu stiu daca incepand cu ora 14 si pana a doua zi la 9.30 am stat o ora jos si a fost super ok...la un moment dat la restaurant ma durea spatele de numa, am stat 5 min jos si apoi la intampinat invitatii:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 22 Sep 2007, 17:15 
Nou Venit

Membru din: 09 Iun 2007, 16:12
Mesaje: 31
Noi inca nu am vb la primarie si nici la biserica ,dar noi ne-am gandit asa :cununia civila(ca le facem pe aman2 in aceeasi zi, e mai fr, stiu ca-i stres, dar cred ca merita!!parerea mea) sa o stabilim pe 9-9.30 apoi sa plec la salon sa ma coafeze si sa ma macheze, vreau sa fac si obiceiurile iar pe la ora 17 sa vina mirele si nasii sa ma ia , ca pe la ora 18 sa avem ununia religioasa, care dureaza 45 de min plus 30 minute pozele, iar ca pe la ora 20 sa fim la restaurant si pe inviatii sa scriem ora 20.30...voi ce spuneti?cam cu cat timp inainte de marele eveniment ar trebui sa vb la primarie si la biserica?...va pup pe toate si spor la pregati pt actualele mirese si viitoarele


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 27 Sep 2007, 00:40 
Nou Venit

Membru din: 24 Sep 2007, 00:24
Mesaje: 3
Vreau sa te intreb ce vrei sa zici cu avansul acela? Se da avans la biserica? AM auzit si eu ca se plateste ceva dar nu prea sriu cum e asta?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 27 Sep 2007, 11:57 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Vreau sa te intreb ce vrei sa zici cu avansul acela? Se da avans la biserica? AM auzit si eu ca se plateste ceva dar nu prea sriu cum e asta?


la noi nasul a platit avans la biserica cand am rezervat data si ora. nu stiu cat. asta trebuie vorbit cu preotul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 27 Sep 2007, 21:47 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Sigur ca se plateste... ca doar in ziua de azi totul se plateste. La noi in zona, biserica, la fel ca si restaurantul trebuie rezervate cu un an si 2, 3 luni inainte. Si atunci cand faci rezervarea, ca si la restaurant, si la biserica platesti un avans. la primarie stiu ca programarile se fac cu doar 10 zile inainte.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 27 Sep 2007, 22:43 
Nou Venit

Membru din: 09 Iun 2007, 16:12
Mesaje: 31
Citat:
Sigur ca se plateste... ca doar in ziua de azi totul se plateste. La noi in zona, biserica, la fel ca si restaurantul trebuie rezervate cu un an si 2, 3 luni inainte. Si atunci cand faci rezervarea, ca si la restaurant, si la biserica platesti un avans. la primarie stiu ca programarile se fac cu doar 10 zile inainte.

eu nu stiam ca se plateste..asta-i chiar culmea...dar ce sa ma mai mire in ziua de azi??asta e!! bine ca mi-ai spus ca nici nu ma gandeam sau sa-mi treaca prin cap ca si la Biserica se plateste AVANS!!Mi se pare o ciudatenie,,,,:blink::unsure: sau mai bine zis o idiotenie...in fine...asa cum ai zis si tu,,,totul se plateste in ziua de azi...sa nu ajungem intr-o zi sa platim si faptul ca intram in Biserica(?):blink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 27 Sep 2007, 22:45 
Nou Venit

Membru din: 09 Iun 2007, 16:12
Mesaje: 31
Citat:
Sigur ca se plateste... ca doar in ziua de azi totul se plateste. La noi in zona, biserica, la fel ca si restaurantul trebuie rezervate cu un an si 2, 3 luni inainte. Si atunci cand faci rezervarea, ca si la restaurant, si la biserica platesti un avans. la primarie stiu ca programarile se fac cu doar 10 zile inainte.

Apropo, voi unde ati facut rezervarea pt biserica?ce sfaturi poti sa-mi dai ? multumesc mult


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 28 Sep 2007, 15:53 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Apropo, voi unde ati facut rezervarea pt biserica?ce sfaturi poti sa-mi dai ? multumesc mult


Eu am vrut la Manastirea Trivale, ca e aproape si de restaurant. E bine sa fie aproape de restaurant, m-am gandit, ca vine lumea direct de la biserica, daca e vreme frumoasa, vin pe jos, ca de, cu masinile... mai bei...si sa nu mai ia taxi. dar am avut marea surpriza sa mi se spuna de la manastire ca nu li se mai da voie sa faca slujbe de casatorie. Asa ca m-am orientat catre biserica Sf Vineri, pentru ca are curtea aceea minunata (pentru poze), pentru ca il cunosteam pe unul dintre preoti si pentru ca acolo a avut nunta si fratele meu. Insa este foarte departe de restaurant... Chiar! A mai auzit cineva ca nu se mai fac slujbe de casatorie la manastiri?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 28 Sep 2007, 16:58 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
Apropo, voi unde ati facut rezervarea pt biserica?ce sfaturi poti sa-mi dai ? multumesc mult


