Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 13:51


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Calcule
MesajScris: 28 Oct 2007, 16:22 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2007, 14:16
Mesaje: 22
Hello!
Poate ma ajuta si pe mine cineva. Cum calculez cate sticle de sampanie imi trebuie si cate kg trebuie sa aiba tortul pentru 100 de invitati?:unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 29 Oct 2007, 15:43 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
Hello!
Poate ma ajuta si pe mine cineva. Cum calculez cate sticle de sampanie imi trebuie si cate kg trebuie sa aiba tortul pentru 100 de invitati?:unsure:


Hmm, poate iti raspunde vreuna din fetele care a avut 100 de invitati la nunta si isi aminteste cate sticle de sampanie au luat. Sau cumperi o sticla de sampanie, masori cate pahare are si apoi vezi cam cate sticle ti-ar trebui pt 100 de persoane. In ideea ca sampanie se serveste doar la intrare si poti socoti cater un pahar de persoana. Pentru tort... daca nu iti spune niciuna din fete, poti proceda la fel. Cumperi unul de 2, 3 kg si vezi cate feliute ies din el. Dar cu tortul cam stiu cum stau lucrurile si cei de la cofetarie...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 29 Oct 2007, 17:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Hello!
Poate ma ajuta si pe mine cineva. Cum calculez cate sticle de sampanie imi trebuie si cate kg trebuie sa aiba tortul pentru 100 de invitati?:unsure:


De sampanie, noua ne-au spus cei de la restaurant cate sticle avem nevoie...inclusiv cei de unde am cumparat au stiut cam cate pahare ies dintr-o sticla si ne-au zis cate sticle sa luam...la 150 de pers parca am luat 12 sau 13 sticle...
De tort, la fel...cei de la cofetarie au spus ca sa ne gandim cam la 150 de grame de pers daca tin bine minte si atunci faci calcul si vezi ca la 100 de persoane iti trebuie un tort de 15 kg...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 30 Oct 2007, 00:11 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Hello!
Poate ma ajuta si pe mine cineva. Cum calculez cate sticle de sampanie imi trebuie si cate kg trebuie sa aiba tortul pentru 100 de invitati?:unsure:



despre bauturi si mancaruri s-a vb la un alt topic intitulat bauturi si mancaruri si acolo se vb si de cata sampanie, tort, prajituri ai nevoie. dar chiar si asa iti zic ca tort trebuie 100gr/pers, sampanie 50gr/pers (pt intrare) iar prajituri 200-250 gr/familie(2 pers). asa a fost la noi.
multa bafta!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 30 Oct 2007, 02:52 
Nou Venit

Membru din: 04 Oct 2007, 14:16
Mesaje: 22
Merci mult de ajutor. Mi-am cam facut o idee despre problema. Ne mai auzim :glass:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 14 Noi 2007, 22:11 
Senior
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iul 2007, 21:23
Mesaje: 107
am citit tot de la miresici k trb sa calculezi astfel: 1l suc/pers;1lapa/pers;1st vin/pers;1st sampaniec/4-5 pers;


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 15 Noi 2007, 14:54 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

De sampanie, noua ne-au spus cei de la restaurant cate sticle avem nevoie...inclusiv cei de unde am cumparat au stiut cam cate pahare ies dintr-o sticla si ne-au zis cate sticle sa luam...la 150 de pers parca am luat 12 sau 13 sticle...
De tort, la fel...cei de la cofetarie au spus ca sa ne gandim cam la 150 de grame de pers daca tin bine minte si atunci faci calcul si vezi ca la 100 de persoane iti trebuie un tort de 15 kg...


Din ce ai scris ar veni cam 14 persoane la o sticla de sampanie. La prajituri asa stiam si eu. La sampanie stiam ca sunt 8 pahare dintr-o sticla.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 13 Dec 2007, 19:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

Din ce ai scris ar veni cam 14 persoane la o sticla de sampanie. La prajituri asa stiam si eu. La sampanie stiam ca sunt 8 pahare dintr-o sticla.


Desi eu stiam ca v-am mai spus de articolul asta, acuma nu mai gasesc unde anume, asa ca vi-l mai dau o data:
http://ghidulmiresei.ro/articles.php?ai ... &filter=-1
Aici scrie cum sa iti calculezi cantitatea de bauturi in functie de numarul de persoane.:nblink:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 31 Mar 2008, 21:26 
Nou Venit

Membru din: 08 Aug 2006, 01:27
Mesaje: 10
la 100 de persoane 13 sticle de 0.7litri de sampanie(asta servindu-i o singura data la primire) si 10 kg de tort.asta e sigur


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 08 Apr 2008, 14:41 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

