Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 15:00


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 21 Ian 2008, 12:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
DA CRED PE ALB SI VERDE BUCHETUL MEU VA FI DIN CALE,CEL AL NASEI TRANDAFIRI ALBI,ROCHIA ALBA COMPLET,ARANJAMENTELE PE MESE LE VOM FACE DIN FLORILE PRIMITE LA CUNUNIA CIVILA SI LE VOM ALEGE DOAR PE CELE ALBE

cati invitati ai?crezi ca iti ajung florile aduse la cununie?
NU zic ca nu e frumos alb..dar lumea iti va aduce flori colorate si buchete diferite de flori.O sa fie ciudat pe o masa trandafiri, pe una cale..etc.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 21 Ian 2008, 13:09 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
DA CRED PE ALB SI VERDE BUCHETUL MEU VA FI DIN CALE,CEL AL NASEI TRANDAFIRI ALBI,ROCHIA ALBA COMPLET,ARANJAMENTELE PE MESE LE VOM FACE DIN FLORILE PRIMITE LA CUNUNIA CIVILA SI LE VOM ALEGE DOAR PE CELE ALBE


nu cred ca e o idee buna partea cu aranjamente din florile de la cununie. nu stiu cate flori albe o sa primesti. majoritatea o sa fie colorate.
plus ca o firma iti va face aranjamente uniforme care sigur o sa tina toata noaptea. nu e prea mare stresul sa te mai ocupi si de astea? chiar si daca o sa fie destule albe or sa fie flori diferite, marimi diferite .... mie mi se pare complicat. eu m-am ocupat aproape singura de toata nunta, fara agentie de organizare si am vazut cat de greu e. iar ziua nuntii e atat de scurta, incat o sa vrei sa te bucuri de fiecare moment.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 21 Ian 2008, 17:05 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
CUM CREDE-TI CA O SA ARATE?EU AM VAZUT CATEVA POZE SI ARATAU SUPERB.PERETII SALII SUNT ALBI DECI SE POTRIVESTE ORICE CULOARE DAR MI S-A PUS PATA ASTA E!SI LA AURIU M-AM GANDIT DAR PARCA TOATA LUMEA ARE SAU A AVUT AURIU SI MIE CHIAR IMI PLACE COMBINATIA ASTA


in general la nuntile la care am fost am vazut ca se primesc flori rosii/grena sau portocaliu.

eventual daca ai combina alb cu cateva pete de galben...

doar o sugestie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 21 Ian 2008, 18:50 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
CUM CREDE-TI CA O SA ARATE?EU AM VAZUT CATEVA POZE SI ARATAU SUPERB.PERETII SALII SUNT ALBI DECI SE POTRIVESTE ORICE CULOARE DAR MI S-A PUS PATA ASTA E!SI LA AURIU M-AM GANDIT DAR PARCA TOATA LUMEA ARE SAU A AVUT AURIU SI MIE CHIAR IMI PLACE COMBINATIA ASTA


daca vrei sa ramai doar pe alb si verde pot sa-ti fac 2 recomandari:
1. la flori - hortensii - albe, verzi (s-ar putea face aranjamente f frumoase cu ele)eu am avut buchete de hortensii (alb pt mine si albastru pt nasa) si au fost f apreciate.
2. argintiu in loc de auriu. ... dar poate devine prea rece. trebuie incercat.
mult succes!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 22 Ian 2008, 01:43 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
hmmmm si mie mi se pare cam complicat sa te bizui pe florile de cununie, doar ac si nivel de stress...ma gandecs ca macar stresul acesta sa nu il ai...nu te-ai gandit sa pregatesti niste lumanari macar pt mese, astfel incat si daca nu aduni flori macar sa ai niste aranjamente...dar pana la urma cred ca ar fi mai simplu sa comanzi flori...nu trebuie sa fie buchete mari, mici si cochete...

