Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 23:34


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 24 Oct 2006, 02:02 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
ai mei de abia asteptau....ba chair ar fi vrut sa grabeasca momentul..
ai lui erau mai nehotarati...:D


Noi am facut logodna la biserica cu o luna inainte de nunta.E nevoie si de nasi, mai ales daca o faci la aceeasi biserica ca si cununia.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 19 Dec 2006, 01:03 
Junior

Membru din: 19 Dec 2006, 00:31
Mesaje: 52
Buna,fetelor!Eu azi m-am inscris pe forum si vreau sa va intreb ceva.Sunt cu prietenul meu de 1 an si 0 luna si am vrea doar sa ne logodim deocamdata.Si acum vine intrebarea:trebuie sa ne luam verighete sau ajunge inelul de logodna?Va pup dulce!:nmarried:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 19 Dec 2006, 01:58 
Veteran

Membru din: 19 Sep 2006, 11:39
Mesaje: 236
Citat:
Buna,fetelor!Eu azi m-am inscris pe forum si vreau sa va intreb ceva.Sunt cu prietenul meu de 1 an si 0 luna si am vrea doar sa ne logodim deocamdata.Si acum vine intrebarea:trebuie sa ne luam verighete sau ajunge inelul de logodna?Va pup dulce!:nmarried:

buna
depinde de voi....
vereghetele se poarta in principal daca mergeti la biserica....inelul e ceva imprumutat de la americani....
so...daca vreti sa va logoditi al biserica va trebuie vereghete...daca vreti ceva asa in familie...inel...
in cazul nostru acum 3 ani am mers la biserica si ne-am logodit....deci purtam vereghete de argint pe mana dreapta....
iar anul asta m-a cerut de sotie...si port inelul(cu pietricica)pe mana stanga..nunta o facem la anu:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 19 Dec 2006, 11:53 
Junior

Membru din: 19 Dec 2006, 00:31
Mesaje: 52
Noi vrem sa ne logodim la biserica...si asta inseamna ca ne trebuie verighete.Am auzit de la mai multe persoane ca ne trebuie verighete de argint.Cand o sa ne casatorim o sa vrem verighete de aur.Putem sa ne luam acum verighete de argint si apoi cand ne casatorim sa ne luam verighete de aur?Sau trebuie sa fie aceleasi verighete ca la logodna?Mai povestiti-mi si mie cum e treaba.Si ce ne mai trebuie la logodna...cum ne putem imbraca.Va multumesc!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 19 Dec 2006, 15:30 
Nou Venit

Membru din: 18 Dec 2006, 17:58
Mesaje: 4
Citat:
Noi vrem sa ne logodim la biserica...si asta inseamna ca ne trebuie verighete.Am auzit de la mai multe persoane ca ne trebuie verighete de argint.Cand o sa ne casatorim o sa vrem verighete de aur.Putem sa ne luam acum verighete de argint si apoi cand ne casatorim sa ne luam verighete de aur?Sau trebuie sa fie aceleasi verighete ca la logodna?Mai povestiti-mi si mie cum e treaba.Si ce ne mai trebuie la logodna...cum ne putem imbraca.Va multumesc!

Noi ne-am logodit in 2005 la biserica, cu verighete de aur( aceleasi ca pt cununie, pt ca logodna inseamna si sfintirea lor), 2 martori(2 prieteni apropiati) si 2 lumanari mai mici. Au venit parintii si fratii nostri. A fost foarte frumos. Urmeaza in 2007, cununia, care incepe cu punerea cununiilor pe cap. Casa de piatra! si Multa fericire!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 15 Ian 2007, 19:35 
Junior

Membru din: 22 Mar 2006, 17:15
Mesaje: 83
Citat:
Sincer, de ce sa nu faci logodna in aceeasi zi cu (,)cununia?
In stilul meu, m-as fi pregatit si pentru logodna cu nu stiu cat timp inainte..asa ca am preferat sa le fac pe amandoua in acelasi timp:nwink:


Stai asa ca nu pricep. Eu stiu ca logodna e atunci cand te cere in casatorie. Sau ma rog, de atunci se cheama ca esti logodit(a). Se poate face la biserica de un preot o slujba simbolica cum ca v-ati hotarat sa va legati si atat. Cu o saptamana inainte, preotul oficiaza logodna oficiala, aia cu slujba, cu verighete, chestii. Sau daca nu vreti cu o saptamana inainte, se poate in ziua nuntii, odata cu oficierea cununiei.
Am sau nu dreptate? (X) Lamuriti-ma si pe mine. :mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 16 Ian 2007, 16:32 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:

Stai asa ca nu pricep. Eu stiu ca logodna e atunci cand te cere in casatorie. Sau ma rog, de atunci se cheama ca esti logodit(a). Se poate face la biserica de un preot o slujba simbolica cum ca v-ati hotarat sa va legati si atat. Cu o saptamana inainte, preotul oficiaza logodna oficiala, aia cu slujba, cu verighete, chestii. Sau daca nu vreti cu o saptamana inainte, se poate in ziua nuntii, odata cu oficierea cununiei.
Am sau nu dreptate? (X) Lamuriti-ma si pe mine. :mellow:


Partial ai.Logodna se poate face oricand daca ai verighetele si nasii...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 18 Ian 2007, 19:46 
Junior

Membru din: 19 Dec 2006, 00:31
Mesaje: 52
Eu nu mai inteleg nimic....unii spun ca iti trebuie doar martori....altii ca iti trebuie nasi.Si referitor la inele am auzit ca iti trebuie doar inelul de logodna (acela cu dcare te cere) nu si verighete.Mi-ar conveni mai mult asa pt ca mai avem vreo 2-3 ani pana ne casatorim si nu vreau sa purtam de acum verighetele.Eu stiam ca verigheta se pune atunci cand te casatoresti,nu cand te logodesti.Ma lamuriti si pe mine?Va pup!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 18 Ian 2007, 20:19 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:
Eu nu mai inteleg nimic....unii spun ca iti trebuie doar martori....altii ca iti trebuie nasi.Si referitor la inele am auzit ca iti trebuie doar inelul de logodna (acela cu dcare te cere) nu si verighete.Mi-ar conveni mai mult asa pt ca mai avem vreo 2-3 ani pana ne casatorim si nu vreau sa purtam de acum verighetele.Eu stiam ca verigheta se pune atunci cand te casatoresti,nu cand te logodesti.Ma lamuriti si pe mine?Va pup!


Poate sa difere obiceiurile.Cel mai bine te lamureste un preot.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 20 Ian 2007, 18:57 
Nou Venit

Membru din: 23 Iul 2006, 14:47
Mesaje: 49
Citat:
Eu nu mai inteleg nimic....unii spun ca iti trebuie doar martori....altii ca iti trebuie nasi.Si referitor la inele am auzit ca iti trebuie doar inelul de logodna (acela cu dcare te cere) nu si verighete.Mi-ar conveni mai mult asa pt ca mai avem vreo 2-3 ani pana ne casatorim si nu vreau sa purtam de acum verighetele.Eu stiam ca verigheta se pune atunci cand te casatoresti,nu cand te logodesti.Ma lamuriti si pe mine?Va pup!


pe la inceputuri,si noi vroiam doar sa ne logodim,lasand casatoria pentru mai tarziu asa ca ne-am dus si l-am intrebat pe preot ce e de facut.ne-am logodit 'in taina'adica nu am spus mai nimanui.doi pieteni ne-au fost martorii care au si tinut lumanarile in biserica;intr-adevar,preotul a spus ca ne trebuie doua verighete sau ineluse de argint(iubi l-a avut stil verigheta iar eu inel),ne-a citit ceva si asta a fost tot atunci,in 2003.ideea este ca logodna in biserica am facut-o asa ca pt noi,pt ca abia acum ,de Craciun ne-am logodit in fatza si cu acordul parintilor la mine acasa unde am petrecut si el mi-a dat un inelus de aur cu pietricica pe care il port la mana dreapta,in locul inelusului initial.nunta va fi 28 iulie anul acesta.:wok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 21 Ian 2007, 21:19 
Senior

Membru din: 05 Oct 2006, 04:56
Mesaje: 164
Citat:

Poate sa difere obiceiurile.Cel mai bine te lamureste un preot.

Noi facem logodna odata cu cununia si asta e...am fi vrut s-o facem aici ...dar nasii sunt in Spania si n-are rost sa vina doar pentru asta...si apoi sa-mi iau inelus de argint si peste citeva luni sa-l scot ca sa-l inlocuiesc cu cel de aur...hmm..nu mai are rost...deci ramine logodna cu cununia religioasa impreuna:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 23 Ian 2007, 15:16 
Junior

Membru din: 19 Dec 2006, 00:31
Mesaje: 52
Citat:
Noi facem logodna odata cu cununia si asta e...am fi vrut s-o facem aici ...dar nasii sunt in Spania si n-are rost sa vina doar pentru asta...si apoi sa-mi iau inelus de argint si peste citeva luni sa-l scot ca sa-l inlocuiesc cu cel de aur...hmm..nu mai are rost...deci ramine logodna cu cununia religioasa impreuna:ok:

