Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 18:47


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vreti si voi zambete la starea civila?
MesajScris: 23 Sep 2009, 08:44 
Nou Venit

Membru din: 23 Sep 2009, 11:32
Mesaje: 1
http://www.petitieonline.ro/petitie/sem ... 54048.html

Vrem zâmbete la Starea Civilă
22/09/2009
destinatar: Primării, Oficii de Stare Civilă, Primari

Iubești și ești iubit...
dragostea voastră învinge criza...
cheful vostru de viață ignoră agitația politică...
cu sau fără efort, nerăbdător cuplul ajunge într-un final la... STAREA CIVILĂ.
Oroaaaare! O doamnă chinuită de vreme, lipsită de chef, urâtă și seacă, fără mimică... cu o față rea, care nu-ți transmite nicio emoție, te întreabă sec, dând din cap nemulțumită pentru că tu ai îndrăznit să zâmbești invitaților, anunță la fel de sec că "aici ne grăbim nu căscăm gura", zice "să fim serioși că e o instituție publică"... "deci îl iei de bărbat și ea pe tine... vă declar căsătoriți". Atât. În cazul meu s-a întâmplat duminica 20.09.2009, iar astăzi, la două zile după, îmi dau seama că femeia aia rea a fost în centrul discuțiilor prietenilor, colegilor, familiei... ce nu înțeleg este de ce nu este înlocuită de un funcționar public mai tânăr, cu chef de viață și zâmbet larg, care să nu-ți întunece ziua în care îți asumi fericit un DA și îl împarți cu prietenii dragi și rude. Mi se pare mie sau e o problemă națională?
Mai mult, treci de acritură, te pupi cu toată lumea, zâmbete, primești flori și... VREI-NU VREI, există un fotograf al casei, bătrân și slinos, care îi face semn partenerului când să stea zâmbitor la poză, când să pupe, când să coboare o treaptă... si ieși în fața tunelului de flori... atunci îl auzi pe el... e unul mai negricios care scârțâie din acordeon. Or, tu nu vrei așa ceva... n-ai încotro că-s băgați pe gât... mână-n mână și te taxează cu 5 ron poza min 20... plus... "să moară mama, să nu te-nșele nevasta... marcă și la mine 50"... te-ai enervat? stai că dai de niște puradei la poartă care țin o găleată cu apă să dai cu bani în ea...
Îmi propun ca această petiție să fie un semnal de alarmă la nivel național, iar funcționarii publici să zâmbească și să aibă un minimum de amabilitate... e o chestie umană de fapt, nu ține de job!
Spune și tu cum a fost ofițerul tău de stare civilă!
Hai să schimbăm ceva împreună...
Autor: MIRELA SECAN


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 23 Sep 2009, 09:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
:napplause: :napplause: .....asta se intampla si la casa casatoriilor din Constanta.....felicitarile mele,ai spus cum nu se putea mai bine
eu spre norocul meu m-am casatorit in alta tara si spun asta ptr ca din punctul asta de vedere a fost mai mul decat super.....am avut o doamna care a venit cu o saptamana inainte de nunta acasa,am discutat,i-am spus povestea noastra de dragoste si cam ce am vrea sa auzim la nunta noastra......totul a fost numai ptr noi 2......45 de minute si nu 10 min ca in romania ca pe banda rulanta
imi amintesc la nunta fratelui meu au fost 98 de nuntii in aceea zi......o nebuneala totala......ce felicitarii,ce pupici,ce florii......nimic.......eram ca la fabrica de pui

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 25 Sep 2009, 20:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
elyt1000 scrie:
:napplause: :napplause: .....asta se intampla si la casa casatoriilor din Constanta.....felicitarile mele,ai spus cum nu se putea mai bine
eu spre norocul meu m-am casatorit in alta tara si spun asta ptr ca din punctul asta de vedere a fost mai mul decat super.....am avut o doamna care a venit cu o saptamana inainte de nunta acasa,am discutat,i-am spus povestea noastra de dragoste si cam ce am vrea sa auzim la nunta noastra......totul a fost numai ptr noi 2......45 de minute si nu 10 min ca in romania ca pe banda rulanta
imi amintesc la nunta fratelui meu au fost 98 de nuntii in aceea zi......o nebuneala totala......ce felicitarii,ce pupici,ce florii......nimic.......eram ca la fabrica de pui

asta se intampla peste tot in romania din pacate ...nici nu apuci sa te dezmeticesti bine ca deja ai spus da... ce emotii ca nici nu ai timp sa ai emotii... ca sa nu m'ai spun ca nu poti sa faci si tu o gluma doua acolo micute si nevinovate ca te da afara si adio cununie ...imi aduc aminte ca am fst acum cativa ani la cununia civila a unor prieteni si nici nu apucase'ra sa faca 2 pasi in sala ca deja spusese'ra DA...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 26 Sep 2009, 11:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
este adevarat ca asa se intampla la toate cununiile...noi am avut noroc se pare pt ca am avut sala separata de restul, iar cel care ne-a oficializat cununia a fost tatal nasei...am avut timp de saluturi, glume si felicitari si nu a fost asa pe fuga pt ca nu mai era nimeni la coada...restul erau in cealalta sala, dar asta se intampla foarte rar

