Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 15:56


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nunta in zi de sarbatoare religioasa
MesajScris: 23 Iun 2009, 12:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
Citat:

eu una nu ineleg de ce un botez se poate face intr-o zi de sarbatoare si o nunta nu? daca preotul a zis ca nue nici o problema si va cununa nu va mai faceti atatea probleme.stiti cum e vorba aceea"cate bordee atatea obicee"

eu nu mai inteleg nimik cu astea.....eu stiu ca nu se fac nunti in post....chiar am intrebat cum de se poate face nunta de sf marie ...si raspunsul mai multor persoane a fost ca postul este deja terminat ....in concluzie nu stiu daca este o greseala sa facy nunta cand este o sarbatoare...important sa nu fie post...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nunta in zi de sarbatoare religioasa
MesajScris: 24 Iun 2009, 12:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
eu nu mai inteleg nimik cu astea.....eu stiu ca nu se fac nunti in post....chiar am intrebat cum de se poate face nunta de sf marie ...si raspunsul mai multor persoane a fost ca postul este deja terminat ....in concluzie nu stiu daca este o greseala sa facy nunta cand este o sarbatoare...important sa nu fie post...



in calendarul ortodox se specifica clar ca nu se fac nunti in zile de sarbatoare, in ajunul lor si in posturi....acum ca sunt preoti care nu iau in considerare aceste lucruri asta nu inseamna ca este si permis sau ca este bine.
acum credeti ce vreti dar atata tm cat religia interzice dar se gaseste cate un preot care ia spaga si spune ca e ok sa faci nunta in perioadele astea, pt mine e egal cu zero.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta in zi de sarbatoare religioasa
MesajScris: 24 Apr 2013, 20:04 
Nou Venit

Membru din: 24 Apr 2013, 21:02
Mesaje: 3
Stie cineva daca se fac cununii religioase pe 7 iunie 2014, in ajunul de Rusalii. Am vorbit cu mai multi preoti si parerile sunt impartite: unii zic ca se fac cu derogare, altii ca nu se fac categoric. Si derogarea se da doar pentru ceremonie nu si pentru petrecerea de dupa.

Va multumesc.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nunta in zi de sarbatoare religioasa
MesajScris: 25 Apr 2013, 10:58 
Nou Venit

Membru din: 22 Apr 2013, 13:09
Mesaje: 6
nu se fac nunti pe 7 si 8 iunie 2014 (ajunul si ziua de Rusalii), insa daca obtii derogare de la preot si e o zi asa importanta pentru voi poti sa faci. nu prea stiu ce sa-ti spun despre petrecere .. . aici intrebi preotul cel mai bine.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 144 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România