Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:01


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 00:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Pai pana pe 4 feb mai sunt 3 sapt si 4 zile....am timp sa ma ocup de tot...dar problema e ca nu se fac cununii in cursul saptamanii cica.....sunt curioasa daca ma duc plicul ma cununa joi ?
hmmmmmm :unsure:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 08:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Mai am 3 saptamani pana la cununia civila si nu mai am rabdare :wall: ...as fi vrut sa o fac IERI :nblink: ...nu stiu cu ce ma imbrac,pe cine chem,pe cine nu.....nimic
Azi am sunat la medic si starea civila sa stabilesc ce trebuie facut si mi-a zis tipa ca joi nu se fac cununii(numai vineri-duminica)dar sa trecem pe acolo sa "discutam detaliile personal"v-ati prins da?tre sa ma duc cu bani...daca vreau neaparat pe 4 februarie :woow:



cum sa se faca numai de vineri pana duminica????...poate asa e in Tulcea, vad ca de acolo esti.
Finii nostri au avut cununia miercurea, fara sa plateasca nimic...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 11:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:


cum sa se faca numai de vineri pana duminica????...poate asa e in Tulcea, vad ca de acolo esti.
Finii nostri au avut cununia miercurea, fara sa plateasca nimic...


da asa e si in Cta.....fratele meu a avaut cununia joia...fara nici o problema......cine spune de vineri pana duminica|? normal cum sa mai scoata si ei suprataxa pe care o platesti daca te cununi in week-end? ce nerusinati

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 11:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Vai ce animale....cum sa faca asa ceva daca legea spune clar ca se fac cununi in orice zi a saptamanii?
Pai in cazul asta fac valuri :njump: ...multumesc mult pentru ajutorul vostru :flowers:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 11:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
SimoBobo scrie:
Vai ce animale....cum sa faca asa ceva daca legea spune clar ca se fac cununi in orice zi a saptamanii?
Pai in cazul asta fac valuri :njump: ...multumesc mult pentru ajutorul vostru :flowers:


pai e cazul sa cam faci valuri....ca nu se merita sa scoti aiurea din buzunar banii ptr niste nesimtite,atat timp cat legea e lege.......in cta la casa casatoriilor e un panou fff mare in care scrie programul, ce acte iti sunt necesare si costul cununiei........si in timpul saptamani e doar o taxa fictiva....ptr ca ele sunt la programul de munca si trebuie sa-si faca treaba......in week-end cica suprataxa ca vin doamnele de acasa,le deranjezi........du-te si uita-te,verifica personal ,decat sa suni la tel si sa spuna ele ce vor.......cred ca legea e ptr toata ro valabila

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 11:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
elyt1000 scrie:

pai e cazul sa cam faci valuri....ca nu se merita sa scoti aiurea din buzunar banii ptr niste nesimtite,atat timp cat legea e lege.......in cta la casa casatoriilor e un panou fff mare in care scrie programul, ce acte iti sunt necesare si costul cununiei........si in timpul saptamani e doar o taxa fictiva....ptr ca ele sunt la programul de munca si trebuie sa-si faca treaba......in week-end cica suprataxa ca vin doamnele de acasa,le deranjezi........du-te si uita-te,verifica personal ,decat sa suni la tel si sa spuna ele ce vor.......cred ca legea e ptr toata ro valabila


Exact..sambata si duminica se plateste o taxa,pt ca in timpul saptamanii este programul de lucru.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 11:43 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
Exact..sambata si duminica se plateste o taxa,pt ca in timpul saptamanii este programul de lucru.



Ce chestie....la noi pe perioada verii cei de la primarie organizeaza cununiile civile in Parcul Central intr-o ciuperca :D ....de foarte multe ori l-am vazut chiar pe Emil Boc (cand era primar) ...cununa chiar dansul si se lasa pozat cu toata lumea care vroia.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 11:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
carlita scrie:


Ce chestie....la noi pe perioada verii cei de la primarie organizeaza cununiile civile in Parcul Central intr-o ciuperca :D ....de foarte multe ori l-am vazut chiar pe Emil Boc (cand era primar) ...cununa chiar dansul si se lasa pozat cu toata lumea care vroia.


da, stiu ca asa se face in Cluj,dar si aici sambata si duminica se plateste.
Eu am facut cununia la Tg Mures

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 12:00 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
da, stiu ca asa se face in Cluj,dar si aici sambata si duminica se plateste.
Eu am facut cununia la Tg Mures



Da, am inteles ca este o taxa de 50 lei.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 12 Ian 2010, 17:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
carlita scrie:


Da, am inteles ca este o taxa de 50 lei.

