Ultima vizită a fost: Acum este 25 Apr 2024, 12:30


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 23 Oct 2007, 19:50 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:


se ia taxa la toate bisericile, cred...doar ca nici noi nu stim cat a fost...nasi s-au ocupat de asta:nwink:


Aaa, da, corect:nblink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 24 Oct 2007, 01:18 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

Aaa, da, corect:nblink:

In Brasov se achita taxa de catre miri, cand merg sa faca rezervarea pentru cununia religioasa (anul trecut era 100 ron, cu chitanta, o am ...amintire!:D), iar dupa cununie merge nasul si plateste preotul, de obicei se spune sa dai cat vrei, dar ... noi am cununat de curand si ...au spus din capul locului 150 ron pentru preot si 50 ron pt 'nenea' cu cantatul! asa ca...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 24 Oct 2007, 01:30 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
In Brasov se achita taxa de catre miri, cand merg sa faca rezervarea pentru cununia religioasa (anul trecut era 100 ron, cu chitanta, o am ...amintire!:D), iar dupa cununie merge nasul si plateste preotul, de obicei se spune sa dai cat vrei, dar ... noi am cununat de curand si ...au spus din capul locului 150 ron pentru preot si 50 ron pt 'nenea' cu cantatul! asa ca...


da. preoti si preoti. si la noi au platit nasii, nu stiu suma, dar nu am fost nevoiti sa dam arvuna si la biserica.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 24 Oct 2007, 01:35 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

da. preoti si preoti. si la noi au platit nasii, nu stiu suma, dar nu am fost nevoiti sa dam arvuna si la biserica.

Adica nu ati platit cotizatia la biserica, cu plata trecuta intr-un registru, cu chitanta, bla-bla!??! am vazut registrul si era plin! la fel se face pentru botez!
Cate bordeie atatea obiceiuri!(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 24 Oct 2007, 01:55 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Adica nu ati platit cotizatia la biserica, cu plata trecuta intr-un registru, cu chitanta, bla-bla!??! am vazut registrul si era plin! la fel se face pentru botez!
Cate bordeie atatea obiceiuri!(X)




nu absolut nimic. doar am vb cu preotul, ne-a trecut cu data si ora intr-o agenda si atat. de restul s-au ocupat nasii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 24 Oct 2007, 01:57 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:



nu absolut nimic. doar am vb cu preotul, ne-a trecut cu data si ora intr-o agenda si atat. de restul s-au ocupat nasii.

Cum spuneam! depinde de biserica, de localitate , de zona! nasii platesc si aici! dar taxa se achita inainte de nunta, cu mult inainte de nunta!
Poop si somn usor!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 24 Oct 2007, 02:04 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Cum spuneam! depinde de biserica, de localitate , de zona! nasii platesc si aici! dar taxa se achita inainte de nunta, cu mult inainte de nunta!
Poop si somn usor!



somn dulce si tie Mihaela!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 24 Oct 2007, 21:55 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Fetele, si pana la urma sa inteleg ca se ajunge cam pe la 300 de lei pentru slujba la biserica? Stie cineva? As vrea sa-mi fac o idee, pt ca in cazul nostru mai mult ca sigur ca vom plati noi. Si mai e ceva, biserica la care vom merge are cor, nu doar cantaret. Cam cat o fi corul? Bine ca oricum ne va spune preotul... dar de' sunt curioasa sa stiu cum e si prin alte zone... Multam si va pup:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 24 Oct 2007, 22:10 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Fetele, si pana la urma sa inteleg ca se ajunge cam pe la 300 de lei pentru slujba la biserica? Stie cineva? As vrea sa-mi fac o idee, pt ca in cazul nostru mai mult ca sigur ca vom plati noi. Si mai e ceva, biserica la care vom merge are cor, nu doar cantaret. Cam cat o fi corul? Bine ca oricum ne va spune preotul... dar de' sunt curioasa sa stiu cum e si prin alte zone... Multam si va pup:-*



Alina, din pacate eu nu te pot ajuta cu nici o informatie legata de Biserica. imi pare rau, asa cum ziceam noi nu am dat nici un ban, doar nasii s-au ocupat de asta si nu stiu cat au avut de dat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 25 Oct 2007, 20:25 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:


Alina, din pacate eu nu te pot ajuta cu nici o informatie legata de Biserica. imi pare rau, asa cum ziceam noi nu am dat nici un ban, doar nasii s-au ocupat de asta si nu stiu cat au avut de dat.