eu citeam ieri un articol si m-a dus gandul la flori...ideea e asa, cocarde eu nu vreau...mie nu imi plac. ma refer la cele clasice si nu vad sensul sa pregatesc pt toti din flori naturale...deci chiar nu...insa ma gandeam asa. la nase sa fac buchetele de nase sau tip bratara in combinatie cu rochiile, adica culoarea rochiilor ce le vor avea. probabil in combinatie cu alb. iar la nasi cocarda o floare din buchetul miresei. sunt in dubii la florile de pe lumanari dar as vrea flori pe stilul unui lant in jurul lumanarii deci nu buchet prins la mijloc. si ne gandeam ca nu vad sensul nici sa comandam 4 lumanari pt fiecare nas una ci 2, adica pt fiecare pereche una. Acum nu stiu, am auzit variante si-si. Oricum vom discuta si cu nasii. Ca poate ei vor gandi altfel nu? si dup-aia sa nu se supere. Noi en gandema ca lumanarile si asa raman la noi, nu? si ce sens are sa avem 4. asa fiecare nas tine o lumanare iar nasa are buchetul.

sunt in dubii cu buchetelele la domnisoare. vom avea probabil 4 domnisoare si nu am stabilit rochii la fel, ca nu are sens. daca as face rochii pe cheltuiala noastra la comanda comuna ar fi altceva dar asa...eu le-am zis cam pe ce culori am vrea nunta dar e la alegerea lor. si atunci sa vedem si buchetele lor. dar ma gandesc ca buchetele naselor si al meu oricum trebuie sa fie mai deosebit, mai mutl ca sigur trandafiri. dar atunci al domnisoarelor? sau sa il fac pe al domnisoarelor mai micut? da rnici pe nase nu le vad cu buchetzoi...:nblink:...hmmmm...

a! si mai e o chestie...buchetul de se arunca...eu as vrea sa imi pastrez buchetul de mireasa. am auzit si de doua buchete unul mai mic facut tocmai cu acest scop. sau la prietena mea la nunta a avut unul mic artificial -dar chiar frumusel si pe culorile nuntii- care l-am prins eu si il pastrez inca cu sfintenie:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 22 Ian 2008, 21:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Nu stiu cum sunt asezati "actorii" nuntii daca sunt doua perechi de nasi, dar daca sunt asezati barbatii intr-o parte si femeile in cealalta, nu cred ca e bine ca numai barbatii sa aiba lumanari pentru ca nu ar mai fi simetrie... Dar cred ca mai multe despre asta pot sa iti zica fetele care au avut mai multe perechi de nasi.

Cu domnisoarele de onoare, mie personal imi plac cel mai mult buchetelele acelea mici care se prind de mana sub forma de bratara (sau daca iti permiti sub forma de "minge-posetuta-globulet", ca nu stiu cum s-o descriu altfel). La cele sub forma de bratara intra putine flori, deci sunt mai ieftine si sunt mai comode pentru domnisoare, mai ales daca le dai ceva de facut si vor avea nevoie sa aiba mainile libere.:flowers:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 23 Ian 2008, 00:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Noi am avut doua perechi de nasi si din cate stiu eu (cel putin la noi asa a fost) preotul a cerut ca toti sa avem lumanari...deci am avut 6 lumanari in total...de asezat, s-au asezat nasele de o parte si de alta a mirilor iar in margini, de o parte si de alta a naselor au fost nasii...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 23 Ian 2008, 02:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Noi am avut doua perechi de nasi si din cate stiu eu (cel putin la noi asa a fost) preotul a cerut ca toti sa avem lumanari...deci am avut 6 lumanari in total...de asezat, s-au asezat nasele de o parte si de alta a mirilor iar in margini, de o parte si de alta a naselor au fost nasii...


si noi am avut 2 perech de nasi.Am avut 6 lumanari.iar nasii au stat la biserica in parte mirelui si nasele in partea mea.
Nasele au avut buchetele mici crem din trandafiri, iar d-rele de onoare(2 la numar), a avut bratari pe mana, din frezii.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 23 Ian 2008, 14:37 
Nou Venit