Desi eu stiam ca v-am mai spus de articolul asta, acuma nu mai gasesc unde anume, asa ca vi-l mai dau o data:
http://ghidulmiresei.ro/articles.php?ai ... &filter=-1
Aici scrie cum sa iti calculezi cantitatea de bauturi in functie de numarul de persoane.:nblink:


deci la o sticla de 700 ml sunt 7-8 persoane, la 1 l sunt 10.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 06 Mai 2008, 20:26 
Junior

Membru din: 19 Mar 2006, 17:53
Mesaje: 85
cam asa stiam si eu cu tortul 100 g/pers dar trebuie sa te gandesti ca nu ramane toata lumea pana la tort si atunci poti sa iei un tort de mai putine kg.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 08 Mai 2008, 15:09 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
cam asa stiam si eu cu tortul 100 g/pers dar trebuie sa te gandesti ca nu ramane toata lumea pana la tort si atunci poti sa iei un tort de mai putine kg.


sau ca daca ai rude din alt oras sau copii a doua zi mai vor tort.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 08 Mai 2008, 16:25 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
pe mine una aspectul acesta nu mai intereseaza, dupa nunta pa si la revedere.
la mine nu este cofetarie si vezi doamne ca trebuie sa le dau si a doua si tot asa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 09 Mai 2008, 14:17 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
pe mine una aspectul acesta nu mai intereseaza, dupa nunta pa si la revedere.
la mine nu este cofetarie si vezi doamne ca trebuie sa le dau si a doua si tot asa.


asa zic si eu

a doua zi sa nu ma bata nimeni la cap cu aberatii


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 09 Mai 2008, 17:51 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
ce bine ca sunt si miresici care sunt de acord cu mine.
ma simt asa de bine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 11 Mai 2008, 13:18 
Junior

Membru din: 19 Mar 2006, 17:53
Mesaje: 85
la a doua zi nici nu m-am gandit,deci daca mai vor tort eu nu mai am sa le dau.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 14 Mai 2008, 13:16 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
pe mine una aspectul acesta nu mai intereseaza, dupa nunta pa si la revedere.
la mine nu este cofetarie si vezi doamne ca trebuie sa le dau si a doua si tot asa.


Eu a doua zi vreau sa-mi scot invitatii care vin din alte localitati la un gratar, pescuit. Mie imi face placere sa stau cu rudele si prietenii mei si incerc sa fac tot ce pot pt a se simti bine pana pleaca acasa si sa ma bucur de ei. Eu ii chem la nunta pt doar pe cei cu care imi place placere sa stau, sa vorbesc nu din obligatie sau sa fie acolo de umplutura sau sa astept sa plece cat mai repede, sa nu ma pupe prea mult, sa nu ma atingasi alte chestii din astea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 15 Mai 2008, 22:20 
Nou Venit

Membru din: 29 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 18
eu vreau sa stau sa ma odihnesc dupa nunta..si sa imi fac calcule pentru....dupa ce vin dela mare...am nunta duminica si luni noaptea plecam...asa ca sa sta parintii cu invitatii..eu o sa stau la nunta cu toti..:lol::lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 30 Mai 2008, 17:37 
Nou Venit

Membru din: 25 Apr 2008, 00:44
Mesaje: 15
Citat:

Eu a doua zi vreau sa-mi scot invitatii care vin din alte localitati la un gratar, pescuit. Mie imi face placere sa stau cu rudele si prietenii mei si incerc sa fac tot ce pot pt a se simti bine pana pleaca acasa si sa ma bucur de ei. Eu ii chem la nunta pt doar pe cei cu care imi place placere sa stau, sa vorbesc nu din obligatie sau sa fie acolo de umplutura sau sa astept sa plece cat mai repede, sa nu ma pupe prea mult, sa nu ma atingasi alte chestii din astea.


Subscriu! Si ai mei vin de departe (sigur vor fi 80 de persoane, cel putin) si a doua zi o sa le dau de mancare, ca doar nu ii las sa plece flamanzi?! Pranzul miresei cum s-ar mai desfasura daca nu cu ciorba acra si multa voie buna?! O:) Si fara nimic dulce ..?!:food:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Calcule
MesajScris: 03 Iun 2008, 14:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

Eu a doua zi vreau sa-mi scot invitatii care vin din alte localitati la un gratar, pescuit. Mie imi face placere sa stau cu rudele si prietenii mei si incerc sa fac tot ce pot pt a se simti bine pana pleaca acasa si sa ma bucur de ei. Eu ii chem la nunta pt doar pe cei cu care imi place placere sa stau, sa vorbesc nu din obligatie sau sa fie acolo de umplutura sau sa astept sa plece cat mai repede, sa nu ma pupe prea mult, sa nu ma atingasi alte chestii din astea.


corect..si mie imi face placere sa fiu o gazda buna si sa stau cu cei dragi..cat mai mult. mai ales ca in ultimul timp ni s-a intamplat tot felul de necazuri..si cand sunt si evenimente faine ne bucuram sa le petrecem impreuna.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România