Multumesc, oricum. Eu nu reusesc sa-l gasesc pe preotul "sef". Ca el se ocupa de treburile astea cu banii. O sa va spun cand aflu...desi , e adevarat ca nasii trebuie sa se ocupe de asta, dar ... poti sa stii ce se intampla. pentru cei care sunt ca noi si se ocupa de toate cheltuielile, e bine sa avem idee.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 05 Feb 2008, 01:21 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
La noi nasii sunt din alt oras deci noi ne vom ocupa de tot! Nu stiu cum va fi dupa cununie, poate imi puteti povesti exact ec si cum decurge dupa slujba, ca unul din nasi e iranian altul neamt:nlol:deci nus tiu ce si cum vor sti mersul:nlol::nlol::nlol:dragii de ei:D

Mai am o intrebare, tinand cotn ca avem musafiri din afara orasului, cam pe la jumate sau si mai multi...cam pe la ce ora ar fi potrivit la restaurant? Ma gandesc ca poate ei ar veni str4ict la restaurant. nu? Si atunci nus tiu cum e mai bine sa iia ducem mai devreme sua mai tarziu ca sa nu calatoreasca totusi pe calduri infernale, nu?:unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 05 Feb 2008, 15:22 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
La noi nasii sunt din alt oras deci noi ne vom ocupa de tot! Nu stiu cum va fi dupa cununie, poate imi puteti povesti exact ec si cum decurge dupa slujba, ca unul din nasi e iranian altul neamt:nlol:deci nus tiu ce si cum vor sti mersul:nlol::nlol::nlol:dragii de ei:D

Mai am o intrebare, tinand cotn ca avem musafiri din afara orasului, cam pe la jumate sau si mai multi...cam pe la ce ora ar fi potrivit la restaurant? Ma gandesc ca poate ei ar veni str4ict la restaurant. nu? Si atunci nus tiu cum e mai bine sa iia ducem mai devreme sua mai tarziu ca sa nu calatoreasca totusi pe calduri infernale, nu?:unsure:



dupa slujba puteti sa mergeti sa faceti poze undeva frumos. noi ne-am plimbat prin parc.
in functie de ora la care aveti programata slujba si de distantele dintre biserica si restaurant va faceti si voi programul. (noi am avut biserica la 2 si restaurantul la 6) trebuie sa tineti cont si de oamenii care o sa mearga impreuna cu voi. nu puteti sa va suiti in masina si sa plecati pur si simplu. tb sa-i organizati pe masini. f important !!! trebuie sa impartiti responsabilitatile. cu cateva zile inainte de nunta faceti o sedinta :D. vorbiti cu parintii, nasii, fratii, surorile sau orice persoana careia puteti sa-i dati ceva de facut, sa se ocupe de diverse lucruri in acea zi. practic pe voi nu trebuie sa va deranjeze nimeni atunci. de ex la mine parintii s-au ocupat cu transportul invitatilor (acasa - biserica - restaurant - afara localitatii, etc). la restaurant am avut "delegati" la fiecare masa care sa se ocupe de problemele care ar putea apare (servire, mancare, bautura, etc) iar centralizatorul a fost nasul :D.
am avut si invitati din afara localitatii care au venit direct la restaurant. noi am primit din partea restaurantului o camera la hotelul lor (de fapt restaurantul e al hotelului :)) si cei care au venit direct aici s-au schimbat in camera noastra. daca erau mai multi vroiam sa inchiriem o camera separata.
cam atat. sper sa te ajute. bafta!%%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 05 Feb 2008, 22:41 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Multumesc mult de ajutor Lucs.
Cununiile vor fi intr-un orasel la aprox 10 km de restaurant. Cei care vor veni din alt oras vor veni din start cu masina sau cu transportula sigurat de noi. Dar pe cei carora le facem rost de micro/autobus nu i-as cara pana la cununie, mai bine direct la restaurant.
Si eu am gandeam ca ne va trebui o camera la hotelul cu restaurantul:nwink:ca sa se poata schimba.
De acas -de la socrella ca de acolo plec- sunt 5 minute pan la cununia civila si de acolo inca 10 aprox pan la biserica (timpi calculati mergand pe jos)...poze putem face fie dupa cununai civila ca trecem prin aprc cand mergem al biserica -si cred ca e mai okay asa- fie dupa biserica, dar mai bine de acolo mergem direct la restaurant...
Ideea e ca nus tiu pe la ce ora sa incepem la restaurant ca sa stiu cums a le planificam celelalte, sa mergem sa vb din timp sa nu fie problema ca nu se poate la ora care ne-o dorimO:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 06 Feb 2008, 12:27 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
cred ca la puteti pune restaurantul la ora 19. cam asa a fost la majoritatea nuntilor la care am fost. e destul de seara ca sa fie racoare.
cei care vin din alt oras s-ar putea sa mearga pe caldura (depinde de cat de departe vin), dar daca le asigurati o camera in care sa se schimbe nu cred ca o sa fie probleme.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 06 Feb 2008, 21:14 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
cred ca la puteti pune restaurantul la ora 19. cam asa a fost la majoritatea nuntilor la care am fost. e destul de seara ca sa fie racoare.
cei care vin din alt oras s-ar putea sa mearga pe caldura (depinde de cat de departe vin), dar daca le asigurati o camera in care sa se schimbe nu cred ca o sa fie probleme.


