Ultima vizită a fost: Acum este 16 Mai 2024, 23:41


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 03 Iul 2007, 14:16 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
un coleg si-a facut nunta anul trecut in feb. au fost in jur de 90 pers. si mi-a spus ca l-a costat pana in 12.000 eur. tot. si el a inchiriat si un autocar care sa aduca rudele miresei din afara bucurestiului.

daca incepeti sa cautati din timp puteti gasi restaurant la pret bun.

plus ca se pot face diverse lucruri mai ieftin. de ex eu nu am gasit o invitatie care sa-mi placa, asa ca o sa le facem noi. iar marturiile s-a oferit mama sa le faca.

succes :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 03 Iul 2007, 17:17 
Senior

Membru din: 14 Dec 2006, 12:49
Mesaje: 106
noi cand ne-am hotarat abia ne stiam, si aveam nunta in 9 luni
bani nu avem dar de pe un salariu pe altul reusim s amai facem cate ceva, pe banii parintilor nu ne putem baza, si-au amenajat casele sa fie totul in ordine si atat. avem noroc ca impreuna detinem un Ziar local care ne ajuta mult ca mai facem o reclma 2 ... la cel care imi amenajeaza sala care ma costa in jur de 12 milioane i-am facut reclama pe 5 luni si nu mai platesc nimic, la fel sper sa reusesc si cu butura care e in jur de 40 de milioane...
in rest la restaurant, formatia, fotografiile se platesc dupa nunta, deci practic costurile noastre inainte sunt invitatiile, hainele, pantofii si aconturile ce le-am dat la inceput. la inceput ne gandeam ca ne multumim daca avem a doua zi cu ce a ne acoperim cheltuielile, dar acum ne gandim ca tre sa nemai ramana de-o mashinutza :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 03 Iul 2007, 17:24 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
mersi pt urari fetelor...
Deocamdata nu ne-am interesat de nimic, pt ca si sora logodnicului meu vrea sa se marite si nu stim sigur cand. Daca vrea la anul renuntam noi si in cazul asta avem mai mult timp de pregatit, daca nu vrea, atunci vom face noi nunta fiind obligati sa cautam restaurant cat mai repede. E naspa pt ca venim acasa tocmai de Craciun si va fi prea tarziu pt programarea restaurantului..de aceea ne ramane luna asta sa ne hotaram si sa luam o decizie. In orice caz vom avea nevoie de ceva ajutor pt ca e greu sa facem totul de la distanta. Sper totusi sa iesim cat mai ieftin, pt ca nu vrem mare tam tam, in plus..vom fi nevoiti sa facem petrecere si aici..pt ca avem multi prieteni care nu vor putea veni in Romania doar pt nunta noastra. Oricum, cum altii se descurca, vom putea si noi. Mersi pt pareri..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 03 Iul 2007, 22:08 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:
A trecut jumatate de an de cand m-a cerut. Acum mai ramane sa ne organizam...(partea cea mai grea)dar inainte de toate, m-am gandit ca ar trebui sa ma interesez pe la altii cu mai multa experienta cum si in cat timp au reusit sa stranga banii necesari pentru toata distractia. Ajutati-ma, va rog.


la noi sora iubitului meu s-a casatorit in mai si am facut o intelegere. le-am dat lor tot ce stransesem, iar dupa nunta ne-au dat banii inapoi plus ne imprumuta din economiile lor pana dupa nunta.
altfel cred ca am fi facut imprumut la banca.
nu stiu de unde am fi putut sa strangem banii pt ca din salarii avem alte cheltuieli (rate, etc).


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 04 Iul 2007, 08:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Oricum..care stiti va rog spuneti-mi aproximativ costul unei nunti in romania, tinand cont de absolut tot...meniu restaurant, bautura, cameraman, fotograf, decoratii, muzica..etc sa ne putem face si noi o parere.



Cum a zis cineva mai inainte, depinde in ce zona a tarii faci nunta (mancarea, bautura pot diferi etc). noi am facut nunta anul trecut in mai, in ardeal si cu totul pt 145 de meniuri ne-a ajuns la 9000 USD...si in asta am inclus si hainele noastre...si sa stii ca nu ne-am dat inapoi de la nimic...inca toata lumea a zis ca am avut mai mult decat a fost necesar (whiskey pe fiecare masa, vin, bere, sampanie, gin; cei mai buni fotografi, DJ, cameramani etc)

Si noi am organizat totul fiind plecati din tara, am mers numai cu 9 zile inainte de nunta si sa stii ca a iesit super bine. Am avut o nunta eleganta si exact cum ne-am dorit noi. Aaa am uitat sa zic ca am inceput pregatirile cu 2 luni inainte...deci se poate...si de la distanta si in 2 luni si sa iasa excelent!! daca ai nevoie de ajutor sa imi zici!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 04 Iul 2007, 10:38 
Senior