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 26 Sep 2009, 12:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
lily scrie:
este adevarat ca asa se intampla la toate cununiile...noi am avut noroc se pare pt ca am avut sala separata de restul, iar cel care ne-a oficializat cununia a fost tatal nasei...am avut timp de saluturi, glume si felicitari si nu a fost asa pe fuga pt ca nu mai era nimeni la coada...restul erau in cealalta sala, dar asta se intampla foarte rar


ai spus f bine....se intampla fff rar......lily voi a-ti avut mare noroc.......oricum e o ameteala totala la casa casatoriilor in romania...dar uite ca inca lumea se casatoreste :-` :-`

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 27 Sep 2009, 08:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Ely,ai dreptate,asa se intampla la Constanta.nu ma deranjat atat de mult faptul ca a durat putin cat m-au deranjat lautarii care ne-au cantat La ,multi ani cand am iesit,cu toate ca nu am cerut asta si apoi se tineau dupa m,ire si dupa nas sa le dea bani.Si fotograful care a facut poze tot fara sa ii ceara nimeni si seara ne-am pomenit cu el la restaurant cu pozele.Probabil auzise printre invitati unde va fi petrecerea.foarte enervanti!!!!!! :nerv:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 27 Sep 2009, 09:54 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
ral_ct scrie:
Ely,ai dreptate,asa se intampla la Constanta.nu ma deranjat atat de mult faptul ca a durat putin cat m-au deranjat lautarii care ne-au cantat La ,multi ani cand am iesit,cu toate ca nu am cerut asta si apoi se tineau dupa m,ire si dupa nas sa le dea bani.Si fotograful care a facut poze tot fara sa ii ceara nimeni si seara ne-am pomenit cu el la restaurant cu pozele.Probabil auzise printre invitati unde va fi petrecerea.foarte enervanti!!!!!! :nerv:



si l-ati platit pana la urma?

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 27 Sep 2009, 10:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
nu! :rofl: pozele nu erau chiar urate,dar din moment ce noi nu ii zisesem sa le faca...si ne-a mai si urmarit...poate daca ne intreba inainte,ne dadea un nr de telefon si ii ziceam noi sa le aduca era altceva.dar asa cu japca...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 27 Sep 2009, 12:09 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
ce aiurea,peste tot e la fel, sau aproape la fel, pacat ca ar trebui considerat un eveniment important, dar la noi dureaza exact 5 min, te da pe usa afara ca de mai stau si altii la rand, uite asa te trezesti in strada cu bomboane, sampanie si flori in brate :wall:
bineinteles si nelipsiti pui de tigani cu galeti, mai mai sa te faca varza pe pantofi, in cel mai bun caz, un acordeonist slinos care iti canta ceva aiurea, deci frumoasa si fascinanta Romanie :nscmoll:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 17 Dec 2009, 16:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iul 2009, 00:52
Mesaje: 1193
Localitate: Bucuresti
am mai vazut aceasta petitie.. se pare ca doamna/domnisoara si-a facut cont doar pentru a o posta.
sunt multe de comentat..
imi pare rau pentru cei care au avut astfel de experiente.

_________________
Mai ai un lucru sa-mi dai - un singur lucru mai ai si-astept momentul acela Perfect!
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VREŢI ŞI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILĂ?
MesajScris: 12 Ian 2010, 00:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
amely85 scrie:
ce aiurea,peste tot e la fel, sau aproape la fel, pacat ca ar trebui considerat un eveniment important, dar la noi dureaza exact 5 min, te da pe usa afara ca de mai stau si altii la rand, uite asa te trezesti in strada cu bomboane, sampanie si flori in brate :wall:
bineinteles si nelipsiti pui de tigani cu galeti, mai mai sa te faca varza pe pantofi, in cel mai bun caz, un acordeonist slinos care iti canta ceva aiurea, deci frumoasa si fascinanta Romanie :nscmoll:

CORECT CORECT CORECT !!! :napplause:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 12 Ian 2010, 00:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Cat_Eyes scrie:
am mai vazut aceasta petitie.. se pare ca doamna/domnisoara si-a facut cont doar pentru a o posta.
sunt multe de comentat..
imi pare rau pentru cei care au avut astfel de experiente.

pai hai sa le comentam impreuna :) si eu sunt pro tot ce spun doamna si fetele mai sus...de aceea nu am considerat casatoria la starea civila importanta. din pacate fara ea nu poti ajunge la biserica, care, dupa parerea mea, e cel mai important loc. daca as fi putut nu m-as fi dus deloc la starea civila. nu merita respectul meu pentru felul in care te trateaza. si nici nu i-am respectat, ne-am dus acolo in blugi, doar bifand si noi ca si ei, inca 2 minute din viata noastra.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 12 Ian 2010, 11:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
super tare Daria......mare dreptate ai

