Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 18:50


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 23 Mai 2007, 22:13 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Si bisericile sunt o bataie decap la ora actuala.Eu am fost la una in Pitesti Sf.Vinere si mi-a luat 1.000.000 si mai trebui sa dau 4mil pt slujba,1mil pt lumanari si cor :(




(X)(X)(X)(!)
noi nu am dat nimic, doar am vorbit cu preotul si am stabilit ora si data si ne-a trecut intr-un caiet...atat...trebuie sa mergem acus sa vedem cat costa slujba si ce mai trebuie sa platim:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 23 Mai 2007, 22:56 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Noi nu am platit slujba la biserica,preotul a zis sa dea nasul cat vrea, si asa a fost.In schimb am vrut sa cante corul,motiv pt care am vorbit cu vreo 2 luni inainte si ei si in final ne-a costat 2.5milioane.Dar a meritat TOTI banii corul! :wok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 23 Mai 2007, 22:58 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Preturile la unele biserici din Bucuresti sunt si mai mari: 10 milioane pentru o slujba scurtata la 30 de minute. 550 Ron fiind avansul.
Noi am avut noroc de preoti adevarati care ne-au spus sa dam cat vrem.



10 mil???(!)
nu imi vine sa cred...chiar vorbeam cu niste prietene ca in ziua de azi sa faci un botez, o cununie sau o inmormantare te stoarce de bani..astea ar trebui sa fie facute gratuit, sa dai cat te lasa inima...ce fci dca nu ai bani? ramai necununat? si apoi predici ca traiesti in concubinaj si fara binecuvnataea Domnului?pai cum sa primesti acea binecuvantare daca nu ai bani, pt ca sunt si astfel de cazuri...eu una cunosc asa un caz...cineva a facut cununia la biserica doar pt ca niste prieteni de-ai mirilor au insisitat sa ii cunune si sa le faca si cununia religioasa...mireasa nu a avut bani de rochie si a vrut sa se imbrace cu un costumas care il avea cat de cat mai elegant, dar nasa i-a imprumutat rochia ei care a modificat-o putin..exista si atfel de cazuri...bani pe slujbe ar trebui sa fie in functie de posibilitati...ma indigneaza lucrurile astea... ):(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 23 Mai 2007, 23:13 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
dupa cate stiu eu,exista anumite taxe stabilite pt cununie,botez,inmormantare,etc,pe care puteti cere chitanta.Daca mai dati inca ceva la preot sau nu ,e problema voastra.Dupa mine si ei trebuie sa supravietueasca ,ca au un salariu umilitor,dar de aici si pana la a cere 10 milioane...e strigator la cer!:npray:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 24 Mai 2007, 01:25 
Veteran

Membru din: 19 Sep 2006, 11:39
Mesaje: 236
noi facem la Sf.Dumitru si am dat avans 1 milion.....au zis ca in total costa aproximativ 3.5 mil. si este o biserica oarecum de cartier.....
nu am mai cautat alta biserica pt. ca asta este foarte aproape de casa, este renovata de curand dar cel mai important este faptul ca tot aici am facut logodna...
insa am prietene care au batut tot Bucurestiul si au gasit variante de la "dati ce puteti" pana la 12 mil...in functie de locatie, nr. preotilor, cor, dimensiunea bisericii.....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 24 Mai 2007, 01:28 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Nu e gluma. Bisericile "de fitze" atata cer pentru cununie si cor la slujba. Si culmea e ca, desi slujba nu dureaza decat 30 de minute, sunt o multime care se duc la astfel de biserici.

Pardon! :D Slujba noastra de cununie a durat 20 de minute!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 24 Mai 2007, 02:28 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Citat:

He,nu am auzit de nici un preot care sa fi murit de foame.In schimb au vile si masini (luate din salariul umilitor)de-ti taie rasuflarea.Singurii care traiesc in saracie si curatenie sufleteasca sunt calugarii de la manastiri.


eu nici nu le iau aparatrea preotilor,nici nu ii acuz-stiu doar ca salariul lor este de 250RON,cat le trebuie ca sa plateasca personal la stat asigurarea de sanatate,somajul,pensia si toate astea.Se considera ca restul de bani ii fac din servicii-adica cununii,botezuri,etc...Ei,si daca tot si-a sapat omul fundatia la vila,nu trebuie sa o si termine?):(,Sau poate vrea pensie privata:unsure:
cred ca de acum sunt off-topic(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 24 Mai 2007, 13:04 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 01:40
Mesaje: 42
Citat:

Nu o lua ca pe un afront personal.Eu am alta parere despre preoti.Sunt unii care au har si altii care isi vad propriul interes.
Cred ca biserica la care te cununi trebuie aleasa dupa harul preotului si nu dupa aspectul exterior al bisericii.Iar cei cu "fitze" nu au decat sa se cunune in biserici cu "fitze".:nwink:


cammy,eu pur si simplu glumeam ,de aceea am si zis sa trebuie sa-si termine omul vila daca tot a inceput-o.Ai dreptate,sunt de acord cu tine,daca mai avem fitze si la biserica...Cred ca important este de fapt sa fii cununat in fata lui Dumnezeu,iar El este prezent si intr-o biserica la tara,si intr-una de cartier la fel ca si la cele de ,,centru''.:-* si mult succes la pregatiri!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 24 Mai 2007, 15:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
dupa cate stiu eu,exista anumite taxe stabilite pt cununie,botez,inmormantare,etc,pe care puteti cere chitanta.Daca mai dati inca ceva la preot sau nu ,e problema voastra.Dupa mine si ei trebuie sa supravietueasca ,ca au un salariu umilitor,dar de aici si pana la a cere 10 milioane...e strigator la cer!:npray:



nu le plange de mila.crede-ma ca cei de la catedrale nu au salar umilitor.ajunge undeva la 20 mil...plus la fac ei pe langa.crezi ca e putin?Au niste vile....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: biserici
MesajScris: 24 Mai 2007, 15:36 
Senior

Membru din: 07 Mar 2007, 18:50
Mesaje: 190
noi inca nu am dat baniptr biserica dar deja am vorbit cu preotul am stabilit ora si o sa mai trebuiasca sa vedem cat o sa trebuiasca sa dam.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România