multumesc mult de raspuns...foarte bine punctat. esti o draguta Lucs!
invitatii nostri vor veni de pe la 140-200km. Tinand cont de drumul minunat si plin de gropi...2-3ore?hmmm dar cred ca nu i-ar deranja la ora 19-20 sa apara, nu? sa vorbesc si cu mama. nus tiu de ce mi se pare tarziu ora 20, poate pt ca acum se insereaza asa repede? :~* dar nici nu as vrea sa scriu o ora pe invitatie si sa aparem cu intarziere...hmmm:unsure::unsure:
mijlocul lui august...daca am tine cununia civila la 17, cam cat dureaza? dup-aia ne oprim putin in parc la poze si mergem la biserica la 18:00, vreo juma de ora, 45 minute...drumul pana in oras vreo 15-20 minute...si dupa sa avem putin timp de poze la castel...cred ca e okay si la 20 asa? ma gandesc ca daca incepem mai devreme nu vom crapa de cald sa incepem la 16:00?

E vreo fosta miresuca de august?
cine poate sa imi zica unde gasesc date despre ziua de 16.aug? rasarit, apus, temperaturi medii, d-astea...(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 07 Feb 2008, 10:14 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
cum iti este norocul deoarece vremea variaza in functie de an, nu ai de unde sa faci rost de o procnoza exacta.toate ne dorim o zi frumoasa in ziua aceasta deaosebita, dar nu tine de noi ci de domnul.asa ca fi optimista.daca tu iti faci asa de multe probleme in aug eu ce sa mai zic de oct.poate da domnul sa fie frumos


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 07 Feb 2008, 16:33 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

E vreo fosta miresuca de august?
cine poate sa imi zica unde gasesc date despre ziua de 16.aug? rasarit, apus, temperaturi medii, d-astea...(?)


incearca aici:
http://www.jurnalul.ro/articole/99829/s ... ugust-2007

mi se pare prea tarziu ora 20 pt restaurant.
si daca incepi la 16 sau la 17 e cam aceeasi temperatura. mai bine incepi la 16, macar sa nu trebuiasca sa va grabiti.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 08 Feb 2008, 03:18 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Multzu Lucs!! Tot timpul saritoare si pe faza cu info potrivite:ok::-* O sa ma sfatui si cu Mutti si cu barbatzoi sa vad ei ce zic...cu toate ca barbatzoiul zisa aseara 19...si dup-aia il pufni rasul cand l-am intrebat d ece 19...a zis ca s anu zica 20 ca i se parea cam mult ca deh prefix in plus:nlol::nlol::nlol:

Anul trecut nu a fost asa grav cu temperaturile...:-`

Maria chiar asa!Doamne drag da-ne vreme frumoasa si o zi magica...iar de viata ce o urmeaza sa fie linistita, plina de sanatate si intelegere!O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 20 Mar 2008, 15:21 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
daca am pus biserica la 15.30 si sala la 17.00, distanta intre ele fiind de 30 minute mers pe jos este bine? Am timp si de 1-2 poze?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: timpul dintre biserica si restaurant
MesajScris: 20 Mar 2008, 16:31 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
daca am pus biserica la 15.30 si sala la 17.00, distanta intre ele fiind de 30 minute mers pe jos este bine? Am timp si de 1-2 poze?


la noi nu se obisnuieste ca mirii sa ajunga la fix la sala - pe invitatie e ora la care incep sa vina oamenii si mirii apar cu 30-45 de minute mai tarziu. asa ar fi timp de poze.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România