Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 02:45


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 21 Ian 2010, 15:57 
Nou Venit

Membru din: 20 Ian 2010, 21:08
Mesaje: 32
Buna,
eu sunt catolica iar al meu e baptist. Biserica baptista nu accepta casatorii mixte, iar cea catolica nu accepta divorturile (al meu e divortat).
Asa ca, cred ca cel mai bine ar fi sa nu facem cununie religioasa chiar daca ne dorim.
Mai e cineva care are problema asta?
Eu as vrea sa ma imbrac totusi in mireasa... am gasit o rochita alba mai simpla (nu stil printesa sau sirena) dar de mireasa. Oare si asa e prea mult? Am mai vazut ca alte mirese se imbraca doar cu un costumas...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 21 Ian 2010, 17:06 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
pai vreti sau nu la biserica?? de ce nu faceti la ortodoxi??? :blink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 21 Ian 2010, 17:20 
Nou Venit

Membru din: 20 Ian 2010, 21:08
Mesaje: 32
pai nu stiu daca accepta pe doi din culte diferite (adica nici un ortodox)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 21 Ian 2010, 17:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
duminecel scrie:
pai nu stiu daca accepta pe doi din culte diferite (adica nici un ortodox)

pai nu stiu ce sa-ti spun sincer......nici eu nu am facut cununia religioasa, si la mine au fost in mare parte cam aceleasi impedimente.....dar asta nu ne-a incurcat sa ne casatorim,sa port rochie de mireasa si sincer nu sufar f tare ca nu m-am casatorit la biserica.....asta a fost alegerea noastra,am hotarat de comun acord....nu ne-au interesat nici o parere...sincer ,tine mult de voi 2 si de ceea ce voi va doriti si cum va doriti......este o decizie pe care o luati impreuna

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 21 Ian 2010, 21:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
duminecel scrie:
pai nu stiu daca accepta pe doi din culte diferite (adica nici un ortodox)


poti intreba la o biserica.
in orice caz.. daca tuvrei sa porti rochie, ce te opreste? daca sotul este de acord.. daca tu iti doresti.. mai conteaza ce vor si cred altii?!

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 13:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Cat_Eyes scrie:

poti intreba la o biserica.
in orice caz.. daca tuvrei sa porti rochie, ce te opreste? daca sotul este de acord.. daca tu iti doresti.. mai conteaza ce vor si cred altii?!


nici eu n-am vrut cununie religioasa, crede-ma nu pierzi nimic. important e ca sunteti voi impreuna si ca va iubiti

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 13:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:
nici eu n-am vrut cununie religioasa, crede-ma nu pierzi nimic. important e ca sunteti voi impreuna si ca va iubiti



pt noi a fost unul dintre cele mai frumoase si emotionate momente.Eu mai degraba as pasa cununia civila...care e seaca si degeaba

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 13:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
Ayrun scrie:

nici eu n-am vrut cununie religioasa, crede-ma nu pierzi nimic. important e ca sunteti voi impreuna si ca va iubiti


Intr-un fel, pe mine ma cam.... plictiseste. si desi preotul nu te cunoaste (la noi s-au perindat zeci de preoti), iti tine, totusi, o predica personalizata chipurile.. si dupa aia iti cere de la obraz bani -pentru cor, pentru cel care a cantat, pentru x, pentru y-, dar asta e o alta discutie.
noi o vom face, ca sa fim uniti si in fata lui Dumnezeu.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 13:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
laura_sandu scrie:


pt noi a fost unul dintre cele mai frumoase si emotionate momente.Eu mai degraba as pasa cununia civila...care e seaca si degeaba

si pentru noi la fel. cununia civila e si seaca si in bataie de joc si ti-e si sila.
dar cum asa, Anca?! ma mira ce spui, serios...nu m-am gandit ca ai parerea asta despre casatoria la biserica. sau despre biserica in general

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 14:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
logodnica scrie:
dar cum asa, Anca?! ma mira ce spui, serios...nu m-am gandit ca ai parerea asta despre casatoria la biserica. sau despre biserica in general


da serios, nu stiai? am mai spus asta la topicul cu botezul :)! nu-i suport sunt niste hoti , jepcari (nu toti), iar ca sa fiu eu fericita nu cred ca tine de o cununie religioasa/civila unde vezi doamne "ne uneste "dumnezeu

emotionant a fost pentru ca nu aveam ochi decat unul pt celalalt si abia asteptam sa iesim de acolo, iar ceremonia nici n-am auzit-o sau ce canta corul pe acolo, ma lasa rece

dc trebuie sa platesc sa-mi pomeneasca mortii sau mai stiu eu ce cand ei sunt deja platiti? dc a trebuit sa platesc 12 mil taxa de nunta asta in 2006 sau prietena mea 20 de mil in 2009? din start pt unii nu mai este emotionant pt ca au nevoie de o multime de bani pt a se casatori la biserica, cu toate ca ar trebui sa fie si pt ei

cand eram mica sa stii ca ne ducea mama la biserica si ne impartasea, erau si alte vremuri, dar de cand am crescut si am vazut cum stau lucrurile, m-am rupt

