Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 14:11


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 29 Aug 2007, 15:47 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:


aaaaaa...pai asa ziceti. eu nu stiam ca se zice si in felul asta. ma gandeam ca se refera la altceva:~*


Mie nu-mi place niciuna din aceste traditii, asa ca nu le voi da curs...pe cele care tin de mine. In legatura cu furatul... nici asta nu as vrea sa se intample, nu de alta, dar n-as vrea sa pierd nici macar 5 minute din nunta mea...Cred ca fiecare mireasa ar trebui sa pastreze acele traditii care ii plac si care o distreaza, sau ma rog o fac sa se simta bine.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 05 Sep 2007, 19:27 
Senior

Membru din: 31 Aug 2007, 19:58
Mesaje: 115
Citat:

Mie nu-mi place niciuna din aceste traditii, asa ca nu le voi da curs...pe cele care tin de mine. In legatura cu furatul... nici asta nu as vrea sa se intample, nu de alta, dar n-as vrea sa pierd nici macar 5 minute din nunta mea...Cred ca fiecare mireasa ar trebui sa pastreze acele traditii care ii plac si care o distreaza, sau ma rog o fac sa se simta bine.

Mi s par dragute unele obiceiuri si o sa tin cont d ele. Problema la mine e ca rudele mele sunt din Ardeal iar prietenul meu din Muntenia. O sa incerc sa combin cum imi place mie.
O alta problema ar fii muzica care e tare diferita in aceste zone.
:nbump:Sper sa ma ajutati in rezolvarea acestei probleme.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 06 Sep 2007, 13:27 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
Mi s par dragute unele obiceiuri si o sa tin cont d ele. Problema la mine e ca rudele mele sunt din Ardeal iar prietenul meu din Muntenia. O sa incerc sa combin cum imi place mie.
O alta problema ar fii muzica care e tare diferita in aceste zone.
:nbump:Sper sa ma ajutati in rezolvarea acestei probleme.


faceti cum vreti voi, combinati obiceiurile, puteti pune muzica din ambele zone, cateva melodii din una cateva din alta.
CUM ESTE CU OBICEIUL TURTEI SAU AL COLACULUI?
Intreb pentru ca am vazut in 2 feluri una ca se rupe colacul deasupra miresei si se da la nuntasii necasatoriti, in alte zone se rupe un colac inainte ca mirii sa iasa pe usa, deasupra lor, in 2 bucati. Se spune ca cel care are bucata de colac mai mica in partea lui acela va muri primul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 06 Sep 2007, 15:55 
Senior

Membru din: 31 Aug 2007, 19:58
Mesaje: 115
Citat:

faceti cum vreti voi, combinati obiceiurile, puteti pune muzica din ambele zone, cateva melodii din una cateva din alta.
CUM ESTE CU OBICEIUL TURTEI SAU AL COLACULUI?
Intreb pentru ca am vazut in 2 feluri una ca se rupe colacul deasupra miresei si se da la nuntasii necasatoriti, in alte zone se rupe un colac inainte ca mirii sa iasa pe usa, deasupra lor, in 2 bucati. Se spune ca cel care are bucata de colac mai mica in partea lui acela va muri primul.

Eu stiu ca s rupe colacul in 4 deasupra miresei d catre nasa si s imparte la nuntasi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 07 Sep 2007, 12:48 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Eu stiu ca s rupe colacul in 4 deasupra miresei d catre nasa si s imparte la nuntasi.



la fel si eu stiu!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 17 Apr 2008, 20:04 
Junior

Membru din: 22 Ian 2008, 21:34
Mesaje: 65
Fetelor eu am o alta problema. Bunica si mama mi-a spus ca traditia cere ca in ziua nuntii sa ai ceva vechi pe tine, ceva nou, ceva imprumutat su ceva albastru..bun am rezolvat cu nou, albastru si imprumutat dar ce pot sa am vechi pe mn??:((


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 18 Apr 2008, 11:23 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu din cate stiu nu trebuie sa ai pe tine ci la tine,adica in gentuta ta iti pui ceva vechi de la bunica ta de la mama ta.vezi tu
dar de ceva furat nu ai auzit?eu stiu ca trebuie sa ai si ceva furat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 18 Apr 2008, 17:44 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
Fetelor eu am o alta problema. Bunica si mama mi-a spus ca traditia cere ca in ziua nuntii sa ai ceva vechi pe tine, ceva nou, ceva imprumutat su ceva albastru..bun am rezolvat cu nou, albastru si imprumutat dar ce pot sa am vechi pe mn??:((


este o "traditie" mai noua pe la noi, e imprumutata, provine din Marea Britanie

"Something Old, Something New, Something Borrowed, Something Blue, A Sixpence in your Shoe"

sunt patru accesorii ale miresei care asa se spune c


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 18 Apr 2008, 17:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
dar care e treaba cu fetele care isi scriu numele pe talpa pantofului miresei sa se marite sau ceva de genul?stiti?
euu doar ce am auzit:nscmoll:dar cu ce sa scrie?nu o sa se vada?cam ciudat..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 18 Apr 2008, 17:46 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
de moneda din pantof nu am auzit de nici o mireasa care sa se fi incumetat la asa ceva

trebuie sa fie destul de neplacut sa stai o zi intreaga cu un banut in pantof(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 18 Apr 2008, 17:49 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu stiu ca mirele trebuie sa aiba un banut nu mireasa.
cele care au sandale unde pun banutul?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 18 Apr 2008, 17:53 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
dar care e treaba cu fetele care isi scriu numele pe talpa pantofului miresei sa se marite sau ceva de genul?stiti?
euu doar ce am auzit:nscmoll:dar cu ce sa scrie?nu o sa se vada?cam ciudat..