Membru din: 14 Dec 2006, 12:49
Mesaje: 106
va spun eu calculele mele estimative si sunt cam pe zona bv-sb
meniu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 06 Iul 2007, 02:29 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
Citat:

Cum a zis cineva mai inainte, depinde in ce zona a tarii faci nunta (mancarea, bautura pot diferi etc). noi am facut nunta anul trecut in mai, in ardeal si cu totul pt 145 de meniuri ne-a ajuns la 9000 USD...si in asta am inclus si hainele noastre...si sa stii ca nu ne-am dat inapoi de la nimic...inca toata lumea a zis ca am avut mai mult decat a fost necesar (whiskey pe fiecare masa, vin, bere, sampanie, gin; cei mai buni fotografi, DJ, cameramani etc)

Si noi am organizat totul fiind plecati din tara, am mers numai cu 9 zile inainte de nunta si sa stii ca a iesit super bine. Am avut o nunta eleganta si exact cum ne-am dorit noi. Aaa am uitat sa zic ca am inceput pregatirile cu 2 luni inainte...deci se poate...si de la distanta si in 2 luni si sa iasa excelent!! daca ai nevoie de ajutor sa imi zici!


noi vom face in ramnicu valcea, deci nu am nici o idee cum sunt costurile..oricum vor fi persoane sa ne ajute..nasii, sora..etc in orice caz..vom merge si noi cand va fi nevoie. Speram sa iasa frumos. iti multumesc pt ajutor..o sa mai iau legatura cu tine cand voi avea nelamuriri :flower: tnx once again


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 06 Iul 2007, 18:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

noi vom face in ramnicu valcea, deci nu am nici o idee cum sunt costurile..oricum vor fi persoane sa ne ajute..nasii, sora..etc in orice caz..vom merge si noi cand va fi nevoie. Speram sa iasa frumos. iti multumesc pt ajutor..o sa mai iau legatura cu tine cand voi avea nelamuriri :flower: tnx once again


cumnatul meu e din ramnicu valcea, eu sunt de loc din sibiu...ma gandesc ca nu poate sa fie asa o mare diferenta la preturi...daca era bucuresti poate era...important e sa va gaseasca cineva restaurant, cameraman, dj si fotograf...restul le rezolvati f usor...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 16 Iul 2007, 11:45 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:

cumnatul meu e din ramnicu valcea, eu sunt de loc din sibiu...ma gandesc ca nu poate sa fie asa o mare diferenta la preturi...daca era bucuresti poate era...important e sa va gaseasca cineva restaurant, cameraman, dj si fotograf...restul le rezolvati f usor...


vad ca ne-am cam abatut, asa ca o sa va intreb altceva: cat ati cheltuit pentru organizarea nuntii?asa, in mare, ca e greu sa stai sa calculezi fiecare leu.
Dana


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 20 Iul 2007, 18:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

vad ca ne-am cam abatut, asa ca o sa va intreb altceva: cat ati cheltuit pentru organizarea nuntii?asa, in mare, ca e greu sa stai sa calculezi fiecare leu.
Dana


Tocmai despre costurile unei nunti vorbeam...era vorba de diferenta de preturi intre 2 orase...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 22 Iul 2007, 15:13 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:

Tocmai despre costurile unei nunti vorbeam...era vorba de diferenta de preturi intre 2 orase...


asta am citit si eu. dar ma refeream la o suma aproximativa.
multumesc.
Dana


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 23 Iul 2007, 14:54 
Senior

Membru din: 14 Dec 2006, 12:49
Mesaje: 106
noi am mai dat sambata 9 milioane pe costumul lui si pe pantofi, 150 lei acont pt rochia mea
prajiturile pt 300 de persoane plus torul 1500 lei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 23 Iul 2007, 18:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

asta am citit si eu. dar ma refeream la o suma aproximativa.
multumesc.
Dana


Ii spusesem inca suma exacta mai sus...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 24 Iul 2007, 01:27 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:

Ii spusesem inca suma exacta mai sus...


scuze :-*citisem mesajul cu cateva zile inainte si din cauza asta.
Dana


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 13 Aug 2007, 14:28 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
In primul rand v-as ruga si eu sa-mi dati o parere in legatura cu tot costul unei nunti. Cam la cat se poate ajunge? Noi ne gandim sa facem la anul, insa suntem in afara tarii si ne e cam greu cu pregatitul...mai e si bugetul...eu sunt la facultate..nu muncesc, deci el va trebui sa suporte cam tot in afara de parinti..

