Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:20


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 24 Ian 2010, 18:51 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
Cat_Eyes scrie:
oare daca te pui in gura cu ei?? mi se pare nesimtire..
vad ca e o moda sa nu se mai dea bonuri.. eu cer cam de fiecare data si unele vanzatoare ma privesc asa acru..

ce rost ar mai avea acum Cat?? iar atunci am mers pe incredere pt ca preotul era cunostiinta de-al tatei :eek: in rest totul am mers cu contract, aaa si restaurantul la fel patronul cunostiinta cu tata, tot asa un om de cuvant :ok: :ok: :ok: :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 24 Ian 2010, 18:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
amely85 scrie:
ce rost ar mai avea acum Cat?? iar atunci am mers pe incredere pt ca preotul era cunostiinta de-al tatei :eek: in rest totul am mers cu contract, aaa si restaurantul la fel patronul cunostiinta cu tata, tot asa un om de cuvant :ok: :ok: :ok: :ok:


Da, amely, stiu ca a trecut la tine.. dar pentru cei "care vin din urma"..
mie mi se pare normal.. sa mi se dea chitanta, bon.. pentru orice..
da, stiu, eu sunt pe undeva departe cu logica, gandirea si ideile,valorile.. :(

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 24 Ian 2010, 23:56 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
Cat_Eyes scrie:
Da, amely, stiu ca a trecut la tine.. dar pentru cei "care vin din urma"..
mie mi se pare normal.. sa mi se dea chitanta, bon.. pentru orice..
da, stiu, eu sunt pe undeva departe cu logica, gandirea si ideile,valorile.. :(

de aceiasi parere sunt si eu, orice cumperi sa ai bon, sincer daca nu il cunostea tata, nu ma riscam nici eu :eek:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 25 Ian 2010, 11:43 
Nou Venit

Membru din: 20 Ian 2010, 21:08
Mesaje: 32
si daca le comentezi pentru taxe, reusesti poate sa scada taxa dar apoi slujba nu ar mai fi asa emotionanta pentru ca ar face-o si preotul din sila pentru ca nu ii convine. Deja putini sunt preotii care le place ce fac si sunt corecti cu oamenii.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 25 Ian 2010, 11:48 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Mi-am amintit si eu niste faze dragute/urate (nu prea stiu cum sa le iau) ....de multe ori s-a intamplat sa mergem pe weekend la Mihai la tara, ne place foarte mult acolo si duminica mergeam intotdeauna la biserica pentru ca acolo slujba e slujba si ti-e mai mare dragul sa o asculti...iar dupa slujba mergeam la terenul de fotbal sa ne uitam cum joaca cei de acolo fotbal si intotdeauna venea si preotul...bea bere, se uita la meci si se purta ca oricare altul...dar intotdeauna ne spunea celebra fraza "Fa ce zice popa, nu ce face."

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 25 Ian 2010, 12:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
carlita scrie:
Mi-am amintit si eu niste faze dragute/urate (nu prea stiu cum sa le iau) ....de multe ori s-a intamplat sa mergem pe weekend la Mihai la tara, ne place foarte mult acolo si duminica mergeam intotdeauna la biserica pentru ca acolo slujba e slujba si ti-e mai mare dragul sa o asculti...iar dupa slujba mergeam la terenul de fotbal sa ne uitam cum joaca cei de acolo fotbal si intotdeauna venea si preotul...bea bere, se uita la meci si se purta ca oricare altul...dar intotdeauna ne spunea celebra fraza "Fa ce zice popa, nu ce face."


pai...si preotul este om.Tu ai impresia ca el bea numai apa plata?Nu inseamna ca daca bea o bere este alcolic.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 25 Ian 2010, 12:08 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
pai...si preotul este om.Tu ai impresia ca el bea numai apa plata?Nu inseamna ca daca bea o bere este alcolic.



