Ultima vizită a fost: Acum este 13 Mai 2024, 12:13


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cununia civila
MesajScris: 04 Feb 2007, 19:17 
Veteran

Membru din: 30 Iun 2006, 19:20
Mesaje: 475
Citat:
Fetelor, am o mare problema: nu stiu cum sa ma imbrac la cununia civila!!!!!!!!!!!
Costum, rochie, nici nu stiu!Nunta este in iulie si o sa fie foarte cald, deci o sa trebuiasca ceva lejer. M-am gandit la o rochita sau un corset cu fusta, dar nu sunt decisa.
Voi ce ma sfatuiti?
Cu ce v-ati imbracat voi?
Sunt slabuta,inalta...........offffffffff


Eu tot in iulie am avut nunta. 40 de grade au fost in ziua respectiva! Iar eu chiar nu suport caldura excesiva. stau in casa la aer conditionat si cand ies, ies ori pana in 11 dimineata, ori dupa ora 18. Si nu exagerez.
Anul trecut ne-au programat la ora 9 pt civila. Deci, nu a fost extrem de cald-pt unii... Asa ca mi-am luat o rochita din voal de matase imprimat-pe nuante inchise: negru, gri si alb, f vaporoasa si cu un model mai noncomformist. Am avut un buchetel de mini trandafiri in 2 nuante de roz-pt a deschide combinatia si pt a se asorta cu cravata mirelui (un roz pal; costum negru, camasa alba, butoni din onix negru)
tu i-ati ce vrei si ce crezi ca te va avantaja.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cununia civila
MesajScris: 04 Feb 2007, 20:04 
Nou Venit

Membru din: 23 Iul 2006, 14:47
Mesaje: 49
Citat:
Fetelor, am o mare problema: nu stiu cum sa ma imbrac la cununia civila!!!!!!!!!!!
Costum, rochie, nici nu stiu!Nunta este in iulie si o sa fie foarte cald, deci o sa trebuiasca ceva lejer. M-am gandit la o rochita sau un corset cu fusta, dar nu sunt decisa.
Voi ce ma sfatuiti?
Cu ce v-ati imbracat voi?
Sunt slabuta,inalta...........offffffffff

eu as opta pentru o rochitza...care sa fie si deosebita,ca de! nici nu se poate altfel la o asa ocazie.acum depinde si de trasaturile tale....nu stiu ce sa-ti recomand exact :unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 05 Feb 2007, 03:20 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
eu consider ca, corsetul este tinuta de seara(asa cred eu)...o rochita un costumas depinde ce te avantajeaza mai bine...eu inca mai caut rochie de mireasa(ceea ce e mai imp pt mine)pt cununia civila o sa-mi caut cu o luna inainte...pupici


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 05 Feb 2007, 16:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
Fetelor, am o mare problema: nu stiu cum sa ma imbrac la cununia civila!!!!!!!!!!!
Costum, rochie, nici nu stiu!Nunta este in iulie si o sa fie foarte cald, deci o sa trebuiasca ceva lejer. M-am gandit la o rochita sau un corset cu fusta, dar nu sunt decisa.
Voi ce ma sfatuiti?
Cu ce v-ati imbracat voi?
Sunt slabuta,inalta...........offffffffff


Eu ti-as recomanda un costumas. E poate cel mai elegant si se preteaza cel mai bine pt. situatia in cauza. Poti alege un material mai subtire, tinand cont ca e vara.:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 22 Mar 2007, 03:32 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Ce ma bucur ca am scapat de alegerea unei toalete pt cununia civila...chiar aveam emotii...pt ca eu chiar vroiam sa nu mai fac deloc civila, daca nu reuseam sa o mut la biserica...mi se pare mult mai simplu si chiar practic...
oricum va inteleg fetelor..chiar ca e naspa sa alegi ceva placut care sa nu fie nici prea elegant, nici prea banal..pana la urma merge asa cum va sta voua bine...
eu as alege un costumas care sa aiba un material deosebit...spor la cautari:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 22 Mar 2007, 15:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Ce ma bucur ca am scapat de alegerea unei toalete pt cununia civila...chiar aveam emotii...pt ca eu chiar vroiam sa nu mai fac deloc civila, daca nu reuseam sa o mut la biserica...mi se pare mult mai simplu si chiar practic...
oricum va inteleg fetelor..chiar ca e naspa sa alegi ceva placut care sa nu fie nici prea elegant, nici prea banal..pana la urma merge asa cum va sta voua bine...
eu as alege un costumas care sa aiba un material deosebit...spor la cautari:ok:


nu stiu...costumas??(?)pe bune eu cred ca se potrivesc femeilor de varsta a doua, in nici un caz unei tinere pana in 30 de ani. Eu sunt de parere ca o rochita fina se potriveste de 1000 de ori mai bine unei fete tinere si nu un costum. Parerea mea