Oricum..care stiti va rog spuneti-mi aproximativ costul unei nunti in romania, tinand cont de absolut tot...meniu restaurant, bautura, cameraman, fotograf, decoratii, muzica..etc sa ne putem face si noi o parere.


Va multumesc

p.s. imi cer scuze ca nu sunt chiar pe tema subiectului, dar daca stiti cu aproximatie costul..ne putem gandi cat timp ne va lua sa strangem banii.. tnx



in primul rand depinde de cati invitati ai, si unde vei face nunta. La noi meniul ajunge la 150 - 200 lei. Pe langa ar mai veni 50 lei la de fiecare persoana in care intra celelalte cameraman, fotograf, muzica, decoratii, haine. Conteza foarte mult si ceea ce iti doresti. Noi nu putem strange banii, intram in ei cateodata pentru multe prostioare sau mofturi asa ca ne luam pe rand tot ce trebuie, dam avansurile si asa stim ca sunt si rezolvate.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 21 Sep 2007, 22:07 
Nou Venit

Membru din: 09 Iun 2007, 16:12
Mesaje: 31
banii.........parerea mea, pt nunta zic sa incepi sa-i strangi cam cu 1 an si ceva...asta...ca sa nu se simta ata de mult la buzunar...noi initial cand am inceout sa punem bani deoparte nu ne gandeam la costurile totale ale nuntii, ne gandeam doar sa platim cameramanul,muzica, hainele, incaltamintea,arvuna pt local si cam atat in mare...dar apoi am vb cu ai nostrii si ne-au sfatuit sa punem cateva milioane noi deoparate,,,apoi ne vor ajuta ei cu totul...vor pune ei ce trebuie diferentele..ca s-au gandit si asa e f bine, ca toti banii dupa nunta sa ne ramana noua, deci sa avem dinainte platit totul...dar asta depinde dupa buzunarul fiecaruia,,,de timp..de pretentii...de tot...mai avem si noi cam 9 luni pana la nunta, pana acum avem dat arvuna la local si am vb cu cineva pt inregistrare..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 21 Sep 2007, 23:45 
Senior

Membru din: 17 Sep 2006, 01:22
Mesaje: 107
eu .....nu strang nici un ban....parintii nostri sau impartit si ne platesc tot numai k eu ma voi okupa k tot ce tine de nunta(muzika,decoratiuni,etc.) bine k ma voi consulta si k iuby meu!ai nostri platesc si banii de dupa ne revin noua!iar salarul lu iuby se va duce pe alte chestii cat despre mine inka nu lukrez]:love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 22 Sep 2007, 15:43 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
banii.........parerea mea, pt nunta zic sa incepi sa-i strangi cam cu 1 an si ceva...asta...ca sa nu se simta ata de mult la buzunar...noi initial cand am inceout sa punem bani deoparte nu ne gandeam la costurile totale ale nuntii, ne gandeam doar sa platim cameramanul,muzica, hainele, incaltamintea,arvuna pt local si cam atat in mare...dar apoi am vb cu ai nostrii si ne-au sfatuit sa punem cateva milioane noi deoparate,,,apoi ne vor ajuta ei cu totul...vor pune ei ce trebuie diferentele..ca s-au gandit si asa e f bine, ca toti banii dupa nunta sa ne ramana noua, deci sa avem dinainte platit totul...dar asta depinde dupa buzunarul fiecaruia,,,de timp..de pretentii...de tot...mai avem si noi cam 9 luni pana la nunta, pana acum avem dat arvuna la local si am vb cu cineva pt inregistrare..


Din cate am auzit eu e foarte bine daca incepi cam cu un an inainte, sa platesti cate ceva, sa mai iei intr-o luna sa zicem ginul, vodca...de-astea de pot sta bine merci acasa ca nu se strica. Intr-un an, cu siguranta ca se mai scumpesc... si tot asa. Eu asa m-am gandit sa fac. Si bineinteles, daca salariul ne permite, mai punem si cate 1, 2, 3 milioane de-o parte sa fie acolo, sa se stranga.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: In cat timp se strang banii pentru nunta?
MesajScris: 11 Oct 2007, 16:33 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Din cate am auzit eu e foarte bine daca incepi cam cu un an inainte, sa platesti cate ceva, sa mai iei intr-o luna sa zicem ginul, vodca...de-astea de pot sta bine merci acasa ca nu se strica. Intr-un an, cu siguranta ca se mai scumpesc... si tot asa. Eu asa m-am gandit sa fac. Si bineinteles, daca salariul ne permite, mai punem si cate 1, 2, 3 milioane de-o parte sa fie acolo, sa se stranga.



asa am facut noi...cu 9-10 luni inainte de nunta aveam luate bauturile(vinul, vodka, sampania si vermouth-ul)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România