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 13 Ian 2010, 12:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
DA..si la noi e la fel..doar tot Romania...daca se poate si 100 pe zi...sa le iasa lor banii,ne-a luat bani ca sa ne lase sa filmam inauntru si sa faca fotograful nostru poze..si o suma dupa mine destul de mare,si pentru ce???ca doar nu am deteriorat sala ca au filmat.si la un moment dat dupa cateva poze,ne-a zis sa ne pregatim sa eliberam ca sunt altii la rand...si la noi au fost care au glumit cand am spus DA..si au fluierat..si alea s-au uitat asa de urat si au facut mutre,na,asta e ce putem face??sau ce putem schimba?..problema e ca fara ei cum zice si Daria,nu putem. :curse:
in schimb la biserica ..a fost divin...ne-a cununat un preot extraordinar..cu asa pasiune a tinut slujba..si asa de frumos ne spunea numele..si batista cu care ne-a legat cu asa migala a pregatit-o ,asa de tare m-a impresionat..
ca si preotii sunt de multe categorii din pacate...la inmormantarea bunicii lui Mitrut a venit un preot beat...si la plecare a zis ca nu mai pune vin pe mort,ca il trebuie sa-l ia acasa si pausele care le-am facut le-a luat el toate,la cantori nu le-a dat nimic,a zis ca el are familie mare...iti vine sa mori cand vezi asa ceva... :wall:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 13 Ian 2010, 12:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
corina1 scrie:
DA..si la noi e la fel..doar tot Romania...daca se poate si 100 pe zi...sa le iasa lor banii,ne-a luat bani ca sa ne lase sa filmam inauntru si sa faca fotograful nostru poze..si o suma dupa mine destul de mare,si pentru ce???ca doar nu am deteriorat sala ca au filmat.si la un moment dat dupa cateva poze,ne-a zis sa ne pregatim sa eliberam ca sunt altii la rand...si la noi au fost care au glumit cand am spus DA..si au fluierat..si alea s-au uitat asa de urat si au facut mutre,na,asta e ce putem face??sau ce putem schimba?..problema e ca fara ei cum zice si Daria,nu putem. :curse:
in schimb la biserica ..a fost divin...ne-a cununat un preot extraordinar..cu asa pasiune a tinut slujba..si asa de frumos ne spunea numele..si batista cu care ne-a legat cu asa migala a pregatit-o ,asa de tare m-a impresionat..
ca si preotii sunt de multe categorii din pacate...la inmormantarea bunicii lui Mitrut a venit un preot beat...si la plecare a zis ca nu mai pune vin pe mort,ca il trebuie sa-l ia acasa si pausele care le-am facut le-a luat el toate,la cantori nu le-a dat nimic,a zis ca el are familie mare...iti vine sa mori cand vezi asa ceva... :wall:

ce trist e cand se intampla asa ceva.... :( imi pare rau pentru experienta ta, Cori..pacat.
si pe noi ne-a impresionat slujba la biserica...astfel de momente, cand simti cu adevarat ca te binecuvanteaza Dumnezeu, sunt unice.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 14 Ian 2010, 22:41 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
slujba religioasa a fost f frumoasa la noi :love: imi aduc aminte cu drag


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 14 Ian 2010, 22:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
amely85 scrie:
slujba religioasa a fost f frumoasa la noi :love: imi aduc aminte cu drag


la ce biserica ati facut nunta?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 14 Ian 2010, 22:50 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
la Sfantul Ioan Botezatorul, dar in Braila :unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 14 Ian 2010, 23:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
amely85 scrie:
la Sfantul Ioan Botezatorul, dar in Braila :unsure:

stiu ca in braila. finii mei au facut slujba la Sf. Nicolae iar niste prieteni la Biserica Greaca. mi-a placut mult mai mult slaujba la Sf. Nicolae. La greaca parca erau pe banda iar corul care trebuia sa fie, era de fapt un casetofon...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VRETI SI VOI ZÂMBETE LA STAREA CIVILA?
MesajScris: 15 Ian 2010, 12:26 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
anidaaa scrie:
stiu ca in braila. finii mei au facut slujba la Sf. Nicolae iar niste prieteni la Biserica Greaca. mi-a placut mult mai mult slaujba la Sf. Nicolae. La greaca parca erau pe banda iar corul care trebuia sa fie, era de fapt un casetofon...



La Greaca se fac slujbe pe banda, in graba, nici o emotie nimic. Preotii spagari si iti cer de la obraz iti numara banii si daca sunt toti 3 iti cere penrtu toti, desi poate nu au tinut slujba decat 2 :(
Din pacate multi se duc la Greaca pentru ca e foate mare nu pentru slujba in sine. Banuiesc ca or sa se mai duca la greaca pana cand o sa-i dea drumul la Catedrala in Bariera.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România