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 23 Mar 2007, 02:37 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Citat:

nu stiu...costumas??(?)pe bune eu cred ca se potrivesc femeilor de varsta a doua, in nici un caz unei tinere pana in 30 de ani. Eu sunt de parere ca o rochita fina se potriveste de 1000 de ori mai bine unei fete tinere si nu un costum. Parerea mea



pai ca sa nu mai aveti probleme cum sa va imbracati,eu zic sa faceti 2 in 1-cununia civila si cea religioasa -la biserica ,una dupa alta.Asa e mult mai comod si pt voi-ca oricum veti fi foarte obosite in acea zi,si pt parinti.eu asa voi face,si astfel voi avea si ocazia sa intru in biserica la bratul tatalui meu si sa mi se cante Marsul nuptial(cam ca in filme,nu?nu asa am visat oare toate la un moment dat?eu cred ca da)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 24 Mar 2007, 00:32 
Nou Venit

Membru din: 21 Mar 2007, 01:52
Mesaje: 6
Citat:


pai ca sa nu mai aveti probleme cum sa va imbracati,eu zic sa faceti 2 in 1-cununia civila si cea religioasa -la biserica ,una dupa alta.Asa e mult mai comod si pt voi-ca oricum veti fi foarte obosite in acea zi,si pt parinti.eu asa voi face,si astfel voi avea si ocazia sa intru in biserica la bratul tatalui meu si sa mi se cante Marsul nuptial(cam ca in filme,nu?nu asa am visat oare toate la un moment dat?eu cred ca da)


si pe mine ma bate gandul sa fac asa, pt ca nunta este in noiembrie, la biserica nu am gasit loc decat la ora 15,30, iar fotograful pe care l-am ales mi-a dat ideea asta.
cu cat timp inainte te-ai dus la starea civila? in termenul normal de depunere a dosarului?
am inteles ca se plateste o taxa suplimentara. cam despre ce suma este vorba?
maine oricum ma duc la biserica cu nasa, si il voi intreba pe preot daca estede acord.

merci


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 24 Mar 2007, 13:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Si eu la fac pe amandoua impreuna asa ca nu mai e nevoie de 2 tinute si 2 machiaje in aceeasi zi nu as avea timp pt asa ceva

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 26 Mar 2007, 02:22 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Citat:

si pe mine ma bate gandul sa fac asa, pt ca nunta este in noiembrie, la biserica nu am gasit loc decat la ora 15,30, iar fotograful pe care l-am ales mi-a dat ideea asta.
cu cat timp inainte te-ai dus la starea civila? in termenul normal de depunere a dosarului?
am inteles ca se plateste o taxa suplimentara. cam despre ce suma este vorba?
maine oricum ma duc la biserica cu nasa, si il voi intreba pe preot daca estede acord.

merci


draga villevallo,uite cum am procedat eu-mai intai am depus o cerere la biserica cum ca vreau sa fac si cununia civila acolo,iar cu acea cerere semnata de preot si cu inca una adresata primarului,am mers la primarie.(cam cu 6 sapatamani inaintea nuntii)Acolo cererea mea a primit un numar de ordine,dupa care am vazut o semnatura pe ea jos si mi s-a zis ca a fost aprobata .Cu 2 saptamani inainte de nunta,cand voi depune actele voi plati si acea taxa suplimentara.Sper ca intre timp sa nu se razgandeasca nimeni si sa-mi zica ca nu se mai poate.Eu una iti doresc succes!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 26 Mar 2007, 19:20 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

draga villevallo,uite cum am procedat eu-mai intai am depus o cerere la biserica cum ca vreau sa fac si cununia civila acolo,iar cu acea cerere semnata de preot si cu inca una adresata primarului,am mers la primarie.(cam cu 6 sapatamani inaintea nuntii)Acolo cererea mea a primit un numar de ordine,dupa care am vazut o semnatura pe ea jos si mi s-a zis ca a fost aprobata .Cu 2 saptamani inainte de nunta,cand voi depune actele voi plati si acea taxa suplimentara.Sper ca intre timp sa nu se razgandeasca nimeni si sa-mi zica ca nu se mai poate.Eu una iti doresc succes!