intradevar cam ciudat
asta ce ar presupune, sa se descalte mireasa in toiul nuntii iar fetele nemaritate sa isi dea pantofii din mana in mana sa se iscaleasca pe talpa
ce te faci daca sunt multe si nu au loc unde sa se semneze - eventual se face o tregere la sorti sa se stabileasca ordinea
iti poti inchipui ce ar iesi?
nu am auzit de acest obicei si sper :npray: din toata inima ca in ziua nuntii sa nu ma fugareasca un card de fete nemaritate (disperate) ca sa ma descalte


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 18 Apr 2008, 17:57 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:
eu stiu ca mirele trebuie sa aiba un banut nu mireasa.
cele care au sandale unde pun banutul?


mirele trebuie sa aiba bani sub pantof in momentul in care este barbierit

banii sunt pentru lautari, dar baietii neinsurati vor urmari sa-i fure, spunandu-se ca fura norocul mirelui si se vor insura si ei, asa ca va trebui sa-i pazeasca bine
eu asta stiu

si oricum si pentru mire ar fi destul de jenant sa stea o zi si o noapte cu banutul in pantof


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 18 Apr 2008, 21:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:

intradevar cam ciudat
asta ce ar presupune, sa se descalte mireasa in toiul nuntii iar fetele nemaritate sa isi dea pantofii din mana in mana sa se iscaleasca pe talpa
ce te faci daca sunt multe si nu au loc unde sa se semneze - eventual se face o tregere la sorti sa se stabileasca ordinea
iti poti inchipui ce ar iesi?
nu am auzit de acest obicei si sper :npray: din toata inima ca in ziua nuntii sa nu ma fugareasca un card de fete nemaritate (disperate) ca sa ma descalte
ce amuzanta esti!:lol::lol:(X)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 19 Apr 2008, 02:59 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
ce amuzanta esti!:lol::lol:(X)

La noi e obiceiul acesta cu pantoful. Scrie mireasa cu mana ei pe talpa unui pantof (nu stiu din care picior numele prietenelor ei nemaritate. Se spune ca numele care se sterg de tot sunt ale fetelor care se vor marita... dar nu mai stiu daca este si un termen. In cat timp se vor marita? Hmmm, o sa ma interesez.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 19 Apr 2008, 20:20 
Junior

Membru din: 22 Ian 2008, 21:34
Mesaje: 65
Citat:

este o "traditie" mai noua pe la noi, e imprumutata, provine din Marea Britanie

"Something Old, Something New, Something Borrowed, Something Blue, A Sixpence in your Shoe"

sunt patru accesorii ale miresei care asa se spune c


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 22 Apr 2008, 19:34 
Junior

Membru din: 06 Mar 2008, 11:19
Mesaje: 59
Citat:



ms mult mai am o singura intrebare ceva vechi poate fi un inel de-al meu mai vechi?:)


de ce nu?
mai ales daca are o anumita semnificatie pt tine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 01 Mai 2008, 17:30 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
eu m-am saturat de atatea obiceiuri. Cu cat se apropie nunta cu atat aud din ce in ce mai multe. Cred ca asa n-am sa mai fac nici unul ):( ca n-am chef. Sa vad care o sa comenteze


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 02 Mai 2008, 03:10 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
eu m-am saturat de atatea obiceiuri. Cu cat se apropie nunta cu atat aud din ce in ce mai multe. Cred ca asa n-am sa mai fac nici unul ):( ca n-am chef. Sa vad care o sa comenteze

A, pai daca stai sa-i asculti pe toti... Si eu am observat: eu spun ca nu vreau sa fac nu stiu ce obicei si imediat se gaseste cineva sa-mi reproseze ca nu fac. Nu mai bine nu le zic eu nimic? Si facem asa cum vrem noi? Mai greu a fost cu parintii lui, mai ales cu mama, cand i-am spus ca nu vrem lautari acasa. Ea nu doar ca voia lautari, dar voia si hora in fata blocului. Asta e. S-a suparat putin, a incercat ea sa ne convinga, a pus bot, dar facem cum vrem noi. Trebuie sa inteleaga toata lumea ca e nunta noastra si nu a lor.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Obiceiuri si traditii de nunta - vol II
MesajScris: 04 Mai 2008, 14:22 
Junior

Membru din: 22 Ian 2008, 21:34
Mesaje: 65
Citat:
A, pai daca stai sa-i asculti pe toti... Si eu am observat: eu spun ca nu vreau sa fac nu stiu ce obicei si imediat se gaseste cineva sa-mi reproseze ca nu fac. Nu mai bine nu le zic eu nimic? Si facem asa cum vrem noi? Mai greu a fost cu parintii lui, mai ales cu mama, cand i-am spus ca nu vrem lautari acasa. Ea nu doar ca voia lautari, dar voia si hora in fata blocului. Asta e. S-a suparat putin, a incercat ea sa ne convinga, a pus bot, dar facem cum vrem noi. Trebuie sa inteleaga toata lumea ca e nunta noastra si nu a lor.




o pai toata lumea gaseste sa se bage in cate ceva..eu mai am o luna si inca ma cert cu domnisoarele d onoare..ba ca nu vor aceleasi haine..ba aceeasi culoare...ba ca aia nu le sta bine..pana la urma m'am enervat si leam lasat sa se imbrace cum vor si buchetele vor face diferenta:rolleyes:..apoi am decis ca voi face liste la intrare ca sa nu avem pb cu statu la mese cum am nimerit eu d nu stiam p nimeni si aici se gaseste careva sa comenteze ba ca nu vrea lg ala ba ca alalalt nu e bun..eu una m'am saturat traditii obiceiuri fitze mai bine faci cum vrei...in fond e ziua cea mai speciala din viata mea si trebuie sa fie asa cum vreau eu nu cum se baga altii in seama


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România