Membru din: 14 Ian 2008, 05:58
Mesaje: 17
aveti dreptate fetelor cred ca mai bine vb cu doamna care ne face buchetele si aranjamentele pe masini sa faca si aranjamentele pe masa,patroana localului a venit cu ideea asta de florile de la cununie.sincer nici mie nu imi prea convenea sa le puna ea asa aiurea pe masa dar a insistat ca asa economisim bani...oricum nu trebuie sa umplu mesele de flori o sa fac cateva aranjamente finute sper ca o sa iasa bine...%%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 23 Ian 2008, 21:53 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
no m-ati pus pe ganduri de tot...
o sa radeti de mine dar eu nu stiam ca trebuie si la miri lumanari, credeam ca numai la nasi:nblink:pt a se pricepe, eu catolica si la noi nu este cu lumanari:D decat bine-nteles daca se doreste in mod special. nunta va fi la ortodocsi, deoarece viitorul unchi:ok:este preot ortodox:ok:

cred ca e posibil sa se ceara o anumita ordine si de asezare in biserica asa-i? adica nasele intr-o parte, nasii in alta, functie de ce va cere preotul -in cazul nostru preotii ca nunta nu poate asvea loc la biserica unchiului deoarece sunt vreo 30 de km pan acolo, si totusi va trebui sa fie si el sa ne cunune...poveste lunga:D

asadar...sunt in dubii:nlol::nlol::nlol:...concluzia este ca va trebui oricum sa intrebam preotii.

ideea cu acele mingi de flori imi place tare mult Cora, dar ma gandeam ca buchetele le tin in mana si arata altfel...daca nu, atunci ce fac cu mainile?adica o sa le incurce...asa, tin buchetele...iar la nase daca vor avea lumanari si probabil vor avea din ce vad la voi...pe ele nu le vor incurca buchetele?(?):~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 23 Ian 2008, 23:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
ideea cu acele mingi de flori imi place tare mult Cora, dar ma gandeam ca buchetele le tin in mana si arata altfel...daca nu, atunci ce fac cu mainile?adica o sa le incurce...asa, tin buchetele...iar la nase daca vor avea lumanari si probabil vor avea din ce vad la voi...pe ele nu le vor incurca buchetele?(?):~*


Hmm... pai mingiile acelea pot sa iti ocupe mainile daca le tii cu amebele maini de panglica lor, cum ai tine o poseta cand vrei sa iti ascunzi picioarele (n-am gasit alta portretizare:D)... Dar eu m-am gandit ca vei vrea ca ele sa aiba mainile libere ca sa se ocupe de impartit, daca ai ceva de impartit invitatiilor (cocarde, bomboane, programe, stiu eu... :unsure:).
Oricum, cred ca ar trebui sa stii ca intr-o "bila" din aia de flori intra foarte multe flori, pentru ca sa ii dea aspectul ala compact si sa nu vezi printre fire suportul de dedesubt... Eu am vazut o bila facuta din garoafe (arata bine, eu nici nu mi-am dat seama ca e din garoafe...) care era cam jumatate dintr-o minge de volei si in ea intrasera vreo 100 de fire... :-` In concluzie, sunt destul de scumpe...

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 24 Ian 2008, 12:25 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

Hmm... pai mingiile acelea pot sa iti ocupe mainile daca le tii cu amebele maini de panglica lor, cum ai tine o poseta cand vrei sa iti ascunzi picioarele (n-am gasit alta portretizare:D)... Dar eu m-am gandit ca vei vrea ca ele sa aiba mainile libere ca sa se ocupe de impartit, daca ai ceva de impartit invitatiilor (cocarde, bomboane, programe, stiu eu... :unsure:).
Oricum, cred ca ar trebui sa stii ca intr-o "bila" din aia de flori intra foarte multe flori, pentru ca sa ii dea aspectul ala compact si sa nu vezi printre fire suportul de dedesubt... Eu am vazut o bila facuta din garoafe (arata bine, eu nici nu mi-am dat seama ca e din garoafe...) care era cam jumatate dintr-o minge de volei si in ea intrasera vreo 100 de fire... :-` In concluzie, sunt destul de scumpe...