Sal!La cati ani te poti casatori?Eu am aproape 20 ani si as vrea sa ma casatoresc cu prietenul meu,dar parintii nu ar fi de acord pt ca ar spune ca mai am 2 ani pana cand termin facultatea si nu as avea cu ce sa ma intretin...:-((...logodna as vrea sa o facem in vara dar parintii mei nu cred ca o sa ma lase pe motiv ca sunt prea mica,ca mai sunt baieti si cica sa nu ma grabesc.Dar eu simt ca el e alesul meu si nu mai are rost sa mai asteptam.Daca nu ne lasa sa ne logodim macar,o sa o facem pe ascuns.Asta e.Voi ce ziceti,ce sfaturi imi dati?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 23 Ian 2007, 20:16 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Citat:
Sal!La cati ani te poti casatori?Eu am aproape 20 ani si as vrea sa ma casatoresc cu prietenul meu,dar parintii nu ar fi de acord pt ca ar spune ca mai am 2 ani pana cand termin facultatea si nu as avea cu ce sa ma intretin...:-((...logodna as vrea sa o facem in vara dar parintii mei nu cred ca o sa ma lase pe motiv ca sunt prea mica,ca mai sunt baieti si cica sa nu ma grabesc.Dar eu simt ca el e alesul meu si nu mai are rost sa mai asteptam.Daca nu ne lasa sa ne logodim macar,o sa o facem pe ascuns.Asta e.Voi ce ziceti,ce sfaturi imi dati?
nu stiu ce sa-ti zic. depinde mult si de parintii vostri, dar si de voi. noi ne-am mutat impreuna cand aveam eu 19 ani si anul asta facem nunta... trebuie doar sa stiti sigur ce vreti de la viata. parerea mea:-`aaa...si de casatorit poti sa te casatoresti de la 16 ani prin lege, cel putin eu asa stiu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 24 Ian 2007, 02:24 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:
Sal!La cati ani te poti casatori?Eu am aproape 20 ani si as vrea sa ma casatoresc cu prietenul meu,dar parintii nu ar fi de acord pt ca ar spune ca mai am 2 ani pana cand termin facultatea si nu as avea cu ce sa ma intretin...:-((...logodna as vrea sa o facem in vara dar parintii mei nu cred ca o sa ma lase pe motiv ca sunt prea mica,ca mai sunt baieti si cica sa nu ma grabesc.Dar eu simt ca el e alesul meu si nu mai are rost sa mai asteptam.Daca nu ne lasa sa ne logodim macar,o sa o facem pe ascuns.Asta e.Voi ce ziceti,ce sfaturi imi dati?
parerea mea...
deci daca tu esti sigura de iubirea ta, dar parintii nu sunt de acord sa va logoditi sau casatoriti...de fapt ce va sta in cale...eu zic sa va iubiti cu sau fara acte..asta e esential..si va veni si momentul cand vei legaliza relatia
doar daca e problema cu statul impreuna, si parintii nu sunt de acord..aici e altceva...dar tot nu m-as marita numai ca sa stau cu iubitul...
eu asa cred...ca iubirea nu depinde de actele pe care le ai ... plus ca daca vrei sa legalizezi ca sa te simti mai sigura, iar nu e ceva ok...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 29 Ian 2007, 20:49 
Nou Venit

Membru din: 23 Iul 2006, 14:47
Mesaje: 49
Citat:
parerea mea...
deci daca tu esti sigura de iubirea ta, dar parintii nu sunt de acord sa va logoditi sau casatoriti...de fapt ce va sta in cale...eu zic sa va iubiti cu sau fara acte..asta e esential..si va veni si momentul cand vei legaliza relatia
doar daca e problema cu statul impreuna, si parintii nu sunt de acord..aici e altceva...dar tot nu m-as marita numai ca sa stau cu iubitul...
eu asa cred...ca iubirea nu depinde de actele pe care le ai ... plus ca daca vrei sa legalizezi ca sa te simti mai sigura, iar nu e ceva ok...

:wok:sunt de aceeasi parere!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Logodna
MesajScris: 05 Feb 2007, 12:01 
Junior

Membru din: 19 Dec 2006, 00:31
Mesaje: 52
Cu ce ma pot imbraca la logodna la biserica?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 05 Feb 2007, 16:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
Cu ce ma pot imbraca la logodna la biserica?


Eu sunt adepta costumasului.
Pentru un asemenea moment, mi se pare cel mai potrivit.
:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 06 Feb 2007, 01:22 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Cu ce ma pot imbraca la logodna la biserica?




la cununie poti sa porti orice, depinde cu ce iti sta tie mai bine...eu cred ca o sa-mi iau o rochita scurta


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Logodna
MesajScris: 06 Feb 2007, 23:10 
Junior

Membru din: 19 Dec 2006, 00:31
Mesaje: 52
Citat:
Cu ce ma pot imbraca la logodna la biserica?




la cununie poti sa porti orice, depinde cu ce iti sta tie mai bine...eu cred ca o sa-mi iau o rochita scurta

Daca ar fi dupa mine...mi-as lua o rochitza de mireasa dar nu se poate.....in fine....Cred ca o sa-mi iau o rochitza dar nush ce culoare si mi-ar place lunga si umflata dar mi-e ca sunt imbracata prea ''pompos'' asa ca nush ce sa zic....mie imi sta bine cu rochite scurte insa la cale lungi trebuie sa fie mai umflate,nu mulate pe corp pt ca nu ma avantajeaza.Ma mai gandesc si astept sfaturile voastre.Eventual o sa pun niste poze la galerie si voi sa va dati cu parerea.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România