poti sa-mi spui si mie la ce sector ai fost? pt ca pe mine m-a incantat atat de mult ideea asta, ca am pus mana pe tel si am sunat la cei de la sect. 6. rezultat: o doamna f acra mi-a spus ca nu se poate :(
...sper doar sa fi nimerit o tipa acra...
oricum nu vreau sa renunt. pls :nbump:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 26 Mar 2007, 21:10 
Senior

Membru din: 07 Mar 2007, 18:50
Mesaje: 190
la mine este mai nasol k am cununia civila in dolhasca si cununia religioasa in falticeni. o sa fie destul de greu sa ne descurcam.cred k o sa am 2 tinute: una ptr la primarie si rochia de mireasa care o imbrac dupa ce vin de la cununie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 26 Mar 2007, 21:10 
Senior

Membru din: 07 Mar 2007, 18:50
Mesaje: 190
la mine este mai nasol k am cununia civila in dolhasca si cununia religioasa in falticeni. o sa fie destul de greu sa ne descurcam.cred k o sa am 2 tinute: una ptr la primarie si rochia de mireasa care o imbrac dupa ce vin de la cununie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 26 Mar 2007, 22:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:
la mine este mai nasol k am cununia civila in dolhasca si cununia religioasa in falticeni. o sa fie destul de greu sa ne descurcam.cred k o sa am 2 tinute: una ptr la primarie si rochia de mireasa care o imbrac dupa ce vin de la cununie.

Mihaelo daca esti din falticeni ia spune-mi si mie cate perechi de nasi ai?:npray:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 27 Mar 2007, 13:31 
Nou Venit

Membru din: 23 Iul 2006, 14:47
Mesaje: 49
Citat:


pai ca sa nu mai aveti probleme cum sa va imbracati,eu zic sa faceti 2 in 1-cununia civila si cea religioasa -la biserica ,una dupa alta.Asa e mult mai comod si pt voi-ca oricum veti fi foarte obosite in acea zi,si pt parinti.eu asa voi face,si astfel voi avea si ocazia sa intru in biserica la bratul tatalui meu si sa mi se cante Marsul nuptial(cam ca in filme,nu?nu asa am visat oare toate la un moment dat?eu cred ca da)

sunt perfect de acord,asa o sa fac si eu.in primul rand sunt destul de multe nunti in perioada aia si nu stiu exact la cat o sa fim programati la starea civila;in al doilea rand o sa fie destula agitatie in ziua aia si nu cred ca o sa am timp sa ma tot schimb,sa aplic nu stiu de cate ori alt si alt machiaj...si decat sa fac ca trenu' in ziua aia,mai bine asa!:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 27 Mar 2007, 14:57 
Senior

Membru din: 07 Mar 2007, 18:50
Mesaje: 190
any am o singura pereche de nasi. sotul meu a vrut 2 perechi dar eu nu am vrut.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila...vol.III
MesajScris: 27 Mar 2007, 18:03 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Citat:

poti sa-mi spui si mie la ce sector ai fost? pt ca pe mine m-a incantat atat de mult ideea asta, ca am pus mana pe tel si am sunat la cei de la sect. 6. rezultat: o doamna f acra mi-a spus ca nu se poate :(
...sper doar sa fi nimerit o tipa acra...
oricum nu vreau sa renunt. pls :nbump:


lucs,imi pare rau sa te dezamagesc,dar nu sunt din Bucuresti,ci din provincie.Eu cred ca ai putea proceda exact ca mine,adica sa depui o cerere exact la primar,si astfel sa nu mai ai de-a face cu acriturile din administratie(tipic pt Romania,nu???).Cine stie,poate ca primarul o va aproba(la mine a durat cam 2 saptamani pana a fost aprobata cererea).Dar fii atenta,cand te duci cu cererea -sa fii sigura ca ai primit un numar de ordine,asa vei sti sigur ca a ajuns in fata primarului si nu a fost aruncata de cum ai plecat tu de acolo.Multa bafta!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România