la noi in Bucuresti nu se plateste nicio taxa pt cununia oficiata in weekend. poate daca cununa si aici Oprescu, ca la Cluj, plateam si noi sa ne fotografiem cu maimuta, ca la mare :rofl: :rofl:
lasand gluma la o parte, cred ca daca ar baga taxa si aici ar scoate la bani..pentru ca sunt si 50 de casatorii intr-o sambata, vara..deci...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 13 Ian 2010, 12:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
si la noi la arad se plateste o taxa pentru weekend si in cursul saptamanii nu se plateste nimic.
si la noi cum v-am mai spus se plateste taxa pentru filmat si poze. :wall:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 13 Ian 2010, 12:19 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
corina1 scrie:
si la noi la arad se plateste o taxa pentru weekend si in cursul saptamanii nu se plateste nimic.
si la noi cum v-am mai spus se plateste taxa pentru filmat si poze. :wall:



La noi nu se ia o taxa anume daca ai fotograf, dar parca e obligatoriu sa iti faca fotograful de la primarie ceva poze care costa 20 lei si sunt nasole rau :) ...(atat a costat acum 2 ani defapt)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 14 Ian 2010, 22:38 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
la noi aceiasi problema a fost, 20 de lei filmatu, 10 lei fotografu plus 130 de lei taxa pt week :wall:
nu ma supara faptul ca trebuie sa dai banii astia ci faptul ca la noi nici macar nu mai exista casa casatoriilor, acum se oficiaza ba la primarie, ba la teatrul Maria Filloti, sau vara in gradina botanica :evil:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2010, 00:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
carlita scrie:


La noi nu se ia o taxa anume daca ai fotograf, dar parca e obligatoriu sa iti faca fotograful de la primarie ceva poze care costa 20 lei si sunt nasole rau :) ...(atat a costat acum 2 ani defapt)

si la noi acum 2 ani mai era asa..dar de anul trecut au abandonat faza asta, dupa muuuulti ani de jegmaneala cu fotograful lor si nr minim de poze, obligatoriu.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2010, 09:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Da deci mi se pare deja horror si faza cununiei civile....luni merg la starea civila sa vad ce idiotenii mi se impun si mie...sper asta cu fotografu sa nu fie ca este un retardat "domnul"pe care l-am vazut pe acolo si n-as vrea sa fac scandal pe tema asta...Eu am fotograful meu de la nunta si la starea civila.Si ati avut mare dreptate apropo de zilele in care te poti cununa...nu scrie nicaieri negru pe alb ca nu se fac cununii in cursul saptamanii..dar uite ca sunt unii mai speciali.Eu deja am trimis un mail la primarie pe tema asta si azi daca nu primesc raspuns ii sun direct :argue:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2010, 13:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
SimoBobo scrie:
Da deci mi se pare deja horror si faza cununiei civile....luni merg la starea civila sa vad ce idiotenii mi se impun si mie...sper asta cu fotografu sa nu fie ca este un retardat "domnul"pe care l-am vazut pe acolo si n-as vrea sa fac scandal pe tema asta...Eu am fotograful meu de la nunta si la starea civila.Si ati avut mare dreptate apropo de zilele in care te poti cununa...nu scrie nicaieri negru pe alb ca nu se fac cununii in cursul saptamanii..dar uite ca sunt unii mai speciali.Eu deja am trimis un mail la primarie pe tema asta si azi daca nu primesc raspuns ii sun direct :argue:

stiu ca acum catva ani cand s-a cununat sora mea iti impuneat taxa foto si nu iti dadeau voie sa vi cu fotograful tau...acum se pare ca au scos aceasta regula si te lasa cu fotograful tau si doar in cazul in care nu ai poti sa-l folosesti pe al lor

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2010, 15:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
dar noua nu ne-au facut ai lor poze ..si tot am platit taxa ca filmam noi si facem noi poze inauntru. :wall:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2010, 17:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
deci nu e vorba despre nici un fotograf de al lor sau mai stiu eu ce. e taxa pe faptul ca pozezi si filmezi in incinta cladirii respective. nu inteleg rostul taxei si mai ales ca tine de consiliul local , in unele orase platindu-se , in altele nu. :nono:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2010, 20:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
madutz scrie:
deci nu e vorba despre nici un fotograf de al lor sau mai stiu eu ce. e taxa pe faptul ca pozezi si filmezi in incinta cladirii respective. nu inteleg rostul taxei si mai ales ca tine de consiliul local , in unele orase platindu-se , in altele nu. :nono:


la noi nu a fost nicio taxa. daca vrei fotograful de la ei(f scump) da platesti, dar daca vii cu fotograful tau nu se percepe nicio taxa

e o idiotenie ca tre sa platesti pt ca se pozeaza/filmeaza in incinta cladirii

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cununia civila
MesajScris: 15 Ian 2010, 20:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Ayrun scrie:
la noi nu a fost nicio taxa. daca vrei fotograful de la ei(f scump) da platesti, dar daca vii cu fotograful tau nu se percepe nicio taxa
e o idiotenie ca tre sa platesti pt ca se pozeaza/filmeaza in incinta cladirii

stiu ca si in cta e la fel......se plateste o taxa daca intri in incinta cladirii cu fotograf si cameraman,se platesc separat taxele...una ptr fotograf si alta ptr cameraman......cum sa mai scoata si ei niscai banuti.........

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România