Nu, nu la asta ma refeream...mi se pare foarte normal sa bea ca si el este om.
Dar ceea ce mi s-a parut destul de urat era ca injura si vorbea foarte urat...ceea ce nu era foarte frumos cand aproape tot satul era acolo...desi ca si preot isi facea meseria foarte bine.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 25 Ian 2010, 12:35 
Nou Venit

Membru din: 20 Ian 2010, 21:08
Mesaje: 32
da intr-adevar, una e sa mai bea si el cate un pahar dar alta e cand vorbeste urat. Mie chiar nu-mi place sa aud oameni vorbind urat, mi se pare urat cand injura si un barbat, de femei nici nu mai spun... am la lucru colegi care vorbesc urat si sunt ok ca si persoana dar tot nu ma pot obisnui cu injuraturile si "expresiile" lor.
Iar de la un preot e si mai urat, parerea mea. Oricum ar trebui sa fie un exemplu pentru oameni asa cum sunt parintii pentru copii.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 25 Ian 2010, 12:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
carlita scrie:

Nu, nu la asta ma refeream...mi se pare foarte normal sa bea ca si el este om.
Dar ceea ce mi s-a parut destul de urat era ca injura si vorbea foarte urat...ceea ce nu era foarte frumos cand aproape tot satul era acolo...desi ca si preot isi facea meseria foarte bine.


"-asta-i popa? asta-i porc de popa!" .. vorba doamnei Herdelea din Ion.
pentru mine, popa.. parintele, ar trebui sa fie un etalon.. sa inspire bunatate, incredere.. dar de unde! enoriasii, mai ales la tara, il iau drept model.. si daca el se poarta asa.. ce asteptari sa mai avem?

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 27 Ian 2010, 17:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
parerea mea e ca orice om de pe aceasta lume are slabiciuni si greseli, fie ca e preot, fie ca e arhiepiscop sau mai stiu eu ce alta fata bisericeasca. pentru toate aceste chestii el raspunde. dar hai sa fim seriosi un pic, daca preotul e un model de om si de comportament exemplar ne comportam oare la fel ca el? in aceeasi maniera ar fi cazul sa procedam si cu partea negativa a lucrurilor. adica daca el face ceva necuviincios nu e cazul sa-l imitam, ca nu suntem nici primate si nici salbatici.
intr-adevar isi pierde din credibilitate si din importanta sa , dar asta deja e o alta problema.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 28 Ian 2010, 15:41 
Nou Venit

Membru din: 20 Ian 2010, 21:08
Mesaje: 32
Nu e chestie de lume sa se ia dupa preot. Scopul lor e sa ne invete sa facem diferenta intre bine si rau. Restul e alegerea noastra. Apoi mai sunt si ateii pentru care preotii clar nu sunt un exemplu. De aceea sunt atat de diferiti oamenii pentru si credinta difera de la un om la altul. Unii nu cred defel, altii spun ca-s bisericosi si merg la biserica in fiecare saptamana dar sunt ipocriti, iar altii cred, si in sinea lor se roaga la Dumnezeu si ii multumeste pentru ceea ce primesc. Asa ca fiecare depinde de buna lor crestere, de mentalitate si de credinta cand e vorba de cum se comporta.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 13 Mar 2012, 17:32 
Nou Venit

Membru din: 13 Mar 2012, 18:26
Mesaje: 4
Cred ca pana la urma conteaza ca noi sa ne simtim bine, in ce rochie vrem ;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Noi 2012, 17:14 
Senior

Membru din: 06 Oct 2012, 03:33
Mesaje: 155
Salutare fetelor

ce se intampla daca te casatoresti doar la primarie si religios deloc? Exista vorbe ca este pacat, ca nu rezista , etc etc...? cunoasteti pe cineva care a facut asa?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 29 Noi 2012, 14:47 
Nou Venit

Membru din: 20 Noi 2012, 20:55
Mesaje: 6
e aiurea sa nu faci cununnia religioasa! iar la ortodoxi nu poti sa o faci, pentru ca ar trebui sa va schimbati religia, nu accepta decat daca sunteti amandoi ortodoxi. eu zic sa cauti un preot catolic care e mai intelegator si sa va ajute! treuie sa fie unul care o sa va casatoreasca religios!


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România