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 19:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Ayrun scrie:

da serios, nu stiai? am mai spus asta la topicul cu botezul :)! nu-i suport sunt niste hoti , jepcari (nu toti), iar ca sa fiu eu fericita nu cred ca tine de o cununie religioasa/civila unde vezi doamne "ne uneste "dumnezeu

emotionant a fost pentru ca nu aveam ochi decat unul pt celalalt si abia asteptam sa iesim de acolo, iar ceremonia nici n-am auzit-o sau ce canta corul pe acolo, ma lasa rece

dc trebuie sa platesc sa-mi pomeneasca mortii sau mai stiu eu ce cand ei sunt deja platiti? dc a trebuit sa platesc 12 mil taxa de nunta asta in 2006 sau prietena mea 20 de mil in 2009? din start pt unii nu mai este emotionant pt ca au nevoie de o multime de bani pt a se casatori la biserica, cu toate ca ar trebui sa fie si pt ei

cand eram mica sa stii ca ne ducea mama la biserica si ne impartasea, erau si alte vremuri, dar de cand am crescut si am vazut cum stau lucrurile, m-am rupt

da, chiar nu stiam :) si ma miram ca te-am vazut extrem de emotionata si de fericita la botezul lui Sabin si ma gandeam ca esti asa si datorita faptului ca te afli in biserica.
din pacate da, se intampla cum spui tu ca banii sa inlocuiasca puritatea si frumusetea momentului in biserica si e pacat. In privinta taxelor la biserica, totusi eu zic ca asa cum orice serviciu este platit, asa exista si aceste taxe. nu este normal sa fie enorme si in functie de numarul treptelor la biserica, gen, dar..e normal sa existe taxe pentru ca din aceste taxe pretoii intretin parohia si pe ei.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 19:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
logodnica scrie:
da, chiar nu stiam :) si ma miram ca te-am vazut extrem de emotionata si de fericita la botezul lui Sabin si ma gandeam ca esti asa si datorita faptului ca te afli in biserica.
din pacate da, se intampla cum spui tu ca banii sa inlocuiasca puritatea si frumusetea momentului in biserica si e pacat.

In privinta taxelor la biserica, totusi eu zic ca asa cum orice serviciu este platit, asa exista si aceste taxe. nu este normal sa fie enorme si in functie de numarul treptelor la biserica, gen, dar..e normal sa existe taxe pentru ca din aceste taxe pretoii intretin parohia si pe ei.


stiu si eu ca exista aceste taxe si este normal, nu am zis ca nu ar trebui sa fie,doar ca suma reala este undeva la 80ron , iar ei exagereaza de nu se poate si nu vad rostul banilor atunci cand iti pomeneste mortii, in sfarsit

la botez cu siguranta nu eram fericita si emotionata ca ma aflam in biserica, ci ca era botezul lui Sabin, COPILUL MEU, si aveam emotii pt el, unde si m0a busit plansul ai vazut :nlol: , chiar nu avea leg cu biserica, :nono:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 19:44 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
aoleu :eek: ce taxe sunt la voi!
mutati-va la Cluj :nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 19:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
carlita scrie:
aoleu :eek: ce taxe sunt la voi!
mutati-va la Cluj :nlol:

da..asa e..sunt in anumite locuri taxe cam mari :blink: si scuza cu "e capitala" nu prea tine...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 19:53 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
logodnica scrie:
da..asa e..sunt in anumite locuri taxe cam mari :blink: si scuza cu "e capitala" nu prea tine...



Pacat, pentru ca tot mai multe persoane vor renunta sa dea aceste taxe enorme. Dar poate asta va fi o lectie pentru cei care cresc taxele.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 22 Ian 2010, 23:59 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
fetele voi vb serios?? atatia bani pt o cununie?? mi se pare strigator la cer... eu sincer am preferat cununia religioasa care a fost superba, cea civila nici nu stiu cand a trecut, va jur ca daca nu aveam dvd nici nu imi aduceam aminte ce si cum :eek:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 24 Ian 2010, 16:13 
Nou Venit

Membru din: 20 Ian 2010, 21:08
Mesaje: 32
la asemenea taxe nici nu-ti vine sa te mai mariti.... enorm de mult totusi...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 24 Ian 2010, 18:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
duminecel scrie:
la asemenea taxe nici nu-ti vine sa te mai mariti.... enorm de mult totusi...


saracii nasi.. "(la noi nasii platesc la biserica)

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 24 Ian 2010, 18:41 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
Cat_Eyes scrie:
saracii nasi.. "(la noi nasii platesc la biserica)

cred ca peste tot e la fel, nasii platesc cununia, noi am platit doar 50 de lei cand am arvunit biserica, bineinteles fara chitanta :eek:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Casatoria fara cununie religioasa
MesajScris: 24 Ian 2010, 18:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
amely85 scrie:
cred ca peste tot e la fel, nasii platesc cununia, noi am platit doar 50 de lei cand am arvunit biserica, bineinteles fara chitanta :eek:


oare daca te pui in gura cu ei?? mi se pare nesimtire..
vad ca e o moda sa nu se mai dea bonuri.. eu cer cam de fiecare data si unele vanzatoare ma privesc asa acru..

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România