pe langa ca sunt scumpe sunt si foarte grele - o prietena a avut o "minge" din trandafiri - avea 2.5 kg


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 24 Ian 2008, 13:31 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
ideea cu acele mingi de flori imi place tare mult Cora, dar ma gandeam ca buchetele le tin in mana si arata altfel...daca nu, atunci ce fac cu mainile?adica o sa le incurce...asa, tin buchetele...iar la nase daca vor avea lumanari si probabil vor avea din ce vad la voi...pe ele nu le vor incurca buchetele?(?):~*


de ce le-ar incurca mainile? :nlol:
eu am facut domnisoarelor buchetele de prins la mana din frezii. au iesit destul de mari ca sa le poata tine si in mana pe post de buchetel normal. nu am auzit sa le fi deranjat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 24 Ian 2008, 23:22 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

de ce le-ar incurca mainile? :nlol:
eu am facut domnisoarelor buchetele de prins la mana din frezii. au iesit destul de mari ca sa le poata tine si in mana pe post de buchetel normal. nu am auzit sa le fi deranjat.



noi am avut 2 perechi de nasi si 4 lumanari. din ce stiu eu nu e vb de simetrei (nasele stau langa mireasa, nasii langa mire),ci de semnificatie. la noi mirii nu tin lumanari. doar nasii...ei le lumineaza calea...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 25 Ian 2008, 04:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:


noi am avut 2 perechi de nasi si 4 lumanari. din ce stiu eu nu e vb de simetrei (nasele stau langa mireasa, nasii langa mire),ci de semnificatie. la noi mirii nu tin lumanari. doar nasii...ei le lumineaza calea...


Cand m-am referit la simetrie, ma refeream la simetrie intre cele doua perechi de nasi.
offtopic: Nici eu nu stiam ca sunt zone unde si mirii au lumanari... Probabil ca acolo, mirii iau taurul de coarne si isi lumineaza si singuri calea. :D:lol:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 25 Ian 2008, 07:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

Cand m-am referit la simetrie, ma refeream la simetrie intre cele doua perechi de nasi.
offtopic: Nici eu nu stiam ca sunt zone unde si mirii au lumanari... Probabil ca acolo, mirii iau taurul de coarne si isi lumineaza si singuri calea. :D:lol:


Poate ca e diferit in Ardeal decat in Moldova...nu stiu ce sa zic....asa ne-a zis sa avem, asa am avut :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 26 Ian 2008, 01:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Cand m-am referit la simetrie, ma refeream la simetrie intre cele doua perechi de nasi.
offtopic: Nici eu nu stiam ca sunt zone unde si mirii au lumanari... Probabil ca acolo, mirii iau taurul de coarne si isi lumineaza si singuri calea. :D:lol:


noi astia din Ardeal....vrem sa fim diferiti.:D
noi am avut lumanari, nici nu ne-am intrebat de ce.Asa ni s-a spus, asa am facut

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 27 Ian 2008, 00:21 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

noi astia din Ardeal....vrem sa fim diferiti.:D
noi am avut lumanari, nici nu ne-am intrebat de ce.Asa ni s-a spus, asa am facut



stiu ca sunt zone unde si mirii au lumarai. dc asa trebuie asa sa fie:nwink:
la noi doar nasii au lumanari


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 28 Ian 2008, 18:59 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:


stiu ca sunt zone unde si mirii au lumarai. dc asa trebuie asa sa fie:nwink:
la noi doar nasii au lumanari


la noi lumanarile sunt tinute de cavalerul si domnisoara de onoare.
... bordeie ... obiceie ... :p:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: culori vedeta 2008
MesajScris: 28 Ian 2008, 19:25 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

la noi lumanarile sunt tinute de cavalerul si domnisoara de onoare.
... bordeie ... obiceie ... :p:p


la noi (catolici) nu ne lasa cu lumanari - a zis preotul ca daca cade ceara pe piatra sau pe covor "nu iese nici in ziua de apoi":npiano:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România