Noi facem nunta la Biserica Icoanei.
Am cules informatii de la diversi :p si ne-am hotarat la cateva biserici. Dupa care am fost intr-o samabata sa vedem slujbe si ne-am hotarat aici pt ca ne-a placut si biserica si preotul si slujba si corul.
Cam asta te sfatuiesc si pe tine. Sa-ti alegi cateva si sa te duci la o slujba acolo.
Eventual chiar sambata la nunti. Si cam astea au fost criteriile noastre: biserica interior-exterior, preot, cor. Finalistele au fost Biserica Icoanei si Biserica Sf Spiridon Nou.
Bafta %%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 05 Oct 2007, 02:08 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Buna, fetelor...
Va pot impartasi un sfat din propia mea nunta, referitor la timpul dintre biserica si restaurant.
Noi am avut cununia religioasa la ora 18, evident ca totul s-a lungit (pt ca am facut si cununia civila la biserica) si venind f multa lume ne-am intins pana la 19.30.,dupa care noi impreuna cu nasii am plecat la poze, iar parintii au plecat la restaurant sa primeasca invitatii.
Apoi am petrecut timp de vreo 2 ceasuri impreuna cu nasii in parc la poze , apoi la hotelul unde era nunta, asteptam sa se umple restaurantul de lume, ca sa putem sa ne facem si noi aparitia.Si asa am pasit pe covorul rosu la ora 21.30 in aplauzele invitatilor care abia asteptau sa ne vada.
A fost cel mai frumos moment pe care l-am trait la nunta mea, si unic, toata lumea a fost impresionata de alegerea noastra de a intra in restaurant direct pe acordurile melodiei noaste cu luminile stinse, si multe artificii in jur....


va spun un secret...eu am scapat de pupaturile de la inceputul nuntii, de statul in picioare, si de primirea invitatilor ...moment atat de plictisitor si am schimbat totul traind cele mai intense emotii si clipe de neuitat..
spor la pregatiri..si nu renuntati la visurile voastre ;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 10 Oct 2007, 22:00 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Buna, fetelor...
Va pot impartasi un sfat din propia mea nunta, referitor la timpul dintre biserica si restaurant.
Noi am avut cununia religioasa la ora 18, evident ca totul s-a lungit (pt ca am facut si cununia civila la biserica) si venind f multa lume ne-am intins pana la 19.30.,dupa care noi impreuna cu nasii am plecat la poze, iar parintii au plecat la restaurant sa primeasca invitatii.
Apoi am petrecut timp de vreo 2 ceasuri impreuna cu nasii in parc la poze , apoi la hotelul unde era nunta, asteptam sa se umple restaurantul de lume, ca sa putem sa ne facem si noi aparitia.Si asa am pasit pe covorul rosu la ora 21.30 in aplauzele invitatilor care abia asteptau sa ne vada.
A fost cel mai frumos moment pe care l-am trait la nunta mea, si unic, toata lumea a fost impresionata de alegerea noastra de a intra in restaurant direct pe acordurile melodiei noaste cu luminile stinse, si multe artificii in jur....


va spun un secret...eu am scapat de pupaturile de la inceputul nuntii, de statul in picioare, si de primirea invitatilor ...moment atat de plictisitor si am schimbat totul traind cele mai intense emotii si clipe de neuitat..
spor la pregatiri..si nu renuntati la visurile voastre ;)


Sa stii ca mi se pare o idee buna. Am sa ma gandesc si eu. Noi avem religioasa la 17, probabil ca nu vom ajunge la 21.30 ca voi, dar pe la 20.30... sa vedem.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 11 Oct 2007, 15:05 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Sigur ca se plateste... ca doar in ziua de azi totul se plateste. La noi in zona, biserica, la fel ca si restaurantul trebuie rezervate cu un an si 2, 3 luni inainte. Si atunci cand faci rezervarea, ca si la restaurant, si la biserica platesti un avans. la primarie stiu ca programarile se fac cu doar 10 zile inainte.



noi la biserica nu am dat nici un avans...ni s-au scris numele, ora si data intr-o agenda si atat...programarea a fost cu 8 luni inainte de nunta


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 11 Oct 2007, 20:57 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:


noi la biserica nu am dat nici un avans...ni s-au scris numele, ora si data intr-o agenda si atat...programarea a fost cu 8 luni inainte de nunta


Mda, la noi se cere avans. Nu-i o problema, numa sa fie ok. La botesul nepotelei mele a trebuit sa mergem sa luam preotul de acasa ca uitase, desi ii dadusem avans...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 12 Oct 2007, 02:59 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Mda, la noi se cere avans. Nu-i o problema, numa sa fie ok. La botesul nepotelei mele a trebuit sa mergem sa luam preotul de acasa ca uitase, desi ii dadusem avans...



Mda...no comment:nscmoll:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 19 Oct 2007, 02:50 
Nou Venit

Membru din: 20 Noi 2006, 14:28
Mesaje: 27
Salutare miresici,

Eu am avut ambele cununii in aceeasi zi si nu pot sa ma plang ca am fost obosita din cauza asta! Dimineata la 10 civila, iar la 18 religioasa, unde s-a mai intarziat un pic din cauza altei mirese, dar a fost ok! Daca nu ar fi fost si vijelia aia... sau macar sa nu fi fost o mare balta in curtea bisericii... :rocker:

M-am setat pe non-stresare si... gata! Iar acum mi se pare ca a fost atat de scurt... Dar macar a fost frumos! Abia astept sa vad pozele!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 19 Oct 2007, 02:58 
Nou Venit

Membru din: 20 Noi 2006, 14:28
Mesaje: 27
Citat:


Mda...no comment:nscmoll:


noi nu am dat nici un avans la biserica!!! nici nu a vrut preorul sa ne spuna cat e taxa!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 19 Oct 2007, 17:50 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

noi nu am dat nici un avans la biserica!!! nici nu a vrut preorul sa ne spuna cat e taxa!


Adica voua nu v-au luat bani pt slujba de la biserica???


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 20 Oct 2007, 15:44 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Adica voua nu v-au luat bani pt slujba de la biserica???



se ia taxa la toate bisericile, cred...doar ca nici noi nu stim cat a fost...nasi s-au ocupat de asta:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România